Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jakou řídící jednotku / systém?
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 12:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Zdravím,

existuje aktuálně na trhu něco, co je schopné uřidit quad nebo hexu v (polo)autonomním režimu - naklikat si v mobilu WP a nechat ho proletět konkrétní trasu? Nepotřebuju lítat na kilometry od sebe, chtěl bych létající stativ na pár stovek metrů na dohled a pod kontrolou, jen s tím, že bude "parkovat" na správné pozici.

Mám nějaké desky s F3, ale co do nich? Teoreticky iNav, ale provozujete ho někdo v tomhle režimu? Je pravda, že jsem se teď s iNav trochu nepohodnul a pokus o aktivaci nějakého hold režimu skončil velmi rychle na zemi, ale to nejspíš bude rukama a blbostí, každopádně by se mi líbilo možná o něco víc PnP řešení. Kupovat Phantoma nebo Mavica se mi nechce - jednak je to dost peněz, jednak na to nenavěsím nic "podle sebe".

Měl jsem za to, že tohle umí Naza, ale bylo mi to rozmluveno, že jen RTH. Nebo třeba Pixhawk? Jaké jsou vlastně aktuální možnosti? Máte někdo nějaký tip, abych se trochu zorientoval v aktuální nabídce?

Díky.

Bit



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 12:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
iNAV by to umet mel ale rozject ho je trosku boj (nekomu to jde v pohode, nekomu ne atd...)
Pixhawk to umi bez problemu ale ma hafo nastaveni takze s tim nekteri lidi bojuji. Me prijde ze zbytecne ale chapu ze par let zkusenosti je poznat :-)

z komercnich closed source jednotek by to mel umet :

Vector/MicroVector od Eagle Tree
DJI Naza V2 s novejsi verzi FW nebo vyssi modely

no a pak je par cinskych jednotek ktere jsou closed source a osobne bych do toho nesel. Ja preferuju open veci ale kdyz uz je to closed tak od firmy ktera ma nejakou rozumnou historii.

Ja to vidim takto :

- chces litat a neresit - kup si neco out of box tj. Phantom/Mavic
- chces litat na nejakem rozumne standardnim frame ala 450/550tka , povesti zakladni veci ala GPS, OSD, kamera a nechces se s tim moc drbat - Vector
- chces "navesit podle sebe" - Pixhawk ale pocitej s tim ze mnozstvi funkci je vykoupeno mnozstvim nastaveni a tudiz i potencialni chybou

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Díky, existence Vectoru mi úplně unikla, to vypadá zajímavě a ve verzi micro i vcelku rozumně draze (EU HK 85EUR) - tak to je přesně ten důvod, proč jsem se ptal na nějaký obecný přehled, díky!

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 16:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.9.2014
Příspěvky: 416
bitovod píše:
Díky, existence Vectoru mi úplně unikla, to vypadá zajímavě a ve verzi micro i vcelku rozumně draze (EU HK 85EUR) - tak to je přesně ten důvod, proč jsem se ptal na nějaký obecný přehled, díky!

Pozor ale u Vectora z HK je to bez GPS,a ten modul musíš koupi od nich,jinak si neškrtneš.
GPS misí mít označení V2 , ta umí i Glonas,HK někdy prodává ještě tu první GPS,a ta Glonas neumí.
Nejlíp díky kurzu Libry je to koupit tady,mám od nich 2 kusy,je na ně spolehnutí,dojde to do 8 dní.
https://www.rc-log.co.uk/eagle-tree-vec ... r-osd.html
Nebo to prodává Hořejší
https://www.horejsi.cz/Pages/ListProduk ... 170&fraze=


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 17:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Aha, takže jestli to chápu správně, jako minimalistický základ bych potřeboval MicroVector FPV a Sonda GPS V2, dohromady cca 4200 Kč.

A nebo tedy celý včetně proudového senzoru Vector FPV V2, za 5800 Kč, resp. totéž z Británie za cca 4200 Kč.

Tak to už taková hitparáda není, ale pořád by se to ještě dalo. Popřemýšlím, je to kapku za víc, než co by se mi teď líbilo.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 18:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Rozmysli si dobre odkud to vemes. Horejsi Vektora lita a myslim ze je k tomu i nejaky cesky navod (nebo rozhodne poradi). Pokud to vemes z venku tak o tudle podporu prijdes. Mam obavu ze na foru tu moc lidi co to maj nenajdes (rozhodne jich bude mnohem mene nez tech co litaj pixhawk).

Vzit closed source jednotku z venku me prijde opravdu jako klasicke setreni na nepravem miste. Kdyz uz chces setrit tak vem pixe. Pokud nechces studovat a ucit se tak vem neco kde ti poradi a muzes treba vzit stroj a zaject to probrat tj. Vectora z CZ. Vektor z UK me prijde jako kombinace vsech negativ a zadny pozitivum.


Stejne casem zjistis ze cena za jednotku je to nejmensi :-) Cena u copter naskakuje na uplne jinych polozkach.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 23.08.2017 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Jo, s tou podporou máš asi pravdu - ale když si představím, že pojedu o víkendu dvakrát do Plzně, protože budu potřebovat poradit s nastavením, tak už je to pro mne pomalu stejně jednoduché, jako UK :)

No další varianta je Pixhawk. Pokukoval jsem po něm, ne že ne, i cenově je to maličko níž, i když máš asi pravdu, o ceně to není (no tak ne úplně, každá koruna se hodí), ale informací o Pixhawkovi se dá najít daleko víc.

A je to tady, místo abych měl jasno, mám teď v hlavě úplnej guláš a místo objednání a těšení se a hledání informací a tak vůbec, co člověk dělá, než přijde nová hračka, mám zase pár set stránek na pročtení...

Každopádně díky, určitě mi to něco dalo.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 9:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Jakýpak guláš :lol: , máš jenom dvě možnosti. Koupit za draho věc, co funguje rovnou z krabice a za dvě hodiny můžeš letět. Nebo koupit za levno něco, co si poskládáš a naprogramuješ sám. To levno bude ovšem zaplaceno 20-100 hodinama tvého úsilí něco se naučit. Záleží pouze na tom, jako cenu pro tebe mají peníze a jakou tvůj volný čas. Osobně bych se jednoznačně vyhnul systémům ovládání z telefonu. Tobě zjevně stačí jenom něco, co bude umět držet stabilní polohu tam, kde to pověsíš. A do té pozice je to lepší dovést rukama a vysílačem. Toť vše a nic složitého.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 9:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
No dobře, já to zatím nechám ještě trochu uležet, opravím tu X666 (ono tam nic moc není, popraskaly nějaké sloupky v místech, kde k tomu byly určeny), mám tam Omnibus F3 s OSD, tak tam nechím zatím iNav a zkusím se víc zabořit do nastavování - to by bylo, abych to nerozmlátil úplně :)

No a mezitím se můžu vzdělávat - on ten Pixhawk může mít něco do sebe a až mne iNav vytočí do běla, tak koupím Pixe a budu mlátit o zem s ním :)

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 10:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
podle toho co jsem koukal je Pixhawk rozhodne lepsi a jednodussi (resp. jasneji popsany) nez iNAV

a na beznym copteru rozumne velikosti leti pixhawk rovnou na default settings. Navic v poslednich verzich je vybaven wizardem ktery te provede zakladnim nastavenim. Takze si myslim ze i uplny zelenac to musi dat pod 20 hodin pokud je schopen aspon pasivne porozumet anglictine.

U pixhawku je nejvetsi problem snaha lidi vzit to zkratkou :-) viz diskuse ve vedlejsim vlakne o tom proc vytaci pixhawk motory do maxima kdyz na nich nejsou vrtule :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 11:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Dobře, jdu studovat pixhawk, na první pohled to vypadá zajímavě. A když nakonec Pixhawk, tak který Pixhawk? PX4, 3DR mini, Pixhack, něco úplně jiného, co jsem ještě nenašel? Máš nějaké doporučení?

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 12:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
To je pomerne slozite ale da se rict ze pro stroj bezne velikosti jsou aktualne tri moznosti :

- Pixhawk 2 Cube - spicka, 3x IMU, vyhrivana a izolovana komora IMU, moznosti koupit verzi s konektorem pro Intel Edison jako companion computer. Cena pres 200 dolaru

- HKPilot32 od HK - stred, jedna se o 100% klon puvodniho pixhawku od 3DR, mam ho nekolik let ale cena je furt pres 100 euro

- klon od cinana - https://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_ ... 40416.html , cena $60 ale ma trochu odflakle napajeni. Mam ho doma taky, pujde do letadla, nemam strach ho pouzit ale napajeni vsech zbytnych veci (tj. cehokoliv krome GPS a prijimace) pujde bokem ze samostatneho BECu

- pak mam jeste Pixhawk Lite. Je to Pixhawk zmacklej do mensi krabky. Pokud nepotrebujes setrit prostor tak bych spis vzal normlani klon. Cena cca stejna.


Co se tyka GPSek tak na jednom stroji mam Neo-8M od GCS z Litvy (draha) :-) a na druhem mam BN-880 z ciny (https://www.banggood.com/UBLOX-NEO-M8N- ... 71082.html). Osobne rozdil nijak nepozoruju az na to ze ten drahej modul z litvy jsem updatoval takze vidi GPS,Glonass i Galileo. Ale za letu nejaky rozdil nepozoruju.

Pro zacatek bych vzal levnej pix klon, 880tku a proudovej senzor a bobajz na to. Na OSD a dalsi serepeticky je casu dost a lepsi verzi jednotky lze dat vzdy. Jo a vytiskni si omnimac mount z thingiverse. je fakt spickovej a je to mnohem lepsi nez jednotka jen na oboustrance.

A hlavne si poradne spocitej cenu ,nezapomen ze te muzou vyhmantnout celnici - pixhawk nechodi rozebranej a vec co je v krabicce jim vetsinou doklapne takze + 21% a 160kc za celni sluzby CP a pak si to rozmysli znova :-)

Pixhawk si vetsina lidi nekupuje protoze je levnej (tydle zoufalci se snazi rozbesnit iNAV :-D ) ale protoze je otevreny, nabuseny moznostma a nastavit se da prakticky cokoliv (coz je zaroven duvod proc je z nej tolik lidi hotovejch negativne). Rozdil ceny zase tak velkej neni (podle toho co kupujes), je to o filozofii a pristupu. Me stal ten lepsi pixhawk pres 100 dolaru ,GPSka myslim 60 a treba OSD bylo za dalsich 35 (protoze PlayUAV ktery ma 32bit procak, umi prepinat vstupy ze dvou kamer atd...) coz je vic nez za Vektor.

Vzdy davam priklad s letadlama - nekdo si koupi RR se zabudovanym vsim, nekdo ARF do ktereho si to nacpe, nekdo balik balzy a nekdo zacne stavbu letadla masterem a delanim forem na kompozit.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 11:36 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2009
Příspěvky: 86
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 25
Ahoj,

také pořád vybírám a vždycky skončím u Nazy :) Tuším Amper prohlásil že s ní umí létat i cvičený pes a je to pravda.

Pořídil jsem si na zkoušku Frsky XSRF40 a jsem z ní nadšen - spárovat, v Betaflightu pár kliků a šel jsem létat. Problém je s významem slova létat - nelétám, honím to po poli ve vzduchu abych nespadl, je to adrenalin. Neumím nastavit (a nevím jaký mod nastavit) aby to bylo hodné, strašně mi to létá sem a tam - nicméně samotné vyrovnání koptery do roviny je fakt příjemné... Takže zase návrat k Naze, kde to i bez GPS prostě v pohodě uřídím i ve větru. Stejný problém jsem měl i u CC3D, F3, FC451. Nejsem na to stavěnej a chci jen příjemně létat.

Časem, dle peněz, bych rád vyzkoušel i Vectora, microVectora, Pixhawka, Tarot ZYX-M, nebo novou lepší verzi od DJI.

A momentálně mě nejvíce zajímá Follow me :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 17:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
BF jednotky jsou na FPV letani. Je blbost cekat ze to bude "hodne". Stejne tak nepujdes na FPV zavody s Nazou. Proste kazda "disciplina" ma svoje.

S rodinym autem utahnes obytny prives ale nepujdes s nim jezdit okruhove zavody (vyjimky jsou samozrejme ve vsech pravidlech :-D)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 26.08.2017 19:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Amper píše:
... S rodinym autem utahnes obytny prives ale nepujdes s nim jezdit okruhove zavody (vyjimky jsou samozrejme ve vsech pravidlech :-D)


Pardon, OT, nedalo mi to - ano, výjimky v pravidlech jsou :)

Jinak já jsem podlehnul výhodné nabídce a v pondělí by mi měla dorazit (létaná) Naza V2 i s nějakým rámem a drobnostma.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz