Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: stř 24.06.2015 8:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Ahoj všem, uvažuju o realizaci nového projektu - rád bych postavil, popř. koupil stavebnici nějakého pěkného ultralightu, jako je třeba u nás běžně dostupný Aerosport 103. Ještě řeším, jestli jít přímo do této stavebnice anebo se pustit do vlastní konstrukce dle nějakého plánu nebo přibližně okopírovatněco existujícího, z čehož bych měl asi ještě o trochu větší radost :) .... Motor tam chci mít spalovací, moc by se mi líbil nějaký 4T boxer na benzín, třeba O.S. FT-160 Gemini - na jutubě je k vidění to samé, jen s O.S. 120 Gemini...nádhera, zvuk motoru nemá chybu..
Chci se tedy zeptat, zda s nějakou takovou poletuchout tu už někdo nemáte zkušenosti, ať jsem hledal jak hledal, zde na fóru jsem nic nenašel. Budu rád za jakékoli postřehy, nápady, kritiku a prostě jakékoli info na toto téma :)

Díky a letu zdar!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: stř 24.06.2015 9:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Jenom drobné upozornění - O.S. FT-160 Gemini je žhavík.
Jeho kopií (Magnum) jsem poháněl 2m Prgu E-114, ale bylo to na ni zbytečně moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: stř 24.06.2015 12:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.7.2012
Příspěvky: 120
Bydliště: Kousek za Turnovem
Mám zkušenost pouze s tímhle :) LK-2 Sluka
Celokovový jednosic potažený šusťákem s laminátovou gondolou (podobnou jako mají labutě na pouti)

Jestli bys o to opravdu stál a já hledal, našel bych asi dokumentaci k mému stroji. Pak bys mohl postavit maketu.
Lítá úžasně. Z akrobacie tak max takovej zparchantělej loping. Ale je fakt že jsem tam měl asi 70kg navíc než má být ... hehe :mrgreen:
Kdyžtak SZ
Honza


Přílohy:
sluka.jpg
sluka.jpg
[ 34.01 KiB | Zobrazeno 5904 krát ]


_________________
Fšechny páčky do zatáčky :o) www.j3d.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 13:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Kluci děkuju moc za reakce, vážím si jich, ale už jsem se asi rozhodnul. Koupím spíš tu rozsypovou stavebnici, všude co jsem četl recenze chválí jak její provedení, tak i letový projev, tak snad to nebude šlápnutí vedle, navíc to maj na jednom eshopu v akci za 8800.
Co se týče motoru, vím, že jde o žhavík, ale kupuju to od jednoho člověka co to předělal na naturák, má tam mikroprocesorový zapálko a halovej snímač...Taky jsem o podobných úpravách četl po netu, snad to není nějaký problém a nemuže to motoru ublížit..? Přecejen ikdyž je ohodně levnější proti novému, pořád je to pěkně drahý motorek, tak uvítám každý názor.
Ten aerosport je taky makeťák a s tímhle motorkem se mi hrozně líbí, přímo v návodu píšou, že motory do třídy 170, což je akorát pro tento si myslím. Navíc se mi moc líbí třílisté vrtule, takže tu už jsem taky zadal do výroby jedné firmě, uvidíme, co z toho bude... Nakonec si asi fakt z časových důvodů netroufnu na komplet stavbu od píky podle plánku, stavěl bych to možná i dýl jak rok :D
Ale díky moc za příspěvky, ta Sluka je taky moc hezoučká. Se přiznám že už jsem spíše pro klidný polítání buď s větroněm nebo nějakým hornoplochem, sice občas mam chuť prohnat nějakou extru (tu bude mít bratr), ale nemusím to mít pořád. A navíc se mi vždycky hrozně líbily ultralighty takovéto konstrukce s pevným rovným křídlem :) Akrobatit s tim nehodlám, i tak budu mít strach, že mi to chcípne ve vzduchu - kdysi jsem takle lítal s jednou 2m Extrou a během výkrutu mi právě chcípla (asi bublina), tak jsem s ní taknějak doplachtil, při přistání jsem trošku ublížil podvozku, ale i tak to hodnotím jako úspěch, takže spalováky do akrobatů asi neee :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 19:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Takže ofiko potvrzeno, éro bude a nakonec jsem ho vydražil na Ebay za asi 215 eur vč. pošty z DE.... Takže maximálně luxus, už se těšim na stavbu :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: sob 27.06.2015 13:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.7.2012
Příspěvky: 120
Bydliště: Kousek za Turnovem
Tak držím palce a dej vědět :)

_________________
Fšechny páčky do zatáčky :o) www.j3d.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: pon 29.06.2015 13:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Tak motorek O.S. FT-160 Gemini (2-válc. 4T boxer 2*13ccm) už je doma, vrtule od Fialy nakonec po konzultaci bude 3-listá tlačná (levotočivá) 16*8", mělo by to být optimum pro tento motorek, odzkoušené to ale nemám...Vrtuli měli skladem kupodivu i v mnou požadovaném barevném finishi černé se žlutými konci, takže bude obratem, dnes posílají. Vypadá to tedy, že o víkendu vyzkouším motor a příští týden snad dorazí i stavebnice a začne se dělat. Fakt ale je, že ještě dokončuji Condora, takže to nepůjde tak rychle...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: pon 29.06.2015 13:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Dej si pozor na teplotu toho motoru. Na benzín se určitě bude hřát víc a tlačné uspořádání tomu také nepřidá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: pon 29.06.2015 16:12 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Děkuji za upozornění....zkonzultuji kolik by to mělo být a asi pořídím čidlo k telemetrii abych to mohl hlídat...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2015 11:45 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Tak jsem si něco nastudoval o těch teplotách, fakt ale je, že u těchto motorů se přímo neřeší exaktní teplota, protože ta je přímo závislá na zástavbě motoru (krytý/nekrytý), zatížení, palivu, stylu létání ... Jde spíše o to, jak motor šlape, jestli nevydává nějaký nelibý zvuk apod. Dokonce ani zástupci fy. O.S. neodpověděli nějak konkrétně..Vím ale, že teplota se může pohybovat tak do 150°C.
Jinak už mám doma vrtuli, je nádherně lehoučká, o víkendu jí čeká navrtání a montáž na unašeč + snad i první zkouška motoru. Též mi už dorazila (uplně ultrarychle) stavebnice, takže můžu začít rozmýšlet co a jak a začít tak se stavbou, budu fotit a postupně sem uploadovat postřehy :)
Každopádně chci o něco větší (tak 100mm) a nejlépe nafukovací kolečka, aby se letadlo lépe vypořádalo s nerovnostmi + pro ně musím sehnat i jiné kryty...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: čtv 02.07.2015 13:09 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
ResHacker píše:
zástupci fy. O.S. neodpověděli nějak konkrétně..Vím ale, že teplota se může pohybovat tak do 150°C.
A ptal jsi se na tenhle motor v orig provedení, nebo v provozu na benzín? To je dost velký rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: pát 03.07.2015 15:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Neptal jsem se přímo já, četl jsem nějaké americké fórum, kde byly odpovědi od nich a řešily se tam i ty přestavby. Samozřejmě na benzín bude teoreticky topit více, je tam méně oleje, ale ani tak by to neměl být nějaký zásadní problém, spousta lidí takle přestavěný motor provozuje a nikdy jsem nečetl o nějakém problému. Navíc já ho budu mít komplet odkrytý, ikdyž jako tlačný. Zkusím ho teď o víkendu rozběhat a změřit teplotu IR teploměrem.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: úte 07.07.2015 7:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
ResHacker píše:
na benzín bude teoreticky topit více, je tam méně oleje
To teplo nepochází od množství oleje, ale od rozdílného odparného tepla a také jiného poměru palivo - vzduch u metanolu a benzínu. Nechci Tě odradit, jenom upozornit. Mám pro spalováky slabost, ten motor je krásný a jistě ani Ty bys ho nechtěl zbytečně poškodit. Přeju Ti úspěch.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: úte 07.07.2015 14:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6894
Bydliště: Moravský kras
ResHacker píše:
Jinak už mám doma vrtuli, je nádherně lehoučká, ...


To nemusí být úplně ideální. Nebudeš s tím zcela jistě lítat nějako zběsilou 3D akrobacii, kde potřebuješ rychlou odezvu na plyn. Naopak, u takhle velkého žhavíku je výhodnější vrtule těžší - funguje jako setrvačník, s těžší vrtulí má motor rovnoměrnější chod a líp drží volnoběh.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultralight Aerosport 103
PříspěvekNapsal: stř 08.07.2015 0:04 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.6.2015
Příspěvky: 16
Jsem rád za vaše postřehy, nicméně toto všechno jsem asi měl vědět, než jsem to všechno nakoupil... Nastavením motoru už jsem společně s bratrem strávil docela dost hodin, neni vubec sranda vyladit stabilní chod ve volnoběhu a zároveň při plném plynu. Motor jsme samozřejmě vyčistili, seřídili předstih podle manuálu k zapálku (ikdyž na ten motor subjektivně nějak moc nereaguje), rozebrali a vyčistili karburátor... Nejvíce reaguje na pohyb jehly a pak na jakýsi šroubek nastavení směsi volnoběhu... Samozřejmě, že s tím žádné 3D létat nebudu, ale to s tou hmotností vrtule mě fakt nenapadlo :roll: Nevím, co teď tedy s tím...mám letadlo, které počítá s tlačným uspořádáním, motor s RCEXL zapálkem, který se mi zatím nepodařilo úplně ideálně nastavit a lehkou vrtuli...všechno špatně... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz