Switch to full style
Letadla s motorem, kde se předpokládá trvalý běh motoru po celou dobu letu. Spalovací i elektro.
Odeslat odpověď

Re: Spojka křídla

stř 17.10.2018 20:14

Pokud se nemýlím, tak to bylo tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.4313057&y ... v%C3%A1%20. Také jsem tam chodíval kupovat nějaký materiál. Je docela možné, že jsme se tam i potkávali :lol: . Podobně to bylo s dalšími kšefty, "Dům hrůzy" na Národní, chodíval jsem kupovat věci na modely ještě do Žitné, mimochodem byla tam jistá paní (myslím) Marie a ta dodnes pracuje v modelářském obchodě (u Pecky ve Zlatnické), a na Sokolovskou 93 (pokud si pamatuju, bylo to v levé části domu). Pak byl takový modelářský koutek v papírnictví v Italské na křižovatce s Vinohradskou. Jednu MVVS jedenapůlku jsem koupil v Prcekhausu, pro neznalé a nepražáky Dětský dům na Příkopech vedle Můstku. Elektronika (součástky) se prodávala v Žitné nad Karlákem (roh s Příčnou). Dnes je tam nějaká kavárna či co - https://mapy.cz/zakladni?x=14.4226317&y ... Ditn%C3%A1. Pak byl kšeft s tímto sortimentem v pasáži U Fausta na Karláku a tak by se dalo pokračovat. Je to v hajz...háji, už začínám být pamětník :( .

Re: Spojka křídla

stř 17.10.2018 20:42

DAF píše:... Elektronika (součástky) ...

Bazary Myslíkárna, Karlák, u botanický zahrady, Skořepka... svazarmovská prodejna Ve smečkách, Budečská ...
Do Žitný jsem lezl s půlmetrovým seznamem, v kapse páďo a ještě mi zbylo *** :-D

*** pro neznalé - ne že by to bylo tak levný, ale protože z toho seznamu toho moc neměli :mrgreen:

Re: Spojka křídla

stř 17.10.2018 20:53

Jj, to už je historie. V té době jsem měl modelářskou pauzu a věnoval jsem se hlavně elektronice, a z MB jsme s kamarádem pořádali výpravy pro součástky, kdy jsme pěšky oběhaly všechny prodejny, včetně bazarů v Truhlářské a dole ve Vyšehradské. Do té pasáže na Karláku jsme chodili pro horké novinky z Tesly a na výlohách jsme ručně obkreslovali katalogové listy. :lol:

Re: Spojka křídla

stř 17.10.2018 22:21

DAF píše:Pokud se nemýlím, tak to bylo tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.4313057&y ... v%C3%A1%20. Také jsem tam chodíval kupovat nějaký materiál.

Člověče, já Ti nevím. Sklad byl přeci v krytým dvoře a mám utkvělou představu, že tam byl průjezd skrz barák. Jak by tam jinak matroš dostávali? Podle Mapy.cz tam ale nic takovýho není a nevypadá to na stavební úpravy. Kdo si to má pamatovat, už je to sakra 40 let.

Jo matně si vzpomínám na toho Modeláře u Novotných v Sokolovský. Ten krámek byl malinko zastrčenej z linie domů dozadu. Zrušili ho nějak s otevřením Domu hrůzy. Tenkrát šly nějaký drby o tom, proč to zavřeli.
Jo a taky byl prodejní koutek v Bílý labuti. Nebudeš tomu věřit ale ten pán, co tam prodával, předváděl zakoupený detoňáky v kumbálu vzadu ve sklepě zákazníkům v chodu. A hned naproti Labuti byl Rádioamatér.

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 5:08

Kouknu do Růžovky, jestli to ještě poznám. Vepředu byl prodej spojovacího materiálu a vzadu pak hutní materiál. Ale neslibuju, že to bude ještě dnes. Do elektroniky jsem moc nedělal, tak všechny kšefty neznám. A třeba na Budečskou jsem zapomněl.
Jó a téma nákupama "za padesát", jak píše Jyrry, to si taky pamatuju. Taky si pamatuju poznámku z jednoho plánku" použijete Balej tl. 1,5 mm, získáte ji tak, že obousiíte z prkénka tl. 2 chlupy vzniklé řezáním...". Přesnou formulaci už nevim, ale v podstatě to vystihuje situaci na tehdejším "trhu". Dnes máme pěknou balsu v délce 105 a šířce 10, tehdy jsme byli rádi za metr a šířka 50 až 70 mm! A jako důvod takového dělení, aby toho bylo na počet víc :lol: .

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 5:34

No... u te balzy... 100x1050 je standard pro kramy, u vyrobce koupim bezne i mensi sirky i delky, ono dost zalezi jake hranoly balzy mu prijdou. Na frezovani mi to staci, mam pripravu na 100mm i 80mm.
Melo by se to ovsem lisit cenou za dm2 dane tloustky, to se ale treba u Star pily zrovna moc nelisi...

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 5:51

Nejsem si jistý, ale když jsem někdy 1967 stavěl účko stínového Mustanga, tak jsem kupoval prkno 10x100. Jinak menší tloušťky 2 nebo 3mm šířky 70, nebo 80, a ta balsa se mi zdála kvalitnější, než to co se dnes prodává. Hlavně měla stejnou tvrdost v celé šířce prkna.

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 7:17

Víš ono tehdy platilo asi toto, potřebuješ balzu 2mm, tak kup balzu 3mm a obrus si ji na ty 2mm. Ale jak jsme se seznámili s panem Šíblem, tak on nám prodával kvalitní balzu za pár korun, ale to už je skutečně historie..........

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 8:33

Rosta2 píše:Víš ono tehdy platilo asi toto, potřebuješ balzu 2mm, tak kup balzu 3mm a obrus si ji na ty 2mm. Ale jak jsme se seznámili s panem Šíblem, tak on nám prodával kvalitní balzu za pár korun, ale to už je skutečně historie..........

Vím, také jsem tehdy materiál kupoval. Někdy byla balsa pěkná, široká, dlouhá, hladká, bez chlupů a stop po pile, jindy přesný opak. Měl jsem prkénko, kde byly takové stopy po pile, že se dal určit průměr kotouče. S kvalitou to bylo různé. Dnes mi připadá lepší, třídí se na standard a velmi lehkou, což nebývalo (aspoň si to nepamatuju).

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 9:15

DAF píše:Pokud se nemýlím, tak to bylo tady https://mapy.cz/zakladni?x=14.4313057&y ... v%C3%A1%20. Také jsem tam chodíval kupovat nějaký materiál.


Umístění Hutníku potvrzuji. Chodil jsem tam na 8mm hliníkové trubičky na lakrosové rakety. Prošlo se barákem na zastřešený dvůr.


Za mě je konec Ferony docela problém. Nevím, kdo má v Praze srovnatelný sortiment. Hlinik, železo, spojovací materiál...

Re: Spojka křídla

čtv 18.10.2018 12:12

Je zde firma Kondor, ale tam jsou spíše ocelové výrobky. Chtěl jsem Al plech dvojku, sklad v Kobylisích, tam ho neměli. Další sklad je v Radotíně, tam jsem nebyl. Už si nepamatuju přesně, myslím, že tam by snad něco mělo být.
Jinak Ferona má v Praze pobočku na Praze 10, Polygrafická 3/262, ale není to vedeno mezi jejich maloobchodními prodejnami, tak nevím, zda a co by tam šlo sehnat.
P.S. Díval jsem se na Kondora, má tam nějaké Al plechy, ovšem tabule 2x metr a nevím, jaké nejmenší množství jsou ochotní prodat. Tloušťky 0,6. 1,0 1,5 2,0. a 4,0 mm. Pak ploché týče, ovšem v tloušťce 5 a 10 mm, to je na pytel, chtělo by to tak trojku. Pak mají tyče, ale vůbec jsem nenašel Al trubky.
Odeslat odpověď