Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2011 21:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Aby se mi dneska líp spalo, tak se musím aspoň pochlubit :lol:

Tak jsem dneska zalítal Tilta v heli režimu 8)

Celé je to řízené RC mixem 1.0 a stabilizuje to trojce GA-250.

Obrázek

Ve visu je všechno řízeno jen náklonem a tahem motorů, kormidla jaksi nefungují když to neletí 8) Přechod mezi fázemi (vrtulník-letadlo) mám nastavený na 3s a během těch 3s se mixy vzájemně prolínají a míchají atd :-D

Obrázek

Už to lítá docela hezky, ale ještě to bude chtít jeden podvečer s "olejem" aby se všechno doladilo na 100%, dneska docela dost foukalo, na zálet skoro až moc...

Obrázek

Během zkoušek prozatím nedošlo k žádné vážné havárii, takže stále ještě lítá první prototyp :twisted:

Obrázek

tak to je asi vše co jsem chtěl vytroubit do éteru, snad jen ještě video, ale pro příště budu muset vyměnit kameramana, je hrozně ukecaný a nestíhá :-D



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Naposledy upravil blesk dne pát 12.08.2011 22:16, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-10 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2011 22:03 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dost dobrý. Můžeš to více popsat?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2011 22:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2011
Příspěvky: 551
Bydliště: Moravský kras
Obrázky: 98
Mazec, šikula ... taky by mě zajímaly detaily :). Mechanika naklánění motorů - vlastní, nebo nějaké "koupené" řešení ?

_________________
SPEKTRUM DX6i | HD Contour GPS | ZagiKiller 1500, HotWing 1200 (+1800), Alpha 1500, SkyClimber 2000


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 12.08.2011 22:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Tak jo :P

Konstrukce:

Celý model je z EPP, říznuto na CNCčku, křídla o rozpětí 860mm jsou vyztuženy Al 2mm drátem. Trup je plný o tloušťce 50mm, jen pod křídlem je vydlabaný pro elektroniku. Křídlo je oddělávací, vzadu uchycené laminátovým jazykem, vpředu na jeden plastový M5 šroub, výhoda je v tom že při nárazu křídlo vyskočí a neponičí se nic jiného.
Výškovka se směrovkou jsou z 10mm EPP, opět vyztužené Al 2mm dráty. V křídle jsou dvě díry o průměru 6mm kterými jsou protaženy kabely. Vrtané mosaznou trubičkou a aku vrtačkou.

Mechanizmus motorů je poměrně jednoduchý, motory jsou přidělány na upravené gripy z 450-tkové heliny. Výhoda je v tom že je to uložené na dvou ložiskách. Grip je ukotven do Al 8mm trubky, která je zašpuntovaná cca 15mm dlouhým válečkem ve kterém je M3 závit. Grip je přišroubovaným pevnostně zušlechtěným šroubem, obyčejný se ohýbal poměrně jednoduše. Všechno je zalepené zeleným lepidlem na hřídele. Trubky jsou zalepeny asi 15cm do křídla, na konci je laminátová destička aby se to nevylomilo.

Osazení:

Kormidla mají obyčejné HXT 900, takže celkem 4. Na naklápění kormidel jsem použil Vigor VS-3, ale půjdou tam asi jiné. Objednal jsem si nějaké digitálky, ale místo toho přišly analogy, možná jsem se při objednávaní jen blbě díval, ale jsou v kovu a jsou rychlejší, ty vigory už mají vůle.

Motory jsem použil stařičké Turnigy BL 2210/30 s 1500kV s vrtulemi GWS (3-list) dávají asi 550g tahu při cca 9-10A. Regly obyčejné spotřební turnigy 20A - programovatelné. Celé to napájí 3A UBEC. Příjmač je syntézový 8-mi kanál od JRka. Celé to živím 2200mAh 3S lipolama, které jsou na cca 7min letu, (z toho polovina byla ve visu)
O to aby to bylo schopné být ve vzduchu se stará trojce GA-250 (MEMS gyra) a speciálně udělaný mix.

RC Mix 1.0

Tak to je kapitola sama o sobě. Je to mozkem celého letadla a stará se to vlastně o všechno, rádio je v režimu letadla a je využito jen 5 kanálů - Kř,V,S,M a přepínání fáze.

Centrem mixu je XMega A3 nebo A4, teď nevím. Celkem to zvládá 8 vstupů a 12 výstupů. Zároveň slouží jako silový rozvod pro serva. Napájení je připojeno přes MPX konektor. Celé se to nastavuje přes terminálek stejný jako je na Gyrobota 900/700 - tj. komunikuje to po sériové lince i za běhu systému, takže všechno jde hezky ladit :-) časem se chystá i zálohování do *xls a nahrání z *xls - pohodlnější programování a přes panel se to jen doladí.

Mix umí dohromady používat 32 mixů, na tilta bylo použito 17, po odladění jich tam je 25. Mixík je šikovný, takže prvně se nastaví mezní hodnoty pro vstupy - min/střed/max , nor/rev a číslo paměti. Pak se nastaví výstupy - v podstatě ty samé parametry a nakonec se nastaví samotný mix -> buďto v režimu COPY nebo LINEAR. Nastaví se GAIN= takže v jakém poměru se to bude mixovat, pak OFSET= takže "nula" a pak jen co do čeho a v jaké fázi to funguje. Umí to dvě fáze, takže tři režimy (pro Let, pro Vis a pro Oboje)

Režimy se přepínají jedním kanálem, nastaví se hodnota signálu pro 0% a pro 100% mixu a doba za kterou se mezi fázemi přejde. Já to mám na 3s. Mixy se mezitím prolínají.

Šikovná vlastnost je monitoring vstupů/výstupů na displeji je zobrazena hodnota signálu v us. takže se dá dělat ladění "na sucho" a aspoň vím co leze dovnitř a co ven. Při nastavování vstupu a výstupu je zobrazený aktuální signál, takže jdou hezky nastavit středy.

Všechno se dělá přes terminál 5-ti tlačítky nahoru, dolů, + , - , entr/esc

Váha je kolem 20g

Prvně to mělo být jen pro toto, ale nakonec vznikl univerzální mix, takže jde třeba obyčejným 5-ti kanálem řídit 8-ti servové křídlo na svaháka :-)

Jako další v pořadí o co se to bude starat asi bude Chinok

Suma sumárum:

Rozpětí přes motory a vrtule je 1360mm, hmotnost 920g. Už to sice lítá, ale ještě je stálo co nastavovat :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: sob 13.08.2011 6:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Moc hezké, Good Luck

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tricopter
PříspěvekNapsal: ned 14.08.2011 21:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
ještě jedno videjko :)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: ned 14.08.2011 21:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
a další videjko :)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tricopter
PříspěvekNapsal: ned 14.08.2011 22:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
A ještě jedno jsem spáchal :-)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: ned 14.08.2011 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
a ještě jedno jsem spáchal :-)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pon 15.08.2011 8:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.4.2007
Příspěvky: 496
Bydliště: HK, Praha
Obrázky: 18
Paráda. To je to nejlepší, co jsem v poslední době viděl lítat. Ještě si vybavuju, že se tu tehdá vedla diskuze jestli lze něco takového postavit, aby to vůbec nějak letělo. A jak je vidět, tak lze a navíc to lítá naprosto parádně. Snad se mi jednou taky podaří něco podobného dostat do vzduchu.
Šiki


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2011 21:42 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pěkný článek v RCmodelech.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2011 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
TomasC píše:
Pěkný článek v RCmodelech.


Díky Tome 8)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2011 18:04 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 12.7.2009
Příspěvky: 58
Tak jsem si po dlouhé době koupil RC Modely :-)
Dobré, jen je škoda že jsem ještě neměl nálepky na krabičku.

Obrázek

_________________
Dušan Slavětínský :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2011 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
dslav píše:
Tak jsem si po dlouhé době koupil RC Modely :-)
Dobré, jen je škoda že jsem ještě neměl nálepky na krabičku.

Obrázek


To byla taková rychlovka :-D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: ESO X-1 "Tilt"
PříspěvekNapsal: pát 21.10.2011 20:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Tohle je paráda 8)

Viděl jsem jednou reklamu na Osprey V22 u nás v časáku, prodává ho například Lindinger za skoro 1200 EUR. Přitom je to příšerný plackolet...:
http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=86601
V maketovém provedení by byl k mání za 1700 EUR.

Zkoušel jsem rovněž lítat s maketou Ospreje v Phoenix simulátoru, ale byl to běs. Všechno se tam řídí z Tx a než jsem se vůbec naučil upáčkovat vzlet, tak jsem rozbil stroje za mnoho desítek tisíc simulovaných EUR :mrgreen: Je to pěkně nestabilní a naprosto záludná mrcha.

Oproti tomu váš model i s RcMixem je elegantní kousek, se kterým se dá dle těch videí nádherně polítat :)
Je fajn, že stále existují šikovní modeláři, kteří si umí s něčím takovým pohrát a vytvořit funkční řešení.
"Palec nahoru" (sakra, proč tu není takový smajlík???)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz