Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aero A-10
PříspěvekNapsal: pát 07.01.2022 15:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Jelikož letos je to 100 let, kdy poprvé vzlétlo první československé sériově vyráběné dopravní letadlo Aero A-10 (https://www.idnes.cz/technet/technika/c ... chnika_erp), řekl jsem si, že to je ten pravý čas realizovat stavbu, kterou nosím v hlavě už nějakou dobu a Aero A-10 postavit. Zvlášť, když už mi rok leží na polici výřezy z produkce cnchc.cz a dokonce jsem si minulý rok na podzim ve Kbelích domluvil focení detailů. Výřezy jsou takový hodně short kit - v podstatě jen žebra, trupové přepážky a hlavní nosník křídla:
Příloha:
vyrezy.jpg
vyrezy.jpg
[ 107.82 KiB | Zobrazeno 5031 krát ]



Rozpětí je 1,4m, hmotnost by podle popisu na webu cnchc měla vyjít do 2,7kg. Model je původně navržený pro pohon 6,5 spalovákem, já budu dělat elektro s odpovídajícím motorem na 4S baterii. Tím, že bude elektropohon, tak si budu moci dovolit nějaké odlehčení (třeba ocasky nebudou z plné balsy, bočnice trupu budou od kabiny dál jen příhradovina a ne plná balsa a pod.). Křídla vcelku, ale odnímatelná -> výplet bude muset být funkční, protože mezikřídelní vzpěry jsou jen nasunuté do "kapes" v křídlech. Při zakreslování komponent (motor, baterie, serva) do dodaného plánu jsem narazil na to, že na plánu není pohled zpředu a ani údaj o vzepětí křídel. Pomohla tedy monografie z L&K, kde jsem si vzepětí odměřil.

Takže jsem nakoupil potřebný materiál a o víkendu se pustím do stavby křídel.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Aero A-10
PříspěvekNapsal: pát 04.02.2022 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
A pokračování je kde? ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aero A-10
PříspěvekNapsal: pát 04.02.2022 22:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Vašku, pokračování bude následovat.:-) Slepil jsem nosníky, ale pak jsem se rozhodl nejprve vyřešit resty, abych měl na stavbu čistý stůl. Takže jsem dodělal Albatrose, vyřešil upevnění baterky v Phonixovi, opravil šrámy na soutěžních větroních, ouhlíkoval ty nosníky na Gothu a až dodělám novou výškovku na stopalcovku, tak budu pokračovat na Aeru. Prostě je toho hodně

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aero A-10
PříspěvekNapsal: úte 22.03.2022 13:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Po (částečném) vyřešení modelářských restů jsem se konečně pustil do stavby. Jen nějak zapomínám fotit... Křídla jsou klasika:
Příloha:
kridlo.jpg
kridlo.jpg
[ 99.86 KiB | Zobrazeno 3042 krát ]


a díky připraveným žebrům a hlavnímu nosníku stavba celkem odsejpá. I když... Občas se člověk zadrhne. Na plánku, který k výřezům mám, nejsou moc řešené takové "zbytečnosti", jako je vzepětí a tím pádem jsou tam třeba pouzdra pro nasunutí/vlepení mezikřídelních vzpěr nakreslená, jako by vzepětí bylo 0. Vzepětí jsem si změřil na třípohledu z monografie, ale znamenalo to si vyrobit pouzdra, která budou mít "díru" pod správným úhlem, aby vzpěry byly svisle... Ale už je hotovo a křídla jsou v podstatě hotová.
Ocasky jsem původně chtěl dělat kompletně lamelované, ale protože jsem líný, tak výškovku jsem udělal "na desku", tak jak je na plánku a jen směrovka je lamelovaná:
Příloha:
ocasky.jpg
ocasky.jpg
[ 109.01 KiB | Zobrazeno 3042 krát ]


_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz