Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nádrž od starýho lepidla Herkules
PříspěvekNapsal: ned 28.10.2018 23:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak jsem se divil, proč mám v metylovým motoráku tak nějak "vlhko a mastno". :roll: Vyndám nádrž, žlutá banda od 0,25 kg balení lepidla Herkules z dob bolševika, průměr 60, délka 123 mm. Šroubovací víčko stejný barvy na jeho obvodu asi osmilístek výstupky pro lepší úchop při šroubování. A tohle víčko je prasklý. Ve víčku symbol P, asi Plastimat, kterej už léta neexistuje.
Koukám na web a nic podobnýho jsem nenašel. Neměl jste prosím někdo v ruce tohle? Zajímaly by mě rozměry a jestli to je šroubovací uzávěr nebo zaklapávačka.
Dal bych tam i třeba něco jinýho ale v trupu je roura nalaminovaná na nádrž a předělávat to na jinou by znamenalo z laminátovýho trupu vydolovat přepážku ve který je roura zalaminovaná a to je nesmysl. Tahle je bohužel o 8 mm větší průměr. Tahle je už zase moc malá. Kam se sakra poděly takový dlouhý nádrže s průřezem mírný elipsy s gumovou průchodkou na trubky?
V nejhorším ji stočím a spájím z 0,2 mm měděnýho plechu. Jednu takovou nádrž s bimbátkem na silikonový hadici mám v jednom letadlu spoustu let a zatím jsem na ní otvírák na konzervy nepotřeboval. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 28.10.2018 23:47 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 95
Bydliště: Kladno
Ahoj,
Herkules 250g má víčko se závitem, na okrajích jsou taková dvě křidélka. Vnější průměr nádobky 60 mm, výška i s víčkem 130 mm. Průměr závitu víčka 32 mm, výška závitu 14 mm.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 28.10.2018 23:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Děkuji Ti dobrý člověče! Je to v podstatě rozměrově stejný. Jsem zvědavej, jestli to zítra někde koupím, nikdy jsem Herkules v týhle pixle u nás neviděl. Ale taky jsem ho nesháněl.
A propo, když se sundá uzávěr, je tam jen vnitřní závit a z něho rovnou pokračuje rovný dno a nebo je tam ještě takový asi 3 mm vystouplý mezikruží, něco jako labyrint? Na starejch víčkách to tak bylo a podstatně líp to pak jako nádrž těsnilo.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 0:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten starý Herkules tady mám, ale víčko je s rovným dnem bez toho labyrintu. Pokud neseženeš klidně ti ho dám. Už ho nepoužívám. Mám tu i 2ks té oválné 300ml, ale je to průměr 65mm a zploštělé boky 55mm a délka asi 120mm.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 3:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.5.2008
Příspěvky: 1427
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Tato https://www.jino.cz/palivova-nadrz-200-ml-pro-benzin-weithal_15198 nádrž má průměr 59mm a délku 120mm a mimochodem, je hned vedle té, na kterou máš odkaz v komentáři.
A teď jsem zvědavej, jaký problém u tebe vyvstane, jestli 1mm na průměru, 3mm na délce, nebo na 200ml obsahu. :wink:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 7:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak milimetr snad řešit nebude, ne? Omotá to nějakou páskou a je.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 7:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
aviatik666 píše:
Tato https://www.jino.cz/palivova-nadrz-200-ml-pro-benzin-weithal_15198 nádrž má průměr 59mm a délku 120mm a mimochodem, je hned vedle té, na kterou máš odkaz v komentáři.
A teď jsem zvědavej, jaký problém u tebe vyvstane, jestli 1mm na průměru, 3mm na délce, nebo na 200ml obsahu. :wink:


Problém mám jen a pouze s Tebou, protože neumíš číst. :lol: Na tu 200 ml nádrž mám odkaz hned v prvním příspěvku vlákna a píšu tam, že je malá.
Na stávající 250 ml od Herkulesu motor běžel jen 6 minut. Jistí to pájená, válec rozměru Herkulesu má skoro 350 ml.
Že Ty máš furt potřebu do něčeho či někoho rejt. :roll:

Larku, to je ta starší černá zátka z jinýho matroše než nádoba, co? Ta labyrint neměla a moc netěsnila a praskala ještě líp než ty pozdější s labyrintem a se stejnou barvou a materiálem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 8:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Pokud to prasklé ("bakelitové") víčko nejde slepit - tylový fáč + (černý) Eprosin T30 -
určitě se najde někdo, kdo je bude moci věnovat. Nevím jak Nový Bydžov,
ale myslím že nedávno některá papírnictví prodávala v originál obalech (?starší zásoby).
někde mohou mít ilustrační foto
https://www.tapeta-dekorace.cz/herkules-250g-univerzalni-disperzni-lepidlo-druchema-440092
https://www.lansky-brno.cz/herkules-250g.html
https://www.knihydobrovsky.cz/lepidlo-herkules-250-g-658838

https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/nestekavy-tmel-eprosin-t-30-souprava-415-g

- Otázka je proč víčko prasklo? termoset=náraz? termoplast=pnutí?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 9:03 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 16.8.2018
Příspěvky: 95
Bydliště: Kladno
Víčko na Herkulesu 250g vypadá přesně jak je na tom Tvém odkazu - je červené a ten labyrint tam je. Jak jsi psal, dno není rovné, po okrajích je záhlubeň o hloubce 3mm a do něj zapadne horní okraj závitu. Víčko je asi ze stejného materiálu jako nádobka, žádný bakelit. To hned tak nepraskne.
EDIT: nádobka není čistě válcová, z jedné strany je ploška (asi aby se lépe držela). To trochu zmenšuje objem. Přelil jsem zbytek lepidla do jiné abych změřil kolik se vejde po horní okraj - je to 250 ml.


Naposledy upravil Larch_CZ dne pon 29.10.2018 9:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 9:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
- Otázka je proč víčko prasklo? termoset=náraz? termoplast=pnutí?

Asi moc zatažený, velká síla po dlouhou dobu, únava materiálu, možná i stárnutí plastu, nebo chemie z rozloženýho zbytku rycínu. Znáš takovej modrozelenej maglajz, co vytvoří rycín s mosazným bimbátkem? :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Celeron píše:
Larku, to je ta starší černá zátka z jinýho matroše než nádoba, co? Ta labyrint neměla a moc netěsnila a praskala ještě líp než ty pozdější s labyrintem a se stejnou barvou a materiálem.

Jó, je to ta s černým víčkem, přesně jako na těch odkazech od guchara. To víčko ale není bakelit, ale taky termoplast. Možná by se do něj dalo vlepit kolečko, které by ten labyrint vytvořilo a dát do něj silikonový kroužek, nebo tam prostě nacpat tekutý silikon.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 13:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2716
Bydliště: Ústí nad Labem
Za bolševika jsem válcové nádrže dělal ze sprejů, nové přední víko s procházejícími trubkami z cuprextitu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 17:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Za bolševika byly hlavně spreje hliníkový, hlubokotažený, podobný talkový láhvi s konkávním dnem. Akorát v hrdle byl zapertlovanej špunt s ventilkem. Určitě všechny nitrospreje na auta, Konkor, Silkal a další. Dělali jsme z nich komory výfuků muffler na MVVS 3,5. Krásně se daly na soustruhu vidličkou s ložiskem natlačit na vnitřním tvarovým trnu do požadovanýho tvaru výfuku včetne zadního kuželu a výstupní trubky.
Ale nevylučuju, že byly i podobný plecháče jako jsou dnes, jen jsem po nic nešel.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To Larch_CZ: Máš pravdu, narazil jsem na něj v drogérii Teta ještě před Tvým editem. Má tam bohužel dost velkou prohlubeň 20 x 50, hloubka cca 5 mm s nápisem Plastimat. Myslel jsem si, že to dost ubere objemu pod těch 250 ml. Zvláštní, Plastimat na webu nikde není, pokračování má jako nějaká Liberecká plastikárna pro autoprůmysl. Dík za výzkum.
Tak jsem vzal plechovku od acetonu, uřízl Dremelou víko a dno, stočil ji na průměru 58 mm, zapájel PbSn na kyselinu a ze zbytku udělal dna. Za tu hodinu a půl bych do Semtínskýho RCM ani nedojel. Má 340 ccm, takže motor pojede skoro o 1/3 dýl a při tlaku 2 bary nepustila pod vodou ani brblinku. :)
Příloha:
banda.jpg
banda.jpg
[ 30.6 KiB | Zobrazeno 2786 krát ]



Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 29.10.2018 17:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já si myslím, že ta lahvička asi nebyla od Herkulesu, ale v takových se kdysi prodávaly chemikálie v prodejnách Foto-Kino. První plastové nádrže od Modely používaly právě tyto lahvičky, ale to byly jen pro nádrže od objemu 150ml a výš. Pro menší, třeba 100ml, se dodávala lahvička z průhledného PE v jakých se tehdy v drogerii prodávala Soda bikarbona.
Ale možná se mýlím :oops: , faktem je, že i Herkules se v různých dobách prodával v různých lahvičkách. :roll:
A poměrně nedávno, při úklidu dílny, jsem jedno takové nespotřebované balení zasmrádlého obsahu :lol: vyhodil i s lahvičkou. :mrgreen:

Já jsem si do dvouplošníka, ve kterém jsem původní 5cm3 2T motor nahradil ASP FS-61 AR, tedy 4T desítkou, stál před podobným problémem. Čumák malý, prostor pro nádrž vyhrazen jen pro tu 100ml nádrž s lahvičkou, jak byla ta Soda-bikarbona. Potřeboval jsem objem zvětšit aspoň 2-krát. Nic vhodného plastového, aby se tam vešlo a mělo správný objem jsem nenašel. :( No, nevýhodou jakýchkoli plastových lahviček je to, že kolem nich je poměrně hodně nevyužitého prostoru, a i ty lahvičky mají dost silné stěny a pod. Tak jsem si z konzervového plechu sletoval hranatou nádrž takových vnějších rozměrů aby se tam akorát vešla. Byl trochu problém jak vyřešit víko, aby se dalo dostat (pro montáž a kontrolu) k bimbasu. To jsem si nakonec vytočil na soustruhu z mosazné kulatiny na jemný závit a silikonové těsnění a k němu i závitovou přírubu, kterou jsem pak zapájel do otvoru v přední stěně nádrže. Ve víku je jen jedna trubka (uprostřed v osi), pro ten bimbas, plnící a odvzdušňovací/tlakovací trubky jsou zapájeny napevno v horních rozích nádrže. No a výsledkem je, že se mi povedlo využít prostor čumáku tak, že ta nádrž má dokonce až 250ml. :o Tedy proti 100ml plastu je to opravdu významný pokrok. :P

Takže já doporučuji konzervový plech. Jelikož píšeš, že tam máš kulatý prostor, tak to možná bude snadnější tím, že se třeba i najde nějaká konzerva potřebných rozměrů :roll: . Pak ji stačí jen důkladně vymýt (odstranit ředidly i ty různé ochranné potravinářské povlaky, co bývají vevnitř), falcované spoje pro jistotu zvenčí propájet a vyřešit to víko s bimbasem. :wink:

Až budu mít chvilku, tak sem hodím fotku té mé plechové nádrže. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz