Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Marske - XM1D
PříspěvekNapsal: pon 01.07.2013 9:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
modeláři, piloti

Na příští sezónu mám v plánu polo-maketu samokřídla Marske XM1D. Podle dosažitelného plánu se nejde o žádnou složitou stavbu. Tvarově a proporcionálně na slušné úrovni.
Rád bych poprosil o konzultaci ohledně dělených křidélek na konci křídel. viz obrázek a video od 2:13
Na první pohled to vypadá jako "aerod.brzdy" ale ty jsou na spodní ploše křídla kousek od trupu. Nedokážu posoudit zda jsou tyto brzdy ovládány samostatně, nebo jsou spojeny se směrovkou, nebo ..???
No a hlavně jestli má cenu na 4m model něco takového vůbec dělat.

Díky za objasnění.

video od 2:13 - https://www.youtube.com/watch?v=V4C97O5nyeE


Přílohy:
KN_1963_Flywing_Draw_Mini_Marske%20XM1d.jpg
KN_1963_Flywing_Draw_Mini_Marske%20XM1d.jpg
[ 65.05 KiB | Zobrazeno 1172 krát ]

Marske XM1 1963.jpg
Marske XM1 1963.jpg
[ 35.9 KiB | Zobrazeno 1172 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Marske - XM1D
PříspěvekNapsal: pon 01.07.2013 18:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 296
Bydliště: dědina
Obrázky: 28
To budou spojlery. Fungujou místo směrovky.
U tohoto letadla má směrovka tak malé rameno k těžišti, že by zatáčení s ní bylo neúčinné. Proto jsou tam ty spoilery, budou se vysouvat každý zvlášť. Když vyšlápneš třeba pravou nohu, vysune se pravý spoiler, přibrzdí pravou polovinu křídla a letadlo začne točit doprava. A obráceně.
Kdysi v Modeláři byl plánek na jedno RC házedlo, které bylo řízeno jen spoilery a výškovkou.

Já bych to na maketě udělal funkční. A směrovku neřízenou.

_________________
http://jakvok.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marske - XM1D
PříspěvekNapsal: pon 01.07.2013 19:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
To házedlo Prcek konstruoval můj bývalý kolega z práce a úspěšný pilot RC V2, F3F, F3B a výrobce Franta Bayer. Bylo to v době, kdy normálně dostupná byla jen serva standartní velikosti a spoilery se řešilo spíš jednoduché směrové řízení. Pokud se nepletu, tak ty spoilery měla i samokřídla Horten. Ovšem otázka je, jak to opravdu fungovalo. Publicita těch Hortenů byla veliká, ale výsledky, jak jsem se dočetl, nic moc. Jediná samokřídla (makety) která jsem viděl dobře lítat, byla polská Nietopierz a Wampyr. Snad ještě francouzské Fauvely. Ale taky jiný můj kolega z práce, který v 70. letech emigroval do SRN mi vyprávěl, že za termického počasí byl ve vzduchu celý hangár, jen samokřídlo Fauvel zůstalo v koutě opřené o čumák. Ale ta lítající prkna mě taky lákají. Jen bych to postavil co nejjednodušeji, aby mi nebylo líto třísek. Kdysi (tak před 35 lety) jsem postavil několik balzových samokřídel r. 100 - 500 mm. Lítalo to jakž takž, určitě bych napřed vyzkoušel něco takového tak 1,5 m, s řízením jen K+V.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marske - XM1D
PříspěvekNapsal: pon 01.07.2013 19:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
Ten plánek není fakt žádná složitost, křídlo je jednoduchost sama. Jen trup díky všem těm křivkám je o něco víc složitější. Ale abych stavěl na zkoušku něco menšího to se mi právě nechce a proto jsem zvolil tuto variantu. Víc názorů=víc možností. Jinak ten model lítá v menší velikosti bez těch spojlerů a asi k plné spokojenosti majitele.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1496978


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marske - XM1D
PříspěvekNapsal: pon 01.07.2013 20:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 7.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Toho menšího (2.8m) máme teď na stole, bude ho stavět táta. Nechal jsem říznout žebra a díly na trup na laseru a je z toho príma skládanka. Vypadá to docela dobře už teď. Bude tam tedy motor, snah ani vlečnou tu nemáme.

No, s brzdami Ti neporadím, ale aspoň jsem se pochlubil. :-)

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz