Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 31.05.2020 12:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2009
Příspěvky: 439
Celeron píše:
Co pamatuju, tak se na zádech muselo dost tlačit. Asi blbej profil a úhly. No a taky to byla stará nevylehčená konstrukční škola, takže velký plošný zatížení a tím velká rychlost. A taky při přetažení spadnul bez jakýhokoliv varování na jednu nebo druhou stranu. Moc jsem s ním nenalítal asi jen půl sezóny, skončil hvězdou po přetažení při přistání. S těch starejch akrobatů bych volil Espadu, ta lítala suprově, ale bacha na plánku S-Modeláře je křídlo na obou stranách o žebro menší. Prý se nevešlo na formát výkresu a tak ubrali rozpětí cca 10-15 cm na rozpětí. :roll:


...jen volně navážu
moje zkušenost s Faraonem je dost rozdílná. Ta konstrukce byla samozřejmě poplatná své době, určitě by dnes šla udělat podstatně jednodušeji. Ale byla propracovaná a při možnosti vybrat si balsu vycházela poměrně pevná a lehká. Měl jsem ve Faraonovi ( 1981) OS MAX 40 F - to nebyl žádný nadupaný dělník, ale spolehlivej dříč - a lítal jsem s ním s dostatkem výkonu i na vodě. Chtělo to jen jen pár věcí, šetřit váhou, zmenšit velký úhel náběhu křídla a vzepětí křídla ( dnes bych křídlo udělal s rovnou horní stranou...) A za těchto předpokladů lítal pohodově, naopak vyprtěná Espada, která sice lítala jak po drátech, ale hodně rychle... Stejně jako Pretnerovo 40kové Mináre, ale i 60kové Curare a později Magic. Ale byla to na svou dobu špičková letadla - mluvíme o osmdesátkách minulého století...
Po té přišla doba Mattů a maličko větších letadel, třeba Joker ( 1984) - a i to by stálo za hřích. S desítkou maximální nirvána za pár korun
Každá doba má své, dnešní modely jsou taky krásný...


Přílohy:
Faraon.JPG
Faraon.JPG
[ 84.07 KiB | Zobrazeno 2369 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 31.05.2020 14:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kromě změny seřízení jsi dělal ještě nějaké další úpravy? Docela by mě to zajímalo, dík. Faraon se mi opravdu docela líbí, nechci s ním létal nějaké soutěžní akrobatické sestavy, jen pro potěchu, no a když zvládne nějaký vrták, lopas, záda, případně pár dalších obratů, bude jen dobře.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.05.2020 16:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
Nieje to dolnoplošník, ale určite ho posune ďalej.
WOT 4 Mk2 Trainer ARF
https://www.astramodel.cz/cz/katalog/ri ... 40952.html
https://www.astramodel.cz/cz/katalog/ri ... 14898.html
Video:
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.05.2020 16:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
juraj.jurej píše:
Nieje to dolnoplošník, ale určite ho posune ďalej.
WOT 4 Mk2 Trainer ARF

Plánek na WOT 4 a Watt Four je tady. https://aerofred.com/details.php?image_id=92475


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.05.2020 19:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2010
Příspěvky: 635
https://www.topmodelcz.cz/index.php?&de ... tail&id=11

Mám ve verzi akro (s normálním křídlem) a létá to pěkně. Predatora a Aggressora od nich mám taky. Nebo zkusit Artista. Všechny jsou docela lehké a hodné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2020 10:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
rodzr píše:
Celeron: ...S těch starejch akrobatů bych volil Espadu, ta lítala suprově, ale bacha na plánku S-Modeláře je křídlo na obou stranách o žebro menší. Prý se nevešlo na formát výkresu a tak ubrali rozpětí cca 10-15 cm na rozpětí. :roll:

...jen volně navážu
moje zkušenost s Faraonem ... A za těchto předpokladů lítal pohodově, naopak vyprtěná Espada, která sice lítala jak po drátech, ale hodně rychle... Stejně jako Pretnerovo 40kové Mináre, ale i 60kové Curare a později Magic. Ale byla to na svou dobu špičková letadla - mluvíme o osmdesátkách minulého století ...

No, to s tím ubráním rozpĕti, to mne teda překvapuje. :o Je pravdou, že mĕla rozpĕtí jen 1260mm, co se pro 6,5cm3 může jevit jako málo, ale koukni na odkaz http://eshop.rcrevue.cz/2349-thickbox_d ... da-97s.jpg, opravdu si nemyslím, že by se tam větší křídlo nevešlo. :wink:
Příloha:
10013.jpg
10013.jpg
[ 71.99 KiB | Zobrazeno 2204 krát ]


A otázkou taky je, jestli by rozpĕtí >1400mm nebylo na ten motor už trochu moc :roll: tam bych asi volil spíš desítku.

Každopádnĕ, já radil pořidit nĕco z kategorie FunFly, tedy pomalý obratný model s tlustým profilem. A tím Espada rozhodnĕ není, byla by dobrá asi jako další stupeň, tedy akrobacie na rychlosti. Nebo i to Curare, které se prodavalo u Schwieghoffera. Tam k tomu doporučovali buď elektriku, nebo OS Max55 s laďákem. A propagoval to sám Hanno Pretner. :wink: pamatuji, bylo to dokonce v akci (za polovic, bez ní za 5 stovek €), dost jsem o tom uvažoval, jenže i tak se mi to zdálo tenkrát hodnĕ. Navíc Curare s tříkolovým podvozkem se mi nezdálo vhodné pro travnaté letištĕ (k asfaltovemu nemam přístup), a už vůbec ne se zatahovacím podvozkem. Ten sice model ještĕ víc prodražuje, ale bez nĕj Currare ztrácí hodnĕ ze své noblesy.
Pravdou je, že Espada je taky s přední podvozkovou nohou, ale není problém ji při stavbĕ předĕlat na dvoukolovy podvozek s ostruhou, zatím co u ARFkového Curare by to asi nešlo.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 02.06.2020 10:52, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2020 10:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Espadu jsem měl 2x a nemám dojem, že by jí na rozpětí něco chybělo. Létala sice rychle, ale stabilně. Byla navržena pro jiný styl akrobacie než se nosí dnes.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2020 21:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
No vidíš, a já ji měl o to žebro na každý straně zvětšenou a že by na ní byla MVVS 6,5F s velkým pájeným mufflerem slabá mě nějak nepřipadalo. A kde bych asi na to zvětšení rozpětí přišel? Dostal jsem tu info od lidí, co se znali s Šimánkem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.06.2020 22:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já se nepřu, možná je to pravda :? , jen si při pohledu na ten plánek myslím, že se to určitě dá na něm bez problémů uspořádat tak, aby se tam vešlo i to křídlo o žebro větší. :roll:
Každopádně teď jsou tu 2 skupiny, jedna co se s panem Šimánkem znala a druhá co ne, ale oběma to prý létalo dobře. :) Já tedy Espadu si zatím nepostavil, tak nemohu soudit. Nicméně chtěl bych, ale uvažoval jsem právě o 15% zvětšenou, na desítku. Taková, co by měla rozpětí 1450mm a upravenou na dvoukolový podvozek s ostruhovým kolečkem. To vzhledem k provozu na trávě. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 10:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
... já ji měl o to žebro na každý straně zvětšenou ...

Já jsem taky kdysi, když jsme soutĕili s jednokanálovými vĕtroni RC V1, tak jsem při stavbĕ Liona svévolnĕ přidal v křídle i VOP nĕkolik žeber a zvĕtšil rozpĕtí na 2m. Navzdory tomu, že mi to nikdo neporadil a já byl tehdy spíš začátečník, létalo to výbornĕ a vyhrál jsem s nim nejednu soutĕž. O čem to vypovídá? :roll: Jen o tom, že lidová tvořivost je v rozumné míře možná. :P
Krom toho, dle Tvých vlastních slov, si to udĕlal stejnĕ jen na základĕ informace z druhé ruky. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 11:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
To Vtlr:A jaký model kategorie fun - fly bys doporučoval.Pokud možno ARF.Je fakt,že takové letadlo s tustým profilem bude plně akrobatické,ale zároveň pomalejší což je v tomto mém případě velmi žádoucí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4016
Bydliště: SK
Obrázky: 6
KYOSHO CALMATO ALPHA 40 Sports
https://www.lindinger.at/en/airplanes/m ... rple-ep-gp


Přílohy:
KYO-11257P.jpg
KYO-11257P.jpg
[ 42.74 KiB | Zobrazeno 1757 krát ]


_________________
FrSky Tandem X20
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2020 23:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Krom toho, dle Tvých vlastních slov, si to udĕlal stejnĕ jen na základĕ informace z druhé ruky. :wink:

Šimánek měl poblíž Chlumce n.C. chalupu a jezdil k nám v 90. letech do Zábědova lítat, tenkrát už s obříkama. Já jsem tenkrát lítal s Omega 2 na MVVS 12,7 a tak jsme si nad ní pokecali a padlo i že jsem měl Espadu. Sám se mě zeptal , jestli s malým či velkým rozpětím. Takže dodatečný potvrzení té informace jak říkáš "z druhé ruky", co mi kámoši řekli někdy v první polovině 80. tých let, když jsem ji stavěl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 23.06.2020 21:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
OK, tak to máš i z první ruky. Mohl's to říct hned a ušetřili bychom pár příspĕvků. :wink:
Takže, až budu Espadu stavĕt, přidám po jednom žebru. 8) Ale kvůli skladnosti neudĕlám rozpĕtí vĕtší než 1350mm - to se mi vejde na roletu kufru. Je fakt, že na 6,5ku je asi trochu malá. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz