Reklama

 

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 136 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 08.05.2014 21:50 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10167
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 295
Blog: Zobrazit blog (3)
Zde prosím vkládejte svoje zjištění jak se kde létá.

Pokud možno ověřené informace z přímého zdroje a když to půjde jen odkaz.


Rozhodně se vyhněte "pocitům" a hodnocení, k tomu není toto vlákno určeno. Takové příspěvky budou bez varování likvidovány.

Díky všem za přínosné informace.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 08.05.2014 23:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 2590
Bydliště: Trutnovsko
Obrázky: 4
Zde bude aktuální situace...

Poslední úprava: moderátorem Drondys dne 25.5.2015

Podle informace od gardenroute viz tento odkaz by měl být viz tento odkaz postupně aktualizovaný adresář zemí celého světa s podrobnostmi o lokální legislativě pro UAV, který je stále aktualizován, na čemž se může podílet (na principu wiki) každý pilot UAV. U každé jednotlivé země jsou rovněž záznamy s osobními zkušenostmi pilotů s cestováním s UAV a s létáním s ním v dané zemi.

Níže je shrnutí z dosavadních příspěvků v tomto tématu.

Anglie: Londýn
Zákaz létání s modely včetně multikoptér v parcích Londýna. Zdroj viz tento odkaz.

Argentina
V současné době nemá žádné předpisy týkající se multikoptér, UAV či "dronů". Platí obvyklá pravidla nelétat nad lidmi, ulicemi a zástavbou. Zdroj viz tento odkaz.

Austrálie
Je zakázáno, létat s leteckým modelem pro komerční potřebu, pokud pilot nemá certifikát bezpilotního operátora, pokrývající tento typ operace. Max. nadmořská výška 400 ft, min. vzdálenost 30m od budov, vozidel a osob, které nejsou zapojeny do létání s UAV. Zákaz létání v noci bez licence. Zdroj viz tento odkaz.

Bělorusko
Žádná legislativa k multikoptérám, vzhledem k panujícímu režimu je potřeba nelétat zejména v blízkosti vládních a vojenských budov (možné obvinění ze špionáže). Zdroj viz tento odkaz.

Borneo: Sultanát Brunej
Zákaz letů s bezpilotními letadly včetně multikoptér. Zdroj viz tento odkaz.

Bosna a Hercegovina
Osobní zkušenost viz gardenroute. Žádná přímá legislativa k multikoptérám (alespoň ne v době poslední návštěvy gardenroute tam 7/2014). Zdroj viz tento odkaz.

Botswana
Osobní zkušenost viz gardenroute. Žádná přímá legislativa k multikoptérám (alespoň ne v době poslední návštěvy gardenroute tam 11/2013). V oblasti s osídlením je vhodné registrovat let u nějaké místní autority, v národních parcích je ideální oznámit let u místních rangerů. Zdroj viz tento odkaz.

Brazílie
Je zakázáno, létat s leteckým modelem pro komerční potřebu, let pouze s FPV je zakázán, provoz modelu je zakázán v blízkosti letišť a vojenských zařízení. Zdroj viz tento odkaz.

Dánsko
Zákaz létání v místech s větším množstvím lidí. Bez povolení povoleno startovat/přistávat v podstatě kdekoli do vzletové hmotnosti 7 kg. Držet se 5 km od letiště a nelétat výše než 100m. Zdroj viz tento odkaz.

Francie
Poměrně složitá situace, bez předchozího povolení není možné soukromě vůbec létat, "Ministère du developpement" trvale sleduje videoservery na Internetu, a stíhá každou takovou nedovolenou aktivitu. Pro komerční aktivity je třeba mít francouzské pilotní oprávnění. Obecná pravidla - při FPV létání je nezbytný spotter, multikoptéra musí být na dohled, létat pouze pod 150 m, létat pouze ve dne, zákaz létání v městských oblastech, nad skupinami zvířaty nebo lidí, a v "omezených" oblastech. Zdroj viz tento odkaz.

Chile
Je zakázáno létat s neregistrovaným a nepovoleným leteckým modelem (žádná dálkově ovládaná letadla bez povolení), více viz tento odkaz. Zdroj viz tento odkaz.

Chorvatsko
Osobní zkušenost viz gardenroute z 7/2014. Pro soukromé použití nejsou restrikce, platí jinak obvyklá pravidla nelétat nad lidmi, ulicemi a zástavbou (zejména vojenskými objekty). Je vyžadováno pojištění, oficiálně se může použít FPV, ale nesmí se bez povolení úřadů (s předložením letového plánu) filmovat, natočený materiál musí být schválen úřady (Ministerstvo obrany). Zdroj viz tento odkaz. Kromě uvedeného se podle vyjádření Chorvatského úřadu pro civilní letectví viz tento odkaz povolení pro modely požaduje v případě létání blíže než 150 m od obydlených oblastí pokud je vzletová hmotnost modelu nad 5 kg.

Itálie
Zde je odkaz na anglický překlad předpisu italského úřadu pro civilního letectví ohledně bezpilotních letadel a modelů letadel. Modelů do 25 kg se týká ustanovení Section V - Model Aircraft Article 23 a tam zejména bod 3. definovaný obecně pro modely do 25 kg. Ve stručnosti je významné to, že je povoleno létat za denního světla na přímý vizuální kontakt, a to mimo obydlené oblasti horizontálně v okruhu do 200 m a vertikálně do výšky 70 m. Pokud je pilot modelu držitelem kvalifikace pro pilotování rádiem řízených modelů vydané školou schválenou italským aeoroklubem pak může létat v okruhu až do 300 m a vertikálně do výšky 150 m. Oblast létání musí být mimo ATZ a v každém případě ve vzdálenosti minimálně 8km od obvodu letiště a k letišti přidružených cest z/na letiště.

Japonsko: Tokio
Zákaz létání s modely včetně multikoptér v parcích Tokia. Na zákaz upozorňuje The Japan News viz tento odkaz. V případě porušení tohoto nařízení hrozí pokuta až do výše 50 000 jenů (v přepočtu cca 10 000 Kč). Kromě tohoto jinak žádné oficiální restrikce, platí obecná pravidla, s tím, že dle místa letu můžete být policií vyzván k ukončení letu, aniž by z toho ale vyplýval nějaký další postih či stíhání. Platí obvyklá pravidla nelétat nad lidmi, ulicemi a zástavbou. Zdroje viz tento odkaz a viz tento odkaz.

Jižní Afrika
Osobní zkušenost viz gardenroute. Oficiální zákaz létání RC letadel, vč. multirotorů. Pokud vás policie zadrží v akci, pokuty jsou velmi vysoké, možné vězení až na 10 let. Zdroj viz tento odkaz.

Kambodža
Žádná legislativa k multikoptérám, zatím nejsou žádné formální předpisy. Zdroj viz tento odkaz.

Kanada
Podrobněji na webu Transport Canada - Flying an unmanned aircraft recreationally.
- zákaz létání blíže jak 9 km od letiště, heliportu nebo aerodromu
- zákaz létání výše než 90 metrů (!)
- zákaz létání blíže jak 150 m od lidí, zvířat, budov, struktur nebo dopravních prostředků (!)
- zákaz létání v zalidněných oblastech blízko velkých skupin lidí - jako pláže, sportovní události, venkovní koncerty a festivaly, ohňostroje
- zákaz létání blízko pohybujících se strojů a dopravních staveb - zejména dálnice, mosty, frekventované ulice nebo kde hrozí ohrožení řidičů
- zákaz létání v zakázaných prostorech jako blízko nebo nad vojenskými základnami, věznicemi nebo lesními požáry
- zákaz létání kdekoliv, kde to může narušovat nebo ohrožovat záchranáře
- zákaz létání v noci, mracích a špatném počasí (!)
- létání dovoleno jen na dohled (vlastní oči) (!)
- vždy je potřeba znát nutná a potřebná povolení, a také kdy je nutné mít tzv. "Special Flight Operatins Certificate" (!!!)
- vždy je potřeba respektovat soukromí ostatních - zejména při létání nad soukromými pozemky s cílem natáčet video nebo pořizovat fotografie.
Zdroj viz tento odkaz

Kostarika
Žádná omezení ve formě specifických předpisů pro tento typ bezpilotních letadel. Zdroj viz tento odkaz.

Kuba
Je zakázáno létat s leteckým modelem - je to považováno za ilegální a špionážní aktivitu. Zdroj viz tento odkaz.

Namibia
Osobní zkušenost viz gardenroute. Žádná přímá legislativa k multikoptérám (alespoň ne v době poslední návštěvy gardenroute tam 11/2013). V oblasti s osídlením je vhodné registrovat let u nějaké místní autority, v národních parcích je ideální oznámit let u místních rangerů (UAV používají pro boj s pašeráky). Zdroj viz tento odkaz.

Německo
Multikoptéra musí být lehčí než 25 kg. Platí jinak obvyklá pravidla nelétat nad lidmi, ulicemi a zástavbou, neexistuje žádná globální autorita pro celou zemi. Je vyžadováno pojištění, místní policie by měla být informována před letem, aby se zabránilo možným problémům. Zdroj viz tento odkaz.

Rakousko: Zell am See & Kaprun & Maria Alm & Saalbach
FPV je povoleno a pokud se kamera na modelu či koptéře používá jen pro FPV bez záznamu pak není potřeba mít povolení. Pokud se s kamerou natáčí nebo fotí tj. se záznamem musí mít rakouskou licenci, musí být registrace a pojištění, bez ohledu zda-li se budete létat komerčně nebo rekreačně. Létat bez speciálního povolení úřadů se může pouze na oficiálních modelářských letištích. Zdroje viz tento odkaz, viz tento odkaz a viz tento odkaz.

Thajsko
Osobní zkušenost viz gardenroute (12/2014-1/2015, bez problémů). Od 1.1 2015 začala platit nová regulace, která v podstatě zamezuje létání s multikoptérami široké veřejnosti - média a filmaři mohou použít pouze se zvláštním povolením. Zdroj viz tento odkaz.

Uzbekistán
Zakáz dovozu, prodeje a užívání bezpilotní letadel včetně modelů a multikoptér. Zdroj viz tento odkaz.

Zimbabwe
Osobní zkušenost viz gardenroute. Žádná přímá legislativa k multikoptérám (alespoň ne v době poslední návštěvy gardenroute tam 11/2013). V oblasti s osídlením je vhodné registrovat let u nějaké místní autority, v národních parcích je ideální oznámit let u místních rangerů (UAV používají pro boj s pašeráky). Vzhledem k panujícímu režimu je potřeba nelétat zejména v blízkosti vládních a vojenských budov (možné obvinění ze špionáže), vyhnout se zcela městům. Zdroj viz tento odkaz.

PS: Jedná se pouze o shrnutí z informací dostupných v příspěvcích tohoto tématu. Pokud se chystáte do nějaké cizí země pak se nespoléhejte jen na tyto informace a raději se v předstihu informujte ohledně předpisů pro létání s modely či multikoptérami případně s využitím kamer pro natáčení či focení na jejich palubách, a to na konzulátu příslušné země, kde vám mohou případně zjistit příslušné informace nebo by přinejmenším měli být schopni pro vás získat alespoň kontakt na oficiální úřady v cílové zemi, které se tím zabývají.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 8:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.7.2009
Příspěvky: 1039
Bydliště: EU
Protože se blíží doba dovolených, zjišťoval jsem bližší info ohledně létání v Rakousku.
Konkrétně oblast Zell am See & Kaprun & Maria Alm & Saalbach ......... informace jsou všeobecné a mohou se lišit u jiných spolkových zemí.
Pro bližší info je nutné kontaktovat příslušný letecký úřad.
Výši pokut jsem nezjišťoval, ale budu mírné, odhaduji maximálně do cca 3.000 € v rychlém správním řízení.

Copter s kamerou musí mít rakouskou licenci, musí být registrován a pojištěn, bez ohledu zda-li budete létat komerčně, nebo ne. V lednu vyšel u nich nový zákon, který je velmi přísný.
Létat můžete pouze na oficiálních mod. letištích na ostatní prostory musíte mít povolení.

Zdroj: místní informační centrum + www.eagleeye.tv


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 8:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2009
Příspěvky: 386
Bydliště: Velatice
To jako nemůžu vylézt na kopec a poletovat ve výši očí s dvoumetrovým větroněm?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 9:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3211
Bydliště: Olomouc, ČR
Nevíte někdo jak je to v Chorvatsku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 2590
Bydliště: Trutnovsko
Obrázky: 4
Bylo by dobré založit téma a do hlavního příspěvku vypisovat jak je to s létáním v zahraničí celkově: Německo, Rakousko, švýcarsko, Norsko, Dánsko...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 10:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: ČR
kraro píše:
Copter s kamerou musí mít rakouskou licenci, musí být registrován a pojištěn, bez ohledu zda-li budete létat komerčně, nebo ne. V lednu vyšel u nich nový zákon, který je velmi přísný.
Létat můžete pouze na oficiálních mod. letištích na ostatní prostory musíte mít povolení.


Informace není úplně přesná. Nová vyhláška rozlišuje několik katagorií:
1. hračky (do 79J pohybové energie) max. výška do 30m
2. letecké modely
do 25kg (nepotřebují licenci) max výška 150m v okruhu 500m
nad 25kg (potřebují licenci). Spadají pod příslušný Aero Club
3. bezpilotní vzdušné prostředky do 150kg .......

Kamera na leteckém modelu může být pouze pro potřeby letu. V případě záznamu videa či fotografování je potřeba povolení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2004
Příspěvky: 3532
Bydliště: kousek od Hradec Králové
HonzaKr píše:
Kamera na leteckém modelu může být pouze pro potřeby letu. V případě záznamu videa či fotografování je potřeba povolení.


Co přesně znamená "kamera pro potřeby letu"?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 10:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20104
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tome, co to udělat obecně pro letecké modely?
Aby bylo porovnání jak je to okolo, kdo pojede na dovolenou co si "tam" může/nemůže dovolit apod.
Na začátek vypsat jak je to aktuálně u nás, pak třeba ubydou ty nářky jak nás tu dusí... nebo naopak zesílí... ???

_________________
jyrry.cbcnet.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 11:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2011
Příspěvky: 2590
Bydliště: Trutnovsko
Obrázky: 4
jyrry píše:
Tome, co to udělat obecně pro letecké modely?
Aby bylo porovnání jak je to okolo, kdo pojede na dovolenou co si "tam" může/nemůže dovolit apod.
Na začátek vypsat jak je to aktuálně u nás, pak třeba ubydou ty nářky jak nás tu dusí... nebo naopak zesílí... ???


Souhlasím :) pak by bylo dobré to všechno vypisovat do prvního príspěvku a udělat obecný přehled (který asi nebude nejmenší)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 11:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20104
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Návrh:
Jako je Drondys odborník přes nákupy na HK a vůbec venku, v tomhle bych viděl asi MaPaCZ že by v té legislativě byl dobrý... :-)
Pavle, co ty na to? ;-)

_________________
jyrry.cbcnet.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Létání v zahraničí - Rakousko
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 11:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 1202
Bydliště: Hlučín, CZ
Kovboj píše:
Co přesně znamená "kamera pro potřeby letu"?

FPV?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 14:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: ČR
Kamera pro potřeby letu je FPV. Vy vyhlášce mají definováno, že se kamerou nesmí pořizovat záznam videa či fotografií.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 15:49 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 7.5.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: Ostrov u Tisé
Obrázky: 1
Dánsko:

The law in DK about UAV:
no flight were many people is.
if the weight is under 7 kg, You can start and land almost anywhere
dont set other to danger
5km distance to nearest airport
not fly over 100 meter
and no filming the neigbour (even if she is nude) :D

předpokládám, že není potřeba to překládat.

_________________
Y6b, upravený rám HY-800,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 21.05.2014 19:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4339
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
Mohu popsat situaci v S.A., Zimbabwe, Botswaně a Namibii :D (pokud by někoho zajímalo).

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 136 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz