Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 11:41

Zdravím chlapci,
staviam nového vetroňa, konkrétne sa jedná o ASG 29, rozpätie 5000 mm váha okolo 5,5 kg.
a celkom ma zaujalo použitie sklopného EDF, predppokladám že nebude mať taký klopivý moment ako sklopná vrtula a aj otvor za kabínou by mohol byť menší, tým pádom aj menšie oslabenie konštrukcie.
Jediný problém je v tom, že s EDF nemám absolútne žiadne skúsenosti. (raz som videl nejakého jeta z HK to je tak všetko :D )

Chcel by som si nechať poradiť od Vás čo by tam bolo najlepšie.
Vôbec neviem aký by malo mať EDF statický ťah aby sa mi vetroň odlepil zo zeme, bohužiaľ ani na nete moc takýchto kombinácií nie je, takže neviem odkiaľ čerpať + moja nevedomosť s EDF ako takým....

Vedel by mi niekto poradiť prosím ?

Zatiaľ by som povedal, že ideálna by tam bola 90 mm turbínka s ťahom okolo 6 kg.

Alebo by tam stačilo aj niečo ľahšie ?

Fakt netuším.

ďakujem za Vaše názory

Filip.

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 12:58

spíš počítej s 120mm edf, na 5 metrů mi přijde 90 málo= osobní názor

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 13:08

corsair píše:spíš počítej s 120mm edf, na 5 metrů mi přijde 90 málo= osobní názor


statický tah 120 je 7 - 10 kg a odpovídá tomu i spotřeba a váha baterií.

pak i váha větroně se může docela změnit.
Začal bych u těch baterek a váhy.

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 15:24

vasamodel se zeptej chodi itu

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 16:09

dudaj píše:statický tah 120 je 7 - 10 kg a odpovídá tomu i spotřeba a váha baterií.

pak i váha větroně se může docela změnit.
Začal bych u těch baterek a váhy.
jo, to je pravda, ale pokud má potřebu aby se to i samo odlepilo ze země bude ta 90 málo, ať již z vozíku či trávy, s 90 by se to mohlo střílet katapultem a pak to i poletí,ale žádná hitparáda to nebude....jinak kolega by si měl uvědomit,že edf je hodně neefektivní zdroj pohybu modelu, za ním je už možná pouze parní stroj :lol: nicméně je to efektní pohon/tím myslím efektní nikoli efektivní/

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 16:34

Zavolej Radimovi Horkému z Hmodel. Létá Quintuse s 90-kou od Vasamodel ( www.hmodel.cz), Quintus má necelých 8 metrů, hmotnost okolo 14kg. Na stránkách snad jsou i nějaké videa. 120-ka je na takový větroň zbytečně velká. Je zapotřebí rozřezat a hodně zpevnit centroplán, 120-ka by udělala velkou díru a velká dvířka. Radim má od Vaška (vasa) i výklopnou mechaniku, chodí dobře. Co se týká výběru dmychadla samotného Vasa je skvělý, leč zabírá optimálně až při vyšších rychlostech a je vynikající na rychlejší modely. Dobře chodí i dmychadla od www.ejets.at, mají menší výtokovou rychlost a líp se chytnou při startu - je to stejné, jako u stoupání na vrtuli.
Ale ta 120-ka je fakt zbytečná, zeptej se toho, kdo s tím lítá, ostatně i Vašek Vasa ti to určitě potvrdí. Není zde zapotřebí takový poměr statického tahu k hmotnosti modelu.

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 18:54

corsair píše: jo, to je pravda, ale pokud má potřebu aby se to i samo odlepilo ze země bude ta 90 málo, ať již z vozíku či trávy, s 90 by se to mohlo střílet katapultem a pak to i poletí,ale žádná hitparáda to nebude....jinak kolega by si měl uvědomit,že edf je hodně neefektivní zdroj pohybu modelu, za ním je už možná pouze parní stroj :lol: nicméně je to efektní pohon/tím myslím efektní nikoli efektivní/


Efektivita se tady probírala mnohokrát. Srovnávat statický tah je dobrý pro porovnávání stejných věcí (průměr vrtule mezi sebou, nebo dvě dmychadla)
Srovnávat dmychadlo s vrtulí je nesmysl.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

kolik watů bys potřeboval na tohle éro s vrtulí na tento letový projev ? váží 14 Kg a rozpětí 230 cm.
je tam moje 120 s příkonem 6,5 Kw
A výkonově je to přiškrcený v kanálech modelu.

motor váží 450 g !!

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 20:14

když mne cituješ: no netuším kde jsi viděl,že srovnávám tah vrtule s edf, nebo máš problém se čtením psaného textu?

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

čtv 01.09.2016 20:47

corsair píše:když mne cituješ: no netuším kde jsi viděl,že srovnávám tah vrtule s edf, nebo máš problém se čtením psaného textu?


napsal jsi:" jinak kolega by si měl uvědomit,že edf je hodně neefektivní zdroj pohybu modelu"

píšeš o efektivitě , takže z čeho vycházíš ?
co srovnáváš ?
dmychadlo s vrtulí
a podle čeho ? statického tahu ?

nemám problém s psaným textem .
ale vysvětli co jsi chtěl teda říct. A co srovnáváš.

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

stř 07.09.2016 8:23

Pozor na to! Někteří dmychadláři jsou ostří jak břitva, když jim saháš na jejich hračky... :mrgreen:

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

stř 07.09.2016 8:38

modreflek píše:Pozor na to! Někteří dmychadláři jsou ostří jak břitva, když jim saháš na jejich hračky... :mrgreen:


podstatně víc času věnuji helinám :D

Re: Sklopné EDF pre Vetroň ASG 29 5000 mm

stř 07.09.2016 19:32

Petr Hetfleisch z Falema .Fox má 10kg. https://www.youtube.com/watch?v=_uuikj6jMcg
Odeslat odpověď