Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: ned 14.10.2018 17:29 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Ahoj,
mám tvůrčí krizi a tak si jdu k vám pro inspiraci :mrgreen:

Chci si udělat letadlo z depronu popř. epp (ale radši xps).
Moje požadavky (alespoň něco z toho by to mít mohlo :D )
Pomalý let - to je základ mám za barákem malou louku a chci abych mohl chodit lítat tam
Start z podvozku (ideálně s ostruhovým kolečkem ne příďák)
Možnost přistát na vodu (ať už na plováky nebo na trup)
Ideálně malý základ nějakého 3D, např. možnost si zaviset atd...
Rychlá stavba - potřebuju něco co postavim za týden a můžu lítat dlouhých projektů mám až moc :D

Mám v hlavě dvě varianty: něco a la piper nebo něco jako zvětšený magnum (acro), taky nad slowboatem přemýšlím....

Mám doma tuto elektroniku, tak bych jí tam ideálně použil:
https://www.peckamodel.cz/gt2215-09-elektromotor-gt-2215-09
Esc 30A
Lipo 3S 2200mAh

Budu rád za každý doporučení, plánek, inspiraci...
Šnek

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: ned 14.10.2018 18:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj, zamýšľaný pohon s baterkou určite nie je pre niečo na lietanie okolo hlavy, má to hmotnosť okolo 300 g a výkon okolo 300W.
EPP akrobaty s rozpätím 1m majú letovú hmotnosť 400-500g, ja používam motor 16A, ESC 18A a bat. 3S/1000mAh. S SF vrtuľou to urobí, čo povieš. Ale ani po rokoch s tým "okolo hlavy" nelietam.
Mal som pár takých menších modelov: http://www.4k.sk/rc/rc-lietadla-likv.htm#extra800d, http://www.4k.sk/rc/rc-lietadla-likv.htm#3d-650.
Teraz už len rozhodnúť, čo je na prvom mieste: vybavenie v sklade, plocha na lietanie.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: ned 14.10.2018 18:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
No mě to nepřipadá jako uplně nevhodný... nikde jsem nepsal, že chci malý letadlo :D klidně rozp. tak 1,3m - 1,5m, ale je pravda. že netuší, jak se kam pak vejdu :D

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: ned 14.10.2018 20:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 0:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Šnek23 píše:
..... mám za barákem malou louku a chci abych mohl chodit lítat tam
Šnek

No, ak má malá lúka 2-3 hektáre, tam sa 1,5m zmestí. A ak sa postavíš do stredu, bude to aj "okolo hlavy". :lol:

Teraz vážne, podľa skúseností sú gumené modely (EPO, EPP, polystyrén a pod.) pri rozpätiach nad 1-1,1m už relatívne ťažké a teda nie pomalé. Okrem toho sa držím zadania, že by to mal byť akrobat, trochu aj 3D(!). Internet ma učil o pomere výkonu a hmotnosti: 5g/Watt - letí, 3-4 g/W akrobat, 2-2,5 g/W 3D akrobat. A to v lepšom prípade na vrtuli. Takže, ak máš 300 W, pre akrobat máš hranicu max. cca 1 kg, z toho 500 g bude vybavenie a pohon. Na kompletný drak a podvozok, čo dačo vydrží, ostáva 500g. To na rozpätí 1,3 dosiahneš ťažko a na 1,5m vôbec nie. Okrem toho, ak by sa ti to podarilo, budeš mať lietadlo také citlivé na vietor, že ho aj vánok odnesie ako igelitový sáčok. Takže treba hľadať kompromis medzi uvedenými parametrami.
Na porovnanie: Extra od Precision Aerobatics má letovku 1750g, rozpätie takmer 1,5m. Má výkonný pohon 6S/2200. Letí veľmi dobre, aj keď nie extra pomaly. Pravda, na neupravenú lúku by som s ňou nesadal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 5:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
ok, tak když to nepůjde na ten pohon co mám tak na jiný.... zadání zůstává :D

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 8:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
@ujovko: já bych tak striktní nebyl - Slowboat lítá pěkně a pěkně akrobatí i s rozpětím 1 m a váhou okolo 450-550 g (1300-2200 3S baterka).



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
(sorry, je třeba na video kliknout do nového okna)



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Pokud bych chtěl něco postaveného za víkend, šel bych do Slowboatu nebo Mermaid (ale s většími křidélky).

Start z podvozku jsem zkoušel na FT Mini Scoutovi (rozpětí tak 60 cm, váha mi vyšla asi 220 g, pokud si pamatuju). Jako vyzkoušel jsem si to, ale na louku to není a použitelného asfaltu tady moc nemám. Asi už to příště nepotřebuju.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 8:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2009
Příspěvky: 542
skybreaker píše:
Obrázek

Tak před cca 30ti lety byla zveřejněna fotka letadélka, které skutečně "poháněla" masařka a údajně i obstojně létalo. Model měl tandémové uspořádání křídel, kostru z lehké balsy a potah byl z mikrofilmu jako u halových speciálů. Moucha byla upevněna na pylonu mezi křídly, se kterým bylo možné posunovat za účelem dosažení optimálního vyvážení.

_________________
Myšlenka,kterou nelze vyjádřit stručně, nezasluhuje, aby byla vůbec vyslovena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 9:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Malá Extra
Příloha:
Extra300S.dwg [385.94 KiB]
175 krát


Edit: moja bola takáto
Příloha:
DSC_0011.JPG
DSC_0011.JPG
[ 172.99 KiB | Zobrazeno 4053 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 18:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Citace:
YenyaKas píše: Pokud bych chtěl něco postaveného za víkend, šel bych do Slowboatu


jo ten mě zatím láká asi nejvíc, vypadá to fakt dobře, dokázal by jsi mi poradit nějaký konkrétní pohon? mám tu ještě střeva ze sky surfera, ale ty budou asi nevhodný co?

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 20:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Podle mě je motor ze Sky Surfera hodně těžký. A vrtule malá. No ale je to nějakých 30-40 g navíc, zas tak hrozné to nemůže být. Dal bych velkou 10" vrtuli a netahal bych za plyn na maximum. Fungovat by to mohlo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: pon 15.10.2018 21:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
no a kdybych měl koupit něco jinýho co mi doporučíš? :D

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 9:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No, já vubec nejsem žádný odborník, který by měl přehled co kde existuje. Autorovo vybavení je toto:

Motor: Himax HC2812-0850, 150W
Battery: Thunder Power 1350mA 3S LiPo
Prop: APC 10 x 4.7 SF

Našel jsem tento motor v nějakém e-shopu:

https://stores.aeromicro.com/himax-2812 ... ner-motor/

a píšou, že maximální výkon (příkon?) 150 W, maximální proud 14 A, hmotnost 60 g.
To je víc než jsem čekal, tak možná ten motor ze Sky Surfera nakonec nebude příliš těžký. Akorát bude třeba nepřehnat to s plynem, protože na 3S je ve Sky Surferovi vrtule tuším 6x4". Při použití doporučované 10x4.7" tam poteče naplno cca 3.3x větší proud. Co přesně tam máš za motor v SS ty? Nebo teda koupit něco ekvivalentního tomu co má Scott - třeba Racestar 2212-1000 KV zdá se odpovídá přibližně hmotností, doporučenou vrtulí, má psaný o trochu větší výkon, a na ebay stojí okolo dvou stovek:

https://www.racerstar.com/Racerstar-BR2 ... -p-53.html

Já mám v samokřídle Racestar BR2208 1800KV a v Hydrofoamovi jsem měl BR2208 1100 KV. 40 gramů mi přijde pro tuto velikost letadla jako dobrý kompromis. V samokřídle s vrtulí 7x6 mi ten BR2208-1800KV staticky bere na plný knedlík 22A, čili cca 240 W. Déle než pár vteřin naplno nelítám, takže to asi nevadí. Možná u visení na vrtuli se Slowboatem by to vadit mohlo. Ale říkám si, že ten BR 2208-1100 KV bych do Slowboatu klidně použil. Když to lítá s 9x6, mělo by to lítat i s 10x4.7 (objem přesunutého vzduchu je zhruba stejný). Jen nejspíš 2208 bude proti 2212 o kousek méně účinný protože je o třetinu lehčí (míň cívek, míň magnetů a tak). Ale zase hmotnostní výhoda.

Letadla jsou kompromis vedle kompromisu, to už jsem za tu dobu zjistil.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 13:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2017
Příspěvky: 348
Bydliště: Nymburk, ČR
Supr dík :D
dát na motor ze ss 10" vrtuli by byla podle mě vražda motoru, ale třeba ne
informace 2218 -850kv mi stačí, najdu něco podobnýho nebo třeba ten racerstar..

_________________
Když už, tak už...
Sky Surfer X8, Tomahawk II, EPP Piper, Airboati, Čejka,S800, Swish, Flysky FS-i6X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Letadlo na polétání kolem hlavy
PříspěvekNapsal: úte 16.10.2018 13:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Na ta čísla (kromě KV) pozor - každý výrobce to uvádí jinak. Podle mě RaceStar uvádí zřejmě rozměry statoru 22 mm průměr, 8 mm výška = 2208. Ale vnější rozměry jsou třeba 28 mm průměr a 20 mm výška. Jiní výrobci to můžou mít jiné. Já se spíš dívám na kombinaci KV a váhy motoru.

Na motor ze SS bych kdyžtak dal menší vrtuli.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz