Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 11:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
Ahoj,
jak je tak v česku zvykem, začnu hned z kraje omluvou: jsem tu docela nový a neznám žádná nepsaná pravidla či zvyklosti, takže pokud náhodou nějaké takové pravidlo poruším, nedělám to úmyslně.
Moc rád bych se s vámi podělil o můj příběh stavby hexacoptéry s rámem F550ky, která sice ještě nebyla (ale doufám, že brzy bude) dokončena. Začal jsem někdy v únoru ze studentských peněz stavět coptera. Původní idea byla taková: pro začátek si objednám nějaké díly z číny, kostru si postavím (nakonec nepostavil, ale koupil rám k F550), to přece ve vybavené dílně nemůže být žádný problém.
Nuže, po neuvěřitelných potížích s čínskými prodejci a ještě neuvěřitelnějších problémech s českou poštou se mi doma sešlo
šest žlutých nepopsaných 30A regulátorů(které asi bude nutno co nejdříve vyměnit, protože se tak různě hřejí a BECy v nich nejspíš dělají nějakou neplechu),
šest 1000kv motůrků (které fungovaly tak nějak všelijak a ještě každý jinak a bylo je po několika minutách ve vzduchu nutno nahradit turnigy D2830),
jedna řídící deska KK2.1 (která přišla nefunkční a ihned byla pro jistotu nahrazena kopií CRIUS SE od GEEETECH a ta ihned potom deskou Naze32),
jedno MAV-LINK osd verze 2.1(které kupodivu zatím funguje),
jeden tarot gimbal (fakt, sehnal jsem ho ani se neptejte jak, ale zdá se, že funguje tak, jak má),
jedna NEO-7 GPSka se stojánkem (která hezky bliká),
jeden vysílač na FPV (s takovou tou kulatou anténou, jak vypadá jako houba),
jeden přijímač na FPV i s monitorem (monitor přišel s vodorovným pruhem, jako že s ním nějaký pošťák fláknul, ale to už jsem neměl sílu řešit),
vysílačka walkera 2801 pro s frsky modulem,
hromada vrtulí 1045 s unašeči pro ty motůrky,
přijímač k té vysílačce,
dvě 4000 mAh baterky,
jedna 2200mAh baterka
a dvě 1000mAh baterky
.
Jo, a nožičky

Takže následovalo nějaké to pájení, nějaké to vymýšlení, hromada googlení a obrovská hromada vyměňování, nahrazování a shánění. Potom, co jsem to všechno vyměnil a zpět nainstaloval do coptéry, jsem si říkal, že nastavím a poletím. Bude to fajn, budu točit videa a lidem se to bude líbit. Jenže ne. Problémy, problémy, problémy.
Jako vcelku to lítá, ale pořád je zde několik věcí, které jsem asi neudělal dobře a které mi nedají spát.

Jednak asi nemám úplně dobře nastavené PIDy. Dlouho mi to nešlo, nakonec jsem nastavení svěřil funkci autotune ve firmwaru Cleanflight, který jsem nahrál do řídící desky. Není to úplně ideální, ale přijde mi, že přijatelné. Ikdyž, nevím no.

Jednak nevím, jestli mám pro napájení FPV a gimbalu použít extra baterku. Dříve se stávalo, že gimbal napájený z hlavní baterky se po chvíli jaksi vypnul. Pak jsem přidal druhou baterku pro napájení FPV a gimbalu a problém zmizel. Na chvíli, teď už se to zase stává. Vibracemi to pravděpodobně nebude, ale něčím při letu ano, protože když coptéru vezmu do ruky a tak různě s ní mávám, točím a kroutím, gimbal ani nezaváhá.

Další věc asi trochu souvisí s tou předchozí: FPV vysílač na palubě copteru občas (ale v pravidelném intervalu) začne vypadávat. Na monitoru vidím šum-obraz-šum-obraz-šum-obraz vždy asi po vteřině šumu vteřina obrazu. Je zvláštní, že OSDčko v té době někdy ukazuje a v těch záblescích obrazu ho vidím, někdy vypadne také.

Dalším problémem je, že čas od času se mi při připojení baterky rozkalibrují regly. Zvlášť, když už copter před chvílí letěl. Což možná souvisí s tím, že

jeden z reglů se hodně (jako fakt hodně) hřeje, i když je jen zapnutý, bez zátěže, v klidu. Jen BECem asi něco napájí, ale to by se rozhodně neměl přehřívat, nebo by se alespoň měly hřát všechny stejně, protože 5V rozvod po copteru je napájen všemi regulátory. Dříve to tak nebylo, vše napájel jen jeden regulátor a to jsem předělal, protože mi to nepřišlo dobré. Ale ten jeden regl se hodně hřál i předtím.

Možná s tím souvisí i to, že občas mi copter odmítá přidat plyn. Stačí abych chvíli létal a pak, najednou, copter si jakoby nevšímá polohy plynu, pokud překročí půlku. Prostě, přidávat do půlky jde, pak už ne. Copter pomalu klesá a nabírá rychlost. Stačí přistát, stáhnout plyn na nulu a zase vzletět.

Pak jsem měl problém s tím, že při přidání plynu mi celkem libovolně točil, jako bych kolem své osy, jako yaw. Zkusil jsem lépe vyvážit vrtule, nastavit deadband na řídící desce (protože létám v módu 2 a třeba jsem si nechtíc trochu vychýlil páčku) a zdá se, že už to tenhle pohyb nedělá, nicméně pořád pozoruji velmi pomalý yaw na libovolnou stranu. Ale ramena křivá nejsou, vrtule jsou vyváženy celkem důkladně. Trimování nepomáhá, mód mag to snad ještě zhoršuje.

Nic dalšího mě teď honem nenapadá, ale tuplem je toho víc. Takže přátelé, kdyby někdo měl nějaký tip, jak bych se mohl zbavit některého problému, hrozně to ocením. Pořád se snažím najít nějakého společného jmenovatele všech těch problémů, ale ať přemýšlím jak přemýšlím vychází mi jenom to, že jsem asi debil.

Díky moc a těším se na reakce!

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 11:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Jak máš pospojované napájení paluby z jednotlivých BECů? Přes diody? Normálně se používají OPTO regly a jeden samostatný BEC pro napájení paluby. Pospojování spínaných beců z jednotlivých reglů napřímo ve mně nebudí velkou důvěru.

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 11:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
Ano, napřímo. Spínané zdroje se často podobným způsobem spojují i v komerčních řešeních. Nevím, jak teda v modelech, ale občas narazíš na 1500W zdroj pro LEDky a když ho otevřeš, zjistíš, že jsou to dva 750W zdroje spojené na vývodech. Tak jsem vycházel z toho.

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 11:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
To, že se zahřívá jen jeden BEC je normální. Ty stabilizátory mají silnou zpětnou vazbu a když má jeden o setinu voltu vyšší napětí tak se ty ostatní zavřou. Když ten teplý odpojíš tak začne hřát zase jiný. Špatné ovládání YAW a plynu většinou způsobuje vzájemná vazba reglů na společném přívodu, strhávají se na stejné otáčky a možná taky vyhoří. Zmenšit odpor společného přívodu (silnější vodiče) a hlavně indukčnost (neroztahovat je od sebe, nejlépe zkroutit).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 11:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
Osobně jsem se vyprd na napájení palubní elektroniky z regulátoru. Vždy se ten z kterého to bylo nepřiměřeně hřál. Lepší tam dát Něco takového a nastavíš si kolik potřebuješ od té doby klid.

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 12:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
Děkuju za rady, prověřím. K tomu step-down converteru, nebude mi dávat různé napětí v závislosti na stavu nabití baterky? Tedy, když bude mít 12,5 V anebo 11,3V, bude converter pořád dávat nastavených 5?

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 12:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
Děkuju za rady, prověřím. K tomu step-down converteru, nebude mi dávat různé napětí v závislosti na stavu nabití baterky? Tedy, když bude mít 12,5 V anebo 11,3V, bude converter pořád dávat nastavených 5?

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 12:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
V měniči je integrovaný stabilizátor napětí.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 12:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Stejně je to sranda s těmi Číňany. Oni dají do BECu dva 1A stabilizátory paralelně a napíšou, že je to BEC 2A. Přitom jeden topí a druhý tam na nic není. Nehledě k tomu, že ten stabec sice dá 1A ale na chladiči. 12V minus 5V je sedm voltů rozdílu, krát 1A je 7W tepla. Rozhodně je lepší stepdown měnič.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
Mam hexu, 400 velikost, 6x30A OPTO regl, jeden BEC 5v/3A a vsechno v pohode :) lae soucitim s tebou....jak ja se navstekal, nez jsem se tim vsim prokousal k mojí spokojenosti

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 13:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
OK2BUH píše:
Stejně je to sranda s těmi Číňany. Oni dají do BECu dva 1A stabilizátory paralelně a napíšou, že je to BEC 2A. Přitom jeden topí a druhý tam na nic není. Nehledě k tomu, že ten stabec sice dá 1A ale na chladiči. 12V minus 5V je sedm voltů rozdílu, krát 1A je 7W tepla. Rozhodně je lepší stepdown měnič.

To jsou šmejdi :-) Jo, napadlo mě, že radši udělám napájení úplně zvlášť.

Víc, než hřející se regly mi ale vlastně leží na srdci to vypadávající FPVčko. Z nějakého neznámého důvodu gimbal vypadne vždy, když začne vypadávat FPVčko a pak už se nenastartuje. Je tam jasná periodicita, takže nějaký studeňák někde to asi nebude.

A je tedy možné, když se regulátor tedy takhle ohřeje, že na něm nejde udržet ruka, při opětovném připojení baterky nenaběhne tak, jak má (pípne jiným tónem a o něco později než ostatní a hned vím, že se ta kalibrace rozhodila)?

Nejvíc mě plete, že OSDčko je napájené z obou stran, tedy 5V i 12V a pokud připojím jen baterku k FPV, OSD a gimbalu, stejně to není úplně oddělený systém a vlastně nevím, jestli je tedy chyba v tom napájení od BECů a dělá to OSDčko, nebo někde jinde a dělá to gimbal, FPV vysílač nebo OSDčko. Nebo to ještě může dělat přijímač, ale to spíš asi ne.

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
Rozhodně bych dal napajení fpv taky zvlášť a minimko bych propájel ať jede cele na 5 voltech jinak se hřeje. Na qavčku mám dva stepdowny jeden je pro 12V (fpv vysílač) a druhej pro 5V(minimko potažmo kamera) o napájení desky se stará powermodul. Gimbal jede na tvrdo z rozvodu na 4S. Mám pocit, že to zvládne i spoustu ala alexmoss desek. Regulátory ať se starají jen o to co mají, točit vrtulí a ne aby ještě napájeli spoutu elektroniky. Tyhle stepdowny mám skoro ve všech modelech a zatím jsem nezaznamenal žádný problém.

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 16:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.5.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha, Pelhřimov
To je paráda. Taky to tak udělám, nějaké step-down convertery doma mám, tak by to mohlo zabrat. Zkusím vygooglit tu úpravu OSDčka, není to úplně minimOSD, je to něco takovýhleho: http://www.goodluckbuy.com/crius-mavlin ... ation.html a takový ty pinečky na propájení naspodu desky prostě nejsou.

Jo, a proč nejde napájet deska taky step-downem? Proč je lepší ten powermodul pro desku? Neudělal by stejnou práci ten converter (byť kdyby byl jeden zvlášť jen pro desku?)

_________________
Prosťe rát bastlým.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Powermodul je taky step-down.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 07.10.2015 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
Power modul je pro apm a hlídá i odběr. Deska půjde step down napájet.

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz