Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 05.06.2022 10:10 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Dobrý den,
oživuji jedno zařízení se servy Belmatic a potřeboval bych snížit napájecí napětí pro serva na 2,4 V Problém je v tom že přijímač je napájený 4 až 6V, ale serva snesou jen 2,4 V a 4 V a více je na ty motůrky již příliš mnoho a letité kartáčky v servomotorech by mohly hořet. Možná, že by stačilo zapojit do série odpor, který by do motůrku pustil jenom omezený proud cca 100 -200 mA. Nejsem zběhlý v elektrotecnice a tak nevím jestli by to nechtělo ještě nějaké napěťové omezení. V podstatě se jedná můstkové zapojení servospínačů, které serva napájí napětím 4 - 6 V což je pro Belmaticy moc. Proč serva Belmatic? I když jsou archaická mají spoustu zajímavých vlastností - třecí spojku, relativně pomalý chod, slušnou sílu, snadné zapojení atd Předem děkuji za podněty.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 05.06.2022 10:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Jestli je problém napětí, tak odpory nejsou podle mě úplně dobré řešení. Asi lepší je před servo "naskládat" pár PN přechodů (diody). Na každé běžné křemíkové diodě zůstane +- 0,7V, takže 3-4 diody za sebou by mohly "stvořit" požadovaný úbytek. Výhoda diod je, že úbytek se při různých proudech mění jen málo (na rozdíl od odporu).
Další řešení by mohl být napěťový stabilizátor - něco jako toto, kde, stejně jako u diod, se přebytek výkonu přemění v teplo a na výstupu je (v případě zmíněného stabilizátoru) napětí konstantní. Se stabilizátorem může být řešení realizovatelné méně součástkami, navíc mohou být už "připravené" na DPS.
Pak je ještě možnost nějakého toho "step-down", který nevyzařuje přebytky jako teplo. V případě step-down měniče ale může nastat problém s rušením, protože tento obvod obsahuje spínaný zdroj, který vyzařuje rušivé signály, které by mohly rušit přijímač.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.06.2022 11:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
sozda píše:
Dobrý den,
oživuji jedno zařízení se servy Belmatic a potřeboval bych snížit napájecí napětí pro serva na 2,4 V Problém je v tom že přijímač je napájený 4 až 6V, ale serva snesou jen 2,4 V a 4 V a více je na ty motůrky již příliš mnoho a letité kartáčky v servomotorech by mohly hořet. Možná, že by stačilo zapojit do série odpor, který by do motůrku pustil jenom omezený proud cca 100 -200 mA. Nejsem zběhlý v elektrotecnice a tak nevím jestli by to nechtělo ještě nějaké napěťové omezení. V podstatě se jedná můstkové zapojení servospínačů, které serva napájí napětím 4 - 6 V což je pro Belmaticy moc. Proč serva Belmatic? I když jsou archaická mají spoustu zajímavých vlastností - třecí spojku, relativně pomalý chod, slušnou sílu, snadné zapojení atd Předem děkuji za podněty.

Bellamaticy (obecně všechna neproporcionální serva Grundig z té doby) mají jako pohon použité motory Faulhaber Micromax T05 (možná i T03 - ale ty podle mě byly jako pohon v Silentiusovi).
Ty motory mají samonosnou zvonovou kotvu (rotor) a hlavně extrémně subtilní komutátor s neobvyklou "drátovou" konstrukcí - takže jsou velice citlivé na přetěžování. Takže bych bych velice opatrný je napájet čímkoli s vyšším napětím než tehdy (souměrné 2x2.4V NiCd - tj. čtyřčlánek s středem) a hlavně je třeba nevrtat bezmyšlenkovitě v nastavení té spojky - originál je zakápnutá červenou barvou a když jí utáhneš, tak spolehlivě ten motor odděláš.
Když by bylo třeba tak na Micromax T03 (z toho elektroletu) bych asi možná našel i originál křivky od výrobce - T05 bude výkonově stejná - takže stejný výkon i příkon - šlo by z toho asi i vyjít.
Když se kdysi používaly serva podobné koncepce s motory Mitsumi (třeba WP43) tak se to řešívalo tak, že se do serie dávala žárovka 2.4V200mA - v studeném stavu neomezovala, takže servo mělo počáteční moment, při dojezdu (nárůst proudu) se járovka rozsvítila, tím dramaticky narostl odpor vlákna a tak se automaticky odběr omezil - netrápilo to tolik baterky a komutaci.
Viz Modelář 05/78 str 11.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 05.06.2022 23:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
sozda píše:
V podstatě se jedná můstkové zapojení servospínačů, které serva napájí napětím 4 - 6 V což je pro Belmaticy moc.

A v tom můstku máš jaký tranzistory? Bipoláry a nebo Fety? S bipolárama ti zůstane v můstku na horním a dolním tranzistoru 2 x 0,7V = 1,4V. K tomu 2,4V motorek, takže maximální napájecí napětí 3,8V. Dej na napájení přijímače čtyři Eneloopy a můstky připoj jen na tři Eneloopy a bude ti to napěťově sedět. Mělo by stačit vypínat jen napájení přijímače, můstky můžou být připojený nastálo pokud nebudou mít buzení, nesepnou. Úplně stejně jsem to měl udělaný s NiCd a šedivejma lineárníma servama Varioprop, taky motor Mitsumi na 2,4V.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 6:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
MPml píše:
... bych bych velice opatrný je napájet čímkoli s vyšším napětím než tehdy (souměrné 2x2.4V NiCd - tj. čtyřčlánek s středem)...

Tohle je nutné vzít v potaz, ty Bellamatic-y to asi vyžadují také, takže nějaký "step-down" tady moc nepomůže.

Vytvoření umělého středu symetrického napájení:
Příloha:
umely-stred-napeti.png
umely-stred-napeti.png [ 11.03 KiB | Zobrazeno 3625 krát ]

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 13:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
..jo takovýto dělič, tak to jsou diody, či step-down skutečně k ničemu.
Ta 'Belmatic' serva jsou nějaká mrňavá nebo hisorická? Nemůžu o nich nic najít...

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.06.2022 16:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
https://www.google.com/search?q=Bellamatic

Tady je přímo vidět ta potřeba symetrického napájení:
https://vintagercfiles.com/Files/Graupn ... Jan_65.pdf

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 7:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2716
Bydliště: Ústí nad Labem
To byla moje první dvě serva v době, kdy jsem ještě laškoval s neproporcionálním radiem. Krásně zpracovaná, ovšem ve své době drahá jako samice vepře domácího.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 9:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
jyrry píše:
https://www.google.com/search?q=Bellamatic

Tady je přímo vidět ta potřeba symetrického napájení:
https://vintagercfiles.com/Files/Graupn ... Jan_65.pdf

Aha, díky, já jsem hledal "servo Bellmatic" a ono to tak docela servo není... Je to TO, co si myslím, když TO pracuje, tak se TO neustále hýbe?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 16:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
prikrylm píše:
Aha, díky, já jsem hledal "servo Bellmatic" a ono to tak docela servo není... Je to TO, co si myslím, když TO pracuje, tak se TO neustále hýbe?

ne, není :lol: respektive je :lol: - si můžeš vybrat
Teda otázkou je, k čemu by bylo servo, co by se nehýbalo.
Takže se hýbe a to podle toho, kde je ta páčka na Variophonu.
Buď je uprostřed, nic se netočí, spojka nespojkuje, proud neteče.
nebo vlevo, spojka spojkuje, proud odpovídá prokluzu spojky.
nebo vpravo, spojka spojkuje, proud odpovídá opět prokluzu spojky.
Pokud tím bylo myšleno (furt se hýbe) metoda pseudoproporcionálu typu Mars Páčkomatic :) ( https://aukro.cz/modelarska-letecka-vys ... 6973787714 ) tak tak Bellamatic opravdu nefunguje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 17:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
prikrylm píše:
..já jsem hledal "servo Bellmatic" ...
Tak teď nevím, jestli je překlep až tady....kdybys napsal "servo Bellamatic" měl bys obrázků plnou stránku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Bellamatic se dal použít i k starýmu tlačítkovýmu jednokanálu Mars. Kámoš to měl v Apollu a chodila jen jedna půlka dráhy. V klidu byl Bellamatic ve střední poloze, při zaklíčování najel na doraz a protáčela se spojka. Zpátky na střed ho vracela neutralizační pružina serva. Dráha na opačnou stranu nebyla použitá. Teda doufám, jinak by to nemohlo chodit. :) Ten kámoš měl i něco, co už se dnes vůbec nevidí. Byl to takovej váleček, co se dával přímo do táhla mezi servo a kormidlo. Jmenovalo se to Trim-o-matic, dalo se s ním nastavit u rádií doraz-doraz (třeba Varioton) "trim" kormidla. Ale v provozu to nikdy neměl takže více info sloužit nemůžu. https://www.worthpoint.com/worthopedia/vintage-graupner-servo-trim-matic-151551228


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 07.06.2022 20:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
@ellet - asi překlep...

MPml píše:
ne, není :lol: respektive je :lol: - si můžeš vybrat
Teda otázkou je, k čemu by bylo servo, co by se nehýbalo.

Hýbe, ale ne neustále. Spletl jsem si Bellmatic s tímto:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 16:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 12.1.2014
Příspěvky: 143
Vážení přátelé, proč jsem tuto debatu otevřel? Mám vysílač přijímač z jednoho čínského setu - neproporcionální 6-ti kanál v jedné hračce - taková malá plachetnice ovládané 3 funkce - kormidlo, naviják plachet a pomocný motor (vpřed vzad). Celkem dobře to funguje na 27 MHz a když jsem udělal delší antény a trochu to elektricky přizpůsobil, dosah se výrazně prodloužil. Co jsem s tím dělal raději nepíšu a tak mě na staré kolena napadlo vyzkoušet jaké to kdysi bylo řídit letadlo neproporcionálním RC systémem. Bohužel serva, která jsou v té plachetničce jsou vhodné tak pro řízení trakaře, ale ne letadla, zkrátka účelovka do hračky a tak mne napadlo použít letité Bellmatic-ky, které jsem získal chtěje stavět Valentovu W-43, ale čas mne předběhl a už jsem po "Marsce" začal používat Modelu, ale ta touha zkusit neproporcionála ve mě zůstala. Problém je s napětím, ono odpojit tu výkonovou část přijímače a napájet ji nižším napětím je v té stěsnané konstrukci dost obtížné zvláště bez schématu zapojení a proto mne napadlo pouhé omezení napětí přímo na servech a tak děkuji za váš čas a podněty


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  


Následující akce

Pozvaný

Akce vložena od

Víkend s MoNaKem 2024 - sraz lodních modelářů
31 kvě, 2024 00:00 Do 02 čer, 2024 00:00
Všichni ladous
   JETI: Asi JETI meeting
21 srp, 2027 Do 21 srp, 2027
Všichni TomasC

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz