Switch to full style
Diskuze o modelech o rozpětí nad 2metry. Toto doporučení berte s rozumem.
Odeslat odpověď

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pát 10.07.2020 18:56

Nevím podle čeho to měříš ale vypadá to že ty úhly nesedí.
Píšeš že horní křídlo máš už v záporu a stále to potlačuješ. Tam je podle mě něco měřené špatně.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pát 10.07.2020 20:56

Uváděl jsem úhly seřízení křídel vůči VOP (ale vlastně pouze vůči pevné části VOP), která je v mém případě rovnoběžná s podélnou osou letadla a proto jsem použil označení úhel nastavení. Je ale pravda, že potlačením kormidla výškovky při trimování je celá tětiva profilu VOP vlastně vyosená a pak číselné hodnoty úhlů nesedí. Uvedené úhly beru zpět. Pro mě je potěšující zpráva, že se dnes letadlo začalo chovat lépe díky zkušenosti Leona s jeho dvouplošníky .
Všem moc děkuji za rady.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pon 13.07.2020 6:56

Leon píše:. . . Jardo. když jsem to "ladil" tak se psal rok 2009
Já vůbec nerozporuju Tvoje nastavení, naopak, dvouplošníky taky můžu a každý poznatek k nim oceňuji. Upozorňoval jsem jen na ten drobný detail, že se Ti (jen z textu) vytratila nula: a vop taky °. . ., nic ve zlém.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

ned 16.08.2020 21:40

:-) . . . jo Jardo R pohoda . . VOP v základu 0° . . .
Jinak jsem si loni pořídil ARF, první v životě . . Bü 131 1m85 a 30ccm . . . tak mám hejno zajímavých poznatků . .
A jen se usmívám, když si vzpomenu na pochvalné recenze v zapůjčených RCmodelech na různá jiná éra. .
Já to nedostal na test, já si to koupil . . Ale ano, starty 9 - 12 už O.K.
Na další se začínám těšit . .
Třeba jsem měl pech . . :-)
Asi dám postřehy do "klávesnice" . .
Leon

Bü 131 na  Želí.jpg

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

ned 21.02.2021 19:47

Mam dotaz, kdyz vyvazuju benzinak, vyvazuje se s plnou nadrzi, nebo prazdnou? Nádrž je vetsinou pred tezistem,ntak kdyz palivo ubyva, tak se teziste bude menit. Diky.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

ned 21.02.2021 20:09

Já osobně natankuju cca 1/3 nádrže (to je pro mě stav nádrže pro přistání) a při tomto stavu ladím polohu těžiště. Není nutné tankovat, stačí dát závaží do polohy nádrže o hmotnosti 1/3 paliva v nádrži. Když je nádrž maximálně natankovaná, tak je letadlo těžší na předek, ale to mi nevadí, lepší než aby to bylo při přistání opačně. Když mám více místa v trupu, tak dávám nádrž co nejblíž k těžišti.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pon 22.02.2021 8:18

jelensoft píše:Mam dotaz, kdyz vyvazuju benzinak, vyvazuje se s plnou nadrzi, nebo prazdnou? Nádrž je vetsinou pred tezistem,ntak kdyz palivo ubyva, tak se teziste bude menit. Diky.

Vyvažuje se s prázdnou nádrží. Je lepší počítat s nejhorším scénářem. Nouzák s prázdnou nádrží.
Pat

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pon 22.02.2021 8:53

Souhlas s Patem a i tím druhým . . :)
Ono by pro představu-všeobecně, si stačilo udělat v excellu pomocí jednoduché "množilky" součet momentů pro výpočet těžiště a pak jen v tabulce přepisovat hmotnost nádrže . . Chceme mít T 5% před AS . . natankuju půllitr bezinu a o kolik mm se mi posune T vpřed ??
Nemám po ruce nic vhodnějšího, řeším to jako Pat. U svých výtvorů si spočítám polohu T a s prázdnou překontroluji a pak zálet . . Momentálně mi díky bacilu přeskočilo a tak si chystám elektro . . zkusím přihodit pdf . . ale nevím, jak se to zobrazí . .asi se to bude muset stáhnout ??
Tak jak mi vyjde těžiště ?? :



Asi to bude chtít těžší AKU . . .
Ano, ještě jsem nic neslepil, je to nástřel . .
:mrgreen:
L

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pon 22.02.2021 9:04

Koukám kolego přes les, že máš dvouplochy naštudovaný. Tak co kdybych si Tě pozval až na jaře vytáhnu na zálet tu moji krávu jménem Challenger, co se mi složená nevejde do garáže. :D Nádrže mám naštěstí téměř v těžišti. Ale určitě bude spousta dalších problémů, už třeba ho jen v jednom složit.

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

pon 22.02.2021 9:20

Nazdar muži přezlesní . . .
Tak se domluvíme s Jardou Ká z Hrádku a vytvoříme expertní tým . . Já osobně jsem na kecy zdatnej . .
V min. týdnu jsme tu měl servisáka na kotel, měl jsem podezření na měření tlaku. mám turbo . . Nahodilá závada
ve startovací sekvenci, tak až 3x v tejdnu a někdy vůbec . . Hoch spekuloval, že by i zapalovací elektronika . .
No nakonec vyměnil nejdřív manostat. Spínací kontakt OK, ale rozepínacímu to někdy trvalo . .
ALE !!
Přiznal se, že je modelář z tam toho vašeho lesního zákoutí. Slušnej a sympatickej hoch.
Tak jsem mu slíbil, že ho budu všude chválit . . . a na psaní faktury jsem ho vpustil do trucovny.
Nějakej Lukáš .... a dělá u fi Nováček . .
L
PS - z velkejch ér mám strach, dělaj kravál a maj velkou vrtuli :lol:

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

úte 23.02.2021 0:58

když už jsem to nakousl, ty dvouplošníky . .
Já nezkušený, leč troufalý . .
Bylo tu i vlákno ohledně seřízení dvouplocha . .
podélné seřízení, úhly nastavení .
Celeron mne přinutil hledat v chaotickém archivu . .
Jdu s kůží na trh . . na stará kolena jsem si dopřál vlastně hotový éro
ač jsem si je celej život kreslil . .
Bü 131 od Černýho koně . . manuál a naměřené nastavení . .
Není to prdel, co měření tak odchylky různé, nemám v trucovně rysplotnu a i ta velikost . .
Manuál:
Bü 131 manuál T.jpg


jakýsi plánek po zvětšení je jasný , ,
avia  b 534.jpg


i dříve se psalo
dvouploch Ing Sekanina nast kř.jpg


A nakonec z moderního tisku:
Avia 534 seřízení.jpg


A já jsem oproti manuálu výrobce uoravil baldachýn a dal horní křídlo do nuly s vop
Po dvaceti startech srpen září 2020 začínám bejt spokojenej. .
A navíc se domnívám, ze podobné nastavení upřednosťoval Pan Zdenek Bedřich . . .
Ježíšmarjá, to už je hodin . . vzhůru do peřííí
L

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

stř 08.09.2021 15:54

Ta dvě křídla nad sebou . . .
Dnes jsme s několika dědky navštívíli firmu HLS Aero na letišti v HK . . Prohlídka, povídání . .
(Hradecká letecká servisní Aero)
Jeden ze spolumajitelů nám pak otevřel i své soukromí . . . Starého klasického hornokřídlého Pipera na papírech
a taky repliku postavenou dle výrobní dokumentace C 104ky . . Již létá ...
No, nedalo mi to a tak jsem položil záludnou otázku:
Jaké jsou úhly nastavení křídel ? Hned začal šahat po dokumetaci, ale poznamenal jsem, že jestli ví, ať nehledá.
Věděl. Horní má o 1° méně . . .
To mi udělalo radost a na vysvětlení proč, jsme se shodli.
Měl jsem v kufru Bückera 131 1m85 tak jsem se drze pochlubil a popsal problémy, kdy tvůrci dali hornímu křídlu skoro +2°. . . .
Spodek byl v nule.
A jak jsem to předělal podle svého.
( no, od lupenkový pilky mne bolej starý ruce a tak jsem dal poprvé v životě přednost ARF od Black Horse . . )
Leon
PS - ale o tom, jak si to nastavení představuji jsem zde psal. Vidím, že jsem se nemýlil. Ostatně posledních skoro 35 startů to potvrzuje.

C 104 replika.jpg

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

čtv 15.09.2022 15:54

Jen tak pro veselost, ale . . .
Dnes poprchává a tak si tak listuji v LaK 2006 a oko mi spočinulo na předprvoválečným dvouplošníkem Handley Page GH/100 . . .
Výkres Petar Kolman není velký, ale mé oko skoro starce vidí nastavení křídel . . musím počítat s chybou kreslíře a i velikostí
výkresu . .
Handley Page G_100.jpg


dobová fotka
Handley Page 2.jpg


a marking od pana Balouse
Handley Page 3.jpg


A aby tomu nebyl konec, tomu namáhání mého zraku tak jsem tamtéž narazil ještě na dvouplošník z r. 34-35
Levasseur PL,107
Levasseur rok 1935.jpg


Berte to jako poveselení v tomto smrákajícím se odpoledni. Mám unavený zrak, jak jsem čuměl při kreslení éra do obrazovky ...
Ale jsem klidnej po loňské návštěvě o které se někde nahoře zmiňuji. Letiště HK a 70ti procentní C 104 a slova majitele . . .

L

Re: Seřízení dvouplošníku Pitts S-2A

čtv 15.09.2022 19:16

Kdysi v devadesátých letech jsem stavěl dvouplocha a řešil stejný problém. Po prolistování mnoha Modelářů a přečtení mnoha článků od tehdá uznávaných stavitelů jsem nezmoudřel, každý prosazoval něco jiného. Už nepamatuju jak jsem to tehdá udělal, ale létalo to.
Odeslat odpověď