Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 6:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
2Rimr: projel jsem obchody, ale Twister už nikde není :(
... tedy za tu slevněnou cenu.

EDIT: jeden jsem našel, ale není uvedeno zda ho mají skladem, tak uvidíme.
EDIT2: už mi napsali: momentálně vyprodané, že zjistí dostupnost :(
EDIT3: tak prej možná za 14 dní.


Naposledy upravil petr64 dne úte 28.02.2012 15:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 9:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
BOSS8 píše:
Co já vím , hodně lidí šlo do tohodle . Mám ho taky jako prvního Jeta - zatím ve fázi stavby , ale už teď jsem spokojenej - kvalita vs. cena vychází hodně dobře . Podle videí na Trubce to lítá velmi dobře i s origo fénem co je v ceně stavebnice. http://www.rcguru.cz/l-39-d9019


No to je Něco! Není to napoprvé (jet) trošku macek? Nebo u jetů taky platí jak u větroňů, čím větší, tím lepší ovladatelnost a taky je to dobře vidět?
Na tom videu to lítá dost svižně - zvládnu to? (mám za sebou nějakých 300 hodin s elektrovětroni a samokřídly) - ještě nejsem stihač :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 11:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Pořád mě drží ta L-39ka. No není to paráda?
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

p.s. jsou to obrázky, které udělal ve Sketchupu z 3D modelu (otevřel jsem kryty podvozků, odstranil piloty a sklo z kabiny), který lze stáhnout zde tady
Pro detailní seznámení s letadlem před stavbou je 3D model nutný/vhodný.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 15:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Eště mám dotaz. Myslím, že výsledné letové vlastnosti EDF jsou dány velkou měrou vstupem a výstupem vzduchu do/z EDF. Tedy tvarem, hladkostí, rozměry vstupního/výstupního "potrubí".
Obrázek
Existují (určitě:) ) nějaké prověřené závislosti mezi těmito rozměry? Rád bych to trochy teoreticky nastudoval - dáte odkaz dobrý ?.
Zatím jsem našel toto:

Podzvukový vstup
Vnitřní kanál podzvukového vstupu se od lapače směrem ke kompresoru rozšiřuje. V rozšiřujícím se kanálu při podzvukové vstupní rychlosti plynule klesá rychlost proudu a plynule roste statický tlak. Zvýšením tlaku se částečně ušetří práce kompresoru. Náporové motory musí mít zvýšení tlaku v této části mnohem vyšší, protože k dalšímu zvyšování tlaku už nedochází a plyny jdou ze vstupního ústrojí přímo do spalovacího prostoru. U náporových motorů je tak rychlost proudu za vstupem velmi malá. Rozšiřování kanálu musí být plynulé, bez prudkých ohybů a ostrých hran, jinak by mohlo dojít k odtržení proudu od stěn, ke vzniku vírů a zpětného proudění - zvýšily by se ztráty a snížil tah motoru.
Pokud je podzvukový vstup navržen tak jak má, tak bez problému poskytuje motoru potřebné množství vzduchu. Množství nasávaného vzduchu je přímo ovlivněno motorem - zvýší-li se otáčky kompresoru, vzroste rychlost proudu před motorem, klesá statický tlak, zvýší se tak rozdíl mezi atmosférickým tlakem a tlakem ve vstupním ústrojí, roste rychlost v lapači vzduchu - v konečném důsledku se zvýší průtokové množství vzduchu. Motor si tedy sám reguluje kolik vzduchu bude lapačem nasáváno.

(zdroj: leteckemotory.cz)

K výstupu vzduchu (délka portubí, zůžení) zatím nic nemám.

EDIT: První pravidla na která jsem narazil: The rule of thumb for inlet and outlet ducting is that the inlet should be about equal to the 'FSA' or slightly greater, say 90-120% of FSA. Inlets slightly smaller than FSA can work but thrust will suffer. The outlet can be slightly less than FSA, 85% of FSA as an optimal figure is often quoted.
'FSA' = fan swept area, this is the cross section area of the fan shroud less the cross section area of the rotor hub.
Generally the smaller the outlet the lower the static thrust but slight reduction in outlet (to about 85%) can enhance thrust at high speed with only a small loss in static.
Ducting should be as short as possible but on scale models there is little that can be done to shorten ducting. It's very important to have a nice radius on the lip of the inlet.


Naposledy upravil petr64 dne stř 29.02.2012 21:47, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 16:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Nedávno jsem to sem někde psal... Hledej FSA (Fan Swept Area - činná plocha dmychadla).

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: úte 28.02.2012 23:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
2Rimr: díky za směr :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 15:56 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
Zdravím všechny. Náhodou jsem narazil na toto téma. Někdo tu zmínil, že L-159 ALCA od LM model "nelétá". Tato Alca je vyrobena z EPP, takže má svoje dobré i špatné vlastnosti. Mezi ty dobré patří nezáludné letové vlastnosti a jednoduchá pilotáž a hlavně velice snadná pilotáž.
Mezi ty horší patří větší odpor použitého materiálu. Proto není možno zvýšit rychlost modelu větším zvýšením výkonu pohonu. Pokud dáme větší a silnější pohon, než je optimální, jen zvýšíme hmotnost modelu větším motorem, regulátorem a akumulátorem. A rychlost se zvýší jen nepatrně. Toto vše je možno provést o aerodynamicky čistších a hladších modelů. U modelů z "chlupatého" EPP to prostě nefunguje.

A pro ty co nevěří že Alca lítá jsou zde dva odkazy na letová videa.

http://www.youtube.com/watch?v=pSuIHfEV ... dded#at=47

http://www.youtube.com/watch?v=wjH3qdHBqog

Libor M.
LM model


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 16:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.12.2010
Příspěvky: 708
Bydliště: Levice
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1073657
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... =L+39+plan


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Bumpy_SK píše:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1073657
http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... =L+39+plan


Jo jo, to je ono podle čeho bych chtěl L-39 stavět. V tom prvním vlákně jsou na začátku plánky. Ale dále v tom vlákně jsou další plánky zde, kde je model zvětšený na 120% pro EDF 64 mm / a to se mi zdá tak akorát.

Druhý odkaz je na stavbu L-159


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 19:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Libor_M píše:
... Někdo tu zmínil, že L-159 ALCA od LM model "nelétá"...

Já jsem neřekl, že vaše ALCA nelítá, jen že je "chlupatá" - nelíbí se mi ten povrch. Myslím, že pro Jet by měl být povrch hladší. Chápu, že s použitím materiálu EPP bez formy je to problém. Jinak lítá pěkně, ale já jsem teď momentálně zamilovanější do Albatrose :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 19:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Ok, dá někdo prosím tip na vyzkoušený, ověřený a výkonný EDF64 a vhodný motor (a spolehlivý e-obchod bez problémů s dodávkami)? To co ušetřím za stavebnici raději investuji do pořádného EDF od solidního výrobce. Upřednostňuji nákup v EU (ČR). Prosím ne z HK - tam mám prohlédnuto, to bych bral jako základ, když nebude nic lepšího.

Představuji si cenu tak nějak do 4kKč za EDF i motor (na 4000mAh 14,8V 4S1P 25C ... max. odběr do 35-40A)

EDIT: 1) první nástřel: EDF HET Fan 6904 (69mm), motor HET 2W-20 3350kv ... s LiPo 3300mAh 45C= průměrný letový čas 8 min s max. curr. 39A, mech. power out = 481W, účinnost motoru: 90% při 44140 rpm, účinnost celé soustavy 60%, váha soustavy (bat. + motor + regl) = 569g, stat. tah = 1027g

Tento Motor + EDF + Aku je k mání za 4166Kč ... ? máte něco lepšího (cena/výkon)?

EDIT: 2) druhý nástřel: EDF XPower XFAN-69 V2, motor XPower XA2818/2 3540kv, s LiPo Hyperion G3 EX - 4S 3300mAh (45C), max curr. 50A, stat. tah = 1150g, při 38000t/min ... cena Motor + EDF + Aku = 4374Kč (tyhle 2 konfigurace by byly pro model o velikosti 120%, tj rozpětí 844 mm)

EDIT: 3) třetí nástřel: EDF XPower XFAN-56, motor XPower XB2025/8 4200kv, s LiPo Hyperion G3 EX - 4S 2600mAh (45C), max curr. 22A, stat. tah = 510g ... cena Motor + EDF + Aku = 3411Kč (tahle konfigurace by byla pro model o velikosti 100%, tj rozpětí 703 mm)


Naposledy upravil petr64 dne pát 02.03.2012 23:54, celkově upraveno 9

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 21:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
RiMr píše:
Nedávno jsem to sem někde psal... Hledej FSA (Fan Swept Area - činná plocha dmychadla).


TIP: Objevil jsem zajímavý calculator pro výpočet Baterie/EDF/Motor
zde
Zadávají se: typ aku, typ EDF, %FSA, výrobce a model motoru, spočítá to účinnost soustrojí, váhy, pohlídá nepřekročitelné parametry, nakreslí grafy ... ale rozměry "trysek" to neumí.


Naposledy upravil petr64 dne pát 02.03.2012 23:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 22:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 7.2.2010
Příspěvky: 188
petr64 píše:
Libor_M píše:
... Někdo tu zmínil, že L-159 ALCA od LM model "nelétá"...

Já jsem neřekl, že vaše ALCA nelítá, jen že je "chlupatá" - nelíbí se mi ten povrch. Myslím, že pro Jet by měl být povrch hladší. Chápu, že s použitím materiálu EPP bez formy je to problém. Jinak lítá pěkně, ale já jsem teď momentálně zamilovanější do Albatrose :)


S tím povrchem bohužel nic nenadělám, je třeba se s tím smířit (nebo nesmířit a koupit něco jiného).
Na druhou stranu má tento drsný povrch EPP křídla obrovské výhody v možnosti velice pomalého letu bez tendence padat po křídle. Také start z ruky je z podobného důvodu bez pomocníka úplně pohodový a bezpečný. Ale kdo chce větší rychlost, musí udělat, nebo koupit něco s hladším povrchem.

ps: Albatros je ve fázi zkoušek...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: stř 29.02.2012 23:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Libor_M píše:
ps: Albatros je ve fázi zkoušek...

To zní dobře :) a kdy tak asi bude k mání ?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Alca nebo Albatros ?
PříspěvekNapsal: pát 02.03.2012 23:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
? nikdo nic - budu moc rád za reakce na příspěvky, které jsem výše označil červeně. Díky všem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz