Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fokker DVII (z odpadového materiálu)
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 8:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Základním materiálem je polystyrenový obal z jiného modelu. Odporovým drátem jsou vyřezány nosné plochy a 5mm desky, ze kterých je slepen trup. VOP a SOP jsou z balzy. Spodní část přídě trupu, kryt pilotního prostoru a horní část trupu od pilotního prostoru k přídi je z PET lahve za tepla vytvarované na dřevěných kopytech. Na modelu je přilakován tenký Modelspan s natištěnou lozengovou kamufláží. Model zatím nemá imitaci čelního chladiče, neb jsem ve stádiu zalétávání a laboruji s vyosením motoru. Kamufláž imituje zbarvení letounu, který po I. sv. válce létal v čs. letectvu.
TTD:
hmotnost s baterií: 350g.
rozpětí cca 75 cm.


Přílohy:
Fokker-1.jpg
Fokker-1.jpg
[ 83.51 KiB | Zobrazeno 3974 krát ]

Fokker-2.jpg
Fokker-2.jpg
[ 73.13 KiB | Zobrazeno 3974 krát ]


_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 8:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
dost dobry

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 9:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Vypadá to super, ale není to trochu cihlička? Originál lítá dost krokem...?


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 9:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
HonzaS píše:
Vypadá to super, ale není to trochu cihlička? Originál lítá dost krokem...?

Měl jsem tutéž obavu po zvážení modelu, ale ukázala se jako zbytečná. Na dvoučlánek Li-Po 1000 mAh létá model 12 minut s rezervou. Neskromně bych způsob letu přirovnal k "ploužení" vzduchem jak jeho předloha na videu. Po vypnutí motoru model klouže, což mi docela vyrazilo dech, neboť jsem očekával strmý sestup

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 11:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Tak to je super! Já mám Fokkera E3, při asi 64cm rozpětí mi přišlo, že lítá realisticky při 70 gramech. Tak mi to tvoje přišlo takový těžší :lol: Ať ti slouží k plný spokojenosti :-)

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 11:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
HonzaS píše:
Tak to je super! Já mám Fokkera E3, při asi 64cm rozpětí mi přišlo, že lítá realisticky při 70 gramech. Tak mi to tvoje přišlo takový těžší :lol: Ať ti slouží k plný spokojenosti :-)


Tak E3 je jednoplošník, navíc máš menší rozpětí... Tak odhadem mi přijde, že popisovaný DVII bude mít zatížení jako tvůj E3 při 70g při hmotnosti někde u 200g, navíc s růstem velikosti se obvykle lepší i účinnost profilu, takže by možná porovnatelná hmotnost byla až někde u 250g, to už zas tak extrémní rozdíl proti zde popsanému modelu není.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 26.06.2017 12:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Hele on ten profil na malých rychlostech není proti desce o nic moc lepší... Dost jsme to v hale dřív řešili (než se lítalo úplně krokem). Já mám na fokkerovi tak 10g/dm^2

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.06.2017 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Otázka pro bystré hlavy: Aerodynamická plocha mezi podvozkovými koly skutečného letadla se prý podílela spolu s křídly na celkovém vztlaku letadla. Je možné, aby se nějak (byť minimálně) podílela tato plocha v modelovém provedení na vzniku vztlaku (pakliže je tvarovaná do profilu)?

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.06.2017 14:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jakakoliv plocha vystavena proudeni vzduchu produkuje aerodynamicke "neco". To zda je to vztlak a odpor, jenom odpor nebo to dokonce produkuje vztlak opacny zalezi na tvaru a uhlu toho "kridla" :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.06.2017 17:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Buckeye-Blitz píše:
Otázka pro bystré hlavy: Aerodynamická plocha mezi podvozkovými koly skutečného letadla se prý podílela spolu s křídly na celkovém vztlaku letadla. Je možné, aby se nějak (byť minimálně) podílela tato plocha v modelovém provedení na vzniku vztlaku (pakliže je tvarovaná do profilu)?


Jistě, proč ne?
Primárně to byl aerodynamický kryt osy, tak proč jej nevyužít?
Ale přínos asi nepoznáš, nicméně, stavím-li podle předlohy, pak tam být "musí" ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.06.2017 6:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Steve píše:
márně to byl aerodynamický kryt osy, tak proč jej nevyužít?
Pokud vím, tak Antony Fokker tenhle prvek zavedl s úmyslem, aby jeho vztlak zhruba unesl váhu podvozku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.06.2017 6:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Na to, že je to z odpadu, je to velice čisté a 3/4 modelářů to ani zdaleka tak pěkně nepostaví i z kvalitní stavebnice. Jen ta váha je dost velká, do 275-300 g by se dalo dostat. Ale pokud jsi spokojený, tak není co řešit. Aspoň nemusíš čekat na bezvětří.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.06.2017 9:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
Bořík píše:
Na to, že je to z odpadu, je to velice čisté a 3/4 modelářů to ani zdaleka tak pěkně nepostaví i z kvalitní stavebnice. Jen ta váha je dost velká, do 275-300 g by se dalo dostat. Ale pokud jsi spokojený, tak není co řešit. Aspoň nemusíš čekat na bezvětří.

Přemýšlel jsem, kde se potenciálně dalo ušetřit na váze:
- VOP a SOP, konstrukční, ne z plné balzy
- použití jiného polystyrenu (fasádního) ten obalový je velmi jemně vypěněný a evidentně těžší
- přilepení Modelspanu (možná šlo použít i nějaký jiný, lehčí papír, než je tenký Modelspan) zředěným Herkulesem - zde bylo použito čirého lihového laku (byť silně naředěného), neboť působením Herkulesu se potisk začal rozpíjet
- jiné řešení vyztužení trupu balsou 1 mm od pilotního prostoru k přídi - balsa + lepidlo a gramy navíc přibyly
- busta pilota z pěnového polystyrenu - v modelu je z plastu od firmy Williams Brothers, což nějaký ten gram navíc dá
- táhla VOP a SOP z uhlíkových "drátů" místo tenkých ocelových strun

více mne nenapadá

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.06.2017 9:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
odriznout tvarove konce, vyriznout vnitrek kridla (nechat pouze "nosnik") tak aby pod potahem zustala slupka a pak prilepit konce zpet.
nebo vnitrek kridla odvrtat trubkou

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 29.06.2017 17:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2004
Příspěvky: 5848
Bydliště: Týn nad Vltavou
Obrázky: 5
Blog: Zobrazit blog (1)
Já bych teda začal na rc vybavení... hádám že tam jsou desítky gramů navíc.

_________________
Vertigo 2m, Extra 330SC, Supertrino F3P (54g)+Lantsov 15", RCFactory Extra 330LT, JETI DS16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz