Reklama

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Farman HF 20
PříspěvekNapsal: úte 12.07.2016 16:44 
Mazák
Mazák

Tak jsem se dal do další chmelnice a v jiném vlákně jsem slíbil, že budu stavbu aspoň trochu dokumentovat. Už mám něco málo hotového, takže pár fotek je zde: http://fokker1.rajce.idnes.cz/Farman_HF_20_stavba .

Nějaké fotky a údaje skutečného letounu jsou zde: http://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/Craft25566.htm . Model bude v měřítku 1:5, rozpětí 2900mm, délka 1650mm, předpokládaná hmotnost 5-6kg, uvidím, jak moc budu dovažovat. Bude to na elektromotor, spalovák by asi ani nešel vyvážit. Mám motor EMAX 4030/06 s prodlouženou hřídelí, pětičlánek 5,2Ah a vrtuli předpokládám 18/8 - mimochodem v měřítku skoro stejně velkou, jako u skutečného. Tam točila s motorem Gnome kolem 1500ot/min, u mě kolem 5500-5700 ot/min, tak to snad poletí. :D

Jo a nebude to maketa, mám poměrně výrazně zvětšenou VOP, horní křídlo je obrovské a taky potřebuju těžiště posunout trochu dozadu. Taky jsem prodloužil gondolu. Jak to mohli v originále vyvážit nevím a kde bylo těžiště taky ne. Ale byl to poměrně rozšířený pozorovací a také cvičný stroj, takže to muselo létat slušně. Aspoň na tehdejší poměry. :lol:

Předmět příspěvku: Re: Farman HF 20
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 11:14 
Mazák
Mazák

držím palce a budu sledovat. Mám v merku dost podobnou chmelnici, tak zkusím "pochytat rozumy".

Předmět příspěvku: Re: Farman HF 20
PříspěvekNapsal: čtv 11.08.2016 12:42 
Mazák
Mazák

Moc fotek ze stavby jsem jako obvykle nepořídil, zato byl dneska zálet. :lol: Konečná hmotnost je kolem 6,5kg, musel jsem ještě k baterce přidat dopředu asi 600g olova. Možná trochu uberu, připadá mi těžší na nos. Ale zase dobře sedí ve větru. Motor je EMAX GT 4030/06, vrtule Fiala 18/7 (normální na spalovák), pětíčlánek 5100mAh. Na plný plyn bere kolem 60A a točí 7000 ot/min. Na let stačí půl až třičtvrtě plynu. Po několika zalétávacích letech v celkové délce 5min 20s jsem dobíjel 3300mAh. Letové vlastnosti odpovídají předloze, pomalu se sune vzduchem. Zvuk jako vysavač. :lol: Problém je s pojížděním na trávé, prakticky to nejde. Kola jsou malá, dost vzadu, osa tahu vysoko a éro jde po přidání hned na nos. Startovat jsem musel tak, že jsem přišlápl ostruhu, naplno přitáhnul a dal plný plyn. Přitažená výškovka se musí držet po celý rozjezd, takže po odlepení nerealisticky vystřelí do vzduchu. Ale to dělá v menší míře i Avro. Přístání je naopak bez problémů, žádná snaha se bez plynu překlápět, takže to dělá hlavně ta vysoko umístěná vrtule. Na lepším povrchu to bude snad lepší.
Pilot je zatím provizorní, dal jsem ho tam kvůli správnému vyvážení. Musím ho převléct do "pilotního".
Pokud vše vyjde, chtěl bych vzít Farmana příští týden na JMM.
Nějaké fotky zde: http://fokker1.rajce.idnes.cz/Farman_HF_20_stavba/

Přílohy:
100_9989.jpg
100_9989.jpg [ 210.02 KiB | Zobrazeno 737 krát ]