Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2017 16:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
Dobrý den všem,

vím že budu jen další z řady nováčků s blbýma otázkama. Plánuji postavit quad, preferuji větší rozměr, stabilní - takže chápu že se to bude ježit senzory, ovšem aby když přijde na rychlost ukázal drápky (jsem ochotný obětovat rychlé reakce ovládání, nejde mi o nějakou akrobacii, spíš sprint :) ). Přečetl jsme si zde vyčerpávající, a perfektně napsaný, článek o stavbě. Nicméně jsem typ člověka, co je spíše na praxi, než na teorii, dokud si vše sám neosahám, neotevřu/nespustím a neuvidím co to dělá, tak nejsem pevný v kramflecích. Rád by si z toho udělal celoroční projekt, postupný nákup součástek přece jen manželka tolik nezaznamená :) a než jí dojde co chystám, bude pozdě aby mi řekla že jsem blbec :). Přibližně vím z čeho se to skládá, byl bych ale moc rád, kdyby mi někdo dokázal poradit konkrétní komponenty - přijde mi že v ČR není moc výběr (ale znám více měně jen modelářství Pecka, kam jsem jako prcek chodil pro plastikové modýlky) a například na hobbyking.com zas až moc velký. Snad se takový dobrodinec najde :)

rám a ramena quadu: nevím jestli není rozměr 250 málo, materiál - zřejmě uhlík?
Řídící jednotka: gyroskop, alecelerometr, barometr + GPS s magnetometrem, OSD?
baterie: 3S, bude 3000mAh stačit?
regulátory a motory + vrtule - netuším, asi budou muset být silnější, pokud budu mít větší vrtule pro lepší stabilitu a mělo by dojít i na tu rychlost?
FPV vysílač a přijímač: to je spíš jen bonus, nemusí být top kvalita :), zřejmě se uchýlím ke dvoum kamerám, FPV pro let a HD na SD kartu pro natáčení té krásy okolo?
RC souprava: netuším ani trochu?
zbylé příslušenství: opět nevím co všechno?

Samozřejmě plánuji vše popsat a nafotit, aby Vaše a moje práce pomohla dalším.

Díky za pomoc, radu, odkaz na někoho kdo už tohle řešil :)


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2017 18:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
vetou "preferuji větší rozměr, stabilní " si odpovidas na otazku zda je 250 malo :-)

Jinak tvoje dotazy jsou dost rozsahle, odpoved na ne by byla na nekolik slusnych clanku v casaku. A hlavne - resi se to tady furt do kola :-D Dneska jsem daval odkaz na Eagle od Horejsiho, pred nejakou dobou jsem daval odkazy na F450tkove sety od DJI atd.....

Vzhledem k tomu ze jsi totalni zelenac je potreba si opravdu zasadne ujasnit

- co na tom chces vozit ? Kamera ano/ne, jaka kamera ?
- financni moznosti. Kdyz ti reknu ze te quad vyjde na 15 tycek - je to pro tebe ok, moc nebo nemas problem jit vejs ?
- rozmery ? Chces to pred manzelkou schovat do kapsy :-D ?
- kde budes letat ? Seznamil jsi se s Doplnkem.X a omezenima ktere to prinasi ? I tak chces do toho jit ?
- co cekas ze to bude delat ? Chces litat sam nebo chces aby to letelo samo a po tom co se to vratilo kdyz ti upadne svacina ti ji to zvedlo a utrelo koutky :-D ?
- jak jsi na tom s rucni praci ? Kdyz vemes do ruky pilku tak si uriznes spis ruku nebo to co chces rezat ?
- jsi schopen letovat aspon par dratu ?
- jsi ochotny se venovat nastavovani elektroniky/softwaru v coptere nebo preferujes neco co je jednoduche na ovladani a nevadi ti ze to bude omezene moznostma ?
- jsi schopen aspon cist v anglictine nebo co neni v CZ jakoby neexistovalo ?
- je nejaky duvod proc nevzit nejaky preddefinovany set (viz nahore - Eagle, DJI F540)
- mas pristup treba ke 3D tiskarne

to je jen co me rychle napadlo ze by si chtelo ujasnit. Pak si muzes vzit pekne jednotlive body a zacit hledat na rcmanii, google, podivat se na ruzne projekty co se daji najit na webu atd...... Pak prijit s konkretnim dotazem. Takto je akorat sance ze se to zvrhne k nekonecnou diskusi bez vysledku nebo vlakno bez reakce.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2017 22:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
Díky za rychlou odezvu

- co na tom chces vozit ? Kamera ano/ne, jaka kamera ? - jedna kamera určitě, pokud zvládne přenos dat do brýlíúmonitoru a zároveň uloží záznam na kartu
- financni moznosti. Kdyz ti reknu ze te quad vyjde na 15 tycek - je to pro tebe ok, moc nebo nemas problem jit vejs ?je to projekt na delší dobu takž 15 není problém
- rozmery ? Chces to pred manzelkou schovat do kapsy :-D ? Má ráda velký věci :) když už to bude na stole tak s tím bude lítat víc než já, jen vypláznout najednouv velkou sumu, to bych neokecal
- kde budes letat ? Seznamil jsi se s Doplnkem.X a omezenima ktere to prinasi ? I tak chces do toho jit ?Úřad civilního letectví pro mě není nic neznámého
- co cekas ze to bude delat ? Chces litat sam nebo chces aby to letelo samo a po tom co se to vratilo kdyz ti upadne svacina ti ji to zvedlo a utrelo koutky :-D ? Sbírání svačiny? preferuji utírání zadnice :) neee, tak myslím že ty řídící jednotky mají různé stupně autonomity, od zvedače svačiny až po to že si za to můžu sám až s tím fláknu o zem, když tak mě oprav, možná jsme to správně nepochopil
- jak jsi na tom s rucni praci ? Kdyz vemes do ruky pilku tak si uriznes spis ruku nebo to co chces rezat ?Průměrně zručný bych řekl, na střední ok, ale s věkem nějak ubylo příležitostí
- jsi schopen letovat aspon par dratu ?nejsem žádnej velkej bastlíř, ale pár drátů zvládnu
- jsi ochotny se venovat nastavovani elektroniky/softwaru v coptere nebo preferujes neco co je jednoduche na ovladani a nevadi ti ze to bude omezene moznostma ?toť otázka, nejraději kombinci obojí, rozlítat se a pak až budu vědět co mi vadí, poštelovat si to
- jsi schopen aspon cist v anglictine nebo co neni v CZ jakoby neexistovalo ?AJ není problém
- je nejaky duvod proc nevzit nejaky preddefinovany set (viz nahore - Eagle, DJI F540):) rád věci chápu, až se něco rozbije, chci to umět opravit
- mas pristup treba ke 3D tiskarne to nemám

Díky za jakoukoliv pomoc a typy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 13.02.2017 23:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ohledne kamery - pokud nemas uz nejakou slusnou action cam tak mrkni na Runcam2 hd. Slape dobře a ma 1080p/60fps coz je nutnost.

Jinak bych ti osobně doporučil fakt bud Eagle (da se nakoupit i po částech) nebo DJI f450 nebo nějaký jeho klon, dalsi moznost je klon TBS Discovery. Je dostatecne znamo co tam je takže si muzes neco vyměnit (pred koupi) pokud se ti to nebude zdat.

Ono se to nezdá ale coptery nejsou tak jednoduchý a myslím ze je lepsi vzit nějaký univerzál a pak ject dál.

Ohledne jednotky - podívej se na PixHawk (a jeho klony). PPP Ten ma vic funkci nez dalsi jednotky ale dani za to je složitější nastavovani. Nic mega složitého ale plug and play to neni.

Co se tyka vysílače tak ten novej plastovej Taranis (myslím) Q7 vypadá jako slusne lowcost radio. A pokud budeš mit Pixhawk tak by tam mela ject v pohode i telemetrie.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2017 0:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
Díval jsem se na ten Eagle, vedení v projektu za ruku je asi to pravé pro můj první copter, každopádně budu rad kdyz se nekdo ozve třeba s alternativou některých komponent, třeba zda je výhra místo tam uvedené řidiči jednotky Tarot ZYX M jít do tady uvedené PixHawk.

Jeste jednou diky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2017 9:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jednotka je easy - Tarot i Pixhawk budou mit podobne vnitrnosti. Rozdily vidim dva - pixhawk musi byt na antivibracnim mountu (da se koupit z ciny za par slupek - 3D tisk) a slozitost systemu.

ZYX i PixHawk udela vsechno co potrebujes normalne vcetne veci ktere nejsou povolene :-)

Rozdil muze byt pokud pouzivas tablet od Apple - tam je myslim pro ZYX appka rovnou (pro Android a Windows taky) ale pro Pixhawk myslim neni. Pro ten vetsina lidi pouziva bud Android nebo Windows zarizeni.

Pixhawk umi rozhodne vic veci coz muze byt vyhoda ale zaroven nevyhoda protoze toho musis vic nastavit a muzes toho vic zmrsit :-D

Na druhou stranu je pro Pixhawk vic prislusenstvi - napr. OSD pro Tarot je za necelych 30 ecek, pro Pixhawk je za 7 ecek (ale kdyz ho blbe zapojis tak ho muzes zmrsit :-D , dostanes desticku s kterou si musis poradit). To same s telemetrii - pro Pixhawk ti staci invertor a umi to posilat data do Frsky, nebo muj kod do arduina za par slupek a posila to do Jeti. U ZYX nevim, nenasel jsem co z toho vlastne leze za data.


Mozna to zkus vzit z druhe strany - chces litat nebo se hrabat v copteru/jednotce ? Pokud litat tak je ZYX v pohode a bude ti uplne stacit. Pokud se v tom chces hrabat tak Pixhawk. Vidim to u nas na letisti a u kamosu - lidi co maj Nazu/ZYX proste litaj a nalitaj toho radove vic nez ja. Me bavi se v tom hrabat, zkouset a dle hesla "i cesta je cil" toho nalitam vyrazne mene ale jsem spokojen. Je to stejne jako s letadlem - nekdo si koupi cinsky kus peny, hodi a leti. Nekdo veme kus balzy a zacne to smrdlat sam.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 14.02.2017 20:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
Díky za rady,

moje duše malýho kluka si přeje se v tom vrtat, ale můj rozum mi říká že to akorát podělám, takže to vidím spíš na ZYX, no jak se říká za blbost se platí, takže až se s tím víc seznámím, asi si troufnu na něco složitějšího s více nastavením + apka pro IPad u mě taky hraje roli. ještě řeším poslední věc, RC soupravu pokud dobře počítám tak s gimbalem mi to dává že potřebuju 8 kanálů (9 když se rozhodnu pro zatažitelný podvozek) což už asi nebude úplně nejzákladnější počet, takže co jsme se tak na rychlo koukal: Taranis Plus X9D+asi není důvod jít do cool vypadajícího Taranis-E X9E a Aurora 9X, nebo něco úplně jiného? Obecně jsem tu vyloženě kritiku na ani jeden nenašel, spíš mi jde o vhodnou kombinaci s ZYX a celkově tímhle typem copteru.

opět díky :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 9:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
hele podivej se zda najdes na appstore tu appku pro ten Tarot. Vsude je psane ze to je ale ja to na svem iPhonu nemuzu v appstore najit ani za boha.

ohledne vysilace - Mrkni na viewtopic.php?f=38&t=79374 , je to male, levne ale kniply jsou z Ecka, elektronika odpovida X9D+ jen display je mensi. Kanalu to ma vic nez dost.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 10:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
Díky za ušetřený 4 klacky :) Bude tenhle přijímač ok? https://rcstudio.cz/cs/prijimace-frsky/8-x8r.html Jinak appku jsem zatím taky nenašel, ale hledám dál


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 10:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kdyz par dni vydrzis tak ti reknu zda to chodi pres SBUS s timdle prijimacem - https://rcstudio.cz/cs/prijimace-frsky/ ... 4r-sb.html

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 11:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.2.2017
Příspěvky: 8
jasně, počkám, jak se z toho pak vytáhne těch 16 kanálů, větvením převodníků?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 12:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
propojis to jednim dratem s jednotkou :-) Prijimac pak posila 16 kanalu seriove do jednotky a ta si to rozebere. Usetris spoustu drbani se s dratama

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 9:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
Jsem rad, kdyz se obcas najde nekdo, koho bavi premyslet.
Linky na vsechny programy, vcetne apky, najdete chlapci v pravem dolnim rohu v ramecku Eagle na nasi hlavni strance.
Ke vsem (tedy mimo apky) jsou presne ceske preklady manualu.
Zatim jsem apku s uspechem nainstaloval, ale dosud nemame prislusny Datalink. Bude. Vydali v prosinci, takze to nemusi byt dovarene a neni moc spech.

Pokud ma clovek pevny zamer, doporucuji nesetrit. S levnymi dily to vetsinou dopadne tak, ze se brzo zjisti, ze to neni ono. Vlastni trpke zkusenosti.
To plati v prvni rade o RC souprave. Ta se kupuje na radu let dopredu.
Jeste bych doporucil pozornosti jednotku Vector, kterou osobne povazuji za nejlepsi. Na prvni pohled drazsi, po spocteni ceny jejich soucasti uz ne.
Od vcerejska mame i novy MiniVector, jeste neni na webu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 10:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ta appka - mluvime o appce pro Apple iPAD/iPhone ? Protoze ja vidim na strankach jen APK coz je pro Android. Ale na vsech krabickach od jednotky je uvedeny i IOS tj. apple , tak nevim :-)

ad rc souprava - coptery jsou jedna z mala kategorii kde staci koupit levnejsi OpenTX vysilac. Copter toho zase tolik nechce a moznosti OpenTX z hlediska telemetrie jsou neco co normalni vyrobci maji na vysilaci o nekolik radu drazsim (a nekteri vubec). Teda mluvime o normalni tj. legalnim pouziti copteru :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 11:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 192
Bydliště: Plzen
Aha, tak jen APK.
Vysilac - rozumim. Pro racery staci samosebou 5 kanalu, ale pokud se jedna o vysilac "nafurt", ktery ma navic ovladat i vychytavky kolem nataceni, tak bych si to rozmyslel.
Ale to je uz pak vec vkusu kazdeho jednotliveho soudruha :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz