Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 0:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 26.5.2016
Příspěvky: 1
Zdravim,

su ve stavění quadrokoptér začátečník a hledám vhodnu baterii do mého prvného modelu. Při projéždění jednotlivých parametrů nevím co přesně znamená parameter "vybíjení [C]". Nevíte někdo co to známená a jak vybrat správnyj akumulátor?

Díky za helpa
Owery


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 4:25 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 17.4.2014
Příspěvky: 56
Bydliště: Tůně- Nechanice
Obrázky: 1
Ahoj,
ohledně vysvětlení C natočil hezké video pan Mrázek (RiMr) https://www.youtube.com/watch?v=L_frAchYGss
Abylo by dobré napsat do jaké coptery baterii máš.Úplně jiná bude do 250 a jiná do 450 na natáčení.Případně i použité regulátory a motory.Na všechny motory lze provozovat na 4S.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 5:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Velmi zhruba řečeno - akumulátor má určitou kapacitu (udávanou typicky v mAh, třeba 3000 mAh), označovanou jako C. Znamená to, že bude schopný dodávat proud 3A po dobu jedné hodiny nebo - například - proud 1A po dobu tří hodin. Směrem dolů k nižším proudům to platí prakticky libovolně, ale směrem nahoru je akumulátor limitován schopností dodat určitý maximální proud bez poškození. Je to dáno konstrukcí (plochou elektrod, jejich materiálem etc.) a tento paramatr je označován jako xC. Pro tu baterku z příkladu by například označení 50C znamenalo, že bude schopna dodat proud 150A bez poškození.
Pro výběr vhodného akumulátoru vřele doporučuju onlinový nástroj ecalc ( http://ecalc.ch/) - bez jeho pomoci je návrh multikoptéry dost sázka do loterie. Leccos jde i v zadarmové verzi, ale fakt má smysl zaplatit si za pár éček plný přístup, nestojí to majlant a autorovi to dá motivaci provozovat to i nadále :)

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 8:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6955
Bydliště: Písek, ČR
Jo a když napíšeš jakou kopteru zhruba plánuješ, tj. jakou velikost a účel použití, tak z toho vypadne ze zkušenosti zhruba baterka jakou bys měl použít. Tak např. koptera velikosti 450 - 500 (to je vzdálenost protilehlých motorů neboli průměr kružnice na které jsou středy motorů) která má sloužit na klidnější létání příp. filmování, tak takováto bude vyžadovat baterii 3s 4000 - 5000 mAh, nebo 4s 3000 - 4000 mAh, stačí se slabším "C".
To slabší "C" stačí, protože taková koptera bude žrát cca okolo 20A proudu a taková baterie bude lehčí nežli obdobná ale s větším "C". Nízká hmotnost je u koptery velice důležitá - čím těžší, tím hůře bude létat a také kratší dobu, protože tu hmotnost musíš držet ve vzduchu za cenu elektřiny spotřebované z baterie.

Také by ses mohl podívat na nějaké již hotové koptery, např. na RC albu nebo pod, a tam v popisu bývají parametry, včetně použité baterie.

Jestli se tomuto budeš věnovat, připrav se na veliké a dlouhé studování, čím více toho přečteš, tím lépe se ti bude stavět... Třeba tady na RC Manii je podkladů pro studování dost a dost.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 15:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Ja se uz ponekolikate pokusil pouzit ten "ecalc", ale opet bez uspechu...
Nejak nechapu jak ho pouzit... ani po prostudovani helpu a tutorialu...

Mi to spise prijde jako formular, nez pomocnik... :D Vlastne mi nic nevypocita a nenabizi - naopak - chce vsechny udaje ode mne...

No ale jelikoz je tak vychvalovany, tak urcite k necemu dobry je, jen zjistit k cemu...

Nevite nekdo kde se docist srozumitelne jak ten nastroj pouzit?

Ale prosim ne rady typu: "on ti navrhne vsechno" apod. Taky nejaky popis jak vyplnit ten formular... Jsou tam polozky, ktere proste nechapu.
Pripadne dekuji.

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 15:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Ecalc ti k zadaným paramatrům dopočítá energetickou rozvahu mašiny, to je jeho primární určení. Podle něj zjistíš, jak moc povedený je tvůj výchozí návrh (velmi zhruba řečeno, všechny budíky by měly být v zeleném, ne ale úplně hluboko). Současně ti i spočítá odhad dynamických vlastností navrhovaného stroje a grafy výkonu, účinnosti, odpadního výkonu a očekávané teploty vinutí v závislosti na otáčkách. Pokud nejsi s návrhem spokojený, ukáže ti, jaký vliv bude mít náhrada jednoho elementu konstrukce jiným. Prakticky tě tedy zbavuje nutnosti konstrukci pokaždé přepočítávat na nové parametry.

Dobrá praxe je následující:
  • zvolit velikost rámu, počet rotorů a první nástřel hmotnosti
  • zvolit motory a regulátory (podle ceny, provedení, dostupnosti, toho co máš v šuplíku atd. atd.)
  • zvolit vrtule - průměr a krok, v první iteraci něco kolem 10" a 4.7"
  • zkusit baterku 3S1P 3000 mAh
  • nechat spočítat
Podle toho, kde spadne návrh do červeného pak musíš měnit parametry. Ecalc napovídá, ale ne vždycky úplně jasně.

EDIT: formátování

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Tady máš jeden návrh poměrně těžké mašiny pro inspiraci:
http://ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=cz&cooling=good&rotornumber=4&config=flat&frame=750&tiltlimit=90&weight=1642&calc=auw&elevation=740&airtemp=20&qnh=1013&batteries=lipo_5000mah_-_20/30c&chargestate=0&s=4&p=1&battdisc=0.85&esc=max_30a&motor=rctimer&type=54|5010-530&gear=1&propeller=0&pconst=1.3&tconst=1.0&proptwist=0&diameter=14&pitch=4.7&blades=2&project=Litajici%20hrochokocour

4253

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 16:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Torme , diky za snahu. Ten odkaz me ale hodil zase na prazdny formular.

No asi uz chapu, jak to funguje. To nebude pro mne. Navic ten vyber polozek... , neobsahuje nic co bych potreboval a polozky, ktere bych mohl vyplnit jsou proste nesrozumitelne. [napriklad uz pocet rotoru nechapu]. Kazdopadne diky za ochotu.
Ale at ten nastroj neni doporucovan novackum - novackovi urcite nepomuze.

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 16:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Lepší jednou vidět, než pětkrát slyšet :)

5808

5809

5810

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: čtv 26.05.2016 18:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Diky za obrazky

Zadal jsem tam jakz takz svuj system. Defacto se jedna o "tovarni" DJI F450 v2 s E300 propulsion systemem. Vse vypada v ecalc ok. Kdyz vsak zmenim jen baterii za vetsi kapacitu, tak to upozornuje na vykon motoru. "Max. výkon je vyšší, než limit motoru. Prosím zkontrolujte limity výkonu definované výrobcem!". Pricemz celkovou vzletovou hmotnost jsem ponechal stejnou u obou variant. To jako, ze kapacita pouzite baterie ovlivnuje vykon motoru?

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 6:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Tam je to poměrně nešťastně terminologicky zvolené - smyslem té hlášky je podle mne sdělení, že vozíš zbytečně velkou baterku :)

Jinak ale samožejmě ten nástroj není není prost chyb, o tom žádná :)

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 7:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Aha... Takze asi nemuze pomoci pri rozhodnutich o kterych je rec...? Nebo presneji - neda se mu verit...?

U mne konkretne jde o neco podobneho jako autorovi vlakna.

Letam se svou F450 asi rok na 2600mAh 4S. Vzletova vaha komplet - 1466g. letove casy cca 10-12 minut.
Tyto baterie mi predcasne odchazeji a resim nakup novych.
Vybiral jsem podle vahy. Otestoval jsem to primitivnim zpusobem v praxi ve vzduchu. Pridal jsem na kopteru zavazi tak aby celkova vzletova vaha odpovidala pouziti zamyslene baterie a polital jsem s tim trochu. Nejaka dve tri prudka stoupani, prudka klesani, pohyby do stran a viseni v loiter modu. Letovy cas byl 4 minuty. [podotykam, ze stavajici baterie 2600mah je v nedobrem stavu kvuli jednomu prudce klesajicimu clanku]

Zamyslena nova baterie je LiHV 8000mah 4S 10C - vaha stroje s touto baterii bude 1830g.
V praxi jsem tedy vyzkousel, ze se koptera unese.
Zamyslena baterie se da poridit v ruznych kapacitach 4000, 5200, 6000, 6600, 8000, 10000, 16000, 20000 mah

No a ja jsem doufal, ze mi ten ecalc pomuze pri vyberu nejefektivnejsi volby. Jde o letani klidne, rucni, klidne automaticke mise, rekneme nejake to nataceni videa. Obcas musi celit docela turbulentnim vetrnym podminkam.
No a cilem je co nejdelsi letovy cas.
vahy:
moje stavajici 2600mah - 276g
zamyslena 8000mah - 625g

Co tedy myslis ze bych mohl cekat?

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 15:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.9.2014
Příspěvky: 416
Já bych kopteru zatížil tak aby visela na 50% plynu,pak bych s ní lítal tak dlouho až bych spotřeboval 1000mAh a změřil čas,pak už se díval na váhu nové baterky ,která se tam hodí,a podle její kapacity si lehce spočítáš přibližný čas.Pokus ale nemáš OSD s měřením tak to neprovedeš.8000mAh se mi zdá moc, ideál asi 6600mAh,rozhodně ale HV,mám dvě ,prozatím jen 20 použití ale je super a váha taky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 16:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Tak jsem se díval, ja ecalc zachází s maximální zatížitelností baterky a vypadá to, že opravdu odvozuje špičkový proud z její kapacity a přetížitelnosti. To by vysvětlovalo tu hlášku nahoře.
Jinak rozumný postup ve fázi výpočtu podle mne je nastavit v ecalcu hmotnost pohonu bez akumulátoru a postupně zadávat (při stejných zbývajících paramatrech) kapacitu (plus zatížitelnost, pokud se liší) a hmotnost do úvahy připadajících baterek. Použitelné jsou ty konfigurace, při kterých se vypočítaná poloha plynu pro visení pohybuje kolem 50% a doba letu je akceptovatelná.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volba akumulátoru do qcopteru
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 17:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 24.6.2013
Příspěvky: 950
Bydliště: MidWest of Ireland
Seba píše:
Já bych kopteru zatížil tak aby visela na 50% plynu,pak bych s ní lítal tak dlouho až bych spotřeboval 1000mAh a změřil čas,pak už se díval na váhu nové baterky ,která se tam hodí,a podle její kapacity si lehce spočítáš přibližný čas.Pokus ale nemáš OSD s měřením tak to neprovedeš.8000mAh se mi zdá moc, ideál asi 6600mAh,rozhodně ale HV,mám dvě ,prozatím jen 20 použití ale je super a váha taky.


Hmm tomu postupu nerozumim. Podle mne tim zjistim jen na kolik minut mi vydrzi 1000mah pri stavajici vaze. Jak mi to pomuze pri vyberu nove baterie mi nejak nedochazi. Tak jako tak uz jsem objednal 8000ku LiHV. Koptera s takovou vahou visi pri 50% plynu. [zkousel jsem v praxi se zavazim] . Daval jsem dotaz na ty HV baterky v prislusnem vlaknu, ale nikdo tam nereagoval, tak jsem myslel, ze je nikdo nepouziva... No tak uvidim jak to bude pracovat v praxi. Proste to vyzkousim a uvidim.

to Torm: Zkousel jsem to prave se zadanou celkovou vahou, protoze ta je aspon zcela jasne srozumitelna. Zadna z nabizenych baterii v ecalc neodpovida te co jsem objednal a rucne "vlastni" se tam zadat neda... Takze jsem vlastne zmenil jen kapacitu baterie beze zmeny celkove vahy stroje a vyslo mi "prilis velky vykon motoru". Podle me logiky by se mel jen prodlouzit letovy cas.
Tak uvidim co praxe. Pokud to bude litat jen 6 nebo 8 minut, tak tu baterku budu pouzivat na napajeni ground stanice.....
Proud zmerim merakem za letu abych neodpalil esccka a motory a hotovo.

_________________
Taranis B; F450 s APM 2.5; Bixler 2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz