Switch to full style
Letadla s motorem, kde se předpokládá trvalý běh motoru po celou dobu letu. Spalovací i elektro.
Odeslat odpověď

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 7:23

Vzhledem k tomu, že listy reálné vrtule mají profil, tak je na nich (obvykle)dobře patrná náběžná
a odtoková hrana. A má-li tedy vrtule fungovat v souladu s návrhem musí se točit za náběžnou hranou.
To ostatní je o zvyklostech. Jen se musím mít na pozoru kterou zvyklost (normu) kdo používá.
- Vskutku existovala (existují) letadla s 2 motory na křídle se stejným směrem otáčení a tedy stejnou vrtulí.
Důvodem bylo zjednodušení, spočívající v menším počtu různých dílů. U nás např.: Let L-200 A, MORAVA
Vrtule: 2x VJ3.410AT - dvoulisté levotočivé (pohled zvenku) / průměr 1900 mm / elektricky stavitelné pilotem
BemoAir - Technická data
Když má někdo o vrtulku víc – MEP v akci
" ... Naneštěstí dvoumotorové letadlo L200 má oba motory levotočivé ..."
Obrázek

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 15:26

Ono to srovnání se skutečnejma mašinama, je právě docela ošemetné, protože vrtule se u nich většinou točí obráceně než modelářské spalováky. :lol: U elektry je to samozřejmě jedno.

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 21:02

@Lark Ať skutečná nebo modelářská mašina, když má motor, tak jeho hřídel se (při pohledu z venku)
točí CW - ve směru nebo CCW - proti směru hodinových ručiček. (Což je jednoznačné.Pokud nejdou pozpátku :D )
A v tom směru musí být náběžná hrana profilu listu.
(Naštěstí letadla nelétají pozpátku, na rozdíl od lodí.)
- Výjimečně na RCM někdo zmiňoval požadavek brzdění protichodem elektro motoru, za letu.

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 21:18

guchare dal ste dva odkazy stejne letadlo ajednou pisou pravotocive apodruhe levotocive melo by nato egzistovat jasne pravydlo abse nemuselo uvadet lesi se divam ze predu nebo ze zadu

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 22:01

guchar píše:@Lark Ať skutečná nebo modelářská mašina, když má motor, tak jeho hřídel se (při pohledu z venku)
točí CW - ve směru nebo CCW - proti směru hodinových ručiček. (Což je jednoznačné.Pokud nejdou pozpátku :D )
A v tom směru musí být náběžná hrana profilu listu.
(Naštěstí letadla nelétají pozpátku, na rozdíl od lodí.)
- Výjimečně na RCM někdo zmiňoval požadavek brzdění protichodem elektro motoru, za letu.

Tak si pořádně prohlédni různá letadla. I u velkých letadel se používají oba směry otáčení. V příloze několik, kterým se podle tebe motor točí pozpátku.
Přílohy
01.jpg
03.jpg
04.jpg
06.jpg

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 22:36

@Lark Nerozumíme si. Raději to beru na sebe. Motor se točí CW nebo CCW, při daném pohledu. Ne pozpátku.
Jestliže auta a lodě umí mimo jízdy vpřed, i zastavit a couvat, tak ignoranti by to mohli chtít i od letadla.
(Nechme bokem ty dnešní jedno a více trouby s VEKTOROVÝM TAHEM.)
==edit02 "(Což je jednoznačné.Pokud nejdou pozpátku /MYŠLENY TY HODINY/ :D )
- Nechci to zde zamořovat. Pokud budeš pokračovat, tak prosím do SZ,
@vitahavlicek Co kdo píše je tomu letadlu jedno. Pracovat bude tak jak bylo sestrojeno.
Jasná pravidla "egzistují". Bohužel když jsou dvě a více, tak se lidé (byznys) nikdy neshodnou na jediném.

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 23:08

Špatně jsem tvou připomínku pochopil. Proto se mi víc zamlouvá to značení R a L, protože by mělo odpovídat šroubovici závitu, a to je naprosto jednoznačné, ať koukáš zpředu nebo zezadu. Bohužel asi žádná závazná definice není, a tak si to každý značí jak chce. Myslím, že tazateli je to už jasné a je zbytečné o tom dál polemizovat.

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

pon 30.04.2018 23:12

kdyby egzistovali jasna pravidla tak byjsme se se tady dve stranky nedohadovaly

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

úte 01.05.2018 9:12

@Lark Asi je nejlépe na začátku nějaké vysvětlení s obrázkem a toho se pak držet.
(R a L. Závity šroubů (tak jako vrtulí) jsou jednoznačné při pohledu z boku.
Za předpokladu jednoznačnosti LEVÉ a PRAVÉ strany (ruky).)
==edit02 Na samý závěr příklad: SR 3000/2WN, PROPELLER, electric variable pitch propeller, constant speed
BASIC TECHNICAL DATA: SR 3000/2WN, s
===edit03 A i když to na RCMania bylo (r. 2011) a to po lopatě, přece je to věčně nejasné téma. Není divu.
Orientace vrtule

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

úte 01.05.2018 9:38

mozna bibylo lepsi oznacovat vrtule jako prave aleve ane pravotocive a levotoclive

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

úte 01.05.2018 9:46

Já mám dojem, že to co se tu už probralo je naprosto jasné a pro člověka který používá hlavu to nebude problém. Problém je spíš to, že když někdo nakupuje z e-shopu a u všech vrtulí je stejný obrázek, tak podle označení CW/CCW, P/R, nebo R/L si není jistý co si vlastně koupil. :mrgreen:

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

úte 01.05.2018 10:16

znama vec kazdy jednoduchy problem ktery projde predlouhou diskusi na rcmanii se stane problemem tak slozitym ze mnohdy zacnou pochybovat iti kteri meli sprvu scela jasno

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

úte 22.05.2018 23:26

znama vec kazdy jednoduchy problem ktery projde predlouhou diskusi na rcmanii se stane problemem tak slozitym ze mnohdy zacnou pochybovat iti kteri meli sprvu scela jasno

Taky jsem měl jasno v gramatice, ale málem jsem začal pochybovat.... ;-)

Za tu hromadu let co modelařím jsem se vždy a všude setkával s pravotočivými vrtulemi, a to takovými, které se při pohledu pilota, tedy zezadu točily vpravo. Pokud byly opačné, byly označovány jako levotočivé a hodně vzácné.
Fakt nevím, proč by to mělo být jinak.....?

Jiná věc samozřejmě je označení CW a CCW, které nerespektuje tyto zvyklosti, resp. popisuje vrtule při pohledu zepředu (zřejmě kvůli koptérám pro pohled shora).

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

stř 23.05.2018 6:52

Steve píše:... Za tu hromadu let co modelařím jsem se vždy a všude setkával s pravotočivými vrtulemi...

Pro spalováky (nic jiného v té době téměř nebylo) bych je označil jako pravoručně startovatelné :mrgreen:
No... co leváci, ti vlastně v té době měli smůlu, levotočivý motor nějak nepamatuji...

Re: El.vrtule-/CW-CCW/

stř 23.05.2018 9:53

Ta pravá jde levou rukou taky, jen se vrtule montuje na 9. až 10. hodinu. Měl jsem to tak i na benzínu, když mě bolelo pravé rameno. :lol: "No probléma"
Odeslat odpověď