Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Furt tady koukám na skříň na které je mírně poškozený Hydrofoam co jsem před časem postavil (video) a po zkušenostech z dalších staveb přemýšlím, že co bych tentokrát dělal jinak a jestli teda nepostavit další/jiný víceživelný stroj.

TL;DR: máte nějaké zkušenosti s vodními pěnolety? Jaká koncepce nebo i konkrétní model se vám osvědčily?

Zkusím si sepsat, co vlastně od toho chci.
  • lepší manévrovatelnost na vodě - HF měl tendenci se při prudké zatáčce převracet, částečně jsem to vyřešil zkosením vnější boční strany zadní poloviny plováků. Navíc zatáčení i přes přidanou třetí směrovku uprostřed bylo takové divné - někdy to zatáčelo moc, a někdy to jakoby ne a ne zabrat. Totéž vzlet z hladiny - byla to taková loterie, kdy se to vlastně odlepí.
  • o něco lepší letové vlastnosti - HF byl dost nestabilní. HF byl asi primárně určený na vodu, já bych to spíš chtěl jako letadlo, které taky mimo jiné umí dobře popojíždět po hladině a třeba i po souši.
  • o dost lepší pevnost/opravitelnost. HF měl jednotlivé části natolik provázané, že poškození třeba základové desky v podstatě znamená neopravitelnost. Navíc přestože v návodu psali o 3mm pěně, tak moje 3mm XPS (Starlon) bylo příliš křehké - jednou jsem to rozbil o vodu. Čili spíš nějakou jinou technologii (moje oblíbené XPS + laminovací fólie, případně plováky vysochané z nějakého plného pěnového materiálu, ne jen stěny z desek.
  • Velikostně asi něco takového, aby to šlo pohánět cca 100g baterkou (3S/1300 mAh) a 45g motorem. Toto jsem měl na Hydrofoamovi, a bylo to spíš tak na horní hranici nosnosti. Ještě mám 3S/2200 mAh baterky do Sky Surfera, a naopak v Mini Scoutovi používám 28g motor a 2S/800 mAh baterky cca 50 g. Čtvrtý typ baterek pořizovat nechci.
  • Rozumná funkčnost i na souši. Nejlépe start ze země/z trávy, ale přinejhorším i z ruky. Ne vždy se dostanu k vodě.

A teď co jsem našel na webu za nejrůznější přístupy a co si o tom myslím (o Hydrofoamovi nemluvě):

  • 4Q hydro - exemplář od zdejšího uživatele dagx, vlákno na rcgroups. Tohle má "normálnější" křídlo a zvlášť výškovku/směrovku (HF má elevony + směrovku), dva plováky na přední části, a naopak prodloužený trup dozadu.
  • Polaris/Skipper (rcgroups). Tohle má trup v roli plováku, deltové křídlo a menší plováčky na koncích křídel - jak se tohle chová v prudších zatáčkách na vodě? Jak je to vlastně na vodě řízené? Elegantně vyřešená ofukovaná směrovka a výškovka, ale vykoupená omezeným prostorem pro vrtuli a velkými pevnostními nároky na konstrukci SOP, která to všechno nese.
  • Judi Seajet (rcgroups). Kromě naprosto jedinečného "komiksového" vzhledu, blízkého Me163 Comet to vypadá jednoduše postavitelné a asi i s docela dobrými letovými vlastnostmi. Lidi to staví v různých velikostech a funguje jim to. Trup v roli plováku a malé plováčky na koncích křídel - i zde se ptám, jak se to vlastně chová. Letová videa na rozdíl od HF naznačují "hodný" model. I tohle je delta (elevony + směrovka/vodní kormidlo; někdo to staví s vektorovaným tahem/otočným uložením motoru). Předpokládám že směrovka ve vzduchu moc účinná nebude, má příliš malé rameno a není ofukovaná.
  • Hornoplošník se dvěma plováky místo podvozku (FunCub nebo tak něco) - tohle asi ne, to je spíš jen letadlo pro opatrný vzlet a přistání z/na vodní hladinu, nic pro blbnutí.
  • Něco ve stylu PBY - hornoplošník s trupem v roli hlavního plováku a menšími plováčky poblíž konců křídel. Dá se tohle použít pro "blbnutí na vodě", anebo je to podobně jako předchozí jen pro způsobný start/přistání?
  • EDIT: ještě další koncepce: tlačná vrtule na pylonu ve stylu Sky Surfera - Slowboat (rcgroups, video s docela zajímavou akrobacií)

Zatím mě podle pravidla "mít další model co nejvíc odlišný od předchozích" zaujala ta Judi. Jaké máte zkušenosti vy? Je ještě nějaká podstatně jiná koncepce, o které jsem se nezmínil?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne stř 03.10.2018 8:06, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: úte 02.10.2018 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Cona stavbu použit desky od graupnera Gvector

a voda je tvrdá... to jsou hybridy jak Tleskačovo kolo


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 11:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2008
Příspěvky: 334
Bydliště: Blansko
vzhledove se me libi 4Q hydro, ale dal byc hmotor s vrtuli dozadu nahoru jako ma Polaris. dvojita SOP by to udrzet mohla lip jak jedna, kormidla by to ofukovalo... vyvazit byto snad slo baterkou

_________________
HPI E-Firestorm Flux , Hotwing 1000 Evo
3D tiskárna Rebel 2, Photon Mono X


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 12:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
Křehkost Starlonu už jsme probírali v jiném vlákně. Řešením je třeba Climapor - http://www.kolmanl.info/?show=SHOW_TXT&alias=MN_XPS_1


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 12:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1256
Bydliště: Teplice v Čechách
SKAY píše:
to jsou hybridy jak Tleskačovo kolo
Když se na ty vytipované konstrukce podívám, tak nechápu, proč je to v sekci letadla ;-)

YenyaKas píše:
Hornoplošník se dvěma plováky místo podvozku (FunCub nebo tak něco) - tohle asi ne, to je spíš jen letadlo pro opatrný vzlet a přistání z/na vodní hladinu, nic pro blbnutí.
Dovolím si parafrázovat: A stejně tak to je i s letadly přistávajícími na souši. to jsou spíš jen letadla pro opatrný vzlet a přistání z/na zem, nic pro blbnutí. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jaká to je krása létat s hydroplánem - letadlem, který letí dobře jako letadlo a u kterého musíš předvést nějakou dovednost při vzletu a přistání třeba za větru a vln na vodě. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jak je zajímavé zkoušet zaletět nějakou sestavu s akrobatickým letadlem. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jak je krásné sám letět v letadle. Protože tohle všechno je jen o "opatrném vzletu a přistání z/na vodní hladinu/zem". ;-)

Chci tím jen říct, že létání s letadlem - hydroplánem není nuda, že to je o dost lepší než jen pohyb ve 2D na hladině nebo neuspořádaný let s "Tleskačovým kolem".


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 12:43 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Za mě ideální stroj k vodě. https://www.rc-factory.cz/letadla/outdo ... uddle-star

Osobně doporučuji koupit nebo se alespoň se inspirovat. Stavěl jsem jednu z vývojových generací. Sakra už je to 7 let....

46
45
44
43




Libor píše:
létání s letadlem - hydroplánem není nuda, že to je o dost lepší

Absolutní souhlas. Dokonce bych řekl, že poletovat s hydroplánem je lepší než na zemi s kolovým podvozkem. Ta radost, když se podaří udělat mezipřistání jen na zoubek plováků a na hladině zůstanou jen dvě čárky. :) :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 13:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
Jinak pod pojmem pěnový hydroplan si vybavím Pudle twin Takova letajici skaredopěkné ero s čumakem :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 13:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.3.2005
Příspěvky: 954
Bydliště: Val.Mez.
No, musím se HF zastat. Vůbec s ním není nuda, jen se musí při letu(jízdě po vodě) přemýšlet a nenechat si to dělat co chce. Pak je jasné, že komentář je negativní. Kdyby každý, kdo něco nezvládá dělal recenze, to bychom se měli!

Mě HF létal a plaval krásně a o neovladatelnosti nemohla být ani řeč.

Obrázek
http://www.rckozmodrom.com/RCModely/hyd ... video2.wmv
Obrázek
http://www.rckozmodrom.com/RCModely/hyd ... video3.wmv

Na sněhu s ním byla také zábava.
Obrázek
http://www.rckozmodrom.com/RCModely/hyd ... video1.wmv

_________________
www.rckozmodrom.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 13:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Libor píše:
Dovolím si parafrázovat: A stejně tak to je i s letadly přistávajícími na souši. to jsou spíš jen letadla pro opatrný vzlet a přistání z/na zem, nic pro blbnutí. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jaká to je krása létat s hydroplánem - letadlem, který letí dobře jako letadlo a u kterého musíš předvést nějakou dovednost při vzletu a přistání třeba za větru a vln na vodě. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jak je zajímavé zkoušet zaletět nějakou sestavu s akrobatickým letadlem. To Tě asi nikdo nepřesvědčí, jak je krásné sám letět v letadle. Protože tohle všechno je jen o "opatrném vzletu a přistání z/na vodní hladinu/zem". ;-)

Chci tím jen říct, že létání s letadlem - hydroplánem není nuda, že to je o dost lepší než jen pohyb ve 2D na hladině nebo neuspořádaný let s "Tleskačovým kolem".


Hele, to tam asi čteš něco, co jsem tam nenapsal. O nějaké nudě nebyla řeč. Ani nechci nikomu tvrdit, že létat s plovákovým hornoplošníkem není krása a zábava a šikovnost. To je věc každého, a já mu to neberu. Tak neber zase ty mně, že chci (já sám, nikomu to nevnucuju) trochu něco jiného.

Spíš je to o tom, co všechno jde s různými koncepcemi hydroplánů na té hladině dělat. Ono se stačí kouknout do vlákna "videa nejen začátečníků" nebo na Youtube - těch "obecných" hornoplošníků s plováky, které zrovna "zakopnuly" a teď se smutně pohupují na vlnách břichem vzhůru je tam dost. A pak se podívej na moje video, jak se tam Hydrofoam naklonil (nepřevrátil!) v zatáčce. A porovnej rychlosti pohybu.

Ano, je to výzva s plovákovým hornoplošníkem na vodě létat, ale je to jiná výzva, než zrovna teď chci. Takový Hydrofoam přecejen umí na hladině i na sněhu o dost akčnější věci, než si kdy s plovákovým hornoplošníkem můžeš dovolit. Když už kouzla na hladině s něčím, co až tak moc nevypadá jako to vaše Tleskačovo kolo, tak se podívejte třeba na ten Slowboat:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne stř 03.10.2018 13:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 13:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
zz píše:
No, musím se HF zastat. Vůbec s ním není nuda, jen se musí při letu(jízdě po vodě) přemýšlet a nenechat si to dělat co chce. Pak je jasné, že komentář je negativní. Kdyby každý, kdo něco nezvládá dělal recenze, to bychom se měli!

Mě HF létal a plaval krásně a o neovladatelnosti nemohla být ani řeč.


Chjo, já se asi neumím vyjadřovat, že tam každý čte něco úplně jiného, než jsem tam napsal.

Určitě jsem nepsal, že s Hydrofoamem je nuda. To spíš naopak, docela adrenalin to většinou byl. No a taky netvrdím že Hydrofoam nikdy více nebo že bych HF nikomu nedoporučil. Z čeho získáváš dojem, že úvodní příspěvek je nějaká recenze na Hydrofoama? Já jsem jen zmiňoval nějaká negativa, která to pro mě (zdůrazňuji: pro mně) mělo. Čistě jako kontext pro rozhodování, co dalšího postavit. Co se týče pevnosti nebo i ovladatelnosti, přečti si na vlákně o HF komentáře od dagx - některé věci viděl na svém HF podobně jako já. Tím samozřejmě neříkám, že jsou obecně platné.

Ještě jinak: stojím před volbou opravovat poškozeného Hydrofoama (s vědomím, že dneska bych některé věci dělal jinak), postavit nového, anebo postavit něco jiného. Snad nikoho neurazím tvrzením, že HF není bezkonkurenčně nejlepší hydroplán na světě, a taky snad pochopíte, že postavit něco dalšího je větší zábava než stavět podruhé totéž. Tohle vlákno není nic proti Hydrofoamovi. Tohle vlákno je o výběru toho, co dalšího postavit. Děkuji za pochopení.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 14:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
YenyaKas píše:
Když už kouzla na hladině ....
a všude jinde.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 15:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
TomasC píše:


Jo, na tohle video jsem se díval, díky. Ale přecejen tahat špičku křídla po hladině jde víc tomu člověku s tím SlowBoatem:-). On ten SlowBoat je tomuto dost podobný, aspoň co se týká té spodní části (centrální plovák a plováčky na koncích křídel). Je to právěže o dost jiné než Funcub nebo něco podobného s plovákama místo podvozku.

Je pravda že dvoumotoráka taky nemám, takže kritérium "být jiný než moje ostatní modely" to v zásadě splňuje. Takže pokud bych uvažoval tímhle směrem:

- tam se dávají protiběžné vrtule, nebo to s nějakým omezením (jakým?) funguje i se stejným směrem otáčení?

- na webu píšou o mixu směrovky do rozdílu tahu motorů - jak moc je to důležité?

- ty svislé výstupky nad křídlo jsou k čemu? Jako turbulátory? Pro nožový let?

Díky.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Naposledy upravil YenyaKas dne stř 03.10.2018 15:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 15:30 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10752
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Dávají se stejné vrtule. Protiběžné jsou bez vlivu na pocit z letu.
Mix je důležitý, je to razantnější směrovka i za malé rychlosti.
Pro nožový let ty směrem nahoru, ty směrem dolů jako nosič bočních plováků.

Při dobré elektro instalaci a odvaze pilota lze s modelem dojet ke břehu i na zádech. :D :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: stř 03.10.2018 16:57 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2013
Příspěvky: 103
Obrázky: 10
Postavil jsem jak Mořskou panu ta Polarise. Oboje lítalo parádně. Mohu tyto modely jen doporučit. Lítání na vodě i na sněhu paráda.


Přílohy:
20170123_134917 (1).jpg
20170123_134917 (1).jpg
[ 57.03 KiB | Zobrazeno 7649 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba pěnového hydroplánu
PříspěvekNapsal: čtv 04.10.2018 7:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 141
Obrázky: 1
YenyaKas píše:
...
[*]Judi Seajet (rcgroups). Kromě naprosto jedinečného "komiksového" vzhledu, blízkého Me163 Comet to vypadá jednoduše postavitelné a asi i s docela dobrými letovými vlastnostmi. Lidi to staví v různých velikostech a funguje jim to. Trup v roli plováku a malé plováčky na koncích křídel - i zde se ptám, jak se to vlastně chová. Letová videa na rozdíl od HF naznačují "hodný" model. I tohle je delta (elevony + směrovka/vodní kormidlo; někdo to staví s vektorovaným tahem/otočným uložením motoru). Předpokládám že směrovka ve vzduchu moc účinná nebude, má příliš malé rameno a není ofukovaná...

Zatím mě podle pravidla "mít další model co nejvíc odlišný od předchozích" zaujala ta Judi. Jaké máte zkušenosti vy? Je ještě nějaká podstatně jiná koncepce, o které jsem se nezmínil?


Já bych Ti ze své vlastní zkušenosti odsouhlasil Judi SeaJet. Postavil jsem ji minulý rok a nemůžu si ji vynachválit. Originální vzhled, výborné letové vlastnosti. Létám na 2S 450 mAh a doporučený motor stříbrný "1811". Mimochodem účinností směrovky budeš možná překvapen.
Pak bych ti doporučil další fajnový stroj z této park-slow kategorie - Jupiter Duck. Platí o něm to samé co o Judi, ale k mému překvapení je pro ostatní přihlížející modeláře i nemodeláře atraktivnější. Dokáže letět pomaleji než Judi, baterie opět 2s 450, motor tentokrát bezejmenný čínský 17g / 1800kV a vrtule GWS 6x5.

_________________
DS-14, X-Lite, Majko, Alegro, MPX Gemini, MPX Twinstar, MJX Bugs2C, Clik R2
aviarium.wordpress.com


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 60 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Petrkem a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz