Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 12:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nějak blbě mě vyšlo těžiště na 2600 Funtáně a musel jsem fest dovážit čumák, skoro 0,6 kg. Po zvážení celku mě to dost dojalo a tak jsem začal řešit co s tím. První co se povedlo jsem odvrtal na ostruze 15 gramů, což je na páce 1700mm proti 250mm dopředu odlehčení na čumáku 0,1 kg.
Výškovka je nasunutá na dvou Al rourách 12x10 mm, který vážej 75 gramů. Nemáte prosím doma někdo kus stejný uhlíkový roury a nemohl by jste mi ji na přesnější váze zvážit a změřit délku abych si to mohl přepočítat? Na netu jsem váhy těhle trubek nenašel ale předpokládám, že budou možná o půlku lehčí než Al, což by bylo odlehčenií na čumáku kolem 0,25kg, a to by moc bodlo. Navíc by dovažovací olovo šlo ještě posunout o 40 mm víc dopředu v haubně a zase by se dalo ubrat. Předpokládám, že bych se mohl dostat až o půl kila celkový váhy dolů.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 12:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.8.2010
Příspěvky: 2777
Bydliště: Kladno ČR
Obrázky: 1
Ty jo, co v tom mas za motor? Dovazujes strasne moc. Serva jsou na lankach? Nebo v ocase?

_________________
http://lee93.rajce.idnes.cz/Cabarna_13.6.08/


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 13:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Myslím že si můžeš hmotnost uhlíkového kompozitu snadno spočítat, ber jako orientační hodnotu (která docela sedí se skutečností - vážil jsem) 0,0014 g/mm3.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 13:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.1.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: ČR
trubka 0,5m 12/10mm hmotnost 26,7g


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 13:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
To souhlasí, teď jsem to narychlo spočítal podle té měrné hmotnosti co jsem dával a vyšlo mi 24g. Je vidět, že pro přibližný výpočet to jde použít. Samozřejmě záleží na konkrétním materiálu, jak to dopadne. Já doma vyráběl desky a vycházelo mi to skoro přesně.

Vzorec pro výpočet: 3.14 x (R2 - r2) x L x 0,0014
zadává se v milimetrech, vychází to v gramech. To R2 znamená vnější poloměr na druhou a to r2 znamená vnitřní poloměr na druhou. (Neumím tady napsat horní index). Pozor, jsou to poloměry, nikoliv průměry. L je délka trubky.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
to H1N1: ZDZ 90. Badanova Funtána z topolovky a balzy 2,6 x 2,6 m. Nic jsem neudělal stavebně těžší než by mělo být, lehká balza, potah fólie, tak nevím, proč to tak vyšlo. Težiště jsem spočítal 33% v polovině rozpětí a vyšlo mi o 2 cm víc dopředu než ho mám. Bohužel páka zadek 1,7m předek 0,25m je dost znát každej gram na zadku a tak na něm odlehčuju co se dá. No a gram vzadu je cca 7 vpředu. Serva jsou vzadu dvě pro výškovku, na lanech je směrovka.
to HonzaKr a Woita: Díky, údaj mě potěšil, na uhlíku jsou trubky o víc než polovinu lehčí. Vypadá to, že bych se mohl pod 12 kg suchý váhy dostat a třeba až se Funtána hodí za letu na záda z toho vyleze, že by se dalo v čumáku ještě dost ubrat.
Taky přemejšlím na úsporu celkový váhy dát křídelní touru místo Al uhlí ale při tom rozměru a dýlce by to byl asi cenový masakr. Dají se vůbec roury mezi 40 a 50 mm s konkrétní stěnou a dýlkou někde objednat?
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 14:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Já jednou pouhým sundáním laku z trupu větroně (kromě velké převlečné hlavice vepředu) a nastříkáním tenčí vrstvou jsem docílil toho, že jsem mohl vyhodit 200 g olova z čumáku!!! Totiž ta barva byla těžká (bílá je těžká) a směrovka obřích rozměrů pak vážila svoje, a díky dlouhému trupu...

Takže odlehčením zadku ti vepředu ubyde dost... vydal ses správnou cestou :wink:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne stř 06.08.2014 16:03, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 15:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2009
Příspěvky: 946
Bydliště: Liberec
Uhlíkové trubky vyrábí Karel Chahrvát resp. jeho paní Jarka Cellerová. Hodně trubkek vyrábějí standardně a už na ně mají přípravky. Pokud bys chtěl něco nestandardního, tak bude nejlepší, když si nejdříve necháš vyrobit železný trn, na který se ta trubka při výrobě navine. Doporučuji zavolat K. Charvátovi a domluvit se s ním. Pokud vím, tak vyráběli trubky i pro cca šestimetrové teleskopické tyče pro kontrolu požární zabezpečovačky (držel jsem ji v ruce - moc pěkná práce).

_________________
I květák je jen vycepované zelí


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: stř 06.08.2014 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Díky! Ale aby jsme si rozuměli, já nepotřebuju namotat trubku na trn, která potom bude vlepená jako pouzdro v křídle ale vlastní nosnou rouru s přesným povrchem, tedy náhradu stávající Al trubky. Nebo se to dělá stejně ale uhlík se motá na trn vnitřního průměru výsledný uhlíkový roury až se dosáhne požadovaný tloušťky? Jak to je pak s přesností tloušťky stěny a povrchem uhlíkový roury? Tu trubku po vytvrzení brousí na přesný povrch? Nějak si to bez broušení neumím technologicky predstavit. Myslel jsem, že se to dělá dovnitř půlený formy jako třeba trup a vevnitř se nafoukne nějaká hadice a ta to přimáčkne k formě.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: čtv 07.08.2014 22:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak zase jedna jobovka, Cell models, výroba uhlíkových trubek 31.12.2013 skončili. Takže v česku asi velký roury nikdo nevyrábí. Prý se mě podívají do zbytků... Vidím to černě.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: pát 08.08.2014 3:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2009
Příspěvky: 946
Bydliště: Liberec
Technologii výroby těch trubek mají zmáklou i bez broušení :)
To že skončili jsem nevěděl, to je hodně špatná zpráva.

_________________
I květák je jen vycepované zelí


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Váha uhlíkový trubky
PříspěvekNapsal: pát 08.08.2014 6:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Bohužel... to je tržní prostředí. Samozřejmě každý kupujeme tam kde je to levnější, kdo z nás nebere díly z Číny žejo? Zdejší firmy to mají velice těžké. Přestože vyrábějí (většinou) daleko kvalitnější výrobky, tak nedokážou konkurovat v celosvětovém měřítku a postupně končí. Výrobci, prodejny, ... :(

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz