Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 12.09.2020 20:05 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
DAF píše:
Pokud dáš táhlo na páce serva blíže k ose, výchylka na kormidle se zmenší. Pokud bude ve vzdálenějším otvoru, výchylka se zvětší. U páky kormidla to je obráceně, je-li táhlo blíže k ose otáčení, výchylka je větší. Když se podívám na fotku, mohlo by jít uchytit táhlo na kormidle do otvoru blíže k ose otáčení, tím zvětšíš výchylku.


Ano, a já jsem chtěl zvětšit výchylku zvětšením vzdálenosti zapojení táhla na páce serva od osy otáčení serva. Abych vyjmul táhlo na páce kormidla, tak by jej musel nějak ohnout (což nevím, zda zvládnu bez zlomení páky kormidla)...


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 12.09.2020 20:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Máš SZ, zkus se podívat i tam.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2020 11:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Pokud jsi s tím ještě neletěl tak tvůj"názor " na výchylky není dobrý.Tak jak psal dudaj musíš to nejdřív vyzkoušet jinak když hned zvětšíš výchylky tak to budeš honit ve vzduchu jako blázen .I když se ti zdají malé tak reakce letadla bývá dostačující aby jsi to ukormidloval.Zkus to bez zásahu a uvidíš že to bude dobré


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2020 11:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
Tak děkuji za rady,
nakonec jsem to vzal tím "Copperfieldovým výfukem" - s pomocí pinzety s tenčím zahnutým koncem a šroubováčkem se snad zadařilo. Výškova teď má mírně
větší výchylku...


Přílohy:
Poznámka: po přehozéní táhla výškovky do druhé dírky...
P1170999 - kopie.JPG
P1170999 - kopie.JPG
[ 40.66 KiB | Zobrazeno 3365 krát ]

Poznámka: výchylka výškovky po úpravě...
vyskovka_po_uprave.jpg
vyskovka_po_uprave.jpg
[ 29.45 KiB | Zobrazeno 3365 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2020 20:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
Tak mi to dnes nedalo a jelikož byl v podvečer minimální vítr, šel jsem svého červenoocasého mini Mustanga provětrat na louku obklopenou stromy - na mikromodel těchto
rozměrů zcela dostačující. Letadlu jsem ještě decentně oblepil náběžné hrany a spodek trupu průhlednou izolepou - jenom pro jistotu. Letěl jsem celkem třikrát a pokaždé ve středním stabilizovaném módu ("mid mode"). Kromě asi dvou loopingů jsem létal jenom pořád dokola bez nějakých vylomenin a výkruty jsem vzhledem k těm oslabeným napojením křidélek raději neriskoval (ostatně bych asi musel přepnout na nestabilizovaný mód expert nebo použít to tlačítko aerobatics, jinak bych se možná pral se stabilizací). Při přistání mi dvakrát vyskočila vrtule a jednou ne. Vrtuli nic není a na letadlu snad ani škrábanec. Napojení křidélek se možná mírně zhoršilo, takže před dalším létáním to nejspíš budu nějak řešit, ale musím říct, že jsem s modelem zatím velmi spokojen. (: A výškovka reaguje velmi citlivě i na drobné pohyby a řekl bych, že i s tímto jsem spokojen...

Baterie má slušnou výdrž - po asi pěti minutách letu plynem na 30 - 40% jsem naměřil cca 3,95 V na článku, takže při takto menším plynu asi lze letět třeba 8 až 10 minut na jedno nabití... Baterie se však nabíjí asi 3 hodiny, což vidím jako ne optimální - při třech bateriích a jedné setové nabíječce je to 9 hodin nabíjení.

Jediné co bych modelu asi opravdu vytknul, je vyčnívající servo a táhla na spodní straně trupu letadla, což je náchylnější na poškození - myslím si, že servo i táhla mohly být raději schované v trupu a křídlech, jako tomu bylo u dnes již neprodávaného mikromodelu stejného rozpětí Nine Eagles P-47... (o kterém jsem uvažoval před asi osmi lety a nakonec jej nekoupil... což zpětně hodnotím jako dobré rozhodnutí)

Jak ale někdo psal výše, jako první letadlo pro začátečníka je lepší něco většího - třeba větroň 1,5 m rozpětí u kterého tolik nehrozí, že se někam zaletí a nebude za chvíli vidět. Ten také může létat i ve znatelně větším větru, než jenom v mírném vánku... a taky je více času na korekci případných chyb...

Všem tedy díky za rady a komentáře, nakonec jsem letadlo rozlétal úspěšně... :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2020 21:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.7.2012
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha 4
dratek píše:
Pokud jsi s tím ještě neletěl tak tvůj"názor " na výchylky není dobrý.Tak jak psal dudaj musíš to nejdřív vyzkoušet jinak když hned zvětšíš výchylky tak to budeš honit ve vzduchu jako blázen .I když se ti zdají malé tak reakce letadla bývá dostačující aby jsi to ukormidloval.Zkus to bez zásahu a uvidíš že to bude dobré


Vašeho příspěvku jsem si všiml až teď, takže jsem svůj názor mezitím otestoval ve vzduchu, jak píši výše. Nedokáži říci, zda by mi původní menší výchylka přišla lepší než ta větší, na kterou jsem to nakonec upravil, ale i s tou větší jsem spokojen. A testovat tu menší asi nebudu, nechci podruhé zkoušet "Copperfieldův výfuk".... :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 13.09.2020 21:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Jasně že nemá smysl znovu něco předělávat a už vůbec né když jsi spokojen s projevem. Z mé zkušenosti (taky jsem si myslel že musím mít velké výchylky )aby letadlo reagovalo ale opak byl pravdou,pokud to nemá být 3D akrobat tak i minimální výchylky a na začátek vůbec jsou spíš přínosem. Tak důležité je že to létá ke spokojenosti a přeji co nejdéle bez karambolu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 15:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.7.2009
Příspěvky: 113
Bydliště: Praha 4
Ahoj všem,
mustanga mám doma také, létá opravdu rovnou z krabice v módu Beginner (hodný, až nudný :D ), v módu Intermediate (dá se s tím pěkně polétat), ale v módu Expert (už bez gyra - bez stabilizace) je to v podstatě neřiditelné. Chápu, že Expert je expert, už jsem létal s lecčíms, ale éro se vzpíná, jde do lopase, ale nakřivo a na trimování na rádiu nereaguje. po přepnutí zpět do stabilizovaných módů je zase ok.
Máte s tím někdo zkušenost? Asi budu muset přiohnout (zkrátit) táhlo na výškovce. Ale teď se mi s ním do sněhu nechce.

A ještě jen bastlířský dotaz - nezkoušel jste to někdo předělat na Spektrum kompatibilní přijímač? Vevnitř v letadle jsem ještě nebyl, ale předpokládám, že na jedné destičce bude vše - ESC, gyro i přijímač. To Trojan od NineEgles byl na Spektrum dělaný a po napípání křivek a výchylek byl super.

Ještě mám tu Extru 40cm z banggoodu na stříďák na 2S baterky, ale ta je zase Futaba kompatibilní.
https://www.banggood.com/XK-A430-2_4G-5 ... rehouse=CN
A docela těžká, takže radši nebourat a přistávat na podvozek, ne to hodit do trávy na břicho - nemá vycvakávací vrtuli.
Díky za rady


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08.02.2021 22:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Tomtom8 píše:
Ahoj všem,
mustanga mám doma také, létá opravdu rovnou z krabice v módu Beginner (hodný, až nudný :D ), v módu Intermediate (dá se s tím pěkně polétat), ale v módu Expert (už bez gyra - bez stabilizace) je to v podstatě neřiditelné. Chápu, že Expert je expert, už jsem létal s lecčíms, ale éro se vzpíná, jde do lopase, ale nakřivo a na trimování na rádiu nereaguje. po přepnutí zpět do stabilizovaných módů je zase ok.
Máte s tím někdo zkušenost? Asi budu muset přiohnout (zkrátit) táhlo na výškovce. Ale teď se mi s ním do sněhu nechce.



Mozna by pomohlo postavit jednoduche (nerizene ) vystrelovatko, pripadne podobne velky, stinovy model Mustanga ,ale pohaneny gumovym svazkem . Nasledne ho a seridit a zaletat tak, aby bezproblemove vzletal ( ze zeme i z ruky) , stabilne poletoval v definovanych kruzich a bezpecne pristaval.

Pokud to zvladnes , pote nejaky RC stroj ti nemuze delat problemy tj. seridis ho taky. Pak nemusis pouzivat ruzne podpurne berlicky k rizeni, bo vis co to zere ( proc ptak leti, aniz by mu to toho nekdo zasahoval)....tot vse. :wink:

Inspirace zde: http://www.vekamodel.cz/modely-pro-rado ... i-starych/
https://veka1.rajce.idnes.cz/Experiment ... _hazedla./

Pozn. u druheho odkazu po kliknuti na tlacitko " o albu" se objevi text, vysvetlujici smysluplnost takoveho pocinani ... plati i pro lidi, co sice litali s kde cim, ale nektere principy mechaniky letu jsou pro ne porad velkou zahadou. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 9:31 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.7.2009
Příspěvky: 113
Bydliště: Praha 4
jo, už jsem za svůj život postavil pár házedel, gumáků atd., takže jak se seřizuje letadlo myslím celkem vím. I když je to řízené, tak se dá seřídit, ale když do má nějaký blackbox v podobě 3D stabilizace bez možnosti nastavení, tak nepoznáš, jestli je to letadlo chce doladit a nebo jestli to případné špatné nastavení přepere ta stabilizace. Ono to bez motoru létá krásně skoro jako větroň, užiješ si krásného klouzání - ale pomáhá ti ta stabilizace. Až bude bezvětří a kam přistávat, tak se tomu trochu budu víc věnovat. Zatím mám pár baterek za celkem velkého větru, ale prcek se s tím popasoval velmi dobře. Jen na ladění toho bezgyrového módu to nebylo.

jinak mám doma už rok nakoupené žbrdličky na gumáka Bobíka, ale pořád se do toho pletou jiné projekty.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 9:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Tomtom8 píše:
jo, už jsem za svůj život postavil pár házedel, gumáků atd., takže jak se seřizuje letadlo myslím celkem vím. I když je to řízené, tak se dá seřídit, ale když do má nějaký blackbox v podobě 3D stabilizace bez možnosti nastavení, tak nepoznáš, jestli je to letadlo chce doladit a nebo jestli to případné špatné nastavení přepere ta stabilizace. Ono to bez motoru létá krásně skoro jako větroň, užiješ si krásného klouzání - ale pomáhá ti ta stabilizace. Až bude bezvětří a kam přistávat, tak se tomu trochu budu víc věnovat. Zatím mám pár baterek za celkem velkého větru, ale prcek se s tím popasoval velmi dobře. Jen na ladění toho bezgyrového módu to nebylo.

jinak mám doma už rok nakoupené žbrdličky na gumáka Bobíka, ale pořád se do toho pletou jiné projekty.


Tak jak,mas to ero serizene , nebo ne? :?

Z tve odpovedi vychazi ze "ne'' je spravna odpoved,tj. kdyz bez motoru lita krasne a s motorem te zlobi.

Par modelu jsi postavil a seridil jak pises ,tak verim ze dokazes kvalifikovane posoudit co mas zmenit, aby te ptak poslouchal, nebo ne? :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 10:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.7.2009
Příspěvky: 113
Bydliště: Praha 4
:-)
to je právě to... seřízené....
tohle není házedlo. I blbě seřízené letadlo se dá přeprat motorem a servy a letí. No a tady je ta stabilizace, která funguje i když vypneš motor. Tak krásně plachtí, bzuká si automaticky servy a dolaďuje rovinu. Takže poznáš prd, jestli je to dobře naladěné, nebo jestli má automatika třeba pořád přitaženo. To bys poznal až v tom režimu bez stabilizace a bez motoru a k tomu se dostanu, až bude kde přistávat.
Můj původní dotaz byl na někoho, kdo to éro má a jestli musel dolaďovat táhla nebo ne. Při létání se stabilizací to létá fakt pěkně rovnou z krabice v obou módech.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 11:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Tomtom8 píše:
:-)
to je právě to... seřízené....
tohle není házedlo.


Serizujes jenom hazedla? :o

Kdyz navrhuji model, vim o jeho geometrii a serizeni vse... je to muj navrh, kery vznikl na zaklade mych konkretnich pozadavku.

Pokud se mi dostane do ruku cizi stroj ke ktermu chybi seriozni udaje, nez ho poprve zahodim do luftu, vezmu prislusne udelatka a proverim vzajemne pomery nosnych a ridicich ploch , plosnou delku , celkove serizeni pozici pohonne jednotky, vyvazeni ,nastaveni vychylek atd. To vse s prihlednutim k urceni a koncepci modelu. V taky cas se celkem hodi min zakladni znalost mechaniky letu.

Chci tim rict, ze stabilizace by se mela pouzit az na serizenem a zaletanem modelu, ne opacne. Protoze to pak vede presne k tomu co popisujes... proste nevis kdo je zodpovedny za chovani v lufte ... esli ty nebo elektronika. :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2021 16:23 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.7.2009
Příspěvky: 113
Bydliště: Praha 4
Svatá pravda, letadla by měla být seřízena, než jdou do vzduchu.
Samozřejmě jsem zkouknul vyvážení, řídící plochy atd. ale pak jsem ho posla do vzduchu na ten nejstabilizovanější mód a pak ubíral stabilizaci. Nasucho (bez stabilizace) se na stole tváří normálně. A ty malinkaté odchylky fakt nemáš šanci okem poznat. Třeba rozsah výškovky je fakt malinký a přesto při letu dostatečný.
Až bude čas, pošlu ho do vzduchu na stabilizaci, pak ji vypnu, vypnu motor a budu se snažit trimovat. Pak dám vědět, jak jsem dopadl.
Předesílám, že je to malinká lehounká hračka, ne dvoumetrový akrobat :-)
letu zdar


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz