Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Quad vs. Hexa
PříspěvekNapsal: pát 21.02.2014 23:36 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
chocho píše:
Nad tím jsem přemýšlel, ale nic mě zatím nenapadlo a dělat tam nějaké kolejnice je kravina :)
Říkal jsem že kdyby jsem dal na 3 osu nějaký velký a silný motor než zbylé dva na kameru, tak by se to tím mohlo vyřešit.
http://www.ebay.com/itm/DYS-Brushless-Gimbal-Motor-BGM4108-130T-for-Multicopter-Camera-Mount-/281250038353?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item417bcf0251
Předpokládám že gimbal bude mít váhu cca. 800g max. do 1kg a to by motor mohl unést. Maximálně to můžu ještě přivázat provázkem kdyby náhodou, tak aby to nesletělo až na zem :)

Samotné zatížení gimbalem a podvozkem je pro motor v pohodě, jedinou kritickou fází kdy může dostat pořádně zabrat je přistání koptery.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 21.02.2014 23:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Sofin píše:
Samotné zatížení gimbalem a podvozkem je pro motor v pohodě, jedinou kritickou fází kdy může dostat pořádně zabrat je přistání koptery.

Už jsem v obraze. Jedině co mě napadá, ale nevím jestli to umí gimbal jednotka, že by se 3osa na přistaní vypnula, nebo přepnula a gimbal by se vzápětí otočil do výchozí polohy. Tam by pak byly na pevno k vrtulníky přidělány opěrné nohy které by hrubější přistaní podržely.
Další možnost hodit tlumiče do přistávacích noh, ale to je zbytečná váha navíc.
Tet mě napadla další možnost Zkusím to načrtnout, jestli to je vůbec možné. :)

PříspěvekNapsal: sob 22.02.2014 0:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Tak to mám vyřešený :) na otáčení to nebude mít žádný vliv a při přistání se to jenom zmáčkne a už se to opře. Motor to ani nepocítí a bude v bezpečí.
Diky Sofine

PříspěvekNapsal: sob 22.02.2014 3:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

jen pro zajimavost. kamarad dela v produkci reklam ve studiich na mallorce. bavil jsem se s nim o nataceni quady. a rikal mi - prijeli nemci rozeskladaly obrooovsky vrtulnik o 8vrtulich vzali si nehorazne penize a zabery staly za houby. prijeli nejaci borci ze spanelska rozeskladali si quad copteru a zabery uplne paradni....zrejme to jen o poctu vrtuli nebude...

PříspěvekNapsal: sob 22.02.2014 8:48 
Mazák
Mazák

ditri píše:
jen pro zajimavost. kamarad dela v produkci reklam ve studiich na mallorce. bavil jsem se s nim o nataceni quady. a rikal mi - prijeli nemci rozeskladaly obrooovsky vrtulnik o 8vrtulich vzali si nehorazne penize a zabery staly za houby. prijeli nejaci borci ze spanelska rozeskladali si quad copteru a zabery uplne paradni....zrejme to jen o poctu vrtuli nebude...

Samozřejmě to o počtu vrtulí není. Nejvíc záleží na pilotovi a kameramanovi :wink: Co se konstrukce týká, mám pocit že quad má vyšší účinnost než hexa. Ale pokud chceš dosáhnout s quadem stejnou nosnost jako s hexou nebo oktokopterou, tak tě to vyjde mnohem dráž.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 23.02.2014 20:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Otázka na baterie, 2 kusy 6s 30C baterii by měli být v pořádku?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Mam kouknout po větším vybíjecím proud? 30C s 11 600mah by mělo stačit až až, ale rád se poučím.

Časem by jsem to viděl na Gens ace, ale pořizovací cena je poněkud někde jinde :).

PříspěvekNapsal: ned 23.02.2014 23:18 
Mazák
Mazák

chocho píše:
Otázka na baterie, 2 kusy 6s 30C baterii by měli být v pořádku?
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Mam kouknout po větším vybíjecím proud? 30C s 11 600mah by mělo stačit až až, ale rád se poučím.

Časem by jsem to viděl na Gens ace, ale pořizovací cena je poněkud někde jinde :).

A co to vlastně nakonec stavíš? quad nebo hexu?
30C by bohatě stačilo i se singl baterií, pokud budou dvě paralelně tak není co řešit.
P.S. pochlub se obrázkem, jak jsi to vyřešil s tím gimbalem a podvozkem :wink:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 24.02.2014 20:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Sofin píše:
A co to vlastně nakonec stavíš? quad nebo hexu?
30C by bohatě stačilo i se singl baterií, pokud budou dvě paralelně tak není co řešit.
P.S. pochlub se obrázkem, jak jsi to vyřešil s tím gimbalem a podvozkem :wink:

Nakonec udělám Hexu :) když už tak už, ale spon můžu vozit třeba hodně baterii. Přemýšlím že budu počítat se 2ks baterii ale popřípadě s možností zapojení i 3packy baterii paralelně. Ještě musím dodělat šasy na rozvržení wookong a rozložení váhy baterii a různých věcí.
Koukej na stránky, tam se to bude objevovat :)
https://www.facebook.com/RCVision.FPV?ref=hl

Přílohy:
7.JPG
7.JPG [ 40.75 KiB | Zobrazeno 779 krát ]
8.JPG
8.JPG [ 47.36 KiB | Zobrazeno 779 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 25.02.2014 9:43 
Mazák
Mazák

Blog: Zobrazit blog (1)
Hodně baterek najednou vozit netřeba. Na naprostou většinu aplikací je lepší udělat více kratších letů jako jeden dlouhý. Deset minut na let je akorát tak dost. Odpočine si copter i pilot. Zkontroluje se, co se natočilo a jede se znova ( a lépe ) pokud je třeba. A když není třeba vozit kilo a půl baterek, celý copter se jaksi poněkud zlevní. Takže pokud k tomu nemáš speciální důvod,doporučuji nevozit zbytečnou zátěž. :wink:

PříspěvekNapsal: úte 25.02.2014 11:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Troll píše:
Hodně baterek najednou vozit netřeba. Na naprostou většinu aplikací je lepší udělat více kratších letů jako jeden dlouhý. Deset minut na let je akorát tak dost. Odpočine si copter i pilot. Zkontroluje se, co se natočilo a jede se znova ( a lépe ) pokud je třeba. A když není třeba vozit kilo a půl baterek, celý copter se jaksi poněkud zlevní. Takže pokud k tomu nemáš speciální důvod,doporučuji nevozit zbytečnou zátěž. :wink:

Tak zůstanu jenom u dvou baterek :) to se pak uvidí jakou budou mít motory rezervu ve výkonu, ale předpokladám že dostatečnou na to by to letělo i bez jenoho motoru.

PříspěvekNapsal: ned 23.03.2014 8:52 
Mazák
Mazák

K té debatě na téma quad či hexa bych měl jisté vlastní zkušenosti, které mluví spíš pro quad...
Zaprvé k výpadku motorů - letos v zimě jsem (já vůl) něco ladil na takovém menším quadu s plastovými vrtulemi a jedna mi ulítla. Budete se divit, ale výsledkem nebyla zas tak velká rána, sice quad se třemi motory podle očekávání neletěl, ale zbylé motory docela snaživě dorovnávaly, takže výsledkem byla taková "plochá spirála" s "žuchnutím" naplacato a téměř bez poškození. Co jsem viděl u hexacopterů, tak teoreticky by si měly bez jednoho motoru poradit, ale v praxi to leckdy spíš vypadalo dost podobně jako u mého quadu...
Mimochodem, výpadek motoru za letu jsem zažil za dva roky snad jen jednou a to byly mé první pokusy, kdy jsem měl hodně zprasenou instalaci a patrně upadl jeden kabel, jinak naprosto bez problémů, až do zmíněného roztržení vrtule.

Další zkušenost - docela dlouho jsem používal hexacopter (velikost zhruba DJI 550), ale musím říct, že jsem úplně nadšen nebyl. Přišlo mi, že ty dva motory navíc přinesly spíš o třetinu víc problémů než přínosů a vyvztekal jsem se více, než u mých dvou podobně velkých quadů dohromady. Netvrdím, že to nelétalo, jen prostě jsem neměl pocit nějakého přínosu, zato dopady zvýšení "bodů selhání" jsem vnímal dost jasně.
Nemohu si pomoci, ale pro létání s kamerami a foťáky zhruba do velikosti mirrorless (Nikon 1 J1, Sony Nex) bych se quadu vůbec nebál, momentálně řeším nový stroj a jsem prakticky rozhodnutý jít do Tarot 650, tedy "lepší quad". O více vrtulích bych uvažoval až pro větší DSLR, ale pak bych už přemýšlel o octa. Jak tu padlo, u octa už má smysl pátrat i po lepších reglech, které víc komunikují, pak je ve spojení s dobrou řídící jednotkou reálné, že bez jednoho, výjimečně i dvou motorů normálně letí dále plně řízeně, nejde jen o "měkčí přistání".

PříspěvekNapsal: sob 29.03.2014 13:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Právě teď řeším taky jestli quad nebo hexu (naza už maká jak švýcara :D). No, chtěl bych na tom vozi sony nex a gimbal.
Jinak moje představa o sestavě je zhruba tohle:

rám: http://1url.cz/vR1v
esc: bych si nechal doporučit nějaké kvalitnější
vrtule: http://www.foxtechfpv.com/1655-carbon-f ... p-691.html
motory: http://www.foxtechfpv.com/tmotor-mt3515 ... p-822.html
baterie: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=21372
řídící jednotka: naza m V2

Celkovou hmotnost počítám 4300g. Nějaké výhrady? Bude to fungovat? Níže je screen z ecalcu.

Uvažoval jsem i o hexe t810, nicméně, ta aby mi vydržela ve vzduchu se stejnou zátěží, tak musí vézt 2 x 6S 8000mAh, celkem by teda vážila cca 6400g. Hlavně cenově by mi vyšla na cca 22000kč. Oproti quadu s tmotory kde počítám cca 14000kč.

Prosím o vaše názory.

Přílohy:
t650.png
t650.png [ 197.55 KiB | Zobrazeno 528 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 42 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3