Switch to full style
Modelářství má stejně jako každý složitější obor lidské činnost i teoretickou rovinu. Nemyslí se tím kecání "co vše postavím", ale spíše pokusy využít matematiku, učebnice místo intuice při vlastním návrhu modelu.
Odeslat odpověď

Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyvoj.

pon 15.11.2021 16:29

Dovolil bych si zalozit informativni i inspirativni, pratelske komunikativni vlakno.
O vsem co leta a jde zmensit a ridit.
Pro zacatek bych dal odkaz na hodne klasicky profil kridla, ale jen na 1.pohled. Viz foto.
https://www.aktualnikonflikty.cz/downlo ... &mode=view

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

pon 15.11.2021 16:43

To ze je to profil tlusty aby pojmul palivo a dlouhe kridlo bylo axialne pevne je pochopitelne, ale jeho spodni krivka?

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

pon 15.11.2021 17:08

Něco takového bylo k vidění i od pana Lněničky - "příšerky"... Ony podobné vymyšlenosti moc nefungují u modelů při malých Re, ale u velkých letadel (Predator už je řekněme "dostatečný") jsou vlastnosti často hodně dobré. Zejména v případě (který tady je asi splněn), že daný stroj létá většinu času při celkem konstantní rychlosti a tak se to dá optimalizovat. Pro případnou maketu ovšem dodržení profilu může být dost naprd a o nějak moc dobrém chování v modelové velikosti bych si dovolil pochybovat :-(

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

úte 16.11.2021 6:46

Podle posunutí nejtlustšího místa směrem dozadu soudím, že se jedná o profil laminární.

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

úte 16.11.2021 11:32

Ten profil očividně pochází z této kategorie viz odkaz,,profily s přirozeným laminárním prouděním (SNLF) Byly vyvinuté pro lehké sportovní letouny modifikací známých profilů.
Ale tuto spodní vlnovku , jaka je použitá na fotografii jsem nikde nenašel.
http://airfoiltools.com/airfoil/details ... lf0215f-il

Obecně profily vykazuji při nízké rychlosti maximální koeficient vztlaku přesahující 2,1 omezenim efektu stlačitelnosti kolem náběžné hrany.

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

úte 16.11.2021 12:24

Připomnělo mi to profily Wortman.
Přílohy
What are wortman airfoils.pdf
(612.84 KiB) 199 krát

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

stř 17.11.2021 15:39

Jojo, jak píše Jarda R. A nejen profily páně Wortmana. Ostatně není to až tak neobvyklé. Dokonce i řada Zlínů 4x má podobnou profiláž
Ale netvrdím, že profil Zlínu je laminární.
Lepší foto jsem nenašel
zlin 42.jpg

A tohle jsem dal na Nebeskou raketu pana Buška - oldtimer 1942 s 5ccm 4T. No, nelítala pomalu :D
SBC 3 polára Cl a Cd.jpg

A jak teď po chvílích lepím nový éro - je to na manii pod názvem AHRTLACK, tak ho tam mám taky . . .
Ona tlušťka profilu je na třetině hloubky, tak to laminární profil nebude. To by mi pak mušince na křídle
kazily obtejkání profilu . . . :mrgreen:
Ostatně moderní větroně ( už hezkou řádku let ) si za letu čistí, mohou náběžku a část profilu nahoře i dole.
A podobně zakřivenou spodní část mají i větroně F3B
L

PS - A pokud mne paměť starce neklame, tak i P 52 Mustang měl laminární profil. Muselo bejt málo průstřelů...

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

ned 21.11.2021 22:58

. . hledal jsem něco úplně jiného a vzpomněl jsem si . .
Profil P51 Mustang :
P 51 a jeho laminární profil.jpg

L

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

pon 22.11.2021 11:21

Já už jsem možná na to přišel . Je to profil typové řady APEX 16 Marka Drely, pro nízká Reynoldsová čísla.
https://www.nasa.gov/centers/dryden/pdf ... H-2340.pdf

Relativně nový profil ca 20let.
http://airfoiltools.com/airfoil/details ... =apex16-il

V podstatě je to speciál pro lety ve vysokých nadmořských výškách a rychlostech Mach 0.5 -0.65 s durazem na stabilni projev letu,typicky pro použití v bezpilotním prostředku s dlouhou výdrží.
Čemuž odpovídá i můj obrázek v 1. příspěvku.
Takže Číňani jdou sakra s dobou . :mrgreen:

Re: Obecne zalezitosti v letectvi, aneb vzory predlohy a vyv

pon 22.11.2021 12:29

. . dobrý hledání ohledně profilu.
Jinak voni ti číňani kdysi jako první přišli na střelnej prach . .
Já bych je po odeznění tej velkej kulturní revoluce nepodceňoval.
Ať se daří.
L
Odeslat odpověď