Switch to full style
Řídící desky, updaty FW, GPS, přenos dat souvisejících s copterami
Odeslat odpověď

Měření napětí baterie

stř 27.06.2018 19:41

Ahoj vespolek,
po dlouhé době jsem se pustil do dalšího malého projektu. A malého doslova. Chci postavit quadcopter velikost do 90mm, takže prostoru není nazbyt. Jenže už jsem udělal jednu zásadní chybu: nechal jsem si doporučit "TOP" sestavu rozvodné desky, ESC 4in1 a řídící jednotky... Až když dorazila domů, tak jsem zjistil že tento "super" kup neumí měřit napětí palubní baterie :roll:
Když už jsem za tuhle srandu vyhodil docela dost peněz, tak bych jí rád využil a tak hledám jinou možnost jak měřit napětí pohonné baterie a předávat jí skrz telemetrii do vysílačky (Taranis) - samozřejmě s ohledem na velikost a nosnost stroje. Deska je klon SP Racing F3, běží na tom Betaflight.

Předem díky za případné nápady.

Re: Měření napětí baterie

stř 27.06.2018 21:05

Udelej co nejdetailnejsi fotku desky z obou stran, mrkneme zda tam nekde neni ADC vstup. Pak by ti stacili dva odpory jako delic

Re: Měření napětí baterie

čtv 28.06.2018 11:59

Jaký použiješ přijímač? Některé FrSky přijíámače umí měřit analogovým vstupem. Nevím jak ty superminiaturní, ale třeba X4 umí a dala by se odstrojit (krabička, piny). I když těch tvých 90mm to je fakt prcek a asi budeš chtít i přijímač v nano provedení. Nebo tvá řídicí jednotka už je včetně přijímače?

Re: Měření napětí baterie

čtv 28.06.2018 13:00

Počítám, že tam bude FPV. Co tak použít kameru s integrovaným OSD?

Re: Měření napětí baterie

čtv 28.06.2018 20:49

Amper: na desce není vůbec nic. Jenom 6PWM výstupů na motory, 2UARTy a 1I2C. Jinak vůbec žádná pájitelná ploška, nic... Leda to připájet přímo na pin procesoru, ale do toho nejdu - tak dobrý oči a pevný ruce už nemám :( :mrgreen:

Woita: zatím nevím. Zkoušel jsem psát dotaz na Rcstudio ohledně R-XSR kde mají psané že umí měřit napětí na pinech, ale z odpovědi moc moudrý nejsem:
toto ale znamena ze meri napajeci max 10V
:?

dracekvo: taky řešení, ale radši bych přednostně zkusil tu telemetrii do vysílačky pro případy kdy budu létat třeba někde vevnitř bez FPV.

Těch 90mm je brutální prcek a každý mm je těžce znát, ale prostě to chci zkusit postavit a rozchodit... :) I když je pravda že zatím snad s každou součástkou kterou jsem koupil jsou nějaké problémy, ale zatím se nevzdávám a hledám cestičky jak to obejít :mrgreen:

Re: Měření napětí baterie

pát 29.06.2018 8:07

Pošli celou odpověď od rc-studia.
Ale pokud má R-XSR analogový vstup pro měření napětí na baterii a ten je do max 10V. Tak to znamená, že nemůže měřit napětí do 10V. Tj. na 3S baterku už to připojit nemůžeš.
Ale šlo by to obejít odporovým děličem 1:2. Pak by mohl měřit do 20V. Jen vysílačka pak místo 11V bude ukazovat 5.5V. Třeba by to šlo pomocí nějakého scriptu pak znovu vynásobit 2x, aby to ukazovalo správně.

Re: Měření napětí baterie

pát 29.06.2018 8:45

nejde nahodou o to ze prijimac meri svoje vlastni napajeni ? Tj. pokud neni pripojeny pres BEC ale rovnou na baterku (2S max) tak muze delat alarmy na jeji napeti

Re: Měření napětí baterie

pát 29.06.2018 8:55

malé zvíře píše:Těch 90mm je brutální prcek


90mm je furt skoro o tretinu vetsi nez 68cka :-D

Re: Měření napětí baterie

pát 29.06.2018 17:13

K tomu měření napětí přijímačem (ktrerý má rozsah do 10V):
RC studio k tomu dodává originální napěťové děliče:
https://rcstudio.cz/cs/senzory/25-meric ... nalog.html
V podstatě jde o 2 odpory (napěťový dělič). A podle toho, jakým poměrem dělíš, je třeba ukazované napětí vynásobit. Nevím jak to má Taranis (neznám ho), v Horusovi se v menu u senzoru nastaví dělicí poměr, takže pak v telemetrii to ukazuje správné napětí:
Mereni napeti analog.JPG.jpg

Je to docela elegantní řešení, nepřidává se žádný senzor, napětí měří přími přijímač. Pro měření napětí vyšších než 10V je pouze třeba ten dělič (2 maličkaté SMD odpory a to je vše).

Re: Měření napětí baterie

pát 29.06.2018 17:25

Amper píše:nejde nahodou o to ze prijimac meri svoje vlastni napajeni ? Tj. pokud neni pripojeny pres BEC ale rovnou na baterku (2S max) tak muze delat alarmy na jeji napeti

Může měřit svoje vlastní napájení, nebo externí napětí - podle toho jak se to nadrátuje. Viz výše to povídání o napěťovém děliči.

Tohle má ale nejlépe vyřešené Aurora od Hitecu, říkají tomu SPC. Přijímač snese napětí ve velmi širokém rozsahu (asi 3 - 40 V nebo tak nějak), takže se standardně připojuje přímo na baterku (jsou na to dva spešl vývody). A do telemetrie posílá své napětí, takže vlastně napětí baterky. No a do konektorů přijímače tam co se strkají serva se zapojí vše standardně, takže regl s BECem (kanál plynu) a z něj jsou napájena serva (nikoliv vlastní přijímač). Je tam i možnost přijímač napájet ze stejných vývodů jako serva (tak jak to mají všechny ostatní přijímače jiných značek), to se pouze zasune jedna propojka k tomu určená a je z toho přijímač jak to mají ostatní.

Re: Měření napětí baterie

pon 09.07.2018 15:24

Takže jsem to úspěšně vyřešil po svém. Naštval jsem se a koupil jsem tohle:
Lumenier micro Lux v2 a MiniBLHeli 12A 4in1 ESC
Má to dokonce vývod i na měření proudu, takže když seženu nějaký micro proudový senzor (třeba tenhle) tak to bude umět víc věcí než moje letitá 250ka... :lol:
Odeslat odpověď