Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 134 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: úte 10.11.2015 19:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
Měřítko je 1/3,rozpětí do 3m.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 8:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Ty potahy jsou natupo? Resp. každý potah drží ve spoji na půlce tloušťky žebra? nebo špatně vidím? Trochu se tak připravujete o nosnou funkci potahu. :?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 10:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.8.2015
Příspěvky: 22
Zdravím. Potah je 0,6mm překližka. Žebra mají 4mm. V místech spojení panelů je tedy na žebru z každého panelu 2mm. Na ten spoj vsadím krk. Je to dobře prolepeno a navíc, i přes překližkový potah bude přetažen Proficover .... Už nyní je to tuhé jako maso ze staré krávy :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Pevnosti celku věřím, těch podélníků je tam hafo. Jen, že se na překližkových potazích dělávaly úkosy aspoň 1:10 (takže přesah 6mm), takže když už je dodržena maketovost konstrukce co se poču žeber a potahu týče, je to trochu škoda nedodržet i tady.

Jinak ale paráda a budu sledovat dál. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
to Valajda.
Koukal jsem znovu na ten film a prvně se mi zdálo,že přitloukají díly překližky na lepidlem pomazanou kostru a spoje jsou na tupo.Taky jsem podcenil velikost styčné plochy při ukosu 1/10 a tloušťce 0,6mm.Ono to dělá celých 6mm,to už stojí za pokus potáhnout tak horní křídlo.
Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Opravdu pochybuji,že by to lepili na tupo.Nějakých úkosů při rekonstrukci Pragy Air Baby jsem se nabrousil.:-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.8.2015
Příspěvky: 22
Já to vidím asi takto.... vzhledem k tomu, že bych rád s tou ávkou letěl ještě v tomto životě, tak místo pevnostně dostatečně provedené, navíc pod portou a šitím schované, ponechám řešené tímto způsobem. Co se originálů týče je jasné, že pevnost konstrukce je potřeba podpořit všemi prostředky. Nicméně v tomto případě a u prototypu obzvlášť, mi to přijde jako maření časem, který ubývá kvapem neskutečným. A tak raději stavět dál :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
Přikládám 2 fotky pro srovnání vnitřní konstrukce.


Přílohy:
Avia B21.jpg
Avia B21.jpg
[ 87.41 KiB | Zobrazeno 1170 krát ]

PRAGA.jpg
PRAGA.jpg
[ 68.02 KiB | Zobrazeno 1170 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
https://www.youtube.com/watch?v=qZwmX7Cye_s
Zde film ze stavby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:47 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
Subtilní konstrukce Pragy je prostě úžasná.
Avia vypadá vedle ní jako dřevák,takže mě lepení na tupo a přitloukání potahu hřebíčkama vůbec neudivuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 14:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
to Valajda.
Co je zač ta zelená politůra?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 15:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 15.8.2015
Příspěvky: 22
Pánové, ještě jedna věc...podívejte se, jak je překližka při položení na žebra křídla zvlněná (když není fixovaná ke kostře) ...je jako papír. Byla hodně tenká a určitě nedosahovala síly použité při konstrukci potahu pozdějších letadel jako Zlín XIII nebo Avia 35 atd .... o tom svědčí i to, že ji u dalších typů avie vypustili z konstrukce potahu křídel... (viz BH 33). Myslím, že ji v tomto případě překládali přes sebe ve spojích i bez úkosu... což je patrno i z filmu. Ostatně na dobových fotkách v dobrém rozlišení je jasně vidět průhyb mezi žebry i v místě potahu překližkou ... mě se nechtělo dělat zbytečné hrby na potahu...možná by stačila překližka 0,4mm, ale jak jsem již psal, je to první kus, musí být přijatelně hezký nicméně primárně musí být funkční. Takto ověříme první a nejdůležitější věc a potom se zaměříme na lifting :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 15:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
ok-glider píše:
to Valajda.
Co je zač ta zelená politůra?

To je jen obarvený nitrolak.Aby bylo jasně vidět, že je to ošetřeno proti vlhkosti.Zelený byly i originální potahy zevnitř.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: stř 11.11.2015 16:22 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Uz som sa zlakol, ze niecim proti cervotocovi, my sme takym natierali tramy na strechu.......


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Avia BH-21
PříspěvekNapsal: čtv 12.11.2015 7:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.6.2005
Příspěvky: 671
Bydliště: Praha/Broumov
Skalp píše:
...Myslím, že ji v tomto případě překládali přes sebe ve spojích i bez úkosu... což je patrno i z filmu.

Tak jsem si pustil film ještě jednou a v čase 1:55 je celkem dobře vidět tmavší okraj - lepidlo mezi vrstvami
Příloha:
b-21_potah.JPG
b-21_potah.JPG
[ 38.07 KiB | Zobrazeno 1036 krát ]



Mimochodem jsem to včera řešil se stavitelem Avie BH-1. Bylo samozřejmě víc působů jak řešit spoje potahů.
a) na úkosy, asi nejlepší a Avie o používala
b) třeba Junkers spojoval i "na tupo", ale spoj byl podlepený pásem překližky a sesvorkovaný nebo !! nýtovaný !!
c) na tupo - byla tomu upravená konstrukce a žebra, kde byl spoj potahu byla širší než ostatní

Skalp píše:
...možná by stačila překližka 0,4mm, ale jak jsem již psal, je to první kus, musí být přijatelně hezký nicméně primárně musí být funkční. Takto ověříme první a nejdůležitější věc a potom se zaměříme na lifting :)

Abychom si rozuměli, vůbec to nechci nijak hanit. Éro se mi moc líbí a až to bude hotové, nikdo si nevšimne, jestli jsou potahy úkosované nebo ne. Takže jen tak dál a ať o brzy létá. :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 134 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz