Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Vyosení dmychadla

sob 30.11.2013 1:01

Dobrý večer,

stavím éro s motory pod křídlem a chtěl bych se zeptat, jak v tomto případě vyosit dmychadla, zda nahoru, dolu, doleva, doprava :)
Nějak mi to moc nevyšlo a ty motory mám asi 3mm jakoby do V, otevřenou stranou ve směru letu, vadí to hodně? Já jen, zda má cenu to upravovat, protože by to bylo momentálně dost pracné :)

Děkuji moc za pomoc :-)

Re: Vyosení dmychadla

sob 30.11.2013 15:01

Dmychadlo se nevyosuje, jen musíš mít výtokovku v ose letadla. Pokud máš dvě do V stejně, mělo by to letět v pohodě rovně.

Re: Vyosení dmychadla

sob 30.11.2013 21:58

FilipV píše:Dmychadlo se nevyosuje, jen musíš mít výtokovku v ose letadla. Pokud máš dvě do V stejně, mělo by to letět v pohodě rovně.


to není úplně pravda, do strany samozřejmě rovně v ose, ale někdy je potřeba vyosovat edf výškově (potlačené nebo přitažené)
ale když je pod křídlem netroufnu si říct kam, dal bych 0 a kdyby to potom tahalo nahoru nebo dolu tak bych to potom upravil.
Například na větroni když je edf za těžištěm nad trupem, je potřeba ho natáhnout (zadek nahoru)

Re: Vyosení dmychadla

sob 30.11.2013 23:56

Ok, ale stejně začínáš na 0 a potom ladíš :wink:

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 17:16

Děkuji moc za rady, bohužel ladění tady nepřipadá v úvahu, pokud to nebude napevno přidělané, tak to upadne a pak už je nemožné s tím pohnout :)

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 19:17

Pokud je EDF pod křídlem tak se vyosuje směrem dolu aby kompenzovovalo klopny moment,velikost vychýleni bude zaležet na tom jak daleko od osy bude. :D

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 19:19

BlueDragonFS píše:Děkuji moc za rady, bohužel ladění tady nepřipadá v úvahu, pokud to nebude napevno přidělané, tak to upadne a pak už je nemožné s tím pohnout :)

tak pak jedině když ti to bude někam táhnout uděláš na rádiu mix vop do plynu, letadlo do trimuješ/vyvážíš, tak aby bez plynu letělo bez zásahu do řízení vop rovně, potom když přidáš plyn buďto půjde model nahoru nebo dolu, a podle toho doladíš křivku mixu tak aby model letěl rovně i na plný plyn (při přidání plynu se bude automaticky pohybovat vop)

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 21:22

Vasa píše:tak pak jedině když ti to bude někam táhnout uděláš na rádiu mix vop do plynu, letadlo do trimuješ/vyvážíš, tak aby bez plynu letělo bez zásahu do řízení vop rovně, potom když přidáš plyn buďto půjde model nahoru nebo dolu, a podle toho doladíš křivku mixu tak aby model letěl rovně i na plný plyn (při přidání plynu se bude automaticky pohybovat vop)

Děkuju moc, tohle mě nenapadlo :)
Jen se chci ještě zeptat, co bych měl při záletu od toho očekávat, pokud to bude špatně vyosené? Nějaké prudké pohyby nahoru, jako když je špatně těžiště, nebo se to bude projevovat spíš jako špatný trim, tedy jen mírně? Já jen, co bych měl očekávat, až přidám plyn na startu, tak aby éro nešlo kolmo nahoru :D

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 21:42

asi nic drastického, bud to bude ok nebo to bude táhnout mírně nahoru/dolu, v pohodě do trimuješ. Pokud to bude start z podvozku, tak tam je úplně v pohodě, tam to cítíš v ruce hned od začátku. Jinak si zkus model podržet nad hlavou a přidat, a uvidíš zda to někam táhne. Já jsem měl model vytrimovanej na plnej plyn aby to letělo rovně, a bez plynu jsem to držel v ruce přitažený naprosto v pohodě

Re: Vyosení dmychadla

ned 01.12.2013 23:03

Děkuju moc, já měl obavy, aby se to nechovalo jako při špatném vyvážení :)
Odeslat odpověď