Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2016 8:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
myslím, že hlavní handicap pro malou "mrchu", je to, že PX nemá dynamické PID jako cleanflight a MWC. S 8" vrtulemi už je to v pohodě.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2016 8:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
pokud máš možnost dej sem video letu.
Dik.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2016 9:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pokud tim dynamickym PIDem myslis TPA tak to by me asi nepomohlo. Me totiz prijde ze bych potreboval snizit PID pri mensim plynu a nikoliv pri vetsim jako to ma TPA.

Ale je furt jeste mozne ze to je pruznosti ramu, je prece jen skladaci

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2016 14:33 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Pánové díky za vaše postřehy.

Co se týká "pokročilých funkcí" APM/Pix, ony se právě občas hodí i u té 250ky. Standardně sice létám FPV na manuál (resp. self-level), ale při posledním letu se mi podařilo nechtěně zaletět za řadu stromů a několik sekund jsem v brýlích viděl úplný ho... Nakonec to teda dobře dopadlo, plný plyn a zpátečka, koptéra se přibrzdila a vylétla nad stromy. Nebyl jsem daleko, asi 300 metrů od sebe, ale hledejte 250ku v poli řepky :)

Ono FPV je vůbec dost zrádná věc, hlavně na pásmu 5.8GHz, kde tomu vadí každý lísteček v cestě a ztráta videa může být dost rychlá a nečekaná. Proto by se mi líbilo mít v takových situacích možnost tam "cvaknout" Loiter nebo RTH. A pokud jsem dobře četl, jakž-takž spolehlivě umí RTH akorát NAZA a APM/Pix, u Cleanflightu se o to nemá cenu ani pokoušet :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 13.06.2016 15:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
z meho pohledu je rozumnejsim resenim takovedleho problemu aktivace pipaku a stazeni plynu. Spolehnout se na to ze copter bez video signalu bude mit 2.4ghz ridici signal si koleduje o ulet. Stejne tak prepinani copteru do rth bez vizualni kontroly.

Narust hmotnosti je navic dost zbytecny protoze to neni jen jednotka ale napajeci modul, gps musi bejt zvedla, jednotka rozumne ulozena atd.....


Kdyz uz bych to nechtel hledat tak bych tam dal malou GPS (http://www.banggood.com/Beitian-BN-200- ... 40323.html) a k tomu nejmensi moznou Arduino desticku treba s ATMEGA32U4. To by provedlo konverzi z GPS na telemetrii podle toho co mas a pak mas pozici copteru k disposici na telemetrii.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 14:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Amper píše:
z meho pohledu je rozumnejsim resenim takovedleho problemu aktivace pipaku a stazeni plynu. Spolehnout se na to ze copter bez video signalu bude mit 2.4ghz ridici signal si koleduje o ulet. Stejne tak prepinani copteru do rth bez vizualni kontroly.


Pro zajímavost - v sobotu jsem quad 250 dostal do stavu, kdy paradoxně hlavní problém byla ztráta 2.4 řízení, FPV sice mělo problém, ale jakž takž drželo. Důvod byl jasný - zálet za topol za hlavou, kdy jsem měl ještě za zády auto kombíka se zvedlým kufrem a vysílač jsem měl za tělem, anténa FPV na brýlích měla polohu lepší.
Výsledkem byl failsafe landing do pole, díky pípáku bylo nalezení celkem snadné. Každopádně to ale byla zajímavá zkušenost ukazující, že za jisté shody okolností právě při FPV může být s dosahem řídící RC soupravy dokonce větší problém než s FPV.

Jinak k tématu - já APM mini z quad 250 vyhodil, nějak kravilo. Neměl jsem sílu zkoumat, zda šlo o problém daného APM mini klonu anebo o principiální problém staršího APM s méně výkonným CPU v obecně rychleji reagujícím modelu. Mimochodem pokud by někdo chtěl, tak klidně to APM mini přenechám na testy za symbolickou cenu, prakticky jistě ho nikdy reálně nevyužiju. Osobně bych APM mini určitě nové nekupoval, systém je už obsolete s fakticky stojícím vývojem. Pixhawk alespoň nebude mít problém s výkonem, ten vidím pozitivněji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 14:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Zrovna dneska mi to mini APM 3.1 přišlo na poštu. O víkendu ho zkusím namontovat do koptéry, tak se uvidí jestli to byl dobrý nápad... Na svojí 250ce ale mám 6" vrtule a 3S 2200mAh baterku, takže zas TAK hbitá není :mrgreen:. V nejhorším tam dám zpátky současnou Flip32+ a APMko půjde do samokřídla.

Jinak s dosahem 2.4GHz ovládání jsem zatím neměl žádný problém, minulý týden jsem letěl (taky se samokřídlem) cca 1Km a Taranis ani nepípnul. Ale letěl jsem dostatečně vysoko a v cestě signálu nebyly žádné překážky, to je pravda.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 11.07.2016 16:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
uz jsem psal - APM soft neni pro 250tky optimalni a bez 32bit procaku bych to ani nezkousel. Uvedom si ze Flip32 ma radove vykonejsi procesor nez to APM mini 72Mhz vs 8Mhz :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: ned 24.07.2016 13:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Tak jsem včera konečně zkusil namontovat mini APM do mojí ZMR250. A výsledek?
Citace:
jako leti to ale neni to uplne hifi

Ampér to docela vystihl. Koptéra se ve vzduchu udrží, ale je to takové hrozně nekultivované. Nepodařilo se mi naladit PIDy tak aby se stabilita koptéry alespoň vzdáleně blížila Flip32. Buď to kmitalo, nebo se musely nastavit hodně nízké konstanty a pak byla koptéra hrozně tupá a "houpavá". Sice moje ZMR250 není žádný rychlík (spíš takový tančík), ale s Flip32 to prostě létá výrazně líp. Že by mělo to APMko příliš vysoký looptime? Každopádně na vyzkoušení pokročilejších funkcí jsem se nakonec ani nedostal.

Takže na název tématu si odpovím sám - ne, APMko v 250ce není vůbec dobrý nápad. Možná ten PixRacer s novějším FW by to zvládnul lépe?

Dneska jsem do koptéry vrazil zpátky Flip32 a chystám se vyzkoušet firmware iNavFlight, což je prý Cleanflight s kompletně přepsanými navigačními funkcemi. Na YouTube jsem viděl docela dost videí s demonstrací RTH a lidi to docela chválí, prý je to obrovský rozdíl oproti čistému CF. Tak jsem zvědavý :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: ned 24.07.2016 13:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ohledne hw je to jasne : APMko ma 8bit procak, Flip32 ma 32bit, Naze 32 F3 ma lepsi 32bit s matematickym koprocesorem, Pixhawk/Pixracer ma jeste lepsi procak

ohledne sw je to tak ze Arducopter projekt ted pridava funkce i pro tydle male coptery ale CleanFlight se na to specializuje.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: ned 24.07.2016 20:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
Na pixracer jsem mel max looptime 4.1ms. Předpokládal ze to bylo v pokročilejším režimu. Multiwii v základu na male atmeze zvládne 2.6ms.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 25.07.2016 13:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
zde je overena 250 na PX4 platforme

http://px4.io/portfolio/multicopter-portfolio/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 25.07.2016 15:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
jaroslav.falcon píše:
zde je overena 250 na PX4 platforme

Ten velký pixhawk teda vypadá v 250ce docela nepatřičně, se divím že ho tam vůbec dokázal nacpat :lol: Ale věřím, že to létá OK. Vím že výpočetní výkon PX4 je oproti APMku dost jinde, a novější firmware asi taky dělá svoje. Jak jsem psal, mě 250ka s APM nelétala moc dobře (a nebo jsem vůl co neumí naladit PIDy :-) ). Každopádně nejdřív zkusím ten iNavFlight firmware pro Flip32, a pokud bude chodit tak dobře jako na Youtube videích, tak u něj asi zůstanu a APMko si schovám do nějakého letadla...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: pon 25.07.2016 20:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
tento controler bude na tom lepe :wink:
http://px4.io/wp-content/uploads/2015/12/pixracer-weiß.jpg

odkaz nutno zkopirovat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pixhawk do 250ky koptéry
PříspěvekNapsal: úte 26.07.2016 5:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Lumenier je na dnešní poměry 250 dost velká kráva, mám tu něco podobného a vedle aktuálnějšího race je tam místa spousta.
Jinak ale k tomu "ověřená 250" - na tom, že se takto dá letět není moc co ověřovat, zrovna tak graup15 létal s NAZE-M, já měl po nějakou dobu to mini APM atd. Jde ale o to, jak to letí a to by se muselo vidět. Funkce betaflightu jsou totiž na podobné nasazení plně optimalizované, třeba i ve smyslu plného využití stále rychlejších reglů. Můžu říct, že když jsem asi před 14ti dny pro jeden pokus vyhrabal starší regly, které umí jen rychlou PWM, tak jsem prostě s nejnovějším betaflight v SP3 desce nepřiměl copter k použitelnému letu, totálně nestíhaly (asi by se daly všechny smyčky zpomalit, ale tím by se systém dost degradoval). A trochu se obávám, že Pixhawk sice funkční bude, ale jaksi na té úrovni, kam bych výše uvedené ořezal, APM je na tom ještě hůře (tam to vím z vlastní zkušenosti najisto).
Proto bych se při požadavku na GPS také klonil spíš k tomu nejprve ověřit iNavFlight...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz