Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 16:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.7.2017
Příspěvky: 4
Ziskal jsem 5ks techto motoru http://www.ebay.com/itm/8-X-GARTT-ML-4114-330KV-Brushless-Motor-For-Multirotor-Quadcopter-Hexa-/262885704595?hash=item3d35358393:g:GNMAAOSwY45UTggg

Motory jsou mi vcelku k nicemu a tak jsem si rikal ze bych si pro zabavu postavil maleho dronika. Prosim zkusenejsi o posouzeni jestli jsou tyto motory pro takovy ucel vubec vhodne a zhruba jakych vykonu takovy stroj muze dosahovat. Je mi jasne ze budu muset spoustu veci nastudovat, ale nerad bych po dlouhem vnikani do problematiky zjistil ze se stroj vubec neodlepi od zeme, vydrzi ve vzduchu 5minut, nebo neunese ani nejlehci kamerku. Jde mi jen o hruby nastrel podle stroju ktere jste s obdobnymi motorky stavili.

Predpokladam ze 5ks motoru nebude uplne nejlepsi pocet, mam pripadne jeste jeden dokoupit nebo pouzit 4 a nechat jeden do zasoby?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 17:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
mcs852 píše:
... bych si pro zabavu postavil maleho dronika...


Pro takový účel asi moc vhodné nejsou. Ale nevím, co je pro tebe "malý" droník.
Na tahání dříví z lesa by to celkem šlo :wink: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 17:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.7.2017
Příspěvky: 4
Kdyz jsou na maly velke, postavim vetsi dronik :-)
Tohle neni zadne dogma, ja stavbu podobnych veci povazuju jako druh zabavy.
Ty motorky jsem koupil spolu s hromadou dalsich veci nesouvisejicích s oborem, puvodne byly pry urceny pro prototyp nejakeho stroje, az po overeni funkcnosti tam chteli nasadit spolehlive prumyslove motory.

Takze motorky nejsou vhodne pro maly dronik, nebo vubec zadny dronik?
Na tom linku z ebay pisou "For Multirotor Quadcopter", ale tohle jsou soudruzi schopni napsat i k parnimu stroji kdyz si mysli ze to zvedne prodeje...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 17:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 2.3.2011
Příspěvky: 171
Su to motory skor pre kopteru s velkou nosnostou, stabilne a pomale lietanie, pre skuseneho pilota. skus ich predat, a za "zarobene" si postav maleho dronika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 18:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.7.2017
Příspěvky: 4
Prodavat se mi to nechce, kdyz uz to jednou mam doma...
Tak tedy misto maleho dronika postavim kopter s velkou nosnosti.
Aspon bude stavba zabavnejsi.

Co si mam radove predstavit pod pojmem velka nosnost?
Znamena to tedy, ze pokud bude mit velkou nosnost, muzu tam nacpat vic baterii a prodlouzi se doba letu? Jak dlouho se da s takovym pohonem zhuba litat pokud zatez bude jen baterie + nejaka mala kamerka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 19:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Měl by sis doplnit bydliště. Jednak ti může někdo nabídnout osobní pomoc či konzultaci a jednak budou ostatní vědět, jakému místu se vyhýbat, až budeš ten nosič, jako úplný začátečník, testovat. :wink:
Tím chci naznačit, že bych taky doporučil stavbu něčeho menšího. Jen za baterku dáš pár tisícovek..

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 19:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
mcs852 píše:
Prodavat se mi to nechce, kdyz uz to jednou mam doma...
Tak tedy misto maleho dronika postavim kopter s velkou nosnosti.
Aspon bude stavba zabavnejsi.

.


Nevím, jaké jsou tvé zkušenosti v modelařině, ale já to vidím tak , že minimální a těžko ti někdo rozumnej bude radit jak sobě nebo někomu jinýmu můžeš rozbít ústa .
Radu jsi dostal - prodat a postavit něco malého . Na stavbu 4- 5 kg těžké koptery bys měl něco umět a ty dotazy tady by vypadali jinak .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: úte 18.07.2017 19:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.7.2017
Příspěvky: 4
Modelarinu jsem kdysi delal, ale to bylo jeste vsechno analogove, uplne jine materialy apod, takze to bych moc nepocital. Nicmene nenazval bych se uplnym pakem. Zkusenosti mam spis se stroji pro prumysl, ruzne jednoucelove CNC, vcetne SW (zadne arduina), bezi to vetsinou na vlastnim HW a casto se pise SW v asm, ted si dodelavam 3D tiskarnu vlastni konstrukce zcela odlisnou od ruznych vytvoru z hlinikovych regalovych profilu atd...
Rad veci spis vymejslim, nez kopiruju hotove reseni.

Nemyslim ze bych tohle vyslovene nezvladl. Zatim mi jde jen o to, jestli ma vyznam se do stavby s takovymi motory poustet. Chtel jsem slyset neco ve smyslu "mam podobny pohon, dronik unese 1kilo a vydrzi s tim ve vzduchu hodinu" abych si udelal ramcovou predstavu.

O prachy mi zas ani tolik nejde, do hrobu si je nevemu :-)
Konkretni rady s konstrukci bych nechal napozdeji, mam ve zvyku nejdriv poradne nastudovat danou problematiku z dostupnych zdroju a pak teprve konzultovat konkretni problem. Zatim mi jde jen o to, co zhruba mohu ocekavat a pak se rozhodnu jestli do projektu pujdu nebo ne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 8:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
statickou nosnost motorů můžeš uvažovat tak 3x W v g .
To znamená že zhruba 10 W příkonu dá statický tah 30 g . Potřebuješ cca 20-30% výkonu navíc , takže ostatní jednoduše odhadneš .
Další věcí potom je volba vrtule . Tam lze porovnat výkony a požadavky zde https://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=cz .
Regly podle příkonů motorů s nějakou rezervou . Řidicí desky a další věci dohledáš .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 9:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Hned v prvním příspěvku v odkazu na e-bay je přehledná tabulka. Podle dotazů mi přijde, že tazatel této tabulce vůbec nerozumí a proto bych doporučoval stavbu něčeho menšího, na čem by se naučil.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: stř 19.07.2017 10:25 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jojo , tam jsem nedošel .
Těch 10g/W při 50% plynu mne docela překvapuje .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co s motory GARTT ML4114?
PříspěvekNapsal: čtv 20.07.2017 4:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 427
Bydliště: Zlín
Jak psal dudaj prebytek vykonu 20-30%, u kopter je minimum 50%(na 50% visi, ale stabilizace a stoupani potrebuje rezervu), max letovka tedy cca 6kg, bez baterii by ses mel s trochou snahy vlezt do 1.5kg na stroj baterie tedy klidne 4500g(popr 1kg a zbytek uzitecnej naklad). Do 3 kg nacpes velkou zrcadloku i s gimblem. 6kg uz je opravdu profi hovado, kde kazdy pad stoji hodne penez (ram, vrtule...pri nejlepsim). Jak ti ostatni radi, je to opravdu velkej krajic do zacatku, motory neprodavej, ale postav do zacatku neco mensiho (do 1kg na toceni, nebo race kopteru kolem 400g).
Dat na takovou kopteru malou kamerku je proste overkill, je to jak jezdit s kamionem na vikendovej nakup do supermarketu. Mas motory, ale zbyle naklady nasobne prevysuji cenu stavby koptery mensi velikosti ktera se doporucuje pro zacatecniky.

Odesláno z mého P9000 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz