Pravidla fóra


Než položíte dotaz, jaký vysílač koupit, tak pročtěte zde již napsané, ať se témata neopakují.
Do názvu tématu uveďte, které vysílače zvažujete.
Myslete na to, že výběr vysílače je otázkou osobních preferencí!!!



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: stř 15.02.2017 23:48 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
Ahoj,

potřeboval bych poradit s výběrem dvou vysílaček.
Já mám teď letadlo a boxovou vysílačku Cadet 4 a když jsi jdu zalétat a nejdu sám, většinou letadlo pak půjčím někomu kdo nemá moc zkušeností a toho to řízení stresuje, dochází k pádům atd. Zjistil jsem, že je možné mít dvě vysílačky spárované systémem učitel žák a to bych moc rád využíval.

Moje vize je taková, že bych si koupil jednu novou lepší vysílačku a přijímač pro sebe a jednu nějakou levnější vysílačku pro případného kamaráda na drát. Prošel už jsem zpoustu různých vysílaček v eshopech, ale není mi vůbec jasná kompatibilita toho systému učitel-žák. To funguje libovolná vysílačka s libovolnou jinout? Nebo je to podle výrobce? Neměl by jste případně někdo na typ na jednu dobrou vysílačku která jde spárovat s nějakou levnější?

Dík za každou radu ;)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 0:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Obvykle je potřeba z jedné vysílačky do druhé dotáhnout PPM signál. "Lepší" vysílače ho mívají vyvedený zezadu (na konektoru učitel-žák, nejčastěji jack nebo nějaký šestikolík) a umí režim učitel-žák.

V zásadě lze spojit i různé značky, pokud mají signál PPM vyvedený ven k dispozici. Vysílá vždy jen vysílač učitele, který si může (ale nemusí) brát řídící signál PPM od žáka - v té chvíli řídí zprostředkovaně letadlo žák. Vysílač žáka by měl poznat, že má zastrčenou šňůru "žák" a vypnout VF modul, aby sám nevysílal.

Pokud chceš koupit dva vysílače, měly by oba umět režim učitel-žák a nejlépe mít na vzájemné propojení i stejné konektory, abys to nemusel nějak drátovat.

Jakési řešení pro Cadet 4 je třeba tady http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=9&t=38531

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 4:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tohle má poměrně slušně pořešené systém Graupner HoTT.
Spojení mezi vysílači je bezdrátové, plné ovládání je na vysílači žáka (!) a učitel si podle potřeby přebírá ovládání jen těch funkcí které si předem navolí. Používáme u nás na letišti pro známé či náhodné návštěvníky.
Nevím ale zda jde o "levná rádia"...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 10:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jo, Jeti to ma taky ale az u lepsi rady vysilacu ktera asi nebude uplne spadat do pozadovane skupiny.


Jinak u dratoveho PPM je pouze jediny problem - nektere vysilace emituji PPM signal opacne a pak to ma vysilac problem precist. Da se to resit jednoduchym invertorem. Pokud z Cadeta dostanes PPM tak ti staci vysilac se vstupem pro PPM.

Mozna by jsi mohl dat cenovou predstavu na lepsi vysilac a zda chces pult nebo palec. Pro nekoho je lepsi Taranis a pro nekoho Jeti DC-24 :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 11:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Cadet používám pro žáka taky. Vyřešil jsem to tak, že pod vysílačem učitele mám (v krabičce na suchém zipu) přijímač od Cadeta a jeho výstupy od serv jsou připojeny na převodník PWM-PPM. Signál PPM je potom vyveden do Tx učitele. Funguje to naprosto spolehlivě. Já jsem si ten převodník ubastlil (můžu poslat i soubor pro procesor) ale jsou i velmi levně k sehnání.
Pro žáka začátečníka je určitě lepší levný Tx, protože to tolik nebolí, když žák ohýbá páčky silou :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 12:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
jyrry píše:
Tohle má poměrně slušně pořešené systém Graupner HoTT.
Spojení mezi vysílači je bezdrátové, plné ovládání je na vysílači žáka (!) a učitel si podle potřeby přebírá ovládání jen těch funkcí které si předem navolí. Používáme u nás na letišti pro známé či náhodné návštěvníky.
Nevím ale zda jde o "levná rádia"...


Ahoj, neměl by jsi typ tedy na jedno lepší rádio s jedním horším, které jsou odzkoušené a podporují ten systém? Díky moc :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 12:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
ellet píše:
Cadet používám pro žáka taky. Vyřešil jsem to tak, že pod vysílačem učitele mám (v krabičce na suchém zipu) přijímač od Cadeta a jeho výstupy od serv jsou připojeny na převodník PWM-PPM. Signál PPM je potom vyveden do Tx učitele. Funguje to naprosto spolehlivě. Já jsem si ten převodník ubastlil (můžu poslat i soubor pro procesor) ale jsou i velmi levně k sehnání.
Pro žáka začátečníka je určitě lepší levný Tx, protože to tolik nebolí, když žák ohýbá páčky silou :roll:


Ahoj, díky moc za rady. Já na tom přepoužití toho cadeta moc netrvám, protože má jen 4ch a to mi přijde škoda... To bych právě raději koupil nějaké už hotové funkční jednoduché řešení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 12:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
Amper píše:
Jo, Jeti to ma taky ale az u lepsi rady vysilacu ktera asi nebude uplne spadat do pozadovane skupiny.


Jinak u dratoveho PPM je pouze jediny problem - nektere vysilace emituji PPM signal opacne a pak to ma vysilac problem precist. Da se to resit jednoduchym invertorem. Pokud z Cadeta dostanes PPM tak ti staci vysilac se vstupem pro PPM.

Mozna by jsi mohl dat cenovou predstavu na lepsi vysilac a zda chces pult nebo palec. Pro nekoho je lepsi Taranis a pro nekoho Jeti DC-24 :-D


Ahoj, cenovou představu mám ideálně do těch 6 tisíc aby se vešla jak horší tak lepší vysílačka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
Myslíš tím teda dohromady v součtu za 6?

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:20 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 87
Bydliště: Polná
Já mám žákovský HITEC LITE 4 ( s přijímačem minima 6 za cca 1500,- ), učitelský HITEC FLASH 7 ( s přijímačem OPTIMA 7 za cca 4000,- ) . Kabel stojí cca 250. Dohromady se do 6 tisíc vejdu a mám dva vysílače, které spolupracují a dva přijímače. FLASH 7 je vysílač určený pro rekreační létání. Samozřejmě se možnosti nastavení nedají srovnávat s Taranisem, ale pro moje poletování stačí. Netvrdím, že nenajdeš něco lepšího, jen uvádím funkční řešení :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
zelkar píše:
Myslíš tím teda dohromady v součtu za 6?


Jestli je to možné, tak určitě. Já zas od té vysílačky potřebuji aby měla 6ch a vysílala spolehlivě signál : - )
Jestli to možné není, tak si hold připlatím, ale myslel sem, že při svých požadavcích by to nemuselo být extrémně drahé..

Já nemám moc přehled které funkce mají drahé vysílačky, ale obávám se, že bych to nevyužil. Například telemetrii si chci řešit sám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
Fedys píše:
Já mám žákovský HITEC LITE 4 ( s přijímačem minima 6 za cca 1500,- ), učitelský HITEC FLASH 7 ( s přijímačem OPTIMA 7 za cca 4000,- ) . Kabel stojí cca 250. Dohromady se do 6 tisíc vejdu a mám dva vysílače, které spolupracují a dva přijímače. FLASH 7 je vysílač určený pro rekreační létání. Samozřejmě se možnosti nastavení nedají srovnávat s Taranisem, ale pro moje poletování stačí. Netvrdím, že nenajdeš něco lepšího, jen uvádím funkční řešení :)


Ahoj, moc díky za rady. Toto je +- to samé co potřebuji já. Jen mám radost, že mi takhle někdo potvrdí před koupí že ten systém učitel/žák je u těchto vysílaček kompatibilní. Mrknu na to :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.8.2015
Příspěvky: 285
Bydliště: Ostrava/Vsetín/Brno
Obrázky: 0
používám takto kadeta s turnigy 9x. Kadet má PPM na desce označené jako trainer, takže stačí vytáhnout na nějaký konektor na povrch (používám jacka) a s t9x se spojí obyč audiokabelem. Jinak Kadet má v základu ještě dva další kanály, jen nejsou osazené - stačí přidat k jednomu poťák a druhému spínač.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.1.2017
Příspěvky: 22
Fedys píše:
Já mám žákovský HITEC LITE 4 ( s přijímačem minima 6 za cca 1500,- ), učitelský HITEC FLASH 7 ( s přijímačem OPTIMA 7 za cca 4000,- ) . Kabel stojí cca 250. Dohromady se do 6 tisíc vejdu a mám dva vysílače, které spolupracují a dva přijímače. FLASH 7 je vysílač určený pro rekreační létání. Samozřejmě se možnosti nastavení nedají srovnávat s Taranisem, ale pro moje poletování stačí. Netvrdím, že nenajdeš něco lepšího, jen uvádím funkční řešení :)

Ahoj, jeste dotaz, ten kabel je neco jako toto: http://www.modelarina.cz/8320-kabel-uci ... 25152.html ?

Uvazuji tedy o
http://www.modelarina.cz/rc-souprava-hi ... c24c1.html
http://www.modelarina.cz/rc-souprava-hi ... 696a4.html
Diky moc! :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vysílačky pro párové létání
PříspěvekNapsal: čtv 16.02.2017 13:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.6.2014
Příspěvky: 875
Bydliště: Žďár n. S., ČR
To vypadá jako rozumná volba.

Možná by stálo aspoň za úvahu vzít 2 ks Taranis QX7. Sice za to dáš cca 7 400 Kč, ale možnosti systému a především perspektiva dalšího rozvoje budou naprosto někde jinde! Navíc je k dispozici kýbl instruktážních videí pro různé typy Taranise, které všechny fungují v zásadě stejně na základě systému OpenTX.

Ale je pravda, že pokud nechceš na drátě cvičit třeba ratolesti s perspektivou samostatného létání, pro kamarády stačí nějaký základní čtyřkanál.

_________________
Laguna, Daidalos, MiniCorado, F3K Edge, Fox 2300, Funtic II, Dingo, F4U Corsair, Bf 109H, Skipper...


Naposledy upravil zelkar dne čtv 16.02.2017 13:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz