Reklama

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 13:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Lehce navazuji na téma http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=11&t=47434&start=15

Můj budoucí projekt je orientován na papír jako primární materiál a velikost.
Cílem je pomalý (co nejpomalejší) řízený let v klidném bezvětrném ránu či podvečeru..
Co do materiálu se nicméně neobejdu bez výztuh z uhlíkových trubek
Bude to 3 vrstvá krabicová lepenka 240 g/m2ěco možná 5ti vrstvá..
Rozměr plánuji cca. 2m rozpětí a 1,6m délky, což odpovídá největším deskám, které se dají sehnat.
Váha do 2 kg.
Přemýšlím jestli spalovák nebo elektro, zatím inklinuji k elektro verzi.
Tvar bude klasický.
V zimě to asi navlhne, takže cílové datum je spíše jaro 2015.

Pokud se chcete někdo přidat, tak prima, musím tuším objednat min. 25ks desek, to je tak na 4-5 vlašťovek..
Rady a porady vítány..

8)

PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 14:26 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 301
Blog: Zobrazit blog (3)
Ta co jsem dělal létá to mizerně. Už bych to nedělal. Prostě malá štíhlost je poznat.

Snad jen možná takto:

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 14:45 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Tady je video funkční ovšem malé papírové RC vlaštovky i s elektropohonem a lítá mu to celkem slušně. Takže pokud by někomu stačil takový prcek tak s tím se lítá v pohodě. :D

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 20:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Co jsem vygooglil jsou většinou samé EPP nebo Depronové šipky.. Nejblíže k mým "představám" má:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=141115
http://www.daddyhobby.com/gallery/showphoto.php?photo=2760&title=rc-paper-plane&cat=500

..ale je to malý.

letovým projevem asi (ale je to uječená šipka):

nebo v menším:

Nic ovšem nemá na můj zvolený nejoblíbenější design použitý i v téhle úúúúžasné "perpetum - configuraci": :D

PS.Dneska jsem sehnal jednotlivě desky 2400x1200, takže nemusím kupovat 25x 1500x1200 - paráda..

PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 21:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

TomasC:

Vlákno jsem si s velkým zájmem prošel, velmi inspirativní.. Co si myslíš o možnosti ovládání jen přes dvě ocasní serva - křidýlkokormidla? Na RC-groups doporučují extra směrovku..

No, ta štíhlost co píšeš mne trochu překvapila, protože právě nejlepší papíráky co dolétly ručním hodem na 70m v hale mají dost tlustou první pětinu/čtvrtinu hloubky křídla (k profilu to má samozřejmě daleko)..
Já to zkusím okopírovat jak to je v malém a přenést přepočtem na velký rozměr.. Žádná velká věda, uvidíme, případně předěláme...

A nedostatky přepere vhodný motor... Doufám. CA.3 má taky aerodynamiku cihly, bez motoru má klouzavost upuštěného šutru, ale správnými 3 motory to vůůbec neva.. :)

PříspěvekNapsal: pát 17.10.2014 10:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Hrubá představa vypadá zatím takhle:

Přílohy:
vlastovka3.jpg
vlastovka3.jpg [ 30.04 KiB | Zobrazeno 2266 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 17.10.2014 10:58 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Štíhlost křídla letadla je u křídla poměr mezi jeho rozpětím a hloubkou, určuje se výpočtem jako podíl jeho plochy a rozpětí (resp. druhé mocniny rozpětí a plochy). (opsáno z wiki)

Má zásadní vliv na velikost indukovaného odporu.

Stroje určené ke skvělému kluzu ne obecně k dobré ekonomice letu mají velikou štíhlost. Větroně, dopraváky, atd... Pro modely to platí také. A vlašťovka má štíhlost cca 1. To je proti modelu větroně kde je cca 12-15 opravdu mizerné.

Ale chápu, taky jsem to chtěl, tak jaké aerodynamické úvahy (myšleno v dobrém).

Měl jsem řízeny elevony na dvě serva. Řízené bylo VELMI nepohodlné. Možná to bylo nízko umístěným těžištěm, ale bylo to EXTRÉMNĚ příčně stabilní. V zatáčce bylo nutno trvale držet křidélka v náklonu a k tomu tahat VOP do zatáčky. Výsledek = vnitřní křidélko hodně brzdilo. Solidní klesavost byla taky velmi úzká oblast rychlostí. Trošku mimo a padalo to jako kámen. Nicméně zase pohodlné přistání k noze.
Možná by zvláštní SOP pomohly, nezkoušel jsem.

Ale můj stroj byl bezmotorový, tady energeticky velmi citlivý.

Jen dvě úvahy:
1) udělej si malý model z depronu. Alespoň si zjistíš těžiště a případné slepé uličky tak nebudou bolet. Já jsem šel touto cestou a díky tomu jsem myšlenku na velkou "kopii" papírové vlaštovky zavrhl. Je nutno jít cestou běžného aerodynamického stroje s podobou vlaštovky

2) udělej to jako dvou/čtyř motorák s motory v nábězce. Řeší to podvozek, namáhání, atd.. Tak jsem to měl vymyšlené.

PříspěvekNapsal: pát 17.10.2014 11:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

TomasC: jj díky.

Uvažoval jsem původně o "rohatém" designu se 2 motory a řídit to směrově místo SOP otáčkama.. Možná se k téhle myšlence tedy vrátím.. A už začínám rozumět tomu, proč na RC groups psali, že to bez SOP nejde moc ovládat..

joo, se dvěma mými oblíbenými Emaxy GF2215/20 to bude v pohodě i viset a váha bude pořád 1,5-2 kg.. :)))
Ten prototyp ještě zvážím, ale podle mne to z těch krabic půjde rychle, základní materiál 250 Kč..

Tož to by to mohlo vypadat pak zhruba takhle:

Přílohy:
vlastovka4.jpg
vlastovka4.jpg [ 29.11 KiB | Zobrazeno 2244 krát ]

PříspěvekNapsal: pát 17.10.2014 11:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Nebudeš mít trojúhelníkový trup??

PříspěvekNapsal: pát 17.10.2014 13:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj, jestli trojůhelník tak velmi úzký, aby se zbytečně nezvětšoval odpor, jen aby so do vršku vešly baterky.. Kvůli tuhosti to potřeba nebude. Trochu přemýšlím, že to udělám jen se dvěma trupy na třetinách šířky bez toho prostředního.. Namáhání příčných uhlíkových trubek by se lépe rozložilo..