Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 18:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
VTjr píše:
Rozdíl tlaků fakticky stejně jako u klenutého profilu vzniká rozdílnou délkou dráhy proudnic na horní a spodní straně.


To tak fakt nefunguje, tu nejde o dlzku drahy na hornej strane voci spodnej, ale o rychost = objem za jednotku casu

ale je pravda ze ten mechanizmus je uplne rovnaky u placateho, klenuteho tlsteho ale obrateneho profilu :- )) ... aj ked vela ludi sa bude hadat ze je to rodiel "nabeh versus tvar":- ))


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 18:59 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
igorb píše:

To tak fakt nefunguje, tu nejde o dlzku drahy na hornej strane voci spodnej, ale o rychost = objem za jednotku casu

ale je pravda ze ten mechanizmus je uplne rovnaky u placateho, klenuteho tlsteho ale obrateneho profilu :- )) ... aj ked vela ludi sa bude hadat ze je to rodiel "nabeh versus tvar":- ))

Zrejme máš pravdu, i keď celé je to dosť závislé od interpretačného modelu, ktorý sa na objasnenie zvolí. Ale vztlak/odpor je daný rozdielom tlaku krát plocha (čelná alebo pôdorysná) a je vlastne skoro jedno ako si vznik toho rozdielu tlaku vysvetlíme. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 20:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 20.12.2013
Příspěvky: 115
Nevím, proč z toho tady někteří dělají takovou vědu. Modely letadel se staví 100 let. Nebyly materiály ani znalosti co máme teď. Někteří z nás pamatují, jaká vzácnost byl kousek balzy. Profily od oka překreslované přes kopírák. Stejně jsme lítali. Modely letadel se staví malé i velké. Všechny létají. Nikdo mi netvrďte, že nejde postavit letadlo jaké chce tazatel v rozpětí 1400mm. Pokud to bude mít správné těžiště, úhly a nebude to zkroucené, tak to určitě poletí. troufám si tvrdit, že líp. Na rekreační poletování bych to postavil do 1300 gramů. Vím o čem mluvím. Letadla zásadně nekupuju, ale stavím. Podle vlastního návrhu.
mior, nebál bych se, jdi do toho, držím palce!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
VTjr píše:
Nerozumiem ako to súvisí s druhom pohonu? :o S požadovaným ťahom, teda výkonom rastie tak množstvo železa, medi a veľkosť magnetov v elektromotore, rovnako ako rastie to isté v motore spaľovacom.


Nemyslím, že pohon (motor + vrtuľa či edf) ktorý má dať 8-krát väčší ťah je aj sám 8-krát ťažší... ale možno sa mýlim!

Citace:
...ale v regulátore musia narastať výkonové prvky a servá takisto musia byť silnejši a väčšie.

áno, ale isto nie 8-krát

Citace:
Čiže pohon bude musieť byť zásadne iný. :P

s tým samozrejme počítame

Citace:
Lenže ja som reagoval na prípad, kedy sa jednoducho výkres malého modelu zväčší na kopírke 2x a všetko sa postaví podľa neho. Nič sa neoptimalizuje a 8x nárast hmotnosti jednoducho vyplýva z fyziky. Tým netvrdím, že takéto zväčšovanie je v poriadku - nie je, ako už písal IgorB a iní vyššie. Ale aj tak minimálne s tou treťou mocninou pri náraste hmotnosti a aj motorizácie treba počítať.


Nie, nie, ja som písal, že chceme dvakrát zväčšiť tvar modelu, jeho samotná konštrukcia a pohon budú zásadne iné - práve kvôli tej hmotnosti!
Chceli by sme sa dostať niekde na 5,5 až 6-násobok pôvodnej hmotnosti. Uvidíme či sa to podarí.

Citace:
A ešte poznámka k tej relatívnej pevnosti. :roll:
V reále platí to, že veci menšie sú akokeby pevnejšie a odolnejšie ako veci väčšie. 8)

Úplný súhlas!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 21:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
VTjr píše:
...Takže při zvětšování bych se tlustého profilu určitě nebál, naopak, z hlediska pevnosti konstrukce je to žádoucí. Dokonce bych se nebál ho u kořenu křídla zvýšit i o něco víc, protože pevnost nosníku je úměrná 3. mocnině jeho výšky a jelikož při 2x zvětšení lze očekávat zvýšení hmotnosti 8x a plošného zatížení 2x, tak bych to nebral na lehkou váhu.
....

Totiž, pokud plošné zatížení vzroste 2x, tak se musí uvažovat se zvýšením rychlosti cca 1,41x, tedy druhá odmocnina nárůstu zatížení. To vychází z toho, že vztlak (ale i odpor) je úměrný druhé mocnině rychlosti.
Pokud i navzdory 200% zvětšení modelu vyjde hmotnost menší než 800%, tak si myslím, že to bude určitě na úkor pevnosti draku. :roll:


Počítame s eventualitou, že sa naša predstava o menšej (ako 8-násobnej) hmotnosti nenaplní.
Aj v takom prípade - tak ako tu píšeš - by ten model mohol lietať celkom obstojne...
Neostáva nám len to skúsiť!

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 08.08.2018 21:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2008
Příspěvky: 1032
Bydliště: Vysoké Mýto
martin250 píše:
Nevím, proč z toho tady někteří dělají takovou vědu. Modely letadel se staví 100 let. Nebyly materiály ani znalosti co máme teď. Někteří z nás pamatují, jaká vzácnost byl kousek balzy. Profily od oka překreslované přes kopírák. Stejně jsme lítali. Modely letadel se staví malé i velké. Všechny létají. Nikdo mi netvrďte, že nejde postavit letadlo jaké chce tazatel v rozpětí 1400mm. Pokud to bude mít správné těžiště, úhly a nebude to zkroucené, tak to určitě poletí. troufám si tvrdit, že líp. Na rekreační poletování bych to postavil do 1300 gramů. Vím o čem mluvím. Letadla zásadně nekupuju, ale stavím. Podle vlastního návrhu.
mior, nebál bych se, jdi do toho, držím palce!


Člověče, nemáš ty nakonec pravdu? :D
Plánky se běžně zvětšují a pokud nejde o extrémní typy letadel, tak to funguje. Často ku prospěchu let. vlastností. Taková dvoumetrová B-534 původně 1,3m létá bezvadně.
Plánky, což jsem zvětšoval, byla vždycky taková ta modelářská klasika co se týká seřízení, negativy,...

A teď se chci zeptat modelářů praktiků (může se přidat kdokoliv):
Uvažuju o stavbě polomakety turistického 2motoráku o rozpětí 3 metry. Jestli v něm budou spalováky nebo elektromotory nevím. Každopádně bude pohon něco vážit, přesto bych se rád dostal s celkovou hmotností pod 10kg. Profil asi něco polosouměrného max. tlouštky tak 14%, úhel seřízení 6 stupňů.
Bude mi to hezky létat? A co ta hmotnost, je to reálné?

_________________
https://www.rcalbum.cz/hledat?q=martin+hynek
https://hynekmyto.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 6:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Je tĕžko radit tak zkušenému staviteli jako jsi Ty. :)
Sledoval jsem Tvé postupy při stavbĕ zvĕtšené BetyMajor (v známém plánku od Vitáska mĕla 1800mm, ta Tvoje tuším 2300) a nad Tvým konstruktérským a stavitelským výkonem smekám. :o Samozřejmĕ jsem si všiml, že jsi původní konstrukci dost zmĕnil ke prospĕchu vĕci. Tvou stavbu Avie B534 jsem jaksi nesledoval, ale taky předpokládám, že krom zvĕtšetšení z 1300mm na 2000mm jsi komplet přepracoval konstrukci a ne jen zvĕtšil konstrukci pana Černého. Při volbĕ motorizace svých zvĕtšenin jsi mĕl taky vždy šťastnou ruku.
Tak opravdu nevím v čem bychom Ti my tady mohli radit (mluvím především za sebe), spíš si myslím, že Ty jsi ten, kdo by nám všem mĕl tady radit. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 7:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.8.2016
Příspěvky: 40
martin250 píše:
Nevím, proč z toho tady někteří dělají takovou vědu. Modely letadel se staví 100 let. Nebyly materiály ani znalosti co máme teď. Někteří z nás pamatují, jaká vzácnost byl kousek balzy. Profily od oka překreslované přes kopírák. Stejně jsme lítali. Modely letadel se staví malé i velké. Všechny létají. Nikdo mi netvrďte, že nejde postavit letadlo jaké chce tazatel v rozpětí 1400mm. Pokud to bude mít správné těžiště, úhly a nebude to zkroucené, tak to určitě poletí. troufám si tvrdit, že líp. Na rekreační poletování bych to postavil do 1300 gramů. Vím o čem mluvím. Letadla zásadně nekupuju, ale stavím. Podle vlastního návrhu.
mior, nebál bych se, jdi do toho, držím palce!

Souhlas s martin250.
Nejsem pilot, jen kreslím (primitivně) plánky podle kterých s kamarády stavíme éra pro jiné piloty, v podstatě žádné nemělo menší rozpětí než 3000 mm. Jeden motor nebo dva, hlavně jsme se snažili postavit model, který ještě nikdo nestavěl (dost těžké takový najít) nebo nestavěl v takovém měřítku. Když dodržíš pár základních pravidel jako např. těžiště, náběh, vyosení motoru a td. tak to poletí. Je pravdou, že nelze všechno kopírovat z předlohy např. tvar profilu je nutné "modelářsky" doupravit :D Další problém který se tu dost řeší je hmotnost modelu. Výpočty, teorie a td. jsou prakticky k ničemu a neumím to protože mě to nebaví (modelařina má hlavně bavit) :D a protože každý jen trochu zkušený modelář stavitel se snaží postavit model co nejlehčí a tak podle toho volí postupy a materiály a hmotnost prostě potom nějak vyjde. K čemu je mi lehká stavba když pak musím na dovážení modelu nacpat k motoru třeba 3kg olova nebo se mi při přistání vylomí podvozek ? 8O Často záleží na tzv. "modelářském citu" a zkušenostech. V nejhorším nejde o nic jiného než, že model nepoletí tak jak jsem si ho vysnil. :(
Neboj se a jdi do toho !
Vzkaz některým tady přispěvovatelům: Možná semnou nebudete souhlasit, ale to je asi to jediné co proti tomu můžete dělat :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 18:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
martin250 píše:
Nevím, proč z toho tady někteří dělají takovou vědu. Modely letadel se staví 100 let. Nebyly materiály ani znalosti co máme teď. Někteří z nás pamatují, jaká vzácnost byl kousek balzy. Profily od oka překreslované přes kopírák. Stejně jsme lítali. Modely letadel se staví malé i velké. Všechny létají. Nikdo mi netvrďte, že nejde postavit letadlo jaké chce tazatel v rozpětí 1400mm. Pokud to bude mít správné těžiště, úhly a nebude to zkroucené, tak to určitě poletí. troufám si tvrdit, že líp. Na rekreační poletování bych to postavil do 1300 gramů. Vím o čem mluvím. Letadla zásadně nekupuju, ale stavím. Podle vlastního návrhu.
mior, nebál bych se, jdi do toho, držím palce!

A on tu jako někdo tvrdil, že to nepoletí? Zajímalo by mě KDO?
Já jsem zatím pouze zaregistroval, že někteří (to mj. vzbudilo tu bouři nevole ) měli tu drzost :mrgreen: že napsali, že to bude lítat diametrálně jinak než ten předmět vyrobený naprosto jinou technologií, z něhož to má dvojnásobným zvětšením vzniknout.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 18:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
VTjr píše:
ad.2 Plackolet létá dobře ať je jakkoli veliký - tomu s prominutím ale ani trochu nerozumím ...

No, to mě teda mrzí, že někteří nepochopili, že já nechápu myšlenku "Plackolet létá dobře ať je jakkoli veliký"
------------
zkusím to vysvětlit, předpokládám, že to nejspíš stejně nebude pochopeno.
Jakýkoli plackolet léta překvapivě :mrgreen: přesně tak, jaký má profil - placku - rovnou desku. Tudíž zcela typicky, prostě jako placka.
Prostě PROČ tomu, jak léta letadlo s profilem deska někdo říká "dobře" 8O nechápu.
Mj, neznám žádné normální letadlo, u něhož by nahrazením původního vhodného profilu za rovnou desku nedošlo k zhoršení skoro všech letových vlastností.
Překvapivě z toho důvodu taky se u letadel používají ty profily a ne ta deska.
A na závěr - když se tu řeší jak prý dobře létá cokoli s deskou - tak bych poznamenal že i květináč létá taky dobře, akorát jeho letové výkony, jsou zcela typické :mrgreen:, - ještě horší než toho plackoletu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 18:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
jyrry píše:
Nooo.... je to tu samý expert... jak teda opravdu vzniká vztlak na rovné desce. Má stejně dlouhou horní i dolní stranu, tak tam ta běžně vykládaná teorie jaksi... nesedí... :?

já bych to zkusil cca takto
https://i.stack.imgur.com/kHr6r.jpg


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 09.08.2018 19:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Jee. Tak to je fantasticka fotka!! A ji hledal roky od dob prvnich letajicich carodejnic hledal a nenachazel. KOUZELNÁ slovicka : Uhel nabehu a laminarni proudeni kolem turbulentniho, prakticky za urcitych rychlosti letu vytvari kvazi profil. Zanikne li ale turbulence prestane se tvorit vztlak a pak to pada jako padak.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 4:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
HONZIK 22 píše:
Jee. Tak to je fantasticka fotka!! A ji hledal roky od dob prvnich letajicich carodejnic hledal a nenachazel. KOUZELNÁ slovicka : Uhel nabehu a laminarni proudeni kolem turbulentniho, prakticky za urcitych rychlosti letu vytvari kvazi profil. Zanikne li ale turbulence prestane se tvorit vztlak a pak to pada jako padak.

Dík za exaktní popis jak dobře :mrgreen: létá ten plackolet v jakékoli velikosti.
A kdyby to někdo zase nepochopil (CO tím myslím), tak si může zkusit představit třeba skutečný Gossamer Condor (pilot MacGyver nebo Arnold Schwarzenegger :) ) s profilem rovné desky :) a nebo ještě lépe SR-71 (opět skutečné) a popřemýšlet, proč u něj tu desku Kelly Johnson nepoužil.
Rovná deska totiž stojí za xxxxx VŽDY, akorát v některých případech to není tak tragické, že by to nešlo použít (konkrétní koncepce to přežije) - typicky ti všelijací létajíci psi, čarodejnice a jiné potvory.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 12:11 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jenom sem hodím sdělení Vaška Bláhy "Nicméně je to zvětšená Victory co mám na EDF 90, nic nebylo upravováno, jen to bylo v 3D zvětšeno pro 145 EDF."
zde viewtopic.php?f=137&t=84225

Dávám to sem proto, že na oba jety jsou k dispozici letová videa a oba létají dle toho, co se dá posoudit z videí výborně .

Sám stejným způsobem zvětšuji Albika (1,9 x) .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 10.08.2018 17:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
MPml píše:

Nemáš, PROSÍM, takých obrázkov viac?
Alebo odkaz (link) na takéto obrázky pre rôzne profily a rôzne uhly nábehu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 116 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz