Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 18:07 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 19.11.2018
Příspěvky: 80
Bydliště: Jablonec n. Nisou
Ahoj, zkoušel jsem hledat tady na foru i něco na googlu ale moc úspěšný jsem nebyl. Hodlám stavět 2 motorový model letadla, motory umístěny v závěsu pod křídlem. Co jsem si všiml tak většinou se oba motory točí stejným směrem.

Nebylo by lepší kdyby se jeden točil CW a druhý CCW? Vykompenzovaly by se tím točivé proudy vzduchu za vrtulí které působí na letadlo / křídlo?

Jedná se o model FT Guinea pig nicméně tato teorie platí pro všechny 2 motory.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 18:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Na svém 2-motorovém Transallu jsem to udělal přesně jak píšeš, jeden je pravotočivý, druhý levotočivý, čímž se zároveň ruší reakční momenty vrtulí

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 18:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Létal jsem poměrně dost RC dvomotoráků a řekl bych že to v našem měřítku je jedno, kam se točí vrtule. Jen na jediném brutálně přemotorovaném EPP to bylo znát, že se točí na stejnou stranu, ale jinak jsem žádné významné vlivy nepozoroval. Nedělal bych z toho velkou vědu.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 19:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 19.11.2018
Příspěvky: 80
Bydliště: Jablonec n. Nisou
No tak vyosení a potlačení motoru je vždy znát. V tomto případě se nebudeme bavit o potlačení to tam být musí.
Jde o to že bych nemusel řešit vyosení motoru - motor by nebyl vyosený.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 20:39 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 19.11.2018
Příspěvky: 80
Bydliště: Jablonec n. Nisou
Když koukám jak kluci z flitetestu stavějí FT guinea pig tak je vidět že mají obě vrtule stejné, ale když stavějí FT Cruiser, tak mají jednu levotočivou a druhou pravotočivou. Mimochodem v jednom videu popisují mix rozdílného tahu motorů do směrovky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 21:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Měl jsem obě varianty (rozumně namotorované) a nějaký extra rozdíl jsem nepozoroval. Měl jsem i 4 motoráka, ale ten byl 2+2 (L+P) a na jaro bych chtěl C-130 a tam bych rád taky 2+2. Vzhledem k obtékání OP je to určitě lepší, je tam symetrické obtékání, to nenahradí ani správné vyosení.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: sob 31.10.2020 23:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
blesk píše:
Vzhledem k obtékání OP je to určitě lepší, je tam symetrické obtékání, to nenahradí ani správné vyosení.


A vzhledem k tomu taky není jedno, na které straně je který směr otáčení. Jinak řečeno, zda obě protiběžné vrtule metají vzduch na ocas shora nebo zdola. Tak praví teorie. Praxi v tom nemám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 6:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 8.4.2020
Příspěvky: 300
Bydliště: Valašské Meziříčí
Ahoj,
taky se trochu zajímám o dvoumotorové modely, zatím jen teoreticky. Názory se dost liší, jako ostatně na všechno. Nejspíš nic nepokazíš protiběžnýma nahoře k sobě. Jen je trochu problém s výběrem vrtulí. Pro první pokusy jsem uvažoval o menším modelu s využitím vrtulí pro koptery, tam je dobrý výběr třílistých v obou směrech točení. Někde (asi tady na mánii)jsem okopíroval tohle:
Nejspíš rozdíl je, třeba F82 Twin Mustang (prototyp) skoro neodstartoval, když měl rotaci "nahoře od sebe". Teprve po přemontování (záměně) motorů začal létat...
Měl jsem docela dost dvoumotoráků různých velikostí (od 520mm po 2085mm); pokud byly vrtule protiběžné, vždy "nahoře k sobě". Při souhlasném směru se to moc neprojevilo u "autobusů" kde průměr vrtule je o dost menší než rozpětí křídla; na 1000mm F7F kde byly motory 2x200W a točily se oba stejně, nedalo se "proti vrtulím" skoro zatočit...
Obrácenou rotaci "nahoře od sebe" jsem zatím nezkusil...

Asi to bude tady viewtopic.php?f=119&t=67525
Budu tohle vlákno dále sledovat.

Igor

_________________
Taranis QX7, Quattro, Wendy, Classic EP, Decathlon Super, Hotwing 1200, Z-50 ŠAD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 7:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Awandalor píše:
... V tomto případě se nebudeme bavit o potlačení to tam být musí.
On tu někdo píše o potlačení? :-)

Awandalor píše:
Jde o to že bych nemusel řešit vyosení motoru - motor by nebyl vyosený.
Na žádném dvoumotoru jsem neřešil vyosení.

Trochu praxe mám, tak asi 15 kousků od 520 do 2360mm, od 96g do 10,5kg, od EPP po dřevo+laminát.
Myslím že netřeba to tak prožívat :-)

edit:
Igor659 píše:
Někde (asi tady na mánii)jsem okopíroval tohle:...
Jo, to jsem psal já. To stále platí, jen dneska létám dvoumotorové samokřídlo 2360mm, tím jsem zvětšil rozsah rozpětí :-)

edit2: Nikdy jsem nepociťoval potřebu mixovat motory s čímkoli, ani řídit rozdílnost jejich tahu. Několikrát jsem přistával s jedním pohonem vyhořeným, recept je - stáhnout plyn a sedat rovně, o hrdinství se nepokoušet. Ono by to mohlo vyjít, ale spíš ne :-) Jako ano, třeba piloti Welingtonů je často dotáhli domů s jedním motorem, ale to je trochu jiná záležitost. Naproti tomu v pilotní příručce pro F7F je při poruše jednoho motoru nařízeno neřešit a brzy vystoupit :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7120
Bydliště: Vsetín
Kdysi mi odešel jeden motor na P-38 (2m a 7kg), měl jsem kousek výšky, ale jak na potvoru jsem byl ocasem k letišti. Na polohu plynu kdy to bylo schopné letět rovně ( spíš to byl takový trochu skluz, směrovky a jejich výchylky byly hold malé) to mírně klesalo, o zoubek plynu víc to sice dokázal tahat mírně nahoru, ale zase už to šlo do zatáčky...

Nicméně přistání po přetahování s letadlem bylo krásné a k noze.

Vrtule 12*10" a každý motor papal skoro 70A z 4S Li-Pol. Tenkrát nějak moc protiběžných vrtulí nebylo, takže obě stejné.

Jinak při výpadku jednoho pohonu nezazmatkovat a uvědomit si který motor vypadl a točit "přes něj" jinak je to cesta do spirály...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 11:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Podobne ako Jyrry aj my sa v poslednej dobe venujeme takmer výhradne (väčším) viac-motorovým modelom. Máme ich (spolu s bratom) myslím pomerne dosť: 9 dvoj-motorákov, 3 troj-motoráky, 7 štvor-motorákov a 5 päť-motorákov. Bližšie tu: viewtopic.php?f=16&t=88513&start=15#p1489004

Drvivá väčšina z nich má (v rámci krídla) vrtule protibežné: niektoré to tak majú už od výrobcu (stavebnice) a ten rovnakobežné vrtule ani nedoporučuje a u niektorých modelov sme prechod na protibežné vrtule urobili z vlastnej iniciatívy.

Preto samozrejme pozorne sledujeme aj toto vlákno. A porovnávame tu uvádzané skúsenosti so skúsenosťami našimi.
Rovno poviem, že s mnohými tu uvádzanými názormi (trebárs aj od toho istého autora) súhlasíme, s inými menej.

Je fakt, že u mnohých modelov je prínos protibežných vrtulí (voči rovnakobežným) za normálnych okolností len ťažko postrehnuteľný. Možno v kritických situáciách by u rovnakobežných vrtulí bol model na pád po ľavom krídle náchylnejší ako na pád po pravom krídle.

V modelárskych podmienkach je to väčšinou ťažko zistiteľné, zmerateľné či kvantifikovateľné. Ale výrobcovia veľkých lietadiel majú iné možnosti a taký AirBus to u štvormotorovej A400M Atlas dotiahol k dokonalosti, keď vrtule sú protibežné nie len krídlo voči krídlu, ale ešte aj v ramci krídla vrluľa voči vrtuli:
http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... e-na-druhu

Použitie protibežných vrtulí isto nejaký prínos má, ale či budú na danom lietadle či modeli použité závisí od pomeru: pomeru ich prínosu zlepšenia letových vlastností ku konštrukčným komplikáciám, ktoré so sebou prinášajú.
Keby sme naše viac-motorové modely osadzovali spaľovacími motormi, tak by sme protibežné vrtule možno ani nepoužili. Ale keďže sme v posledných rokoch výhradne elektroletci, tak máme protibežné vrtule na našich modeloch bežne.
Reverzovať elektromotor je (v porovnaní so spaľovacím) brnkačka - stačí prehodiť dva z troch vývodov motora, alebo to urobiť sofrvérovo v regulátore.
Dvojlisté protibežné vrtule vyrába APC úplne bežne vo všetkých používaných rozmeroch.

Originálne predlohy našich modelov však majú väčšinou troj- alebo štvor-listé vrtule.
Tieto zohnať vo vyhotovení CW aj CCW býva niekedy problém, ale väčšinou sme si nejako poradili.
Trojlisté protibežné vrtule rôznych rozmerov vyrába napr. Master Airscrew ( http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... -liberator http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... liberatora ) a štvorlisté protibežné ( http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ruhu-sancu http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id= ... ga---videa ) máme zase od firmy Dynam.

Takže za nás: protibežné vrtule jednoznačne áno.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 12:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
A ještě dotaz k dvoumotoru, ale Cessna Skymaster, kde jsou motory za sebou? Tam asi oba motory na stejnou stranu, ne? Já jen že mi teď jedna přistála doma a časem budu osazovat, tak abych věděl jak na to ;)
A ještě jaké zvolit stoupání přední a zadní vrtule?? Řekněme že průměr by mohl vyjít 7"

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 12:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Podľa mňa: jednoznačne protibežné vrtule a zadná mierne väčšie stúpanie.

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 12:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Se smyslem otáčení motorů si právě nejsem jistý.... Nějaké další názory na tuto problematiku?
A vrtule třeba:
7x4 a 7x6
Nebo:
7x5 a 7x6
Jaké konkrétní motory použiji zatím netuším, mám doma sice dva volné AXI 2208/34, ale tam by zase byly vhodnější použít vrtule 8" ale taková se zase dopředu bez úprav (vyšší podvozek) nejspíš nevejde

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 motory a jejich směr otáčení
PříspěvekNapsal: ned 01.11.2020 13:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
U souběžných, stejnosměrných vrtulí za sebou bych si tak něj to větší stoupání zadní vrtule pro sebe zdůvodnil, ale proč u protiběžných?
Nerýpu, nechci rozpoutat nějakou šílenou diskuzi, jenom jsem prostě zvědavý. :wink:

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 80 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz