Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 17:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Vzhledem k tomu ze me tu zbyly 4 motory/regulatory ze zrusene coptery jsem se rozhodl ze postavim neco na 1kW pohonu. Vybral jsem B-24 protoze ma jednoduchy tvar, litali s nim cesti letci a na rozdil od B-17 se moc casto na letisti nepotka.

Chci zkusit nasledujici technologii - prepazky a zebra budou tistena na tiskarne z ABS, na ne prijde potah ze 7/3mm depronu (extrudovany polystyren) a pak uz pouze nasledne barveni. Letadlo ma byt lehce takze bude ciste barvene jako za starych dobrych depronovych casu :-D

Trup bude resen jako sada prepazek z 3D tiskarny navlecenych/nalepenych na dvou uhlikovych trubkach. Na ne bude nalepena karoserie z depronu 7mm (tvar bude zjednodusen a asi nebude presne kopirovat real, jeste uvidim). Na trubkach budou nasazeny i tistene drzaky trubek pro kridla, loze pro baterky atd.....

Vzhledem ke zjednodusenemu tvaru a toho ze depron drzi tvar i sam o sobe pocitam s pouziti max 10ti prepazek.

Kridlo bude resene obdobne - tistena zebra (profil E205/ClarkY s rovnym spodkem), balzova nabezna hrana, hlavni nosnik uhlikova trubka, pomocny nosnik az po druhy motor bude druha trubka. Opet - vzhledem k pouziti depronu nepocitam se standardnim poctem zeber jako u potahovane stavby.

Podvozek uvidim jak vyjde vyska trupu - uvazoval jsem o zatahovaku z HKcka :-)

Tolik teorie a uvidime jak se to povede prevest do praxe. Oproti Havocu ktery mam rozestaveny (nez zase zacne Jyrry rejpat) pocitam s mensi maketovosti - napr. vyskovka bude jen rovna placka bez profilu, nepocitam s klapkama atd..., nizsi hmotnosti a vyrazne rychlejsi stavbou (musim se nekam vejit i s dvema copterama co jsem rozpracovane).

Aktualne delam lepici testy ABS / Depron a vytisknul jsem testovaci zebro (rovne) pro zatezove testy. Zatim to vypada ze UhuPor, odorless sekundak od BSI i purex (s bodnutim sekundakem) drzi na depronu identicky jako depron/depron a tudiz to nebude problem. Pockam do zitra az purex vytuhne a zkusim to urvat smykovym namahanim tlakem pres digitalni vahu (silomer bohuzel nemam)

Na zebro 100x20, s vylehcenim, tloustkou 2mm a paskem 3mm dole (pro prilepeni) jsem zkusil povesit dva 3S 5000mAh kdyz druha strana byla chycena cca 1cm ve sveraku a rozhodne to nevypadalo jako ze by se to chtelo hroutit :-) Uvidim jak moc baterek a olova se me tam povede zavesit a o kolik se prohne. Pokud to bude vypadat zbytecne pevne tak zkusim to same s tloustkou 1mm. Pripadne jeste muzu upravit vnitrni vylehceni.


Příloha:
zebro.png
zebro.png [ 10.04 KiB | Zobrazeno 3448 krát ]

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 19:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 296
Bydliště: dědina
Obrázky: 28
Hele, podobný myšlenky jsem měl taky. Použít 3d tisk na žebra křídla a trupu, hlavně z lenosti :) .
Ale brzy mě to přešlo. Když si uvědomíš, že ten díl, musíš kvůli rozdílu hustot materiálů namodelovat tak, aby měl 10x menší objem než ekvivalent z balzy...
Nemá cenu něco dělat těžší než to můžeš mít udělaný klasickou metodou.

Zkoušel jsem to na žebru křídla asi 220mm hlubokým z dvojky bsy. Model žebra jsem pojal jako příhradovinu. Abych dostal stejnou hmotnost tak tam moc materiálu teda zůstat nemohlo. A když jsem to vytisk (abs), tak to bylo jako guma, nepoužitelný.

Kdybys to chtěl vytisknout jako placku z plnýho matroše, tak ti vyjde tloušťka dvě desetiny = jedna vrstva = tuhost na h...

Tudy cesta nevede. Možná by šly nahradit některý díly, který bys jinak řezal z překližky.

_________________
http://jakvok.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 19:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... nez zase zacne Jyrry rejpat...

ee, jyrry sám má "tradiční pomazánkové" na hlavě ve věci B-25 :mrgreen:
Nabízím výměnný obchod - žebra ti vyfrézuju (to půjde rychleji) a ty mně někdy něco vytiskneš (to neumím). :?:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 20:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Hmotnost vs pevnost - souhlasim, ten dil bude pevnostne opravdu predimenzovany. V dost pripadech je ostatne predimenzovana i ta balza a stejnou praci by odvedlo zebro primo z depronu (u B-24 neocekavam velky nasobky :-D )

Zasadni duvod proc to chci zkusit je to ze 3D tisk muzu provozovat doma a fascinuje me to ze je minimalni odpad a dil nemusi bejt plochej jako prkno :-D Rekneme ze si chci zase po dlouhe dobe proslapnout nejakou tu slepou cesticku. Prijde me ze nejak modelarsky hniju. Rozjizdeni ARFu z ciny je kapanek nuda a vlastni konstrukce copteru byla zase po dlouhe dobe dost povzbuzujici (toho velkyho, 250tku jsem sproste stahnul). Ostatne - uvazuju o vyzkouseni jeste jedne veci ale to nebudu ani naznacovat :-D


2Jyrry : Dik za nabidku ale s frezovanim problem nemam, kamos ma moc hezkou frezu a tech mych par veci se vzdycky narve i mezi ty blbosti pro Yodovo kerosenove letajici potrubi :-) Ale pokud budes neco potrebovat vytisknout tak se klidne ozvi, prijde me ze pri vetsine tisku se naucim neco noveho

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 20:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Chápu :-)
A také děkuji za nabídku.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: stř 11.02.2015 20:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 296
Bydliště: dědina
Obrázky: 28
Amper píše:
uvazuju o vyzkouseni jeste jedne veci ale to nebudu ani naznacovat :-D


Já taky :D Ale s kovovou vložkou :mrgreen:

3d tisk by šel určitě využít na různý stavební přípravky, třeba.
Nebo taky na základ maketových doplňků, pro velký makety by to mohlo vycházet i váhově.

_________________
http://jakvok.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 12.02.2015 11:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Pokud nekoho zajima :

- zaveseni 1.5kg ve vzdalenosti 8cm od mista uchyceni zpusobi pruhyb 2mm (bez trvale deformace)
- nosnik prilepeny purexem povoli pri namahani smykem z boku na celou plochu nosniku (tlak na delsi stranu) pri 1.5kg
- stejna situace pri pouziti UhuPoru a odorless sekundaku BSI vydrzela tlak 3.5kg (pak sem se zacal borit do polyste)
- pri tlaku na vrsek nosniku doslo k ohnuti ABS pri tlaku 1.7kg, spoj drzel
- pri zaveseni predmetu doprostred nosniku a tahem od lepeneho spoje ven jsem overi 1.5kg, pak jsem nemel co tam dat

Nakonec jsem z toho depronu oba nosniku urval rucne. Ale tak ze k povoleni doslo v depronu samotnem, spoj drzi lip nez material.



Takze za me dobry :-)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 12.02.2015 11:48 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Upravil jsi nějak depron před lepením purexem??

Když jsem stavěl 3metrovku...


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz



Tak jsem také testoval lepidla. Vyhrál lehce obroušený depron (jen stržení vrchní lesklé vrstvy) (podle pravítka přejeto ostřiženou brusnou houbičkou) a purex rapid.
Pevnostně zcela srovnatelné a mnohem pohodlnější na práci než UHUpor.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 12.02.2015 12:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Zkoušel jste někdo?
http://www.soudal.cz/produkt/pu-construct
http://www.soudal.cz/produkt/purocol
není zrzavý !!!! :)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 12.02.2015 12:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
2TomasC - samozrejme ze jsem ten povrch nestrhnul, mas pravdu ze by to urcite pomohlo ale pro moje ucely to vidim tak ze vyhraje sekundak :-)

2Jyrry - lepil jsem tim neco vetsiho a mel jsem neco podobneho (hadam ze identickeho) v malem baleni od EsoTopu. Nebylo to uplne marne ale lepsi dostupnost zrzavy klasiky (pouzivam stredni od bizonu, ma to pekne prakticke baleni kde nemam prakticky problemy se zasychanim) vyhrala.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: čtv 12.02.2015 21:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2013
Příspěvky: 209
jyrry píše:


Toto nie je sice transparentne, ale okrem ineho odolava vibraciam. Dobre sa s nim pracuje, po vytvrdnuti ide pekne opracovat.
http://www.denbraven.sk/polyuretanove-l ... ml?lang=sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: B-24 Liberator - depron a 3D tisk
PříspěvekNapsal: pát 13.02.2015 8:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Myslim ze to bude to same - konstrukcni "pruhlednej" polyuretan

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz