Switch to full style
Všechno ostatní co nějakou souvislost s coptérami, ale nevejde se do jiného coptér tématu
Odeslat odpověď

Re: Létání v národních parcích

stř 16.05.2018 9:57

Takže z toho usuzuji, že v obcích v blízkosti nebo uvnitř nároních parků se smí lítat v prostoru někde mezi extravilánem (čili nezastavěným a nezastavitelným územím) a hustě zastavěným územím. Tak to je velmi nejasná (vágná) definice. Rád bych viděl ten předpis, kde jsou charakterizovány parametry, kterými by se přesně rozlišovaly hustě zastavěná, zastavěná a zastavitelná území. :roll: :mrgreen: Obávám se, že to posuzování bude ryze subjektivní. :P

Re: Létání v národních parcích

stř 16.05.2018 16:46

- Definice: Hustě osídlený prostor (HOP)
Hustě osídlený prostor (Congested area) je dle leteckého Předpisu L 6/III definován
PŘEDPIS L 6/III PŘEDPIS L 6/III - ODDÍL I - HLAVA 1, (I - 1 - 2), Hustě osídlený prostor (Congested area)
-- POJEM "osoby, stavby / osídlený prostor"
16. Další podmínky pro provoz bezpilotního letadla
... a) až f)... v Tabulce 1 níže, dále jen „tabulka“ viz stránka: Dopl. X - 6 *)
g) jak vyplývá z řádku č. 7 tabulky, bezpilotní letadlo se, s výjimkou kdy ÚCL povolí _jinak, nesmí:
i) v průběhu vzletu a přistání přiblížit k jakékoliv osobě jiné než jeho pilot na horizontální vzdálenost
_menší než 50 m;
ii) za letu přiblížit k jakékoliv osobě, prostředku nebo stavbě, které nejsou součástí předmětného provozu,
_na horizontální vzdálenost menší než 100 m;
iii) za letu přiblížit k jakémukoliv hustěosídlenému prostoru na horizontální vzdálenost menší než 150 m
*) (řádka č. 7): "min. ve vzdálenosti (m): vzlet, přistání /
osoby, stavby / osídlený prostor" = INTUITIVNĚ osídlený = KDE JSOU STAVBY/OSOBY
PŘEDPIS L 2 - DOPLNĚK X – BEZPILOTNÍ SYSTÉMY

Re: Létání v národních parcích

stř 16.05.2018 17:42

Tak vidím, že jsi mě umlátil paragrafy. :lol:
Jenže i tak jsou ty definice velmi vágní, umožňující poměrně subjektivní výklad co je nebo není hustě osídlený prostor.
Hustě osídlený prostor (Congested area)
Prostor, který je ve velkoměstě, městě nebo osadě používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci.

Vem si třeba mnohé roztroušené obce ve Slezku, kde se střídají osamocené domy s grunty. A ty představují i docelá velké plochy polností. Je to, nebo není hustě osídlený prostor? Když se tam většinou dá i nouzově přistát s větroněm/ultralajtem, ale ta definice výše pro něj taky platí. :roll:

Ale mne je to jedno, já v českých parcích létat nehodlám, natož s kopterama. Ja se tady jen bavím tím, že to někdo považuje za kardinální problém. :wink:
Ale dovedu si představit situace, kdy to někoho může nepříjemně omezovat tak, že nemá v blízkosti bydliště kde létat.
Bohužel doba, kdy bylo celé nebe pro modeláře a každá plocha potenciální modelářské letiště už skončila. Musíme se tomu podřídit. :(

Re: Létání v národních parcích

stř 16.05.2018 21:31

Jedna z podmínek je, že provozem dronu je dotčené území, které tvoří kužel o poloměru 2v (nebo průměru - musel bych to najít...).
Tedy létat přímo nad hradem jako zastavěným prostorem nestačí k legální činnosti ani se souhlasem vlastníka - což je obecně povinnost.
Dotčené území bude zasahovat i do okolního prostoru, tedy chráněného území, kde je tato činnost zakázána.
Tedy např. budu-li 100 m nad hradem, pak kružnice kolem dronu promítnutá na terén bude mít průměr 200 nebo dokonce 400m. V lepřím případě těch 200m.
A to nepočítám případné převýšení hradu nad terénem - pak je kružnice ještě větší.

Na ÚCL mi bylo jednoznačně řečeno, kde se nesmí létat (a není toho málo), a chráněné oblasti patří mezi tyto zakázané lokality.
Nedávno jsme to řešili i v jiném vlákně, kde jsem se ptal Tomáše C konkrétně na Sněžku a vyplynulo z toho, že ani ÚCL nemůže povolit lety nad touto lokalitou, protože je to zakázáno zákonem, tedy vyšší instancí...

Re: Létání v národních parcích

stř 16.05.2018 21:35

Borek píše:
Našel jsem tohle: http://palava.ochranaprirody.cz/sport-a ... i-s-drony/
Dole je "TL;DR", ze kterého plyne, že lety v CHKO nevyžadují žádné povolení ani výjimku, ale vzlety a přistávání vyžadují povolení správy CHKO. Mají tam dokonce formulář na to povolení.

Jinak je to samozřejmě úsměvné, protože třeba v naší CHKO České středohoří se vytěžují celé kopce a je to naprosto v pohodě, dálnice D8 se staví za soustavného porušování všech možných vyhlášek --- ale chraň bůh, abych někde vypustil z ruky svého Mavica o vzletové hmotnosti pod kilo. To je zásadní ohrožení životního prostředí.


Jenže to jsou aktivity "v zájmu státu", stejně jako vyvlastňování např. pozemků v jinak nedotknutelném soukromém vlastnictví a pod.
Logiku to sice má, ale předpisy a zákony něco zakazují.
A i když je to nelogické nebo nesmyslné, je nutné to ctít, ať se nám to líbí nebo ne....

Re: Létání v národních parcích

čtv 17.05.2018 9:52

@Steve "je to zakázáno zákonem, tedy vyšší instancí" Povětšinou zákony obsahující ZÁKAZ mívají
i části v nichž se říká: - kdy a kde zákaz neplatí, - a kdo je kompetentní autorita **), která může
a) povolit výjimky (konkrétní/obecné) a stanovit nutné a dostatečné podmínky pro povolené výjimku
b) v daném prostoru a čase může stanovit další konkrétní podmínky
*) dle áčka i béčka lze postupovat jen když je takové OKOLNOST v ZÁKONĚ výslovně uvedena.
_teprve pokud tam tato možnost není, jsou ODCHYLKY/VÝJIMKY/ZMĚNY možné jen novým zněním ZÁKONA.

-- Nejhorší jsou situace kdy dojde k rozporu mezi dvěma ZÁKONY (dvěma ustanoveními LEGISLATIVY).

**) pokud je to v pravomoci státní správy, tak kvalita doplňků většinou ujde,
_tam kde byla kompetence svěřena orgánům samosprávy, kvalita doplňkových nařízení není vždy nejlepší.
_Jako vždy platí přísloví: "Výjimky potvrzují pravidlo". = tam pak kvalita výroků orgánů samosprávy nemá chybu.

@VTjr Mám obavu, že u pojmu "Hustě osídlený prostor" to tak VÁGNÍ nebude.
A bohužel pod "je ve městě nebo osadě používán převážně k bydlení, obchodním činnostem nebo rekreaci"
patří všechny prostory ve VELKOMĚSTĚ/MĚSTĚ/OSADĚ.
Prostory typu"Zde jsou lvi"="Zákaz vstupu všech osob",
asi budou mimo tato "SÍDLA" např. cílový prostor vojenské střelnice. A tam bude mít striktní zákaz jiný důvod.
--- Dokud zde o tom jen kecáme jde o houby. Vážné to je až u soudu.
U soudu soudí ta "SLEPÁ", podle klikatých paragrafů co drží v ruce.

Re: Létání v národních parcích

čtv 17.05.2018 10:12

Borek píše: ale chraň bůh, abych někde vypustil z ruky svého Mavica o vzletové hmotnosti pod kilo. To je zásadní ohrožení životního prostředí.


Tak nějak se vkrádá do mysli parafráze jednoho vtipu:

Sedí si tak sokol stěhovavý vedle své družky a mrmlá:
Celý svět se snaží zachránit náš druh, vědci zasedají, ekologové se bouří, Greenpeace se z toho může posrat, modeláři nesmějí létat, ale TEBE HOLT BOLÍ HLAVA...!!!

Re: Létání v národních parcích

čtv 17.05.2018 11:42

:lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Re: Létání v národních parcích

ned 01.07.2018 12:54

VTjr píše:Ale mne je to jedno, já v českých parcích létat nehodlám, natož s kopterama. Ja se tady jen bavím tím, že to někdo považuje za kardinální problém.


To, co děláme je hobby, takže to z principu není "kardinální problém". Nicméně při dostatečném množství zákazů, příkazů a nařízení vyvstává otázka, zda se na to nevykašlat, protože to prostě už přestává být zábava. Já jsem se k modelářství dostal s tím (a je to už pár let), že mě zajímalo hlavně točení videa s tím, že až se to naučím, tak třeba budu moci natočit své oblíbené České Švýcarsko (které mám prochozené dávno předtím, než mě něco takového vůbec napadlo). No a teď, když už se na to konečně cítím dost zkušený, tak to zakážou. A obecně vzato, v podstatě kdekoliv je to nějak fotograficky zajímavé, tak je to zakázané, takže jaký je vlastně smysl dronů, co točí video? Na drone racing neaspiruji a poletovat na plácku omrzí dost rychle.

Re: Létání v národních parcích

ned 01.07.2018 21:30

Pokud je cílem a smyslem Tvého modelařeni lítání s kopterama hlavnĕ to natáčení leteckých snímek a především tĕch pískovců, tak docela chápu, že pro Tebe to kardinálnim problémem je. :P
Nakonec to docela chápu, když vidím jak většina lítá s koptérama - podle mne je to pro diváka čistá nuda, nevím jak pro pilota, ale možná bez toho bonusu z natáčení je to po čase i pro něj nuda taky. :wink:
Odeslat odpověď