Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 6:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.4.2013
Příspěvky: 128
Obrázky: 5
No to som rad, ale ako tak pozeram na HK tak :

16AWG : 29 grams
18AWG : 31 grams ??
20AWG :19 grams

Tam maju asi nejaku chybu nie ? Zeby tensi kabel vazil viac nez hrubsi ? Potrebujem toho cca 11 metrov takze ten rozdiel bude markantny, pouzit tu 18 (ze predpokladu ze to bude lahsie ako 16 - uz som im pisal) alebo 20 ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 8:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Váhy uvedené v prehľade položiek sú váhy balenia jednotkového množstva, nie samotnej položky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 13:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2011
Příspěvky: 942
Bydliště: Trnava SK
Obrázky: 6
Tak kable objednavat z HK je riadna somarina, co u nas nekupis kable??
Inak k motorcekom 2830 1000kV na ne vrtula 10x4,7 ma prierez kablu porovnatelny
zilam ethernetoveho kabla..Moze to byt okolo 0,3-0,5mm2
Ziadne 1,5 tam davat nemusis...1mm2 mam pauzity na vstupe do regla,samozrejme napajkoval som dlhsi priamo od regla do uzla k baterie..
Uplne to staci, na dratoch nevzika ziadne oteplenie a tym padom ani straty...
Ked si zoberes ze jednou zilou k motoru tecie prud max 5A a to iba pri plnoum plyno,tak ten tenky kablik tych 5A zvlada s rezervou..Dost to odlahsi kopter,predlzi letovy cas a znizi prud vo vise.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pát 20.09.2013 14:28 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 19.4.2013
Příspěvky: 128
Obrázky: 5
Kebyze objednavam s HK iba tie kable tak urcite by to bola somarina, ale idem objednavat par dalsich veci takze tam prihodit 10 metorv dratu za 6 dolarov nie je pre mna problem :) Samozrejme by som rad pouzil co najtensi (koli hmotnosti) bezpecni kabel ako to len pojde. Na tie kable s HK som cital dobre recenzie tak to asi urcite objednam odtial


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 14:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
Mám v tom tedy trochu hokej. Nechci polemizovat s experty přes elektro, ale prostě tápu. Větší délka kabelů mezi motorem a regulátorem nevadí - prý. Dobře, beru na vědomí...
Větší délka kabelů mezi regulátorem a baterkou vadí a to tak, že může odejít regulátor - nerozumím. Tento názor jsem si přečetl i na fpv-community.de i na rcgroups.com, ale stejně tak jsem si tam přečetl, tzv. odborné oponentůry, které to popírají. Na obou fórech je k shlédnutí opravdu velká řádka koptér, které mají regulátory pod motorem a tudíž kabely od regulátorů k baterce musí být "dlouhé" , bavíme se o cca 40 cm a nikde nemohu najít konkrétní příklad, že někdo měl takto udělanou instalaci a prokazatelně mu díky tomu shořel regulátor. A nakonec, musím (alespoň trochu), předpokládat, že profíci v oboru nevyrábějí a také neprodávají zase profíkům něco, co může kdykoliv díky špatné instalaci spadnout. Píšu to proto, že DJI dělá kopt S800 (údajně profi stroj), a kde má tento kopt regulátory .... přímo pod motorem. Je pravda, že místo kabelů je napájení regulátoru od baterky vedeno měděním páskem, ale to je podle mě jedno. Je také pravda, že DJI regulátory 20A 30A i 40A (S800) jsou opto, ale kdyby v tom byl nějaký rozdíl (opto regulátory neodejdou) tak by se to snad dalo někde přečíst - nenašel jsem.
Tak proto jsem trochu zmatený....

to johny107 :
netuším, co dostanu do ruky, když si u HK objednám kabely (pure + silikon), ale čistě teoreticky by to měla být licna z bezkyslíkaté mědi se silikonovou izolací. Neměl jsem to nikdy v ruce, ale ten kabel by měl být krom jiného velice ohebný. Hledal jsem licnu se silikonovou izolací a pure mědí u nás a jediné co jsem našel byly repro kabely - 1metr podle průřezu cca 350 - 500 Kč. Je pravdou, že jsou stíněný, ale najít jiné se mi prostě nepodařilo - je možné, že to prostě neumím nebo se to u nás jmenuje jinak, ale to už je jiná věc.......

Vlasta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 16:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Ani jako bývalého silnoproudaře mne nějak nenapadá mechanismus, kterým by delší přívodní kabely k regulátoru mohly regulátor ohrozit, snad jedině s výjimkou indukce napěťových špiček při prudkých změnách proudu. Vlastní indukčnost vodičů je prakticky zanedbatená a jsou-li na napájecí straně vedený paralelně, jejich magnetické pole se navzájem eliminuje.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 18:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta2 píše:
... netuším, co dostanu do ruky, když si u HK objednám kabely (pure + silikon), ale čistě teoreticky by to měla být licna z bezkyslíkaté mědi se silikonovou izolací. ........

dostaneš přesně to co popisuješ, objednávám je tam celkem běžně


Vlasta2 píše:
......nebo se to u nás jmenuje jinak

https://www.google.cz/search?q=silikonov%C3%A9+kabely
proč by se to u nás mělo jmenovat jinak než "silikonové kabely" ?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 19:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
- já pouze reagoval na johny107, který psal, že kupovat kabely na Hk je blbost, stačí je koupit doma......
- nevím proč by se to u nás mělo jmenovat jinak, ale taky nevím, proč by se to nemohlo jinak jmenovat - když jsem hledal pure kabely, našel jsem jen ty repro kabely, u ostatních (normálních prodejců kabelů) jsem nenašel žádnou jinou specifikaci licny, krom toho, že jsou měděné. O tom jaká je kvalita mědi se nikde nepíše. Buď jsme předběhli dobu a všechny kabely máme už "pure" nebo jsem jako vždy trochu zaspali a krom dovozových repro kabelů je nemáme. Osobně bych předpokládal verzi č.2 a proto si myslím, na rozdíl od johny107, že nákup kabelů na HK je dobrá a dokonce i levná možnost, jak tyhle kabely mít..... já je tam budu objednávat taky. Toť vše

Vlasta

p.s.
.........nevím co dostanu........
není až tak výjimečné, že v Číně objednáš modré kolečko a dostaneš žlutý čtvereček.... :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 20:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Torm píše:
Ani jako bývalého silnoproudaře mne nějak nenapadá mechanismus, kterým by delší přívodní kabely k regulátoru mohly regulátor ohrozit, snad jedině s výjimkou indukce napěťových špiček při prudkých změnách proudu.


takze napada, a to spravne :mrgreen:

Torm píše:
Vlastní indukčnost vodičů je prakticky zanedbatená


evidentne nie je

Torm píše:
jsou-li na napájecí straně vedený paralelně, jejich magnetické pole se navzájem eliminuje.


to beriem ako frk :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 20:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta2 píše:
...... není až tak výjimečné, že v Číně objednáš modré kolečko a dostaneš žlutý čtvereček.... :)

divné, zatím mám na HK 497 objednávek a žlutý čtvereček místo modrého kolečka ještě neposlali :-)
mimo to tam píšou "pure-silicon wire", což bude něco jako "vodič s čistým silikonem" a není důvod hledat něco jiného... to jen aby to někoho nezmátlo, kabely s jádrem z měděných pramenů a se silikonovou izolací v Česku samozřejmě koupit jdou.
To, že Číňan vypíchl "pure-copper" trochu chápu - jiný Číňan totiž dodává kabely s ocelovým cínovaným jádrem a silikonovou izolací, elektrická vodivost a ohebnost jsou samozřejmě trochu jinde...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: sob 28.09.2013 21:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.9.2013
Příspěvky: 770
Obrázky: 2
aha, tak jsem už konečně doma. Blbě jsem to pochopil, pure se vztahuje k izolaci, nikoliv k jádru. Pak by ovšem možná bylo lepší se plácnout přes kapsu a použít ty repro kabely, které jsou opravdu pure měď - jsou úžasně měkké a navíc mají stínění. Nejsou nijak barevně odlišený, ale to spraví smršťovací bužírka. Jen ta cena.... Jejich odpor při poměrně velkém průřezu, ale musí být minimální, protože se zapojují do beden s impedancí 4-8 ohm a bedny jsou od zesilovače běžně několik metrů. Jestli si dobře vzpomínám, tak někdo na rcgrups fóru tyhle kabely na koptu měl (k motorům) .....Velká nevýhoda, krom ceny je, že mají extra silnou izolaci, takže na průřez 1,5 budou mít průměr + - 4-5 mm (odhaduji) .

Vlasta


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pon 30.09.2013 6:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
Torm píše:
Ani jako bývalého silnoproudaře mne nějak nenapadá mechanismus, kterým by delší přívodní kabely k regulátoru mohly regulátor ohrozit, snad jedině s výjimkou indukce napěťových špiček při prudkých změnách proudu. Vlastní indukčnost vodičů je prakticky zanedbatená a jsou-li na napájecí straně vedený paralelně, jejich magnetické pole se navzájem eliminuje.


Jde to, ale za předpokladu dodatečných low-ESR elektrolytů co nejblíž reglu, které pochytají napěťové špičky. FETy v reglu spínají induktivní zátěž při frekvenci 8 (i 12 a více) kHz, takže indukčnost přívodů už hraje opravdu nezanedbatelnou roli. Bez kondenzátorů snadno překročíš průrazné napětí FETů a když se sekne jeden FET v můstku, otevření druhé větve už dodělá zbytek..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pon 30.09.2013 9:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vlasta2 píše:
... repro kabely, které jsou opravdu pure měď ....

neřeš reprokabely, budeš tahat mrtvou váhu toho co mají na sobě zbytečného; barevnost by mít měly - obvykle červený nebo černý podélný proužek na jedné žíle.
Silikonový kabel používaný v modelařině je taky dost ohebný, hlavně díky použití velkého množství slabých drátků v jádru. Třeba tohle je silikonový kabel z HobbyKingu, 12AWG ( http://www.engineeringtoolbox.com/wire- ... d_419.html ), je tam vidět i poměr rozměrů jádra a izolace:
Příloha:
12AWG.jpg
12AWG.jpg
[ 37.1 KiB | Zobrazeno 2270 krát ]


edit: to černé není oxidace, to je STÍN !!!!!! - viz. opravná fotka o něco později....

třeba tady http://www.emotors.cz/153-silikonove-kabely je v ČR mají, sice krutě předražené, ale určitě méně než ty hifistické k bednám :-)
Jinak tady - http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Guard.html - mají slušný výběr, kupuju je jen tam.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pon 30.09.2013 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
jyrry, to je nafarbené na čierno niečím iným ako že by to bolo "hnilé"???!?
Z hk nejaký kábel mám, leží teda kdesi v kufri, nekontroloval som ho ale keď prišiel vyzeral "normálne" t.j. mal farbu medi..
A mali všetky aj izoláciu primeranej hrúbky, asi ako ten na fotke, nie ako to čo mali nalepené na nanotech baterke ("extra bonusová hrúbka siikonu" - vyhodil som to, presnejšie urobil z toho nabíjací káblik čo neťahám do vzduchu).
Ale fakt keď mi niečo takto sčernalo, menil som to ako "prošlou expiraci" :-)

Pri tom horení reglov je zrejme podstatné, pri akom napätí to tie fety prerazí (či je regl na 3s či na 6s, ako ostro dokáže tie fety spínať čiže akú až špičku to tam pošle (prípadne ako je naladené riadenie bázy asi..), ale aj to akú parazitnú indukčnosť majú aj tie lowESR kondíky (ani by som nepovedal že ide o odpor, skorej o to čo spraví s tým prvým momentom čo ešte môže neprejsť káblom k baterke kvoli indukčnosti káblov).
Škoda že sa tam nedá dať tantal (vybuchujú.. aspoň čo ako laik viem tak na regloch nevydržia..). Dvorský z MGM kedysi robil nejaký pokus s transilom (na regli na chytenie špičiek), roztrhalo mu ho tiež prakticky hneď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Predlzovanie kablov ESC - MOTOR
PříspěvekNapsal: pon 30.09.2013 10:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
coro píše:
... ako že by to bolo "hnilé"???!? .....

neee, to je jen úplně blbý stín :-)
Je to pocínované a velmi dobře se to pájí...
Příloha:
12AWG_2.jpg
12AWG_2.jpg
[ 105.33 KiB | Zobrazeno 2257 krát ]


Radši jsem to vyfotil znovu a lépe, než se toho chytnou šťouralové a pomluví to :-D :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz