Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 14.06.2016 19:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.5.2007
Příspěvky: 318
Bydliště: Přerov
Ahoj pánové,

jako vždy se obracím na fórum pro radu.

Tuze dlouhý úvod:
Před asi třemi lety jsem si postavil jednuduchý quadcopter:
Frame ve stylu mikrokopter, 500mm
MultiWii Crius SE
Turnigy 2213 (923kV, 59g)
Turnigy Plush 18A
Vrtule EPP 10x4,5
3S1P 2200, případně 3S2P 4400

Co vím tak jsem nebyl moc oslněn výkonem (jen s aku 3S 2200 bez GoPro to bylo slušné), když to bylo "naloženo" GoPro a 2x Aku, tak to bylo takové jalové :-)
FPV jsem s tím nikdy ani nezkoušel. Nějak pak přestal být čas, copter jsem odložil do dílny a dál se věnoval plošníkům.

Co čert nechtěl, kamarád mě požádal, jestli bych mu nevyfotil pozemek, na kterém začíná stavět. Tak jsem copter oprášil, zavisel si na zahradě a celkem mě to bavilo. I po FPV jsem zatoužil, protože mě s FPV Maxi Swiftem nebaví pořád hledat plac 1x1 km, který bych už neznal jako svoje boty.
Nad kamarádovým pozemkem selhalo RC (výměna antény na Duplexu, bez zkoušky dosahu :oops: ) a tak jsem šel ze 100m na asfalt. GoPro out, akumulátor out, 3 motory out, regl out.

Ale od té doby ale pořád hlodá červík, mám pocit, že nějaký copter doma nutně potřebuji.
Konec úvodu:

Omlouvám se za dlouhý úvod a teď k věci.

Rád bych pořídil nějakou osvědčenou konfiguraci, nechce se mi vymýšlet už vymyšlené.
Požadavky:
- Použití aku 3S 2200 25C, pravděpodobně v konfiguraci 2P=3S 4400 (tak s tím létám v Maxovi a mám jich 7ks)
- Rozumný letový čas (vis cca 15 min, poletování cca 10)
- Vození GoPro (100g) + FPV (80g)
- Odolnost (nevím jak ty současné plastové/FR4 frézované framy, ten můj 1,5mm FR4 a 10mm duralový profil až na zohlá ramena přežil)
- Komerční frame (nemám čas stavět od píky), maximálně nějaké ty DIY úpravy
- Občasné létání i podle vidu, nejen FPV

Zatím co jsem si za dva večery načetl, pořídil bych si:
- MultiWii (zbylo - aspoň něco :D )
- Sunnysky 2212 980kV
- Nějaký regl se SimonK FW (ty SiLabs Plushe se mi nechce flashovat) - asi Afro Slim 20A (moc hezký a lehký)
- Vrtule něco kolem 10x5 (ty slowfly EPP ve mě nebudily důvěru, takže něco asi jako APC-E)
- Jak bylo řečeno 3S4400
Frame se mi líbí alá TBS discovery (kopa místa na vše, vrtule nejsou v záběru), ale bývají dost těžké.
Zvažuji HK DaRT 450, ale hmotí 400g http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... Alarm.html

Jak ale počítám, tak mi AUW vychází na 1400g - když to porovnám s tím předchozím lenochem (AUW 1150g), tak se bojím že to bude opravdu tak maximálně viset, případně se plazit 10km/h :-D

Dokázali byste mi něco doporučit? Nějaký jiný frame, případně změna pohonu? Do 4S se mi ale moc nechce.
Klidně by stačil odkaz na nějakou odzkoušenou, dobře fungující konfiguraci. Na RCalbu toho moc není...

Díky všem, i těm co to dočetli až sem :-)
Radim.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 15.06.2016 18:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Já mám DART 400 (ještě za dvojnásobnou cenu :cry: ), motory jak píšeš ale 1400 KV, baterka 3S 5200, vrtule 8 nebo 9x5 Graupner. Váží to s gimbalem 1600g a lítá to jak raketa přes 90 km/hod. Na ten větší rám ti vejdou 10 vrtule, potom by byly lepší asi ty 980 KV.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.06.2016 7:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.5.2007
Příspěvky: 318
Bydliště: Přerov
Hmmm, to zní dobře :-)
Na jaké letové časy se dostáváš s tím nákladem?

Sjíždím teď videa na YT a dívám se, jak se chovají coptery s jednotlivými pohony.
Co jsem viděl, tak SS 2212 950kV na 4S s 9x5 s TBS Discovery celkem cvičí, možná bych mohl začít na 3S a 10x5 a až mi aku vyhynou, tak se posunout na 4S. I když Dart 400 se mi líbí víc, rovnou s 9" by to bylo super, ale 10" tam nedostanu.

Pohon bych teda asi měl. Teď už jen ten frame.
Buď jsem špatně hledal, nebo na Dart 450 nemají náhradní ramena (a na dart 400 je v international warehouse).

Měl by někdo doporučení na nějaký vhodný frame?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.06.2016 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Stuclik píše:
Na jaké letové časy se dostáváš s tím nákladem?

No nic moc, asi 11 min s osmičkama vrtulema. Teď experimentuju s nesymetrickým pohonem, vpředu osmičky, vzadu devítky, lítá to pěkně ale letový čas se moc neprodloužil.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.06.2016 22:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.5.2007
Příspěvky: 318
Bydliště: Přerov
No i tak bych rekl, ze je to slusny. Me vy coby plosnikari sedl na 8" motor spis kolem 1200. Ale zase to musí být taketa...holt neco za neco.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.06.2016 22:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.5.2007
Příspěvky: 318
Bydliště: Přerov
Tak jsem dnes nakupoval. Radsi jsem do toho nevnasel svou invenci a vzal osvedceny pohon:

Sunnysky 2212 980kv
10x5 a 10x4.5 vrtule (uvidím co tomu sedne)
SimonK Slim 20A

Kdyz k tomu prictu RX, FPV, GoPro, Tiny OSD III, Multiwii a aku 3S4400, jsem na 1000g.

U framu se neumim rozhodnout. White sheep nebo Dart 450. White sheep se mi libi vic tak nejak celkove, u Darta se mi libi vic ramena (pripadaji mi odolnejsi).

Gimbal neplánuji, stejně jako toceni nejakeho vazneho videa. Bavi me dynamictejsi proximity letani, takze pady obcas budou.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 24.11.2016 21:01 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 18.12.2011
Příspěvky: 167
Ahoj, nechci zakladat nove tema tak se zeptam zde, prosim kdyztak presunout.
uz delsi domu planuju koupi nebo stavbu nejake kvadrokoptery. porad pokukuji po DJI phantom 3, ale na verzi prosfesional nemam a na 4 uz vubec ne. Za kolik se necha postavit neco podobneho jako phantom 3 standard ci lepsi? ten sepohybuje okolo 14k. Resim jestli je cenove vyhodnejsi nakoupit komponenty a postavit si sam nebo koupit hotovou kvadrokopteru?? Diky

_________________
Blade 400 3D, Double horse 9116, Bellanca super decathlon, Pibros, Blade mCPX BL
DX6i, Phoenix


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 25.11.2016 10:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2014
Příspěvky: 306
Bydliště: Praha 5
Obrázky: 1
johnyyyyyyyyyy píše:
Resim jestli je cenove vyhodnejsi nakoupit komponenty a postavit si sam nebo koupit hotovou kvadrokopteru?? Diky


"A" je správně.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 27.11.2016 14:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2012
Příspěvky: 969
Bydliště: Vizovice
Obrázky: 70
Phantom te vyjde levneji... Pokud chceš video a jeho ovládání.. sice má dražší baterie ale i tak tě všechno výjde na polivic oproti stavbě.. ja měl taky velikost 450, s nazou, gimbalem, rc soupravou, nabijeckou, fpv, kamerou a bateriema no vyšel by mě levneji phantom 4 :-D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 27.11.2016 20:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Asi tak... Já DJI z řadu důvodů nemám příliš rád, ale objektivně musím říct, že cenově to není špatné. Když se člověk podívá, co umí kamera v napohled základním P3 Standard, tak ani není úplně snadné najít funkční ekvivalent, třeba DNG RAW ve fotorežimu je velmi výjimečné, navíc je kamera na slušném gimbalu - v součtu je s jistou nadsázkou copter ke kameře a gimbalu skoro zadarmo.

U verze Advanced sice cena skočí, ale taky je tu přenos obrazu přes LightBridge, což je proti nějakému doma bastlenému FPV úplně jinde.

Celkem vzato si myslím, že stavět něco doma proti P3 Standard se opravdu nevyplatí. To už spíše proti těm dražším Phantomům a v případě, že je člověk zaměřen víc na foto než na video, za cenu P4 Pro už by se dal poskládat konzervativněji řešený stroj schopný nosit přístroj ve stylu Sony NEX, který je ve fotorežimu přeci jen o dost lepší i proti té nové kameře u P4pro. Ale pokud jde spíš o video, tak je to s konkurencí pro Phantom těžší a čistě finančně se to vyplatí asi spíš jen výjimečně.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.11.2016 19:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Tak pro zajímavost doplnění...
Po delší době jsem začal uvažovat, že bych si vedle race copterů opět pořídil i něco na focení. Plán byl něco o trochu větší než Phantom, o něco větší nosnost, spolehlivá řídící jednotka (asi na bázi Pixhawk), FPV klasické. Do ceny nemusím kalkulovat RC soupravu, nabíječ, ani nic z pozemního příjmu FPV, to vše mám velmi slušné. Vymyšlená sestava by asi kvalitou jednotky atd překonávala trochu P3standard a jen lehce zaostávala za Advanced/Pro, FPV podobně - asi o poznání lepší než P3S, ale horší než Lightbridge u Advanced. Větší nosnost, ale ne propastně.

No nebudu napínat - rám, motory, regly, FC, FPV letová část a jedna slušná LiPOL mi vychází přes 13 tisíc a to jsem ještě nezapočetl gimbal a kameru. I když bych možná toto reálně připlácet nemusel (něco se doma najde), tak je jasně patrné, že cena Phantomu fakt není přehnaná. Pokud bych nakonec nevyužil vyšší nosnost (což jisté není), tak mi uvažovaný bast nepřinese zásadní přínosy ani proti P3 standard, kde za komplet plug and play včetně kamery a gimbalu dám to samé jako za svůj holý rám bez čehokoli. A celkovou cenou (byť pořád bez vysílače, nabíječe, atd.) se asi dostanu na podobnou hodnotu jako bych dal za P3 advanced, který bude v lecčem i lepší.
Vlastní stavba mi dává smysl jen pokud bych chtěl vozit větší foťák, pak ano, ale do velikosti GoPro se to prostě nevyplatí, nemohu si pomoci...

Tolik k tomu dotazu o ekonomické výhodnosti, případná diskuse o detailech Phantomu prosím do threadu o něm, tam to bude smysluplnější :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 30.11.2016 21:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.11.2012
Příspěvky: 969
Bydliště: Vizovice
Obrázky: 70
Jako postavit si copter ted dává smysl velikost 500+mm rozpětí nebo racer280-mm pak už jen jako koníček a nedívat se na finance.. i pro vozeni sony rx100 verze1 bych stejne stavil hexu.. a gopro no nevim treba když se vymění objektiv aby nebyl širokoúhlý tak by se dalo uvažovat


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.12.2016 12:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
ananas píše:
i pro vozeni sony rx100 verze1 bych stejne stavil hexu..


Tak naokraj, mě už dlouho vrtá hlavou, jak by opravdu dopadla kalkulace spolehlivosti hexa kontra quad v amatérských podmínkách...

Hexa má na pohled velkou výhodu - při jistém typu selhání motoru je schopna bezpečně přistát či dokonce obecně letět.
Ale co je selhání motoru v reálu?
1. Upadnutí vrtule
2. Roztržení vrtule
3. Přepálení vinutí motoru
4. Vyhořelý ESC
5. Upadlý kabel k ESC
6. Upadlý kabel mezi motorem a ESC
7. ???

Se splněním toho, že se poletí dále, lze počítat s rozumnou jistotou v bodech 1 a 5. Vše ostatní už je nejisté, protože při poruše může následovat řetězová reakce, kdy vyhoří ještě něco dalšího - rozlomení copteru vibracemi při roztržení vrtule, zkrat a nárůst proudu s dalšími následky u u bodů 3,4 a vlastně i 6...

A tady je právě ta kalkulace bezpečnosti - je opravdu přínos vyřešení bodů 1, 5 a třeba půlky situací v ostatních bodech, když ale zároveň u všech těchto bodů při šesti motorech, ESC, vrtulích, atd. místo čtyř zároveň o třetinu naroste pravděpodobnost, že to selhání vůbec nastane??? Nějak si s tím nejsem úplně jistý :-( Koneckonců DJI taky má jako profi řešení v současnosti Inspire, což je "jen" quad, hexy a octy zůstaly jen v podstatně větší velikosti jako "industrial".


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.12.2016 12:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Každý si to může vyzkoušet v simulátoru RealFlight, tam se dá simulovat vypnutí jednoho nebo víc motorů. Zachránit hexu není tak jednoduché jak si lidi myslí, podaří se to tak 50 na 50. Dobře jsou na tom stroje se dvěma vrtulemi nad sebou, s tím se dá normálně letět dál.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 02.12.2016 13:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
To je druhá věc (a taky moc dobrá otázka), ale mě to vrtá hlavou primárně o level výše, tedy po čistě technické stránce z hlediska toho, zda je pravděpodobnější, že se vůbec do situace s možnou záchranou dostanu anebo bude vyšší ta pravděpodobnost selhání více komponent způsobem, který mi nedá žádnou šanci ani u Y6...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz