Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 12:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Lark píše:
Nevím proč si myslíš, že nečteme tvé příspěvky celé? Snažím se odpovídat na všechny tvé rekce, jen nějak zase nechápu tvojí větu:
Bod 2 je ten problém - pokud neznám možnosti, jak to upnout (teď už opravdu neřeším tenhle konkrétní případ, ten je řešitelnej tím svěrákem), tak to považuju za nevyrobitelné ...

Popsal jsem ti celý postup jak to v tom svěráčku vyrobitelné je, tak nevím co by mělo být špatně. Jestli ta vnitřní část co přijde do profilu má vypadat nějak jinak, tak se to dá upravit, ale s obrobitelností to nijak nesouvisí. Pořád ale nevíme jak to má přesně vypadat. A pokud jde o ten svěráček Proxxon, tak tipuju že se jedná o tenhle: https://www.naradi-vesely.cz/sverak-strojni-ms4.html?listfilter=bnVsbA== Mám ho taky, jen by bylo dobré ho trošku upravit. Přefrézovat horní stranu čelisté na stejnou výšku. Čelisti má široké 50mm a uváděné rozevření 34 (naměřil jsem jen 33,5), takže nevím proč by to v něm nešlo udělat. Jen to není na nějaké "hrubé rafání", protože se utahuje ručně jen tím kolečkem a materiál svěráku je nějaká zinková slitina a snadno se v ní strhne závit (už jsem to opravoval). Na frézování plastu by ale měl vyhovět. A jak tě naviguje dudaj asi by ti pomohlo shlédnutí videí z YT.


Ale to byl jen takovej povzdech - o dva příspěvky výš jsem psal, že OK, že u toho, co chci aktuálně udělat, už vím, jak to upnout. Ale nevím, jak bych to měl udělat, kdyby se mi to do toho svěráku už nevešlo. Nic víc.
Jinak svěráček je tenhle https://www.naradi-vesely.cz/sverak-strojni-s-46mm.html?listfilter=bnVsbA==, ale to nehraje roli, ten zinkovej se mi nějak nelíbil, tenhle mi připadá OK, frézovanej/broušenej, jen je o něco dražší.

A k tomu bodu 2 - myslel jsem to tak, že pokud konstruktér neví, jak je to možné vyrobit, může snadno navrhnout nevyrobitelnost. A do výroby patří i to upínání. Opět opakuju - u dílu, který se mi už nevejde do svěráku, ale kde už nemám takový přídavek materiálu, abych to pohodlně chytil shora (narozdíl od profíků pracuju se zbytkama). Šlo mi o to, jestli třeba neexistujou třeba nějaké hodně nízké boční upínky / svěrky, montovatelné na stůl (samozřejmě to asi znamená si je pro moje mikronářadí vyrobit), nebo jestli je to jednodušší přilepit k nějaké srovnané pracovní desce, kterou už upnu upínkami (ale tam je zase otázka, jak a čím to přilepit - nevím, čím se to dělá, uvažované čelo je delrin) nebo jestli existuje nějaká metoda, která mne nenapadla, o které nevím a tak podobně.

Já neříkám, že mi radíte blbě, jen se mi asi nedaří vysvětlit, co potřebuju vědět.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 12:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Spíš bych to viděl na vyvrtání a vyzávitování "dvou" děr do obrobku zespoda a to přišroubovat kdesce, nebo kostce, kterou pak snadno upneš těma upínkama, nebo i svěrákem. Pokud ti to výrobek dovolí a nebudou díry vadit. Ale pokud je materiál velký a pak v druhém upnutí díry odfrézuješ není co řešit.

Upínky existují i excentrické, (jsou i velice nízké) které netlačí jenom zboku, ale mírně obrobobek i táhnou ke stolu. Upínacích přípravků je neskutečně moc.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 14:00 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
tak si něco co potřebuješ namaluj, a hoď to sem . Poradíme s upnutím .
Jinak plasty lepím . Nízkoroztažnou pěnou, menší kusy tavnou. Někdo lepí i kobercovou oboustrankou.
Pokud máš ostrej nástroj síly jsou minimální.
Extruďák jedu na 4 cm hloubky na šíři frézy úběr na plnou rychlost a nikdy to nepovolilo a mám to lepený jenom na pár bodech k hliníkový základně stroje.


Přílohy:
IMG_20181114_145423.jpg
IMG_20181114_145423.jpg
[ 75.86 KiB | Zobrazeno 1758 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 18:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
To jestli konstruktér navrhne nevyrobitelný díl, se samozřejmě může stát a můžu tě ujistit, že se to běžně stávalo, většinou mladým ing po škole, ale občas se to povedlo i zkušenému konstruktérovi. :lol: Ale solidní konstruktér se nestyděl přijít za technologem, nebo programátorem a domluvili jsme se co lze a co nelze vyrobit a na co máme, nebo nemáme nástroje.
To s tím upínáním je hodně individuální a závislé i na možnostech stroje. Musí se na to myslet právě už při konstrukci. Pro upínání existuje spousta různých upínek, jak ti psali kolegové, nebo se použije i nějaká pomocná deska, ale pro frézování plastů se dá někdy využít i kvalitní oboustranná lepicí páska. Je ale potřeba aby dosedací plocha stolu i polotovaru byly opravdu rovné a hladké. Na oboustrance se u nás kopírovaly i polystyrenové modely na odlitky pro raznice na výrobu karosérií. Všechno je to individuální, případ od případu a člověk musí získat zkušenosti. Proto jsem od začátku chtěl, aby si sem dal nějaký obrázek, jak to má vypadat. Stačí třeba i nějaký náčrt od ruky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 22:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Něco namaluju, ale pořád ještě nejsem u svého PC.

Jinak když oboustranka, tak jaká oboustranka je "správná a osvědčená"? Jak jsi napsal, že na rovné desce, tak to znamená, že tu rovinnost musí držet i to přilepení - nejsem si úplně jistej, jestli mám něco, co mi nebude lítat.

Jenom jestli to chápu dobře - když přilepím ještě nesrovnaný díl (dejme tomu, že chci udělat hladký hranol 40x50x70 z odřezku ze všech stran nahrubo řezaného na cirkuli, jen o pár milimetrů vetšího, než je zamýšlený hotový díl), tak to musím asi na pěnovku, jinak mi to nedrží, potřebuju něco, co mi vyrovná i drobné nerovnosti. Tam si udělám jednu jakž tak referenční stranu, tou to pak přilepím na podkladovou desku, předem srovnanou, pro změnu tenkou oboustrankou - a pak už se dostanu ke všem zbývajícím pěti stranám. Jenomže to znamená, že by se mi při výrobě té první "referenční" plochy obrobek neměl hnout, a to mi ta pěnovka zrovna nezaručí - když se do toho najede frézou, bude mít snahu uhnout, zvlášť u takhle malých věcí. Výsledek bude asi lepší, než z té cirkule, ale ale do rovinnosti to bude mít daleko - možná se ti zdá, že tu melu kraviny, ale právě díky absenci praxe s dobrým upínáním válčím nejvíc.

Takže otázka zní - čím přilepit tu nehotovou a hrubou stranu pro to prvotní obrobení, tak, aby se to nehlo, ale ještě šlo odlepit? A nebo to první srovnání vzít právě nějakýma bočníma upínkama? To by asi dávalo smysl.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 23:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud chceš frézovat z takových polotovarů, tak je potřeba se vybavit i větším svěrákem a ruznými upínkami. Bohužel nevím, jestli nějaké malé jsou k sehnání. A pokud se ti to nevejde do svěráku, tak bych použil ty klínové, nebo excentrické upínky, srovnal vrchní plochu a na ní už to pak můžeš přilepit tou oboustrankou. Na té uříznuté z cirkulky to určitě držet nebude. Která oboustranka je kvalitní si asi budeš muset vyzkoušet. Já mám Tesa 50mm šíře, ale i nějaké 3M, a podobně, by měly držet.
Jinak ty upínky něco jako tohle: https://www.nakol.cz/upinka-nastavitelna-crw
https://www.nakol.cz/upinka-krokova-nastavitelna-crw Všechno je to ale drahé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: sob 15.12.2018 8:29 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
bitovod píše:



Takže otázka zní - čím přilepit tu nehotovou a hrubou stranu pro to prvotní obrobení, tak, aby se to nehlo, ale ještě šlo odlepit? A nebo to první srovnání vzít právě nějakýma bočníma upínkama? To by asi dávalo smysl.


pokud se stále bavíme o plastu, tak já upřednostňuji tu stavební pěnu. držela s ní i MDF při obrábění. Pravdou je, že jsem se zatím nesetkal s odřezkem, aby neměl ani jednu stranu rovnou. Je otázka, jestli používat odřezky pro výrobu , kde dá víc práce jejich příprava na obrábění, než je cena hmoty. To je na zvážení.
Jinak prvotní rovina jde udělat i tak, že se obrobek vypodloží, aby se nekýval a šoupe se po desce frézky pod nástrojem ručně.
Takhle jsem snadno orovnal i lité polyuretany. Je lepší si obrobek upevnit pak v přípravku , než ho držet v ruce z pochopitelných důvodů :lol: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz