Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Re: Prvý EDF model

ned 04.06.2017 15:09

Jde alespoň nahrubo stanovit, jaké dmychadlo k čemu použít?
Variant je asi milion, vím.
Mám na mysli spíše konkrétní řešení, které se komu osvědčilo.
Např. model o rozpětí "x" mm, hmotnost "y", plošné zatížení "z" g/dm2, dmychadlo o průměru "fň", kv motoru, regler nebo odběr a počet článků.
Přece jen u fénů není jednoduché nevhodný pohon vykutat a dát jiný....
Tak ať nevymýšlím parní stroj.

pon 26.06.2017 17:57

Pokud hodláš sochat sám, tak daný plánek už asi obsahuje (pokud je přímo na EDF) rozměr pohonu. Pokud je to uni, nebo na turbínu, tak to asi bude 90mm a vějš. Nicméně se nechá vždy odrazit od nějaké předlohy, nebo určitě bude na netu stejný (podobný) koncept, který už někdo lítá na edf a od toho se odrazit. Takhle to nejde říct. Můžeš mít metr éro a bude v tom fungovat dobře nalazená 64mm a taky v tom pojede i 90mm, když se tam vleze. Ale obecně se vyskytují a v mém hledáčku upřednostňuji epp/epo/eps kolem 50cm rozpětí 50mm edf, cca 100cm 70mm edf +/- 1,5m 90mm edf... Teď mám Sabre od FlyFly 90mm na 6s a je to krásný polítáníčko.

pon 26.06.2017 22:36

Těch variant je právě hodně.
Můžu se inspirovat hotovkou, kde se předpokládá odladění ( pro sériovku vlastně nutné) a přitom to může být ploužidlo.
Proto mě zajímají někým vyzkoušené předlohy.
64 může být lepší než 70, je li dobře navržená, s minimální vůlí u rotoru, může to být ale i mrcha žravá bez výkonu, takže jen průměr nemusí ještě moc říct.
Nějaké 64 tu mám, chtěl bych zkusit i menší, ale výběr moc není.
A někde mám ještě původní Vasafan ;-)
Nehledě na další parametry, třeba průměr výstupní trysky vzhledem k průměru dmychadla, délce, vstupním hrdle a pod.
Jistota je klasika vrtule, ale když pěkných tryskáčů je tolik...;-)

pon 26.06.2017 22:38

Mimochodem, nevzpomenu si, že bych někde viděl slušný výkres na nějaké dmychadlo.
Tím myslím zhruba na 64, rozumně zpracovaný a úspěšný...

úte 27.06.2017 11:23

S tím moc neporadím, páč se o stavby nezajímám. Z vlastních důvodů preferuji zmíněné bubliny a vždy buď arf, nebo koupím od někoho holý drak a dosazuji po svém. Jasně, čistý sání a výtokovka + správně zúžená je samozřejmost. Já jsem hodně spokojený s malym Wemotecem Microfan 50mm edf a HET 4800Kv se 4s. Výtokovku zužuju na +/- 40mm, jen mírně, ono nemá stator 50mm uvnitř, ale vně. Ale tento setup je nejlepší do do těch malej mrch, typu Alfamodel, Robbejet a podobné. Bez problémů to cpu do výřezů určených pro 64mm. Setup tahá v pohodě 500-600g Přitom do 30A. V A4 od Alferyho ani plnej nedávám... V Habu jsem měl 70mm 10 lopatek z HK a 2200kv motor a polet to byl též nádherný a svižný.
Je to prostě laborování a čerpání na netu z daných pohonů, kde uvádí nějaká naměřené parametry. Zatím jsem vždy spokojen a nemusím mít high end výbavu.
Někde jsem viděl i výřezy z extruďáku a na malý kousíčky. Dojde domů pytel označenýho lega a může začít kreativita jedince...
A mít prostor, čas a peníze, tak mám 3D tiskárnu a už si tisknu Miga od 3Dlab print. :D _

čtv 17.08.2017 12:40

Naprosto úžasně funguje Avanti S od Freewingu. Pořídil jsem ho do větrných dnů a pro provoz na travnaté ploše, na kterou má optimalizovanej podvozek. Do vzduchu se jen hrne - rozběh 15-20m, létá naprosto stabilně, v případě potřeby i velmi pomalu. Bez problémů se dá létat na půl plynu a v případě potřeby je výkonu požehnaně. Přestože mám radějí "maketové" tryskáče, tenhle stroj mě okouzlil. Sebastiano Silvestri je nejen dobrej pilot, ale fakt umí navrhnout éro :-) Ideální cvičnej a nezáludnej stroj.

pár fotek je tady http://rivi72.rajce.idnes.cz/Avanti_S_EDF_80mm/

a video zde https://www.youtube.com/watch?v=S7dbv7hSpBc

pát 18.08.2017 21:21

Steve píše:Mimochodem, nevzpomenu si, že bych někde viděl slušný výkres na nějaké dmychadlo.
Tím myslím zhruba na 64, rozumně zpracovaný a úspěšný...

Je to dost pozdě, ale snad se bude hodit. I když myslím, že jsi to procházel.
viewtopic.php?f=137&t=71282
a další třeba od Jendy12.
Moje podklady jsou momentálně na Kladně :D .

čtv 26.10.2017 18:59

Zdravím příznivce dmychadel,jsem začátečník v RC letadlech,postavil jsem zatím 6 polystyrenových plackostihaček na vrtulový pohon a teď jsem koupil za slušnou cenu 70mm dmychadlo 5 lopatek i s reglem 45A.Nic víc o tom nevím (značka...výkon motoru...)a dostavuji pro něj další stihací polystru o rozpětí 60cm a délce 80cm,Dotaz (vím že je hodně hloupý) zní-rozhýbe ten můj výtvor baterie které jsem používal na vrtuláky?????Jedná se 2S 2200mAh, 3s1000 mAh, 3s1500mAh. Nejedná se mi o 10ti minutovky ale stačí mi i 2 minuty letu pro začátek.Hodně jsem četl o používání 4S baterek ale nechci navyšovat váhu a zatím ani ceny baterky.Váha zatím dle odhadu 300-350g bez výbavy.Moc díky za rady a info. dr.

ned 29.10.2017 11:24

Na baterkách máš uvedenu zatížitelnost, např. 10C, 20C...
Podle toho zjistíš, jestli na to baterky "maji".
Tedy např. 2200mAh s 20C "dají" 44A.
Ale to spíš neplatí, je to většinou přání výrobce, resp. baterky to treba dají, ale většinou se jim výrazně sníží životnost. V reálu počítej s cca 60%.
V tomto případě by to chtělo 30C, u těch menších (1500mAh) pak 40C.
Pokud vyžaduješ dvě minuty letu, pak by ty baterky měly trvale dát těch 30C.
A otázka je, zda to ty baterky skutečně dají, zejména pokud nejsou nové, jak píšeš...
No a předpokládám, že souhlasí počet článků. Tedy máš-li 3S a regler chce třeba 4 nebo i více S, pak ti nezbyde, než koupit nové a tvrdé ( to číslo před C) baterky.
Ty 2S2200 mAh nejspíš nepoužiješ (malé napětí) a ty ostatní by musely mít 40C, což nejspíš nemají...

pon 30.10.2017 18:18

Díky Steve,trochu jsi mi to osvětlil,jsem už stará škola a mikroelektronika a tomu podobné mě nikdy neoslovily proto taky ty hloupé dotazy.Ještě bych poprosil jak poznám jakou baterku konkrétní regl potřebuje??Používám 25A,30A a na tom dmychadle 45A.Můžu na všechny použít baterku 4s s napětím 14,8V??Nemuže se něco spálit??dotedˇjsem používal max.11.1V Díky dr.

stř 01.11.2017 18:56

Chtělo by to znát parametry toho dmychadla.
Předpokládám, že 4S by mělo vyhovět, tedy pokud o něm nic nezjistíš.
Hledej třeba na Hobbykingu nebo Aliexpressu.
Pokud nebudeš úspěšný, tak bych s těmi 4S začal. Ale....Přece jen předtím hledej.
Určitě by pomohlo, kdyby jsi dal fotku. Třeba někdo bude vědět.
Odeslat odpověď