Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vyvážení dmychadla-jak na to.
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2007
Příspěvky: 357
Bydliště: Brno-Bohunice
Obrázky: 0
Zdarec,mužete někdo prosím popsat postup vyvažování dmychadla.Mám tady 65mm fen.Při cca 1/2 plynu jedna lopatka drhne o tělo dmychadla.Mám ji lehce obrousit a protilehlou dovážit nebo jak?Dík


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Ten rotor háže?

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Ja to vzdycky pokud mozno delal aspon staticky - tj. prstova nebo magneticka vyvazovacka na vrtule. Proti nejtezsimu mistu jsem kapnul dovnitr rotoru trosku lepidla z tavne pistole a pak jenom skalpelem odrezaval tenke platky a zkousel kdy to je vyvazene. Ten rozdil je fakt poznat.

Po pravda nejlepsi je dynamicka vyvazovacka - uvazoval sem o ni, ale nemam 120 liber zbytecnych.

Jinak lopatka, ktera je oskrabana od steny statoru, tak v tom miste je cely rotor "nejtezsi". Vyvazovani dmychadla je opravdu celkem zdlouhava prace :D Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Nakadah píše:
Ja to vzdycky pokud mozno delal aspon staticky - tj. prstova nebo magneticka vyvazovacka na vrtule. Proti nejtezsimu mistu jsem kapnul dovnitr rotoru trosku lepidla z tavne pistole a pak jenom skalpelem odrezaval tenke platky a zkousel kdy to je vyvazene. Ten rozdil je fakt poznat.

Po pravda nejlepsi je dynamicka vyvazovacka - uvazoval sem o ni, ale nemam 120 liber zbytecnych.

Jinak lopatka, ktera je oskrabana od steny statoru, tak v tom miste je cely rotor "nejtezsi". Vyvazovani dmychadla je opravdu celkem zdlouhava prace :D Nak
Jak chceš na magnetce vyvážit rotor který má integrovaný kužel?

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2009
Příspěvky: 171
Bydliště: Banská Bystrica
Ja si vyvažujem EDF takto je to zdĺhavé, ale výsledok je perfektný.
https://sites.google.com/site/klubrclbb/dielna/edf-64-ktore-pouzivam/vyvazovanie-edf-na-kolene


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 19:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Treba XFAN56 ma diru pro sroubek M3, cili normalni prostrcim osu vyvazovacky skrz a zajistim z obou stran kuzely.

Ty co diru nemaji, tak tem zbyva dynamicka vyvazovacka a nebo ladeni "pokus/omyl" :D Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 20:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2007
Příspěvky: 357
Bydliště: Brno-Bohunice
Obrázky: 0
To bohdan0000-tvoje stránky jsem četl.Bohužel na vyvažovaní podle tebe nejsem vybaven.
Nezbude tedy nic jiného než použít magnetickou vyvažovačku na vrtule,nebo nemá někdo z Brna a okolí podobnej forychtung jako bohdan0000 a je ochotnej pomoct?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Dynamické vyváženie som si vždy predstavoval ako zladenie ťažiska prednej a zadnej časti rotujúceho objektu.
T.j. že statické vyváženie môže nechať nerovnováhu vzadu vyváženú okolo osy otáčania dovážením protiľahlej strany ale vpredu, čím síce celok bude staticky vyvážený pri pomalom pohybe ale v skutočnosti sa po roztočení rozvibruje okolo stredu..

Netreba na to DVA snímače?
Lebo s jedným snímačom, je to podľa mňa len statické vyváženie, akurát to dovolí vyvaživať motor (ktorý inak držia magnety takže to bez rozobratia nejde). Ale výsledok je rovnaký ako keby sa motor rozobral a celok s vrtuľou vyvážil v magnetickej vyvažovačke.
Takže spomenutý čínsky EDF64 with 4300KV motor, čo mám aj ja tu na stole, nikdy aj tak presne nevyvážim lebo samotný motor trošku hádže..

Tým nechcem povedať že by to nebol dobrý nápad, páči sa mi to a určite to bude počuť a aj vidieť na ťahu a prúde a životnosti - ale výsledok nie je dynamicky vyvážený. Ide o slovíčko - nevolá sa to tak.
Napriek tomu že to statické vyváženie dosiahneme vďaka roztočeniu motora.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 20:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
davehaja píše:
To bohdan0000-tvoje stránky jsem četl.Bohužel na vyvažovaní podle tebe nejsem vybaven.
Nezbude tedy nic jiného než použít magnetickou vyvažovačku na vrtule,nebo nemá někdo z Brna a okolí podobnej forychtung jako bohdan0000 a je ochotnej pomoct?

Vraj sa lopatky po roztočení o obvod prstenca zoderú a tým sa edf samo vyváži.
Ono sa to (to čínske plastové) po roztočení dosť roztiahne, po zastavení chýba aj 3mm..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.09.2010 23:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 11.10.2009
Příspěvky: 171
Bydliště: Banská Bystrica
Vyvažovať dynamicky samodomo bez drahých mašín je veľký problém.
Kvalitné statické vyváženie veľmi pomôže.
Myšlienka, že zapnem dúchadlo a ono sa oderie do vyvážena je veľká hlúposť.
Roztiažnosť lopatiek pri otáčaní je daná použitým materiálom. Na viacerých EDF64 z HC čo mám sú pri cca 35000ot/min rôzne hodnoty od nemerateľných hodnôt až po cca 0,5mm. Ak sa vám rozťahujú lopatky na EDF 64mm o 3mm to rátam 1,5mm na jednu stranu je to strašne veľa a časom isto hrozí vznik trhliniek a rozpadnutie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 19.09.2010 5:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Dík za opravenie, uvedenie na správnu mieru.
Ten čo mám je EDF 63 z HC, http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=8643 ale nepoužívam ho zatiaľ, len som ho skúšal vyrovnať a vyvážiť..
Takže treba nielen vyrovnať ten duralový valček, čo bolo jasné, ale aj pokračovať dovažovaním - niečo ako ten stroboskop by bol užitočný. Asi ide len o záblesk led v momente kedy signál prechádza nulou (jedným smerom), nezvládlo by sa to urobiť zopár súčiastkami na kolene?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 19.09.2010 6:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Já jsem si koupil XFAN 69 a ten nebylo skoro potřeba vyvažovat.

Teď ráno ve stavu vyoralé myši mě napadlo očíslovat fixou lopadky - předpokládám, že nápisy fixou skoro nic neváží. Použít Bohdanův způsob, signál z repráčku vhodně zesílit, vrazit tam komparátor zapojený tak, aby to bliklo LEDkou při určité výšce amplitudy. Při tom záblesku by měla teoreticky svítit jen jedna lopatka s číslem, to by měla být nejlehčí nebo nejtěžší lopatka.
Ledka by musela být umístěna někde v ose reproduktorku, vhodné umístění by se muselo odsledovat.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 19.09.2010 6:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Neviem si nejak presnejšie predstaviť fázový posuv pohybu oproti najťažšiemu miestu, ale to by sa ľahko doladilo. Pri indukčnom snímaní, keďže sa na vrchole výchylky pohyb zastaví, je napätie nulové a pri pohyb späť bude negatívne, takže netreba hľadať maximum ale stačí prechod nulou.
Jeden operák, a prípadne NE555 aby bliknutie malo konštantnú dĺžku (ale to asi netreba veď keby to svietilo celú polovicu otočky aj tak by bolo vidno kde sú hranice) by to mali zvládnuť. Asi konečne niečo zbastlím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 19.09.2010 7:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2006
Příspěvky: 1185
Bydliště: Olomouc, přechodně Brno
Coro: Já bych tam právě nechal krátký pulzy blikání. Dosáhneš něčeho podobnýho jak je stroboskop na předstih u aut. Takhle by ti měla jakože bliknout jen jedna lopatka, hlavně teda musí být ta led blízko. Klidně bych hlídal jen max amplitudu a vyřešil to posouváním ledky po obvodu dmychadla.

_________________
Extra VA330
Toro 900 Brtutale


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 19.09.2010 7:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
v tom odkaze na originál len lepia/kreslia bielu značku na rotor, to potom stačí led nasmerovať na celý rotor a pozrieť si kde je tú značku vidno po nasvietení led.
Ak urobím krátky záblesk, nebudem si istý či detektor reaguje dostatočne citlivo a ten záblesk je správne na začiatku celej polovice otáčky, alebo je posunutý bližšie k maximu.
Ak nechám svietiť celú polvlnu, uvidím či je to celá polovica - keby to bolo užšie, znamenalo by to menšiu výchylku pod prahom citlivosti operáku a svietila by len časť okolo maxima (t.j. nie hneď za prechodom nulou, čím by sa to posúvalo až do 90 stupňov a výsledok by bol nejednoznačný).
A vlastne by sa znižovaním citlivosti nejakým potenciometrom, mohla znižovať citlivosť, až by svietil len úzky pásik. Tým by sa rozlíšila aj veľkosť výchylky..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz