Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 149 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 14:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Já v mé konfiguraci telemetrie RSSI nemám :(
Takže tudy by cesta nevedla. Koukal jsem, že mi to ukazuje stav baterky, a byl jsem v klidu že jsem v dosahu signálu. Neuvědomil jsem si, že to může být starý (tedy poslední známý) údaj. Ale fakt si už neuvědomím, jestli jsem vypnul/zapnul. Pozdě bycha honit.

Ta metoda hledání podle signálu (když nemám RSSI) počítá s tímto postupem:

1. Mám-li signál s plným dosahem, tedy éro musí být cca do kilometru (je-li éro na zemi) a žije baterka. Hurá!
Dám tedy vysílačku na zem, příp. ještě zakryju anténu a můžu odhadnout, jestli jsem do vzdálenosti žekněme 100 - 200 metrů.

2. Přepnu vysílačku do sníženého výkonu, to je schopné se spojit tak na 20 - 30 metů (je- li éro na zemi). Zřejmě v tuto chvíli se mi rádio nespojí. Tak začnu pochodovat, s rastrem řekněme 10 metrů. A jakmile se chytne signál, spáruje se mi Rx a Tx (je to ihned a pípne to), tak vím že jsem v okolí 120 metrů a to se už opravdu dá pročesat.

Tohle bude můj postup někdy příště, až nebudu mít GPSku. Podmínkou je aby žila baterka. Když nežije, tak je jediná metoda ta GPS.

Mimochodem, jdu zkoumat možnost zadávat GPS souřadnice v mobilu do nějakých google map nebo tak něco.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 15:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Našel jsem na Apple Store pěknej program pro iPhona, aplikace se jmenuje IGCT, je to původně pro geocaching. Velice jednoduché. Zadáš souřadnice (ty dostaneš z Aurory, příp. z jiného telemetrického systému s GPS), a ono se to samo propojí s Google maps a ukáže ti to barevný špendlík na pozici modelu. A pak jedním klikem na ikonu šipky to udělá ještě šipku v bodě, kde stojíš. Takže na mapě máš špendlík a šipku a není nic jednoduššího než vyrazit pro model.
Pro ty google maps není potřeba mít ani internet v mobilu, funguje to na základě off-line stažených map a GPS senzoru.

Pěkné, a vypadá to funkčně. V nejbližší době to vyzkouším prakticky v terénu.
Nevím jestli je to k dispozici i pro Androida (nehledal jsem).
Příloha:
IGCT.jpeg
IGCT.jpeg
[ 25.41 KiB | Zobrazeno 5745 krát ]


_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 15:33 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.4.2014
Příspěvky: 134
na androide je skvely locus (free) s podporou online aj offline map ;)
pridas bod so suradnicami a das navadzat, ukazuje pekne spojnicu, vzdialenost a tvoj smer
pripadne sa da prepnut na kompas/radar, ktory ukazuje presny smer a vzdialenost k bodu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 15:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
janko.hrasko píše:
na androide je skvely locus (free) s podporou online aj offline map ;)
pridas bod so suradnicami a das navadzat, ukazuje pekne spojnicu, vzdialenost a tvoj smer
pripadne sa da prepnut na kompas/radar, ktory ukazuje presny smer a vzdialenost k bodu

Koukám na AppStore je taky, ve dvou verzích Lite je free a Pak jedna placená za 0,89€. Možná tu free vyzkouším. Jestli je to provázané třeba s těmi google maps, ty mám pořád aktuální. Jestli si to tahá svoje off-line mapy, to bych raději nechtěl. Ale asi se za tím moc honit nebudu, stačí mi ta jedna aplikace. I když to navádění do směru je taky fajn :wink:

Každopádně to chce nějakou tu aplikaci mít a mít to i vyzkoušené, dříve než to éro ulítne :idea:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 15:46 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.4.2014
Příspěvky: 134
ten locus pre ios vyzera ako lacna napodobenina, ale vyskusaj :)
mozes sa inspirovat v tomto clanku a diskusii pod nim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 15:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Woita píše:
..Zadáš souřadnice (ty dostaneš z Aurory, příp. z jiného telemetrického systému s GPS)...
A máš vyzkoušeno, že tam zůstanou VIDITELNÉ poslední zjištěné souřadnice GPS??
Protože to bude chtít záznam dat, aktuální situace je nanic, když ti vypadne palubní napájení nebo se dostaneš mimo signál.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: pát 18.07.2014 19:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
TomasC píše:
A máš vyzkoušeno, že tam zůstanou VIDITELNÉ poslední zjištěné souřadnice GPS??
Protože to bude chtít záznam dat, aktuální situace je nanic, když ti vypadne palubní napájení nebo se dostaneš mimo signál.

Já myslím že tam zůstanou viditelné. Nemohu to teď vyzkoušet, nemám maličký kablík (3 pin maličký konektor na jedné straně, na druhé srvokonektor) pro data z telemetrické ústředny. Byl bych to zkusil. Přijde mi v úterý, tak to vyzkouším a napíšu sem. Mám pocit že to tam zůstane, že jsem to kdysi testoval, tak proto to sem pořád píšu jako hotovou věc. Prověřím to jakmile dostanu ten kablík a dám tady vědět, je to opravdu zásadní věc. Děkuju za podnětné rýpnutí, je to třeba prověřit - znejistěl jsi mě :lol:

EDIT: Tak jsem to prověřil (kablík jsem ubastlil):
Potvrzuji, že i po odpojení baterie z helikoptéry, když se podívám na GPS údaje na displeji Aurory, vidím poslední známou GPS pozici, tedy ve chvíli kdy helikoptéra řekněme havaruje a urve se baterka, lze ji podle Aurory bezpečně najít. Přitom nemusím mít na Auroře stále puštěnou obrazovku s GPS údaji, stačí tam vlézt dodatečně, stále jsou tam správné údaje. Jediné co se nesmí udělat, je vypnout vysílačku. Logicky pak se údaje ztratí.

Myslím tedy, že GPS v podání Hitec telemetrie je 100% jistý systém jak najít havarovaný model. Dneska půjdu polítat a ověřít toto v praxi.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: stř 23.07.2014 12:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Tak Locust povrzuji že pro iOS je "lacná napodobenina", vyzkoušel jsem a zavrhnul.
Ale našel jsem pro iOS aplikaci MotionX-GPS

Z displeje Aurory opíšu souřadnice do telefonu, dám hledat a už je to. Buď čára na mapě (dá se stahnout i Off-line mapa z mnoha zdrojů, vyzkoušel jsem), nebo a to je lepší, dáš si kompas a jdeš za modrou šipkou. Píše ti to aktuální vzdálenost, odhadovaný čas kdy tam dorazíš atd.
Nejlepší se mrknout nejdříve na tu mapu, pak přepnout na ten kompas a vyrazit.

Mrkněte na screenshot co jsem udělal z telefonu, dal jsem tam souřadnice z louky kde lítáme a teď sedím v práci (5,74 km).
Příloha:
Kompas.PNG
Kompas.PNG
[ 160.86 KiB | Zobrazeno 5629 krát ]


Edit: A ještě jsem přišel na lepší způsob, když se zobrazí ta mapa s přímkou k cíli (zelená tečkovaná čára), tak se klepne na správné tlkačítko a celá mapa se točí jako kompas, takže se podle toho jde jako viz ten obrázek výše, ale podkladem je mapa. Taky se jde podle čáry, a ta se točí podle toho kam se jde. Fakt dobrý!!! Jdeš, čumíš na displej a když je mlha tak potůčky překračuješ podle mapy. :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: stř 23.07.2014 15:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2013
Příspěvky: 1538
Bydliště: Brno
Woita píše:
Tak Locust povrzuji že pro iOS je "lacná napodobenina", vyzkoušel jsem a zavrhnul.
Ale našel jsem pro iOS aplikaci MotionX-GPS

Z displeje Aurory opíšu souřadnice do telefonu, dám hledat a už je to. Buď čára na mapě (dá se stahnout i Off-line mapa z mnoha zdrojů, vyzkoušel jsem), nebo a to je lepší, dáš si kompas a jdeš za modrou šipkou. Píše ti to aktuální vzdálenost, odhadovaný čas kdy tam dorazíš atd.
Nejlepší se mrknout nejdříve na tu mapu, pak přepnout na ten kompas a vyrazit.

Mrkněte na screenshot co jsem udělal z telefonu, dal jsem tam souřadnice z louky kde lítáme a teď sedím v práci (5,74 km).
Příloha:
Kompas.PNG

Edit: A ještě jsem přišel na lepší způsob, když se zobrazí ta mapa s přímkou k cíli (zelená tečkovaná čára), tak se klepne na správné tlkačítko a celá mapa se točí jako kompas, takže se podle toho jde jako viz ten obrázek výše, ale podkladem je mapa. Taky se jde podle čáry, a ta se točí podle toho kam se jde. Fakt dobrý!!! Jdeš, čumíš na displej a když je mlha tak potůčky překračuješ podle mapy. :lol:


Vítej ve světě GPS navigace....

_________________
MC-20HOTT,DS-16,X10S,14SG,S-trino MkII,SpeedFire, Extra 102",MiniCorado,LOGO550SE,Goblin570


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 19:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
TAK A JE TO VYZKOUŠENÉ NAOSTRO!!!

Dneska jsem vzal Dominátora (GPS čidlo a telemetrie osazeny), a lítal a lítal. Na stejném místě jako při té první ulítlé heli. Kámoš koukal, taky občas s něčím vyletěl a já mu povídal o tom systému vyhledávání pomocí GPS. Povídám mu, jak mi to posledně ulítlo, že jsem byl asi tááákhle daleko a ukazoval jsem mu to názorně, zaletěl jsem cca 200 m daleko. A povídám "Takhle kdybych teď udělal piruetu, tak bych mohl ztratit orientaci, jak je to vlastně otočený". No udělal jsem tu piruetu, trochu klesnul, vrtulník místo abych měl proti nebi jsem najednou měl proti vzdáleným stromům a už jsem věděl prd. Rychle jsem vyletěl výše, abych ho zase viděl, ale jak je otočený jsem už nedokázal rozeznat. Zkusil jsem pomalou piruetu, jestli se zorientuju, ale foukal vítr do zad, takže mi ho to snášelo pořád dál. Povídám že je to na nouzové přistání, pomalu jsem ho spustil dolů a v závěrečné fázi jsem dal autorotaci.

No nebudu vás napínat. souřadnice z Aurory jsem naťukal do mobilu, ukázalo mi to směr a vzdálenost (365m !!!), tak jsme se sebrali a vyrazili na procházku. Podkladová mapa ukázala, že vrťas leží na stejném poli jako ten první ztracený (vysolé obilí). Jak jsme šli, mobil pěkně ukrajoval vzdálenost, zbývá 100m, 50, 30,20,10... 0! Stop a rozhlídnout se. Vrťas ležel několik metrů od nás, byl v pořádku.

Tedy zkouška ohněm proběhla na 1*.

A ať mi nikdo neříká, že helina nemůže uletět! :lol: :lol: :lol:
Stačila trocha mé blbosti a mohl jsem mít na pažbě už dva zářezy. Ten první odhaduju že na tom poli leží taky, za pár dnů tam najedou ty kombajny, jsem zvědav jestli se najde, kde vlastně leží.

Telemetrické kombo (telemetrická ústředna, GPS čidlo + tam bylo pár dalších čidel (optický otáčkoměr, magnetický otáčkoměr, čidlo paliva v nádrži, nějaké teploměry) mě vyšlo na 1700,- a dnes se bezpečně zaplatilo!
Systém vyhledání považuji za funkční :idea: :wink:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne sob 26.07.2014 21:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 20:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já už se podle tvýho románu těšil, že jsi při tom našel i tu první :D Škoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.3.2007
Příspěvky: 5413
Bydliště: Praha
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (3)
U nás už sekaly řepku. Tak kluci co tam ztratili 3 letadla, tak chodili 4hod za kombajny a nic! Takže to musel jednině někdo najít a odnést.
Mluvili s kombajnistou a ten říkal že kdyby to prošlo kombajnem, bylo by to vidět. Říkal že už minulou sezónu natáh i několik baterek a je to hned vidět. Vrtulnik nenasál žádný :-)

_________________
Nikdy nikomu nevěř, pak budeš věřit všem stejně....


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Dost hazard :( posílat kvedláka tak daleko od sebe. Přeci 365m je daleko i pro letadlo cca 2m rozpětí. Trochu mi tvůj pokus připomíná když se zakutálí mince. Pak zkoušet obětovat další a lehkomyslně doufat že se zakutálí na stejné místo jako ta první.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Woita: Máš zajímavý poměr vzletů a úletů :lol: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ulétlá heli
PříspěvekNapsal: sob 26.07.2014 21:35 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 100
Bydliště: Plzeňsko
... to ano vypadalo to nadějně, už jsem také myslel že si našel tu první a přitom si hnedle ztratil druhou :D . Teď je to k smíchu, ale určitě by to naštvalo.

Jinak musíš pobláznit kombajnysty, aby koukali že bude nějaké nálezné. Když heli trefí mezi nápravu, je šance že se najde i když jí posype vymlácená sláma a nemusely by jí trefit ani žací žabky, protože ty jsou nastavené od zemi na 32cm. Pokud heli pěkně leží, tak pokud jí nepřejedou kolem, je velká šance na najití.

Létám taky nad polem s řepkou nebo obilím, ale nějak jsem se po tvém případě začal bát případného pádu, že bych také hledal, popř. nenašel. Sice nelétám tak daleko od sebe jako ty, ale jak je pole zvlněné, tak na určitá místa není vidět a myslím že by se hodně špatně hledalo.
Dnes "moje" letiště konečně posekali :) , tak jsem tam odchytil kombajnystu a ten mi to řekl. Tak držím palce :)

_________________
T-Rex 100X, T-Rex 450PRO, SAB Goblin 700 (HC3 sX)
Spektrum DX7


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 149 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz