Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 7:12 
Mazák
Mazák

V té druhé tabulce mne zarazila jiná věc - píše PLA pro věci skryté před UV, ABS i na exteriér. Já tedy žiju v představě, že to je přesně naopak, tedy slabinou ABS je hořší odolnost proti stárnutí vlivem UV, u PLA tohle naopak moc nevadí (zase se na slunci může deformovat, ale to je teplem, ne UV).

Žiju v bludu anebo naopak píše bludy autor toho článku (ač to prý má být z diplomky)??

PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 11:03 
Mazák
Mazák

Ad PLA - nechal jsem testovaci vytisk rok venku (desticka cca 15x5cm, tloustka 5mm) - z pulky zakopeny v zemi, z pulky koukal ven. A musim rict, ze ani na jedne casti jsem nepozoroval zadnou degradaci :)

PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 11:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
tomashr píše:
(ač to prý má být z diplomky)??

Netušíme, jestli je to ovšem diplomka, která prošla obhajobou :lol: .

Kdyby ABS byla odolná UV, nevyvíjela by se ASA.
ASA byla vyvíjena modifikací ABS (předpokládám), takže nemyslím, že by byly ty materiály nějak moc rozdílné krom odolnosti UV.
Navíc autor porovnává různé materiály různých výrobců.
Nikde nezmiňuje teploty trysky , ani komory při tisku testovaných materiálů a co vlastně testoval.
Dle mne jeho výsledky slušně řečeno nejsou k ničemu. Kdo ví, jak velkou část testů prodejce uveřejnil.
Každý si musí dělat testy své, protože při tisku je tolik možností nastavení, barev a výrobců, že nic z těhle tabulek nelze považovat za opakovatelné s jinými nastaveními, tl. trysek , tl. stěn a td.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 22:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 1
Kolego Dudaji, podělíš se aspoň obecně s námi tiskaři používajícími taky už nějakou dobu ASA, jak dosáhnout těchto úžasných výšek tisku 24 cm? Předpokládám, že to řeší hlavně nějaká ta vyhřívaná komora.. Mě tisky z ASA pnutím praskají někde okolo 8 cm výšky, už jsem to tady někdy po začátku roku nebo na jaře psal (díly samodomo modelu gondoly pro rc paragliding jsem byl nucen místo z ASA vytisknout z petky, která tak za dlouhotrvající dobrou službu zůstává u mě pořád materiálem č.1).

Díky.

Martin

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 14:52 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
martin z píše:
Kolego Dudaji, podělíš se aspoň obecně s námi tiskaři používajícími taky už nějakou dobu ASA, jak dosáhnout těchto úžasných výšek tisku 24 cm?

Ano, v podstatě to píši stále. Vysoká teplota trysky 270°C, Bed 100 °C, jemně rozmidlenej Kores mokrým hadrem (silná vrstva spatně drží) na odmaštěném skle jarem. V komoře 40°C. Zapínám teplotu bedu v přestihu cca 1 hodinu, aby se vše prohřálo. Rychlosti kolem 40mm/s .
Používám trysku 0,2 , takže perimetr cca 0,25 a výška 0,15. U větší trysky bych asi maličko snížil teplotu. Suchá ASA - vlhká pění. ona se při častém tisku v komoře vysuší prakticky sama.
Používám filament od DD.
Pokud to nechám zchladnout, odskočí to samo. Pokud ne u stěn nakapu vodu a ta to za chvilku uvolní. Špachtli už nepoužívám, vytrhne se sklo.

Přílohy:
_1010027.JPG
_1010027.JPG
[ 48.87 KiB | Zobrazeno 257 krát ]

_1010028.JPG
_1010028.JPG
[ 61.78 KiB | Zobrazeno 257 krát ]

_1010029.JPG
_1010029.JPG
[ 54.86 KiB | Zobrazeno 257 krát ]

_1010031.JPG
_1010031.JPG
[ 40.37 KiB | Zobrazeno 257 krát ]

PříspěvekNapsal: sob 07.09.2019 18:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 1
Super, díky! :D

Profil Soukromé album  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3