Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 9:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Pro inspiraci - jedna finta na točení kamerou - jakýkoliv úhel záběru bez závislosti na otočení koptery:
Coptera má takový "odpadávací podvozek". Má dole jen takové krátké trubky (vajgly), do nich jsou nastrčené podvozkové nohy, na kterých to stojí na zemi a při vzletu se to z nich samo vyvlíkne a ty nohy odpadnou a zůstanou na zemi.
Gimbal pak visí pod kopterou, žádný podvozek mu nezavazí a může s ním vrtět kolem dokola a kameraman se pak nemusí starat o úhel jakým zrovna koptera směřuje, je zcela nezávislý.
Přistávání se pak provádí tak, že pomocník (třeba ten kameraman), se postaví, zvedne ruce nad hlavu a pilot mu do nich přistane, pomocník to uchopí za ty vajgly.
Když se létá jen v jednom človéku, tak se do podvozku zasunou jednoduché drátové spojky, které spojí podvozek s vajgly a nohy potom neodpadnou.
Tuhle fintu jsem viděl na profi filmařské kopteře a docela mi to přišlo vtipné.
Gimbal v tomto uspořádání pak má vlastní baterii i řídicí jednotku, takže mezi kopterou a gimbalem nevedou žádné dráty a tedy se s gimbalem dá vrtět opravdu úplně dokola.
Je jasný, že tohle se hodí už jen na opravdu ty největší koptery o váze několika kilogramů.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.12.2010
Příspěvky: 2318
Bydliště: Hradec Králové (nedaleko)
Obrázky: 16
Tohle řešení s odpadávacím podvozkem je ale z bezpečnostních důvodů velmi nevhodné u uspořádání s protíběžnýma vrtulema (musel by jsi chytat proti roztočeným vrtulím na spodu) u variant Y6, X8 rozhodně zajímavéjší jsou pak 3 osé gimbaly kde se otáčí komplet celý podvozek a taky ti nic v obraze nevadí ;)

_________________
T14SG, PhoenixRC 5, Hexacopter Y6, GoPro 3 Black, FPV
QAV250, TF2, SWIFT2, TREX450, FunCub, SuperCub


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 9:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
No ono to chytání je samozřejmě nebezpečné u každé coptery. Vždycky tam jsou vrtule, někdy více schované, někdy méně ale každopádně to nebezpečné je. Helmu, kožené rukavice, brýle.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4186
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
tomashr píše:
... u hexy zas tak velká záruka letu bez jednoho motoru pořád není. Vychází mi to tak, že by asi bylo lépe buď zůstat u dobře odladěného quadu anebo naopak jít až na octocopter...
Jen malá poznámka, DJI nyni v nových verzích FW pro NAZA jednotky zarucuje bezpecne pristani jiz u hexy, u octa pak zcela bezpecny let...
Ma nekdo zkusenost?

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 10:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.12.2010
Příspěvky: 2318
Bydliště: Hradec Králové (nedaleko)
Obrázky: 16
gardenroute píše:
Jen malá poznámka, DJI nyni v nových verzích FW pro NAZA jednotky zarucuje bezpecne pristani jiz u hexy, u octa pak zcela bezpecny let...
Ma nekdo zkusenost?


Já si vyzkoušel let na 5 motorů u Y6 hexe ještě na FW 2kové řady (vyčuděnej régl) a šlo to dostat dolu bez další újmy s kompenzací na kniplu. Takže podle mě hexa rozhodně smysl má, když spočtu co všecho lze uchránit před totálkou.

_________________
T14SG, PhoenixRC 5, Hexacopter Y6, GoPro 3 Black, FPV
QAV250, TF2, SWIFT2, TREX450, FunCub, SuperCub


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4186
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
Novy FW autopilota se s tim udajne vyporada i bez jakkekoliv kompenzace, normalne se s tim da letet dal (udajne).

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.07.2013 11:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
gardenroute píše:
Jen malá poznámka, DJI nyni v nových verzích FW pro NAZA jednotky zarucuje bezpecne pristani jiz u hexy, u octa pak zcela bezpecny let...


No já to právě myslel v tomto duchu - u hexy je po výpadku motoru slušná šance to dostat celé na zem bez pádu. Jenže pokud třeba visíš nad rybníkem a na přistání máš plochu asi 10x5 metrů (přesný popis mého počínání minulý víkend), tak popravdě může být výsledek s omezenou ovladatelností hexy naprosto stejný jako když quad rovnou spadne :-( Teprve octa dává jistou záruku, že to bez motoru poletí tak dobře, že prostě přistaneš bez problémů kam potřebuješ...

Jak jsem psal - neberte tu poznámku jako dogma, spíš jako podnět k zamyšlení při výběru. Sám to taky neberu nijak extrémně a při úvahách o novém stroji vůbec nevylučuji, že opět dojde na hexu, nicméně posun na octa mi v hlavě leží dost silně :wink:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2013 20:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
gardenroute píše:
Novy FW autopilota se s tim udajne vyporada i bez jakkekoliv kompenzace, normalne se s tim da letet dal (udajne).

Jestli myslíš autopilotem APM, tak ani náhodou. Viděl jsem na vlastní oči minulý víkend, jak kámošova hexa sebou mrskla do kozelce, když mu nenaběhla jedna vrtule při startu (on má nějaké divné regly, musí pomalu roztáčet vrtule, a až se všechny chytnou, tak může letět - asi špatné časování na reglech, řekl bych. Ale jinak mu to lítá suprově). Při startu si nevšiml, že se mu jedna vrtule netočí (koukal jsem na to, ta jedna vrtule se nechytla, jen cyklovala tam a zpět). No a jak si toho nevšiml, vzal za plyn, že jako odstartuje, a mrsklo to sebou jako když to nakopneš. Ihned se to převrátilo na hlavu a vrtule APC v hajzlu.
Za sebe nevěřím že hexa s APM + FW 3.0.1 poletí bez jedné vrtule.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne sob 27.07.2013 6:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 26.07.2013 23:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
To není ani tak záležitost APM, jako konfigurace copteru. Hexa tohle prostě dělá. Přesně tak, jak jsi to viděl. Taková závada za letu dopadne dobře jenom občas, obvykle to neustojí. Myslet si, že je hexa s jakoukoli deskou naprosto bezpečná při vysazení motoru, je bláhové. Postavil jsem už nějakou tu hexu ( měli různé řídící desky) a záměrně zkoušel jak je to s tou bezpečností. Nic moc. :lol: Pokud to má mít šest motorů, tak zcela jiný příběh je Y6. Ta to celkem bez obtíží spolehlivě ustojí pokud není přetížena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 7:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Woita píše:
Jestli myslíš autopilotem APM, tak ani náhodou...

Ale vždyť se celou dobu baví o autopilotu NAZA. Jedná se o ty poslední fw...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 11:28 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2012
Příspěvky: 85
Bydliště: Praha - Háje
Obrázky: 6
Blog: Zobrazit blog (1)
hodne se tady v tom tematu pise o legalnosti..

Co jsem zatím zjistil (telefon urad letectví)
pokud se točí pro sebe a video se nezverejnuje neni s tim problem

pokud se video zverejni/proda apodob spada to automaticky pod licencovany stroj stejne jako treba aero taxi a je potreba vyridit vsechny nalezitosti.

Licence je vpodstate ale na stroj coz je taky relativni, protoze copter neni letadlo a cedulka OK muze bejt na jakymkoliv stroji a nikdo ti nedokaze nic (kdyz postupne vymenis regl motor desku a drak :) )

Navíc pokud se lita s necim "poradnym" tech penez za licenci neni tolik + mas pojisteni apodob...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 12:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4186
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
Woita píše:
...Jestli myslíš autopilotem APM, tak ani náhodou...
Za sebe nevěřím že hexa poletí bez jedné vrtule...
Asi Ti uslo, ze jsem jasne psal o NAZA autopilotovi a ne o APM... NAZA od 3.12 fw se s prehledem vyporada s vypadkem 1 motoru jiz od hexa usporadani. A muzes to nerit, nebo neverit jak je libo :wink:
Troll píše:
...To není ani tak záležitost APM, jako konfigurace copteru. Hexa tohle prostě dělá. Přesně tak, jak jsi to viděl. Taková závada za letu dopadne dobře jenom občas, obvykle to neustojí. Myslet si, že je hexa s jakoukoli deskou naprosto bezpečná při vysazení motoru, je bláhové...
Ale proc by to nemela byt zalezitost autopilota, zejmena stabilizace koptery. Naopak, tyto neaerodynamicka letadla jsou naprosto zavisla na systemu jejich stabilizace a samozrejme s ohledem na zakladni fyziku (to k te konfiguraci). Ver tomu, ze to NAZA dokaze (pokud budou pri pouziti teto jednotky splneny pozadavky na min. konfiguraci, tj. hexa a vice), DJI to jasne uvadi a nekde to bylo dokumentovano i na jejich videu. Pochybuji, ze by takto lhali :?
Brode píše:
...hodne se tady v tom tematu pise o legalnosti..
...Licence je vpodstate ale na stroj coz je taky relativni, protoze copter neni letadlo...
Aha, a co tedy je koptera, kdyz ne letadlo ? Samozrejme to take je letadlo, v obecnem slova smyslu, byt ne aerodynamicke, ale je to stale letadlo (tezsim nez vzduch), stejna jako bezny vrtulnik. Stejne jako balon je taky letadlo (lehcim nez vzduch). A to jak z pohledu fyziky, tak z pohledu uradu, a to zejmena UCL. Mozna jde o nejaky bezny vyklad pojmu "letadlo", rada lidi se domniva, ze je to jen to co ma nejak kridla... To ale vubec nehraje roli.

Ale myslim, ze pouhe zverejneni (bez protisluzby) videa nekde napr. na Y.T. z vlastniho nelicensovaneho stroje neni nejakym porusenim podminek, je tam vzdy ta zalezitost protisluzby. Take pokud to posunuto bude nekudy pres autorsky zakon, bude to take asi neprustrelne, nebude potreba zivnost a tim asi ani licence od UCL, ze ?

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 12:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Víš, já věřím tomu co sám vidím a vyzkouším. A jsem značně podezřívavý k různým reklamním kecům a videím. Zvláště když jsou v rozporu s mojí vlastní zkušeností. Já nevěřím tomu, že hexa je při vysazení jednoho motoru vždy bezpečný stroj. Pokud bych měl stavět coptera co bude nebezpečný anebo bude vozit drahou výbavu, byl by to oktokopter , možná Y6. Určitě ne hexa. Ať by byla řídící deska jakákoli. Ale každý má samozřejmě právo věřit čemu chce a rozhodovat se podle svého vlastního úsudku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 12:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2013
Příspěvky: 4186
Bydliště: Pod Slavkovským lesem...
Obrázky: 75
Blog: Zobrazit blog (10)
Troll píše:
Víš, já věřím tomu co sám vidím a vyzkouším. A jsem značně podezřívavý k různým reklamním kecům a videím. Zvláště když jsou v rozporu s mojí vlastní zkušeností. Já nevěřím tomu, že hexa je při vysazení jednoho motoru vždy bezpečný stroj. Pokud bych měl stavět coptera co bude nebezpečný anebo bude vozit drahou výbavu, byl by to oktokopter , možná Y6. Určitě ne hexa. Ať by byla řídící deska jakákoli. Ale každý má samozřejmě právo věřit čemu chce a rozhodovat se podle svého vlastního úsudku.
Jasně, na to máš právo, nicméně diskuze nebyla o tom, zda-li je takový či onaký stroj bezpečný či lepší a co si stavět. Řeč byla o tom, zda a jaká HEXA se chová po výpadku jednoho z motorů. NAZA umí od HEXY eliminovat výpadek jednoho z motorů a bezpečně s tím letět a přistát. To je vše, a je mě jedno, zda-li to osobně zařazuješ do "reklamních keců a videí". Pro mě i jiné to je jistě důležitá informace.
A je samozřejmě jasné (a to také nikdo nerozporoval ?), že pro bezpečí a drahý náklad je OCTO nejlepší volba. Ale o tom řeč nebyla :D

_________________
Ptaak 2 (Phantom 4 HDMI Mode) | FS Dominator HD2 | MarcoPolo Locator |


Naposledy upravil gardenroute dne sob 27.07.2013 15:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.07.2013 13:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
Hexa je označení konfigurace. Šest motorů do kolečka. Na to označení nemá vůbec vliv jaká je řídící deska. A BTW, mnohokrát jsem zažil různá nepravdivá tvrzení od výrobců čehokoli. Možná je ten systém od DJI skutečně schopen splnit to, co slibují. Já tomu nevěřím, ale Ty a i další klidně věřit můžou. Budu rád, když uděláš pokus s novou NAZOU, TY osobně, ne nějaký placený tester anebo firemní pilot. Až to desetkrát za sebou nespadne s naloženým strojem ( s gimbalem, kamerou , FPV výbavou protože o tohle jde především - u lehkého copteru je to výrazně snadnější ) ,za různých podmínek ( ve větru ,v turbulenci) tak smeknu a opravím si názor. Pokud budeš argumentovat tím, co kde píšou, anebo si viděl na videu, tak se bohužel při vší úctě my dva nemáme o čem bavit. Howgh. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz