Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Doplněk X a minimální vzdálenost
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 14:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.2.2016
Příspěvky: 7
Zdravím,
mám P3P a dotaz k doplňku X. V ust. 16) bod g) se píše (volně cituji):
Jak vyplývá z řádku č 7 tabulky, bezpilotní letadlo nesmí:
i) při vzletu přiblížit k osobě na 50m
ii) za letu k osobě nebo stavbě na 100m
iii) k hustě obydlené oblasti na 150m.
...
Bezpečnou vzdáleností v tabulce se rozumí taková horizontální vzdálenost, která i v případě nastalé nouzové situace vyloučí možnost ohrožení dle ust. 3

Pro stroje do 7kg je výše zmíněná vzdálenost definována jako bezpečná (viz ona tabulka). V ust. 3 se pak píše pouze obecně, že Let bezpilotního letadla smí být prováděn jen takovým způsobem, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti létání ve vzdušném prostoru, osob a majetku na zemi a životního prostředí.

Jestli to teda celé dobře chápu, ony limity 50/100/150m neplatí pro bezpilotní letadla do 7 kg a stačí dodržovat bezpečnou vzdálenost. Nebo jsem něco přehlíd? Pak je taky otázka, jaká je ta bezpečná vzdálenost...


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 15:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
taky to chápu tak ze pod 7kg je potřeba dodržovat bezpečnou ale pozor na todle http://www.caa.cz/letadla-bez-pilota-na ... -bezpecnou

Pokud letas rekreacne ale mas GPS (coz P3 ma) tak musíš doplněk dodržovat a tak bych radsi dodrzoval tadle obvykla cisla

Dne 3.9 byl v tomto příspěvku upraven moderátorem Drondys chybný/nefunkční odkaz.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 18:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Pokud se pamatuju, do 7kg je to v podstatě na tobě, ale pořád nesmíš nikoho ohrozit (to není věc ucl ale pčr). Tedy co se týče vzdálenosti od osob, budov...

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.09.2016 19:04 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.2.2016
Příspěvky: 7
A jak se definuje ohrožení?
Jinak ty bezpečný vzdálenosti vztažený k výšce mi přijdou logický. Když jsem ve 30m,je nesmysl bejt 100m od budovy. Na druhou stranu když budu ve 300m,moc se mi nelíbí, že bych musel být 600 od budov... Důležitý mi tam přijde, že tu bezpečnou vzdálenost určuju já jako pilot (a plně odpovídám za následky).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.09.2016 12:49 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.2.2016
Příspěvky: 43
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 8
když se to vezme do důsledků, tak by se nemohlo létat skoro nikde. soukromé pozemky máš dnes skoro všude.. vzdálenosti od budov, od lidí... lidi jsou taky všude...
já to beru tak, že nelétám v blízkosti letišť.. no ona mi to P3 ani P4 neumožní. a města atd.. prostě to chce dávat bacha.... tyhle drony jsou tak pokročilé, že riziko nehody je minimální... hlavně to chce létat popředu v a dostatečné výšce.. a to včetně FailSafe návratu... je pravda, že jsem párkrát na louce potkal i vrtulník... nebo letadlo... chce to prostě dávat bacha...
jediný zaviněný pád jsem měl s P3 u strejdy na zahradě.. dron 50m daleko, 20m vysoko.. chtěl jsem mu vyfotit chalupu , vzlétl jsem a aby se mi vešla do obrazu, couval jsem.. a byl tam dub....

_________________
na zemi REELY Carbon Fighter 4WD
ve vzduchu DJI Phantom 4 Pro + P4


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.09.2016 15:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pp1976 píše:
tyhle dr.ny jsou tak pokročilé, že riziko nehody je minimální...


jo, tak todle je klasicky nesmyslny omyl. Uz ti nekdy odesla nejaka elektronika ? Mobil, televize, pocitac atd.... ? Predpokladam ze ano, v tom Phantomu je uplne ta sama elektronika a navíc ještě dost proudu co bezi do motoru. Takze sance ze spadne není rozhodne minimalni. No a v pripade ze odejde jeden motor tak se preklopi na bok a pada dolu na sekeru.

Rozhodne je potřeba se drzet hesla ze "Nahoru muze ale dolu musi!" a proste pocitat s tim ze to muze spadnout nebo vyrazit nekam do kytek kdykoliv.

Uz jsem videl spoustu copter v problemech - od male 250 pres phantoma , 450tky az po velkou octu s wookongem. Prehnana duvera v techniku je jasna cesta do problemu.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 03.09.2016 15:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
je to tak měsíc co jsem viděl P3 jít k zemi kvůli chybě řídící jednotky. Pokud si někdo myslí, že je to tak pokročilý že se nic nestane, tak je nebezpečnější než ta koptéra.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 10:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
shrap píše:
A jak se definuje ohrožení? ...

Definice jako taková neexistuje - "Když uděláš tohle a tohle, tak ohrozíš". Je to neurčitý právní pojem, stejně jako třeba: přizpůsobit rychlost stavu a povaze vozovky, množství větší než malé apod. Nezáleží jenom jak to vnímáš ty, ale také, a to je dost důležité, jak to vnímá ten druhý. Takže ty si můžeš myslet, že je to v poho, když létáš jinému 50 metru nad hlavou, ale ten druhý se může cítit ohrožen, jinému nebude vadit 10 m a třetí si zablátí kaliko i při 500 metrech. Jako vždy je třeba být soudný a používat tu bouli na krku, ta tam není proto, aby do něj nepršelo, nebo aby si člověk měl kam dávat čepici.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 10:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
DAF píše:
Definice jako taková neexistuje - "Když uděláš tohle a tohle, tak ohrozíš". Je to neurčitý právní pojem, stejně jako třeba: přizpůsobit rychlost stavu a povaze vozovky, množství větší než malé apod. Nezáleží jenom jak to vnímáš ty, ale také, a to je dost důležité, jak to vnímá ten druhý. Takže ty si můžeš myslet, že je to v poho, když létáš jinému 50 metru nad hlavou, ale ten druhý se může cítit ohrožen, jinému nebude vadit 10 m a třetí si zablátí kaliko i při 500 metrech. Jako vždy je třeba být soudný a používat tu bouli na krku, ta tam není proto, aby do něj nepršelo, nebo aby si člověk měl kam dávat čepici.


To je trochu nešťastný příklad, protože lítat někomu nad hlavou ohrožení 100% je.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 11:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.7.2014
Příspěvky: 602
Bydliště: ČR
100% bych neřekl, protože ti to stejně nejspíš nespadne rovnou dolů.. takže to vysvětlení je naprosto správné. Prostě lítat tak, aby se nikomu nic nestalo, nikomu to nespadlo na barák nebo na auto.. A když se to stane, jsi za to odpovědný. Pokud to nehodláš akceptovat, nelítej.

_________________
X650F, Sunnysky, Afro, Graupner 11x5, APM, Pixhawk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 11:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
j.s píše:
100% bych neřekl, protože ti to stejně nejspíš nespadne rovnou dolů.. takže to vysvětlení je naprosto správné. Prostě lítat tak, aby se nikomu nic nestalo, nikomu to nespadlo na barák nebo na auto.. A když se to stane, jsi za to odpovědný. Pokud to nehodláš akceptovat, nelítej.


A jak by jsi vyhodnotil situaci, kdy to visí 3m nad cyklostezkou a každý kdo po ní jede to musí podjet?

Já zastavil, pilotu oznámil co si o tom myslím a byl jsem za blba. Jak tomu pilotovi, tak těm podjíždějícím cyklistům, kteří nemají ani páru o tom, co se může semlet...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 16:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.7.2014
Příspěvky: 602
Bydliště: ČR
Takovýho blba můžeš jedině zastřelit a vlastně za to ani nemůžeš. Také na hudebních festivalech je u nás bohužel pravidlem, že se objeví nějakej pablb s phantomem a létá nad lidma, natáčí scénu a všichni mu to žerou, jak je to super. Bylo mi vysvětleno, že je to spolehlivý produkt, který nepadá a přistát se mu nechtělo...

_________________
X650F, Sunnysky, Afro, Graupner 11x5, APM, Pixhawk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
HonzaS píše:
To je trochu nešťastný příklad, protože lítat někomu nad hlavou ohrožení 100% je.

Pořád lepší jedno "neštěstí" tady na fóru, než jedno opravdové venku na place. Od toho to je jen "příklad". Každý příklad nějakým způsobem pokulhává. Důležité je, domyslet možné následky a chovat se podle toho. A první je musí domyslet ten, kdo stroj provozuje, protože by o něm, jeho provozu, možnostech a případných hrozících poruchách, měl něco vědět. Ten co na to jen čučí a nic o tom neví se v krajním případě bude divit, když se mu něco stane a bude první, kdo bude řvát, že se to má zakázat, že to je nebezpečné a že ho to mohlo zabít. Výstižně to popsal zdzd.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 18:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
j.s píše:
...se objeví nějakej pablb s phantomem a létá nad lidma, natáčí scénu a všichni mu to žerou, jak je to super...

Všichni ne :-)
http://www.expres.cz/dron-stredoveky-ja ... video_khor


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 04.09.2016 18:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.7.2014
Příspěvky: 602
Bydliště: ČR
:lol: :lol: :lol:

_________________
X650F, Sunnysky, Afro, Graupner 11x5, APM, Pixhawk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz