Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2013 16:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
rád bych vybavil koptéru LED osvětlením, ale nějak se mi nechce nic vyrábět, takže bych se rád zeptal zkušenějších, co bych mohl použít. Má představa je, že na dvou předních ramenech a na dvou zadní - až na konci, by byla ledka - červená vzadu a bílá nebo zelená vpředu, které budou prostě jen blikat. Jde o to, aby to byl silnější zdroj světla, chci to používat nikoliv na okrasu, ale kvůli orientaci. Je mi jasné, že za slunečního dne to asi moc vidět nebude, ale s tím se toho asi moc dělat nedá. Mohl by mi někdo poradit/nasměrovat, kde hledat. Nechci LED pásky (moc se mi to nelíbí). Má představa (možná naivní) je, že na konec ramene připevním kostičku/váleček s ledkou a všechno propojím na středové desce do modulu, který bude spínat všechny 4 ledky stejně. Trochu taky nevím, jestli LED osvětlení nemůže náhodou rušit elektroniku na koptéře.
Díky za rady, Vlasta
p.s.
už jsem pochopitelně hledal, ale nic mě zatím nezaujalo .....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2013 19:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
A co treba samolepici LED pasky? Modul jsou tri LED napajeni 12V (idealni pro 3S LiPol). Udelal sem si takovy jednoduchy osvetleni na brrrtulnik, aby se mi nepletly strany :D i za denniho svetla je to slusne videt.

http://nakadah.rajce.idnes.cz/HK450_LED_Osvetleni/# zakladni barva je bila, abych to barevne rozlisil fouknul sem to pistolkou pomoci cireho laku (zelena, cervena). Ale daji se koupit primo i barevne.

Nak

EDIT. Tak nic...nevsiml sem si ze LED pasky nechces :(


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2013 21:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.6.2009
Příspěvky: 292
Bydliště: Břeclav
Tohle nevypadá špatně a cena slušná.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8850__Turnigy_R_C_LED_Lighting_System.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2013 23:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
cena není až tak rozhodující. Chci koupit ledky pro jeden koptér a kdyby to mělo stát 20 dolarů, tak to přežiju. Dal jsem za různé věci mnohem více (asi jako každý).
Ty ledky z HK mají jednu nevýhodu, v noci to asi bude efektní, ale ve dne nebude nic vidět - si myslím. Ale je to směr, kterým uvažuji. Moc se mi líbí tohle http://www.foxboxx.com/foto/ fotka vpravo nahoře. Vím, že je to domácí výroba, ale něco takového bych si představoval, jen se mi to nechce vyrábět a líná huba, holý neštěstí, tak jsem si říkal, že by někdo mohl něco vědět. Prostě 4 výkonné ledky nějak zapouzdřené s modulem, který bude "vytvářet" blikání.

Vlasta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: ned 15.12.2013 23:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.1.2012
Příspěvky: 349
Tak "modul na vytváření blikání" máš, teď jen místo původních LED připojíš nějaký spínací prvek(tranzistor přes odpor), za něj svůj vysněný zdroj světla proti nějakému napájení(záleží na požadavcích výkonných LED). :) (sice to bude vyžadovat menší zásah samo-domo, ale už jen minimální)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 9:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Před časem jsem taky chtěl rozlišit zadek koptery pomocí barevného světla. Taky se mi nelíbí LED pásky. Přemýšlel jsem o nějaké lucerničce (červené dozadu, a možná i bílé dopředu). Napadlo mě použít takovou tu LED lampičku na bicykly. Dala by se najít i nějaké malá a lehká, a i by to nějak vypadalo. Samosebou ty dvě baterky které se tam dávají by se vyndaly a napájelo by se to (třeba i řes nějaký miniaturní stabilizátor, ten by mohl být uvnitř místo těch baterek) z hlavního Aku.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 9:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.11.2013
Příspěvky: 402
Bydliště: Trenčín,
Obrázky: 10
Tu je celkom pekny blikac http://rcelektro.php5.sk/ledflash.htm

_________________
Trencin, DJI Phantom2, Zenmuse 2D, GoPro 3+, NightHawk 200 Emax


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Vlasto, taky jsem zkoušel všelijaké osvětlení. Především kvůli orientaci, paráda pro mne není důležitá. Nejlépe vidím ( a to i ve dne) to, co nechceš. LED pásky. Samostatné LED moduly jsem zkoušel taky, je to hezké, při pohledu zblízka to svítí jako blázen, ale je to vidět na mnohem menší vzdálenost než pásky. :( . Další obrovská výhoda pásků je, že se z nich dá vytvořit obrys copteru, a to je věc pro orientaci ještě důležitější , jako samotné světlo. Vyzkoušej, uvidíš. :) . LED pásy jsou vidět i ve dne a dost zlepšují přehled o poloze i na větší vzdálenost. Proti zatažené obloze je to rozdíl přímo ohromující. Jednotlivé LED moduly jsou bohužel výrazně horší.
P.S. Blikání ledek je pro orientaci horší jako trvalé světlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 14:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Můj názor: (Leckdo bude mít asi jiný, tak mě prosím nebijte, ale já to mám tak)
Před půl rokem jsem taky řešil, jak rozlišit předek koptery, lepil jsem signální samolepky, hledal lucerničky,...
Ale pak jsem se trochu vylítal a už to neřeším. Letět je potřeba stále dopředu, jako s letadlem. No a v tu chvíli je předek jasný, je to přeci tam, kam to letí. 8O Tvrdím, že moje koptera by klidně mohla mít vzhled jednobarevné koule, a letěl bych s ní úplně stejně. Jsou určité chvíle, kdy se mi hodí, že vidím kde je předek, ale moc to opravdu nepotřebuju. Lítám většinou tak 100 m od sebe, ale i o dost dál, několik set metrů, a to myslím že bych stejně žádné světlo neviděl.

Pravda, když je koptera opravdu daleko, tak se těžko rozpoznává i ten směr letu. Tady by ale nepomohlo ani osvětlení. V této situaci použiju na chvíli tlačítko RTL, koptera se mi otočí do směru "domů", takže jen osoím plyn a za chvíli vidím že se mi přibližuje :)
Osvětlení bych nějaké možná dal, ale spíš kvůli parádě, nebo na večer. Třeba vypínatelný přední světlomet 8O

Každopádně, pokud někdo létá za šera (nedej bože za tmy), tam je osvětlení nutnost a není co diskutovat :wink: .

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 18:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
to Troll :
no já si to upřimně zatím jen představuji, to především.Než se moje mrcha zvedne ze země, tak to bude ještě chvilku trvat, ale ty světla řeším vlastně proto, abych nemusel něco patlat na hotovou koptéru. Nesnáším dodatečné natahování drátů a umisťování komponentů kam se dá, protože se s tím jaksi nepočítalo atd. . Ty světla jsou pro mě kvůli tomu, abych měl trochu přehled, kde kopt je a kam letí - na kratší vzdálenost. Je to daný tím, že už blbě vidím a chci mít v duši klid, že jsem udělal vše pro to, abych to měl trochu snadnější. Já nemám ty olepení koptéry rád, nějak mi to připomíná Matějskou a i na vánočním stromečku mám pouze normální svíčky - prostě 100 let za opicema. Dneska jsem na to opět koukal a možná by šli ty páska použít tak, že bych je nalepil na zadní část držáku na motory. Tam by se vedle sebe vešel pásek s cca 3-4 diodama. To blikání (rychlé) jsem zvolil proto, abych při větším výkonu ledek šetřil baterku a současně mám představu (možná mylnou), že to líp uvidím. Je mi jasný, že tento způsob orientace je pouze na kratší vzdálenosti a to hlavně proto, že nemám zatím v plánu provádět noční průzkum.

Vlasta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 16.12.2013 19:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.12.2013
Příspěvky: 39
Zkusit do googlu zadat klicove slovo rc spinac, ja to tak hledal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 10:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 28.2.2016
Příspěvky: 9
A jak to je s baterii. Nežere to pak moc? At si kvůli diod nezelatam 2 minuty :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 13:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 10.12.2006
Příspěvky: 2695
Bydliště: Praha 5
Obrázky: 7
Nezere. Diody maji bezne odber nejakych 20 mA. Led pasky mozna sezerou o chlup vic, ale nikdy jsem nepozoroval kratsi lety. Mam na koptere 4 pasky, kazdy o nejakych 9 diodach.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2012
Příspěvky: 969
Bydliště: Vizovice
Obrázky: 70
Já dával ty nejslabší led pásky 4,8W/m a uplně stačily. Ted mám led diody 1W 4Ks do série ještě přez rezistor aby svítili tak na 1/3 a jako reflektor jsem použil polovinu pingpongového míčku. a taky svítí solidně i za slunného dne.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: osvětlení koptéry
PříspěvekNapsal: stř 16.03.2016 11:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.9.2014
Příspěvky: 416
Koupil jsem tohle na zkoušku :
http://www.banggood.com/Xenon-Night-Str ... 22677.html
Překonává vše co jsem měl o parník. Strobon je slabý odvar, je to v podstatě fotografický blesk,otázkou bude životnost.
Mám to zapojeno v příjimači.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz