Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poměry jednotlivých částí modelu
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 16:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Existují (popřípadě dají se někde nastudovat) nějaká obecná doporučení, v jakém poměru by měly být jednotlivé části modelu? Například něco jako:
pro větroně o rozpětí XXX je doporučená délka trupu YYY - ZZZ a náběžka by měla být umístěná v AA - BB % délky trupu, VOP by měla být v rozmezí S0 a S1 % z plochy křídla... A tak dále a tak podobně.
Nebo je to tak naprosto individuální, že se nic takového nedá stanovit?

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 17:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Taková doporučení jsou roztroušená v modelářských časopisech a v některých knížkách o leteckém modelářství. Sám jsem se na mnohých podílel.
Souhrně to, myslím, v dostupných podkladech asi nebude.Vyžaduje to probrat všelijakou literaturu, ale není to beznadějné.
Zpracovat by se to mohlo, pokud by o to byl větší zájem. Jinak je to na každém samostatně.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 18:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
A bylo by možné zmínit alespoň nějaké tituly? Jsou třeba takovéto, do praktické aplikace dovedené kapitoly, v knihách "O modelech letadel 1. a 2.? Třeba v nedokončeném seriálu "Jak navrhujeme model letadla" o kterém jsem se zmiňoval v jiném vlákně, měly být kapitoly

7. Vlastnosti a stabilita létajících modelů
8. Doporučené veličiny a rozměry: štíhlosti, plochy, délky, hloubky, tloušťky a prohnutí profilů, rychlosti letu, namáhání kříídel, dimenzování jednotlivých vybraných částí, používané materiály a technologie, pohony, podmínky létání, neřízené a řízené modely…
9. Jednoduchý postup při návrhu modelu

To by bylo myslím přesně ono...

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 22:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Už jsem na to odpovídal v jiném vlákně před několika dny.
Je to roztoušeno ve více pramenech a je třeba to vyhledat.
Já další kapitoly ze seriálu psát nebudu, protože bych si je psal pro sebe. Nikdo o ně nemá zájem. Je to stále dokola. Jsou to jenom takové pivní kecy.
Je pár jedinců, kteří by snad po nějakých informacích toužili, ale pro ně nemá smysl psát nějaká pojednání, když to nikdo jiný nechce.
Já už jsem se s tím smířil. Trvalo mě to dost dlouho, ale už mě to netrápí jako dříve.
Třeba se najde někdo další, kdo se ujme toho, aby do více věcí vnesl nějaký řád a kdy budou uplatněny již nové technologie a materiály.
Sám bych si to rád přečetl.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 22:53 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
kope píše:
Existují (popřípadě dají se někde nastudovat) nějaká obecná doporučení, v jakém poměru by měly být jednotlivé části modelu? Například něco jako:
pro větroně o rozpětí XXX je doporučená délka trupu YYY - ZZZ a náběžka by měla být umístěná v AA - BB % délky trupu, VOP by měla být v rozmezí S0 a S1 % z plochy křídla... A tak dále a tak podobně.
Nebo je to tak naprosto individuální, že se nic takového nedá stanovit?

.. musel by jsi jít po jednotlivých druzích letadel ( nestačí např. říct větroně, motoráky ... protože těch je x dalších podskupin) a udělat si statistiky v konkrétních kategoriích.
Ber to tak ,že např. rozměrové parametry volného házedla a RC házedla se budou docela lišti z jednoho základního důvodu (jiné požadavky na stabilitu ...) i když v obou případech jde o kluzáky.
Jiné budou parametry házedla pro klasický hod ,jiné pro kruhový hod a jinak bude řešené letadlo pro střílení gumicukem.
Zcela jinak bude řešený akrobat ,jinak rychlostní model a úplně mimo klasického chápaní budou parametry pokojových F1D modelů. :)
Problém je ,že každá kategorie je postavená pro dosahovaní maximálních výsledků v jiném letovém režimu.
Proto neexistují univerzální modely ani skutečné letadla a když ,tak nikdy nedosahují maximálních výkonů v skoro žádné oblasti. Jsou prostě průměrem. :(
Když se ovšem soustředíš na jednu konkrétní kategorii , pak máš reálnou šanci poměrně rychle se dopracovat k odpovědi na svou otázku .
Pro některé kategorie existují i jakési "kuchařky " ( něco málo mám i v archivu) . Zbýva už jenom vybrat vhodnou kategorii :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 22.07.2012 23:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Dobrá, zkusím to zúžit - motorizovaný větroň, cílený na termické létání, rozpětí kolem 2 m, pohon elektro stříďák, max 2-3 čl. LiPo - takže se předpokládá použití nějakého menšího (= lehčího) motoru a tím pádem nebude " v čumáku" moc velká zátěž, která by eliminovala páku VOP a SOP. Jinými slovy taková obdoba strojů (těch menších exemplářů z nich), jaké je možné vidět v kategoriích RCEK/RCEN popř. RCEJ

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.07.2012 9:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Pošli svůj e-mail. Já Ti pošlu několik náčrtů takových strojů.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 23.07.2012 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
Lněnička píše:
Pošli svůj e-mail. Já Ti pošlu několik náčrtů takových strojů.
J.Lněnička


Poslal jsem mail přes SZ. Děkuji.
M. Kopecký

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
kope píše:
Existují (popřípadě dají se někde nastudovat) nějaká obecná doporučení, v jakém poměru by měly být jednotlivé části modelu? Například něco jako:
pro větroně o rozpětí XXX je doporučená délka trupu YYY - ZZZ a náběžka by měla být umístěná v AA - BB % délky trupu, VOP by měla být v rozmezí S0 a S1 % z plochy křídla... A tak dále a tak podobně.
Nebo je to tak naprosto individuální, že se nic takového nedá stanovit?

V modelářském pravěku (začátek 50. let) vyšla knížka , myslím, Ing. Schindlera "Praktická teorie modelů" kde byla taková doporučení i s obrázky pro různé modely (větroně termika i svah, gumáky, volné motorové i tehdy jednokanálové RC). Dnes to samozřejmě není pravda. Taky tak před 30 lety jsem viděl tabulku se statistikou volných soutěžních větroňů. Pokud by to dnes někdo zpracovával, byla by to zásluha. Dají se studovat 3 pohledové nákresy modelů, dřív to v časopisech běžně vycházelo, teď už moc ne. Dají se pořizovat fotky shora (půdorys) zajímavých modelů. Ve dnešní zpackané době by to ale někdo mohl považovat za špionáž.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 22:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Zpracovat se to dá,
ale kdo to uhradí?!?:!? Tři nebo čtyři zájemci???
To nemá žádný smysl.
J.L.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 25.07.2012 22:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.8.2005
Příspěvky: 4949
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Kdysi vyšel na toto téma článek v RC Revue 5/2001 od Kroufka.


Přílohy:
Konstruujeme sami - Kroufek.pdf [527.58 KiB]
187 krát
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 11:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2011
Příspěvky: 3159
Bydliště: Praha Letňany
jio píše:
Kdysi vyšel na toto téma článek v RC Revue 5/2001 od Kroufka.


No tak to je přesně ono!! Díky. V první chvíli mne zarazilo, že na obrázku větroně je vzdálenost odtokovka křídla - náběžka VOP jen 2,5*SAT, ale když jsem si to pak spočítal, tak ono to +- odpovídá.
Asi udělám výpravu do knihovny a půjčím si všechny ročníky mod.časopisů, co tam mají. A pak strávím dovolenou tím, že je budu pročítat :-). Zdá se mi, jako by tyhle "zásadní" informace vycházely v těch časopisech kdysi v "pravěku" a teď, v těch nových ročnících, aby člověk podobné info špendlíčkem hrabal :-(. Taď mi sakra mrzí, že jsem při některém ze stěhování vyhodil časopisy Modelář někdy od roku 78 do roku 85 - ale kdo mohl tušit, že se k modelařině zase vrátím a že mne to takhle chytne...

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz