Switch to full style
Diskuze o modelech poháněných pomocí EDF (dmychadla) nebo přímo modelářskou turbínou.

Pravidla fóra

Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky
Odeslat odpověď

Katapult, startovací rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 18:02

Dobrý den. Zná někdo návod jak postavit startovací rampu pro EDF. Nenašel jsem žádný příspěvek krom přezdívky a několika zmíněk o použití katapultu. Jak na rampu upevnit letadlo a jak letadlo odstartovat? Mé rameno mi nedovolí model pořádně hodit. Rozpětí modelu okolo metru, váha necelí 1kg.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 18:18

Pěkný nápad, jsem zvědav co se z toho vyvrbí :D
První nápad by byl: Šikmé prkno, guma jako do praku, natáhnout, zachytit za nějakou zarážku, a nohou (sešlápnutím nějakého spušťadla) by se guma uvolnila.
V modelu v přední části zespodu nějaký háček na zaháknutí gumy.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 18:44

Nějaká inspirace tady: http://www.gnatshoot.co.uk/pdf/Gnat_Par ... _20111.pdf Ty "okované" modely pro GNAT SHOOT jsou totiž pěkně těžké. :D

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 18:46

Měl jsem katapult na 3,5 kg L-39... fotky snad napoví :)
Přílohy
4.jpg
P1040261.JPG
P1040254.JPG
P1040262.JPG

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 19:05

cilek píše:Nějaká inspirace tady: http://www.gnatshoot.co.uk/pdf/Gnat_Par ... _20111.pdf Ty "okované" modely pro GNAT SHOOT jsou totiž pěkně těžké. :D


Moc zajímavé stránky :twisted: , čím vší se lidi nebaví :mrgreen:

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 19:08

www.vasamodel.cz v pravo dole

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 19:46

Vasa píše:http://www.vasamodel.cz v pravo dole

Ahoj, poznámečka mimo dotaz- nešlo by poupravit barvu písma na vebu, nebo pozadí? pokud nemám já uplně rozhozenej monitor, tak to slovo "katapult" se uplně ztrácí v pozadí... Ale ten katapult se zdá být jednoduchý a v jednoduchosti bývá krása....

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

pon 08.10.2012 22:35

Pomerne bežne sa to rieši spôsobom uvedeným vyššie. Ja som kedysi používal úplne primitívny a fungujúci spôsob, asi päť metrov nejakej gumy z rozrezanej duše od auta (storočnej), kolík v zemi, na druhej strane krúžok na kľúče. Háčik na modeli bol niekde cca v strede medzi ťažiskom a špicom. Strieľal som s tým malú rýchlu neposlušnú deltu, ktorú nebolo za čo chytiť aby sa dala dosť rýchlo hodiť. Používam mód 4, takže v momente vypustenia bola výškovka neriadená a šlo to vždy bez problémov. Tá rampa je ale určite pohodlnejšie a sofistikovanejšie riešenie.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 5:49

švíco píše:Měl jsem katapult na 3,5 kg L-39... fotky snad napoví :)


Pěkně zpracované. ZZ

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 7:56

zz píše:
švíco píše:Měl jsem katapult na 3,5 kg L-39... fotky snad napoví :)


Pěkně zpracované. ZZ


Díky :) Hrál jsem si s tim... hlavně aby to bylo skládací a vešlo se mi to všechno do auta :)
Byl to hukot, když se L-39 vystřelila... super bylo, že to bylo hned v luftu a dalo se to okamžitě řídit. Prostě klasika katapult, nic sofistikovaného... ale bez toho by to prostě nešlo :wink:

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 12:30

Kluci z letiště to tak namotorují že to startuje z trávy z břicha.
Katapult netřeba :wink:

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 12:32

Viděl jsem, že lze startovat i rovnou z trávy, ale pak je lepší gumycuk do V-čka.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 13:43

Moc děkuji za náměty, až dám něco dohromady bude foto. Děkuji.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

úte 09.10.2012 19:32

TomasC píše:Viděl jsem, že lze startovat i rovnou z trávy, ale pak je lepší gumycuk do V-čka.


Když jsem to viděl já, tak to startovalo na kusu igelitu, který byl přivázán k háčku a model si tak neodíral zbytečně trup.

Re: Katapult, startovacví rampa pro letadla s dmychadlem

ned 21.07.2013 15:57

Katapult si urobím sám,ale stojím před problémem a to je gumycuk. Potřebuju aby měl tah cca 2kg a vůbec netuším co mám použít,jakou délku,průměr a roztažnost ... Pardte někdo co používáte vy.
Díky moc
Odeslat odpověď