Pravidla fóra


Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

doporučuji:
vysílačka analogová, bez programování 7%  7%  [ 3 ]
vysílačka programovatelná 83%  83%  [ 35 ]
je to jedno 10%  10%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 42
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 19:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud platí " ... mechanické trimy jsou to, co je největší problém u analogového rádia ... "
Dost mne udivuje, že u nich není vymyšlen a používán dvoupolohový systém ZABLOKOVÁNO - ODBLOKOVÁNO
UP DOWN tlačítka není jediná možnost ovládat nastavení DIGI TRIMU, kolečko nebo posuvný jezdec to dá taky
V praxi je levnější ošetření tlačítka u (4 CH 8 kusů). Taky jsou na to stavěny používané šváby.
- V kroužcích jsou dvě situace a) člen ještě nic nemá, b) přijde s něčím - tak holt to RC bude muset používat
V případech a) je výhodné když dá na DOPORUČENÍ, a pořídí si to co, už pár jiných používá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 22.06.2019 22:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Paolo-K píše:
Až si tohle někteří přečtou, tak si budou ťukat na čelo, případně se snese vlna hatu... nicméně se pokusím argumentovat proč...
Za mě Turnigy 9x s open tx.
https://www.rc-levneji.cz/rc-vysilace-a ... -led-bile/
A teď proč:

1) Je sice dražší než třeba Flysky I6, nicméně nabízí daleko více funkcí.
2) Budete se divit, ale zpracování. ...
3) Přijímače nejsou drahé a nesetkal jsem se na protokolu AFHDS 2A s problémy či výpadky.
4) Open TX ...

Napriek tomu, že zom TGY9X pár rokov lietal ( s TX modulom FrSky DJT ) dneska by som skôr za tie peniaze poradil Jumper T12 Plus:
Plusy:
1, má vibrácie, čo TGY9X nemá
2, má hlasový výstup, čo TGY9X nemá
3, má slot na pamäťovú kartu, čo TGY9X nemá.
4, má to hallové kniple, čo TGY9X nemá.
5, má to 4in1 TX modul, takže okrem lacných FlySky prijímačov sa to dá použiť prakticky ku všetkému vrátane všelijakých pidihračiek na doma
Mínusy:
1, má to len 2 potenciometre, TGY9X má tri
2, má to len 6 prepínačov, TGY9X má 7.
3, nie je v cene prijímač, čo je 300Kč navyše
Každopádne, ak sa bavíme o rádiu na začiatok pre decko do modelárskeho krúžku, nie som si istý, či má zmysel dávať o 500Kč viac oproti rádiu TGY-i6, ktoré na nejaký ten rôčik na začiatku asi postačí aj bez tých plusov TGY9X či T12Plus ...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2019 5:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jako nový se TGY-i6 (oproti Flysky FS-i6X (10ch+X6B) ) už špatně shání. Snad zde
https://www.rcprislusenstvi.cz/RC-vysilacka-Turnigy-TGY-I6-AFHDS-Mode1-d637.htm
https://hobbyking.com/cz_cz/turnigy-tgy-i6-afhds-transmitter-and-6ch-receiver-mode-2.html?___store=cz_cz
Jako takový se Flysky FS-i6X (10ch+X6B), probíral zde
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=69025&start=15
- Je dobré když mlaďochovi nebo (více sdruženým) mlaďochům nákup zajistí někdo, kdo s ním má zkušenosti


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2019 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
DAF píše:
Hele vole, mluv slušně, za prvé nevím, co to je, a za druhé mě to uráží :lol: . Tyhle věci musím vysvětlit klukům ve věku 11 - 13 let. Oni nemají tušení, že existují diferenciální rovnice, natož, že jdou sestavit do soustavy diferenciálních rovnic a jedna z metod řešení je třeba podle Mikušinského. Vysvětlovat jim něco o proměnných, když neví, co to je, bude problém. Ale faktem je že jeden tatík tu Turnigy 9X koupil i s letadlem klukovi (z kroužku), tak jsem na to zvědavý. A asi ještě dlouho budu, protože to mají doma už asi 2 roky a ještě to neposkládali (a na poskládání to přes nabídku nedonesli).

To macil, nechci, aby si z toho někdo dělal pr....srandu a doporučoval třeba Jeti DC 24, nějaké Futaby T18SZ LE, Graupnery a další vysílačky, které začínají cenově na 25 tisících a výš.
Chci hlavně odpověď na otázku, zda je vhodnější analogové rádio, nebo už programovatelné. To je hlavní důvod založení vlákna. Teprve pak se můžeme bavit o vhodném konkrétním typu, resp značce, který bude cenově rozumný.


Pavle, já vím, že si děláš částečně legraci, ale myslím, že není potřeba to programování tak démonizovat. Třeba by ses divil, co dnešní dvanáctiletí mlaďoši jsou z programování a pod. schopní pobrat, jen se jim to možná musí srozumitelně podat.
Docela s Paolo-K souhlasím ohledně toho, že TGY 9x není z hlediska poměru cena/výkon špatná volba. Asi si vzpomeneš, že jsem jí před časem (v dobách Depron Cupu) měl a nemůžu proti ní říct křivého slova. Dokonce jsem s ní odlétal i pár soutěží RCEN a tam se občas lítají sakra stratosféry :-) a rozhodně jsem neměl jediný problém s dosahem nebo ztrátou signálu. Navíc-přijímače za hubičku, do modelů, které zatím dělají Tví kluci je k dispozici třeba tříkanál za 350 Kč, osmikanál stojí necelé pětikilo.Turnigy šla z domu ne proto, že bych s ní byl nespokojený, ale proto, že jsem chtěl telemetrii a tu bylo potřeba dobastlit. A to já neumím.
Ještě k tomu programování (a Open Tx)-je pravda, že k Open Tx člověk nedostane (nebo alespoň v době, kdy jsem ho využíval já, to tak bylo) manuál o několika stech stránkách, jako třeba ke Graupnerovi (a asi i jiným rádiům). Ale zase na druhou stranu existují super videa od Richarda Mrázka (RiMr) a povídání na jeho stránkách, ve kterých dává návod, jak napípat do rádia širokou škálu modelů od těch nejjednodušších až třeba po modely s víceklapkovým křídlem. Pokud si dobře vzpomínám, tak tam měl dokonce řešené letové režimy pro F3K - což samozřejmě začátečník potřebovat nebude. Navíc ty návody nejsou ve stylu-"nejprve zmáčkni tohle, pak tohle..." ale snaží se vysvětlit i logiku toho, proč zrovna tak, proč zrovna tuhle funkci a pod.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2019 14:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No tak určitě! Trochu srandu si z toho dělám. Už si nepamatuju, kdy jsme začali probírat rovnice o jedné neznámé. Až se k programování dostaneme, samozřejmě se to pokusím vysvětlit přiměřeně jejich věku. Stejně tak jim nemůžu plně "vědecky" vysvětlovat, proč to letí, prostě na křídle vzniká vztlak a basta.
Zatím nepotřebujeme telemetrii, takže její absence vadit nebude. Pro začátek bude bohatě stačit rozdělení křidélek, doladění diferenciace a případně nějaký mix S + K, nebo něco podobného, prostě aby se s tím seznámili a začali sžívat.
Jinak přiznávám, že už si nepamatuju, jaké rádio jsi měl v dobách depron cupu, pamatuju jen toho Graupnera.

Pro hlasující, kromě toho, že jste udělali "čárku", bych také rád četl váš názor proč.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne pon 24.06.2019 13:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 23.06.2019 21:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 263
Bydliště: Kladno, ČR
DAFe, za mě už vlastně odpověděl kope: "Třeba by ses divil, co dnešní dvanáctiletí mlaďoši jsou z programování a pod. schopní pobrat". Když to trochu (dost) zgeneralizuju, tak se dá říci, že o co jsou manuálně nešikovnější, o to jsou lepší s elektronikou. A protože mají čerstvou hlavu, tak je občas napadají hodně překvapivá řešení. Takže bych se vůbec nebál aspoň některé pustit k OpenTx, zejména, když rádia s tímhle OS jsou dnes cenově opravdu dostupná.

A k debatě lze obecně říci, že programovatelná rádia nabízejí mnohem větší komfort a možnosti oproti analogům při minimálním rozdílu ceny...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2019 8:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Máte pravdu jen částečně. Ano, omladina ve většině zvládá práci s moderní technikou většinou mnohem lépe, než my starší. Vidím to na dceři, co mně trvá najít půl hodiny má oba za půl minuty. Na škole jsme se seznámili, nikoliv se ho naučili, s programem Tesla Fortran a můj ročník, jako poslední, měl ještě státníci z programovacího jazyka Mar-Len. Pro mladší a neznalé, marxismus - leninismus. To byl pro každého inženýra té doby nejdůležitější předmět, nemusel rozumět svému oboru, ale bez zkoušky z tohoto pavědeckého předmětu nemohl školu zdárně ukončit.
Ale k věci, je tam slušný rozptyl, někdo je na úrovni svého věku, i výš, ale jsou tam i pod svým fyzickým věkem. Nebudu rozebírat, protože se to nehodí, ale takovému nemůžu dát na práci opravdu nic složitějšího.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2019 8:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Paolo-K píše:
.
Za mě Turnigy 9x s open tx.
https://www.rc-levneji.cz/rc-vysilace-a ... -led-bile/
A teď proč:

1) Je sice dražší než třeba Flysky I6, nicméně nabízí daleko více funkcí.
2) Budete se divit, ale zpracování. Mám přímé srovnání letošní Turnigy, staré Dx6i, loňské Dx8 a nevím jak staré Dx7. Všechny jsme měl rozdělané a vizuálně je kvalita spojů nejlepší u Turnigy, kniply jsou srovnatelné s původní starou DX6i, kniply Dx8 to jsem koukal,co jsou schopni narvat do rádia v této cenové relaci...Nastavené vodiče, svléknutá izolace před konektorem, to jako vážně?


Ad zpracování - rád bych věřil, že ta nová verze je lepší, nicméně v minulosti to tak nebylo, 9X s pěkně zprasenými PCB či právě kabely ke knyplům atd. bylo hodně. Upřímně tomuto argumentu mám docela problém dávat velkou váhu :-(

Ad funkce - jo, umí víc než FS-i6, ale upřímně pro začátečnické modely to není až tak nutné (hlavně když se do i6 dá lepší firmware) a prvotní nastavování je naopak složitější.
Naopak pro náročnější tu chybí z OpenTX hlasové funkce a obecně mi to vedle Taranis Lite (https://rcstudio.cz/en/taranis-plus-x9d ... te-m1.html ) nebo Jumper T12 už dnes moc nedává smysl.
T9X jsem měl (vlastně se mi ještě někde válí) a v době pořízení to byla dobrá volba, které nijak nelituji, ale od té doby už uteklo dost času a dnes už mi to přijde překonané vlastně ve všech ohledech. Ta poslední verze na tvém odkazu s AFDHS2A mi přijde spíš jako snaha vyždímat z věci s dávno zaplaceným vývojem ještě dodatečně další peníze a například to, jak to má odfláklé párování s novým vf modulem to jen potvrzuje, přijde mi to jako vyložený bastl :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2019 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
JirkaA píše:
Jak zmínil profa, mechanické trimy jsou to, co je největší problém u analogového rádia. Člověk si to nevědomky rozdrbe, ať už u odhodu jak bylo zmíněno, nebo při přepravě v kufru, nevšimne si toho a na problém je zaděláno. Co start, to zálet, nic pro začátečníky..

Je to o možnostiach a ich využití alebo zneužití.
Mal som dlho analog, používal som ho dlho aj keď som už mal MPX Evo, pretože mi to takmer stačilo. (takmer znamená že nemal delta mix a chýbalo to, práve na samokrídlo kde bol najvhodnejší, EPP kombat, akosi som nechcel po tom šmykľavom kopci trieskať o zem lepší vysielač..)
Ale k veci - je najlepšie keď model má všetko mechanicky správne, a vtedy má trimy v nule a výchylky -100..+100 percent. Vtedy sú všeky servá napákované tak aby sa využili ich parametre, moment, presnosť..
Digitál zvádza k tomu, lietať s neutrálom niekde úplne mimo a výchylkami pár percent, čo je samozrejme úplne zle.
No ale ak sa to použije s rozumom a nezneužije, je zase každá možnosť vysielača prínosom a výhodou.

Ja som za niečo ako T9x s OpenTX. Samozrejme na začiatočnícke modely stačia všetky vysielače na trhu vrátane bazárových, len aby spoľahlivo fungovali. Ale patrí k tomu aj vysvetlenie že je správne aj to že by človek mal udržovať disciplínu, a po zalietaní si všetky odchýlky od nuly prerobiť mechanicky, vrátane dĺžky pák a diferenciácie výchyliek.

Najhoršia voľba je drahý digitál ktorý takmer nič nevie a navyše ten človek ani nechápe čo to presne robí.

A ešte k mechanickým trimom - chýbajú mi! Bol som zvyknutý na ne ako na súčasť kniplov a v podstate som nimi riadil rýchlosť klzu alebo polomer zatáčky. Klikacie digitálne aj keď majú "reset" do stredu, nie sú zďaleka tak jasné a pohodlné, ako boli mechanické. Samozrejme pred štartom si analógové trimy každý môže zrovnať do stredov..
a vidí ich polohu (alebo ešte lepšie, cíti prstami lebo oči patria hore na model).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2019 16:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1206
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Taky se přidám.
I když už asi 10 let používám rádia s digitálními trimy, tak mi v lecčem mechanické byly bližší, zejména kvůli přirozené možnosti ověření polohy hmatem. Třeba na sestup jsem trimem potlačil (a bez počítání pípnutí hned věděl o kolik), stejně tak vrácení do neutrálu nevyžadovalo poslouchat, až mi to vysílač nějak poví, a už vůbec ne čumět na displej. Poslední, kde jsem je používal byla Futaba FC-16 (dodnes jí má jeden z mých chlapečků) - to už bylo rádio, kde šlo leccos naprogramovat, ale trimy měla mechanicky ovládané páčkami, nikoli digitálně tlačítky.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2019 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Ja som nikdy nevedel len hmatom určiť presnú polohu trimu. Počítal som zuby.
Pokiaľ ide o výber súpravy, ak začínm od nuly, teda nemám možnosť niečo vytiahnúť zo šuflíka a zbastliť z toho vysielač, nejedná sa o výber setu za zvýhodnenú cenu a mám si vybrať z cenovo porovnateľných súprav medzi analógom a aspoň minimálne programovateľnou súpravou, tak je voľba, myslím, celkom jasná. Doba, keď sme do "hlúpych" súprav bastlili expá, dvojité výchylky, chcipáky plynu,... už bola a nie je dôvod vracať ju späť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.06.2019 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Ja len ešte poznamenám, že už dávno je doba relatívne výkonných subminiatúrnych počítačov, ktoré môžu všetky potrebné funkcie spracovávať priamo v modeli. A oproti výkonnému vysielaču, majú vďaka umiestneniu priamo v modeli, k dispozícii informácie čo vysielač nemôže mať (prípadne nemôže ich aspoň mať dostatočne rýchlo a spoľahlivo) - napríklad gyro, akcelerometer, nebodaj rýchlomer, vario.. a nejaké ďalšie senzory či dokonca optické rozoznávanie horizontu.
Nezdá sa mi že by to bolo bežné, aj keď ma to osobne prekvapuje. Ale niektoré firmy už ponúkajú začiatočníkom sety s náznakom takýchto možností, zrejme vo veľmi obmedzenej forme.
Každopádne pre prípad že model riadi riadiaca jednotka, z vysielača stačí posielať stav kniplov a prípadne prepínačov, a akákoľvek digitalizácia tam môže byť zbytočná - nastúpi len obmedzenie rozlíšenia a pridané oneskorenie..

Nepatrí to možno úplne do témy, lebo v praxi to pre začiatočníka asi nie je vôbec vhodné, ale čiastočne aj patrí lebo možno nejaký S6R príjmač by mladému začiatočníkovi odchovanému tabletmi a inými počítačmi, mohol byť užitočný.
Len k tomu aj tak asi zatiaľ nie je analogový vysielač vhodný, a navyše to hrozí zažitím nesprávnych návykov.
... To už neviem, len som chcel pripomenúť, že už dávno počítač nemusí byť nutne na zemi a môže letieť v modeli..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.06.2019 12:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Tak v podstatě popisuješ dnešní stav u copterů - vysílač je totálně tupý, vše se dělá v řídící jednotce.
Sice je pro toto nasazení hodně oblíbený Taranis s OpenTX, ale jeho klady se užívají tak trochu naopak - říká alerty z telemetrie, na zemi slouží jako terminál pro nastavování přes LUA atd., ale z hlediska řízení se chová vlastně stejně jako zde zmíněný Cadet, opravdu jen knyply, mixy a jiné věci se prakticky nepoužívají...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 25.06.2019 17:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Je zde jedna celkem zásadní věc. Veškerý UM je kombinací TALENTU a DŘINY.
Hodit model, dát ruce na kniply a letět to chce nějaký ten CIT - TALENT. Něco jde dohnat DŘINOU, ale ne vše.
Mohu-li si dnes (do začátků) něco vybrat (někomu poradit): Lítat a jezdit jde s ALOG i s DIGI.
Ty nastavitelné (DIGI) jsou dnes vhodnější. Lépe jdou přizpůsobit. A hlavně, vývoj půjde tímto směrem.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 26.06.2019 9:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Došlo ke zdvojení téma. Prosím pokračujte v původním, stejně už to tam navázalo.
viewtopic.php?f=128&t=53020

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz