Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 19:51

Ladislav Fazekas píše:.Našel nějaký komplety na Ebay, není to sice nic levnýho na to jak je to starý, ale sehnat by se to asi dalo. Spíš mě zajímá jestli by to utáhla třeba 90tka nebo jestli se vyráběly i větší např. 120mm nebo něco podobnýho..


Tak sem hoď nějakej odkaz.
Dle mýho názoru 90 se spalovákem 5kg letadlo neutáhne.
Lze to odhadnout z počtu listů a otáček .

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:01

Je to tak měsíc co jsem tam něco našel-pokusím se to dohledat. Taky si myslím že 90tka je málo a tak nějak jsem doufal,že mi tady někdo poradí co by bylo asi tak k tomu letadlu vhodný. Jak už jsem psal v tomhle pohonu nemám zkušenosti. Našel jsem akorát že většina lidí používala tohle- O.S.91 VRDF, ale nikde nepíšou co je tam za průměr dmychadla.

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:01

martin z píše:stačí mu lítat třeba jen jednou těch 15 minut a jede pak spokojeně s celým modelem domů.


Já teda nevím, školy nemám, ale znám pár lidí, co létají SKUTEČNĚ VELKÉ JETY, tj. s turbínou, žádné EDF, žádný žhavík s dmychadlem, a shodně tvrdí, že 5 - 6 minutový let je až až, pokud chtějí odejít s celým modelem domů, protože déle se stejně nedokáží soustředit. A já tomu i věřím, protože jsem viděl, jak vypadá letadlo, co letí 300km/h.

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:11

mhabr píše:
Já teda nevím, školy nemám, ale znám pár lidí, co létají SKUTEČNĚ VELKÉ JETY, tj. s turbínou, žádné EDF, žádný žhavík s dmychadlem, a shodně tvrdí, že 5 - 6 minutový let je až až, pokud chtějí odejít s celým modelem domů, protože déle se stejně nedokáží soustředit. A já tomu i věřím, protože jsem viděl, jak vypadá letadlo, co letí 300km/h.


ano, naprosto souhlasím. Člověk toho má plný kecky.

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:15

mhabr píše:
Já teda nevím, školy nemám, ale znám pár lidí, co létají SKUTEČNĚ VELKÉ JETY, tj. s turbínou, žádné EDF, žádný žhavík s dmychadlem, a shodně tvrdí, že 5 - 6 minutový let je až až, pokud chtějí odejít s celým modelem domů, protože déle se stejně nedokáží soustředit. A já tomu i věřím, protože jsem viděl, jak vypadá letadlo, co letí 300km/h.


jj, naprostý souhlas.
Po 5 minutách při plném soustředění taky dělám chyby - když jsem se učil s helinou . tak jsem sedal po 4 minutách.
Pokud jsem nesednul tak jsem havaroval. Ale ten jet na spalovák tak rychle nepoletí.
A pokud se létá po obloze, tak to zas tak náročný není. Ale pokud je to model za 200 000, tak tam ten strach určitě na klidu nepřidá :D .

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:22

Myslim si,že skutečné jety je trochu jiná liga. To že jdou po 5 min. dolů naprosto chápu. Lítat s letadlem s cenou převyšující mnohdy 300tis. je docela adrenalin a na řízení to asi taky mnohdy nic pěknýho nebude :D

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:26

dudaj píše: Ale ten jet na spalovák tak rychle nepoletí.
A pokud se létá po obloze, tak to zas tak náročný není.

No jak píšu, zkušenosti nemám, ale vždycky jsem si myslel, že EDF i turbíny jsou hlavně o rychlosti a o zvuku.
Žhavík s dmychadlem jsem párkrát viděl, bývalý kolega to provozoval (už to vzdal, je v důchodu a ty reakce nejsou, co bývaly), ale taky to upalovalo skušně. Myslím, že hodně přes 150km/h. Ale taky s tím nelítal nijak dlouhé časy.

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:31

Kdybych se dostal tak na 8 min. tak byl spokojenej. Na stopkách mám na každým letadle nastaveno 8 min. a myslim, že je to tak akorát protože potom už se mi zdá že dělám zbytečný chyby.

žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:38

Tak si kup turbínu. Na model bazaru prodává kolega od petrcorrado jeden model skoro zadarmo.

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 20:45

Turbína by byla pěkná, ale nejsem tak bohatej člověk abych si mohl dovolit takovouhle hračku :( leda že bych prodal ledviny :D

Re: žhavík na EDF

stř 09.09.2015 21:34

Vím, že jsi rozhodnutej, ale v Německu i Rakousku se dá koupit 8-10 kg turbína od 800 euro.
A to BD 5, co prodává Michal Holman je s turbínou, letadlem, podvozky, ventily, bylo za
32k, to nestojí ani to éro. Jo, je to pořád dost, nicméně je to už dostupné. :D. A žhavíkovej pohon s dmychadlem bude za kolik, 10, 12??

Re: žhavík na EDF

čtv 10.09.2015 6:38

Já bych byl docela zvědavej na to spalovací dmychadlo. To je parádní retro. Bylo by to zajímavý vlákno.

Re: žhavík na EDF

čtv 10.09.2015 14:53

Kdysi jsem obdivoval jety Pavla Bosáka.Tehdy to byla rarita,vlastně i dnes.Něco jsem měl s vrtulí,2 éra měla dmychadla Dynafan od Bosáka.Motor MVVS 6,5 s rourou.Zvuk?Hnus.Ale věřím,že kdyby se na rouru dal tlumič,bylo by to o něčem jiným.Spolehlivost?Hrůza.Spálená svíčka jedna za druhou,příšerný přechody.Chce to jiný motor.Výkon?Když už se to rozjede,bohatě stačil.Ale chce to asfalt a poměrně dlouhý.Tráva nee.Umaštěný éro nebylo,všechno lítalo trubkou ven.Poslední jsem dělal F-104 a po těch problémech s dmychadlem jsem ji poháněl tlačnou vrtulí.Tím samým motorem z dmychadla a šlapal jak víno,naprosto spolehlivě.
Viděl jsem řadu spolehlivě a pěkně létajících dmychadel se spalovákem.Ale chce to kvalitní komponenty.
Dmychadlo na 6,5-7,5ccm má průměr 120mm.To se ti do Miga-21 asi stejně nevejde.Menší dmychadlo na spalovák asi není a stejně by nemělo výkon.
Já mám jasno.Už nikdy! :D
Přílohy
5777634_5_qvw2tg4bd.jpg
5630651_5_ztup112c.jpg

Re: žhavík na EDF

čtv 10.09.2015 17:55

Tak jsem to byl změřit a vnitřní průměr trupu je 135mm, tak si myslím že při troše snahy bych to tam nacpal. A k těm motorům, nejradši bych šel do O.S maxe s MVVS jsem neměl nikdy moc dobrý zkušenosti.
Přílohy
IMG_20150910_184903.jpg
IMG_20150910_184932.jpg

Re: žhavík na EDF

čtv 10.09.2015 18:17

Hm,to by se asi vešlo.

Tohle je slušný,co?Ale je v tom patnáctka :twisted: :



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Odeslat odpověď